mtz_820

Co posiać?

Polecane posty

sosek xu li    4

Witam, ja swoje uprawy tez prowadzę w utrudnionych warunkach glebowych takich jak ziemia klasy IV<V<VI, i na dodatek mieszkam w obrębie dużej powierzchni stawów hodowlanych (największe takie jaja w Europie ponoć) i co z tego wynika Bardzo rzadko u nas pada co jest spowodowane parowaniem stawów i uniemożliwienie przelotu chmur deszczowych, ale są plusy, występuje dużo źródeł a wiec tereny raczej podmokłe lecz nie na górkach. Wracając do upraw, obsiewam 30ha kukurydzy na ziarno, 45ha żyta, 5ha gorczycy. I z tych upraw osiągam plony zależnie od roku: kukurydza;8-14t/ha Żyto;3-5t/ha Gorczyca; 0,5-1t/ha. wiadomo jakie są koszty wyhodowania kukurydzy a żyta, jest spora różnica. Moim zdaniem to jest najlepsze rozwiązanie na takich ziemiach jak moje, tylko mam teraz duży problem ze sprzedażą kukurydzy mokrej ponieważ nasz skup nakupił zboża prawdopodobnie z Ukrainy, no i ta cena :o i muszę wybrać, albo zakupie suszarnie albo przerzucę się z uprawy kukurydzy na uprawę rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

na slabe ziemie to zyto albo przenzyto :o:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosek xu li    4

Uwieź mi że urośnie i można osiągnąć niezłe plony o ile sie o niego zadba, parę lat w tył siałem sporo rzepaku ale przyszły takie czasy że było mi wygodniej siać kukurydze i podobnie na niej wychodzić z kasą, ale przestało być wygodnie z QQ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Masz racje sosek.jak sie zadba nawet o taki piach to plon zawsze da.u mnie na wsi ludzi ciągle narzekają że piach i słabo sypie.ale jak daja gnój raz na 5 lat i 0 potasu pod korzeń to sie nie ma co dziwić.jeden facet wali nawozy,gnój od czasu do czasu porządnie uprawi ziemie i widać efekty.ale szczerze mówiąc żeby rzepak urósł to cos wierzyć mi się nie chce.kukurydza tak bo jak ma wodę to i na VI klasie urośnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

kurde jak na taką ziemię to bardzo dobry wynik.ale sieje pewnie rzepak tylko na IV klasie?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Moim zdaniem to żytko,owies,i łubiny . U nas gościu ma takie ziemie co nawet i łubin nie chce sie urodzić


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miloszek15    0

Witam

Tak jak w temacie zastanawiam się nad uprawą zbóż na słabej klasie około 5, w dużej mierze są to piaski, gleby kwaśne. Czy uprawa na takiej glebie jest w ogóle opłacalna tzn. siać zboże na sprzedaż? Wiem, że muszę w pierwszej kolejności wszystko dokładnie obliczyć, ale dużą rolę na plon wpływa odpowiednia uprawa itd., stąd pytanie do was co o tym sądzicie. Dodam, że chciałbym na początku wydzierżawić ziemię, pewnie tyle ile dało by radę i jakimś np. 100km ciągniczkiem to obrabiać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

chcesz zaczynac wszystko od początku na takiej klasie?? czy masz juz park maszynowy?
jesli coś masz to przy tych cenach (co u mnie w łodzkiem ) interes nieopłacalny, zeby uzyskacdość dobry plon pszenzyta musisz ponieść suze nakłady , jeszcze nie wiadomo jaka kultura ziemi , kwasne ziemie nalezaloby zwapnowac to podstawa, a to kolejne koszty, moim zdaniem nie bawilbym sie , jesli takie grunty dołączyc do istniejącego gospodarstwa to jest to na granicy zera ale wiesz decyzja nalezy do ciebei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sqowron    26

Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam owies , nie potrzebuje dużych nakładów a jak bedzie przyzwoite nawożenie i trafi na dobrą pogodę to można zebrać spokojnie 5-6 ton, a do tego owies jest rośliną fitosanitarną więc dobrze by się sprawdził w zamianowaniu,pszenzyto jare raczej słabo plonuje, ewuntulanie jak masz doprawiona ziemie to może być jeszcze jęczmień jary ale tu wyższe nakłądy jak na owies ale i plon może być znacznie wyzszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sqowron    26
1 godzinę temu, Szczerbatek902 napisał:

Ja polecam owies , nie potrzebuje dużych nakładów a jak bedzie przyzwoite nawożenie i trafi na dobrą pogodę to można zebrać spokojnie 5-6 ton, a do tego owies jest rośliną fitosanitarną więc dobrze by się sprawdził w zamianowaniu,pszenzyto jare raczej słabo plonuje, ewuntulanie jak masz doprawiona ziemie to może być jeszcze jęczmień jary ale tu wyższe nakłądy jak na owies ale i plon może być znacznie wyzszy.

Ale różnie może być nie wykoszę go w pore i co wtedy może przepaść wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sqowron napisał:

Ale różnie może być nie wykoszę go w pore i co wtedy może przepaść wszystko :)

Owies akurat może się trochę obsypać jak się za późno wykosi ale u nas nie ma problemu wychodzi praktycznie z zimówkami kosi się go max kilka dni pózniej przewaznie kosimy najpierw żyto a pózniej pszenżyto,pszenica i owies na końcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    373
Jeżeli dopłaty z danego pola idą na Ciebie, a i materiał siewny tak, czy tak musisz kupować, to poważnie zastanów się może nad jakimiś roślinami strączkowymi :)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siemanko mam do was pytanie mam problem z jednym polem rośnie tam taka trawka co co nie zasiejesz to zadusza taki coś jak ryż ma nasiona ta trawa zrobiłem badania i wyszły mi takie wyniki gleba lekka ph 4.4 silnie zakwaszona fosfor 5.6 ocena niska potas 5 ocena niska magnes 2 ocena bardzo niska na zimę nic nie było siane słoma zebrana chociaż trudno to nazwać słomą co byście w takim przypadku zasiali na wiosnę i jak nawozil byscie jakbys tak szczegołowo napisac konkretnie jaki nawoz i dawka aby plon był w miarę i tej trawkę żeby się pozbyć klasa tej ziemi jest pasowa gliniasto piaszczysta górki 5 6 klasa dołki glina 4 klasa liczę na pomoc bo już bedzie 3 rok obsiewane to pole zyto 2.5 tony z hektara i mieszanka z 2 tony z hektara oddalo najgorsza tą trawka nic ja nie bierze nawet randap wyschnie i za rok od nowa łąka się robi tesciu mów i że odkąd pamięta to ta trawka tu rosła i mądrego na nią nie ma a wapno było sypane rok temu to granulowane 1 tona polcalc ale tylko 0.5 ph sie podnioslo bo poprzednio bylo 3.9 dodam jeszcze ze sąsiedzi za miedzą mają po 6 ton z hektara i trawki u nich brak czyli potęcjał jest bo i pszenice sieja pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj