szark93

Gryka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jasiuhonda    65

Ja wykosilem  po jęczmieniu zimowym plon ok 700 kg z ha po wyczyszczeniu ale mokra jak gnój na mierniku brak skali😀 trzeba suszyć... Dobra cena w tym roku to może to sprzedam a na poplony kupię coś innego

😀

😀

i😀

😀

😀

Edytowano przez jasiuhonda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
55 minut temu, jasiuhonda napisał:

Ja wykosilem  po jęczmieniu zimowym plon ok 700 kg z ha po wyczyszczeniu ale mokra jak gnój na mierniku brak skali😀 trzeba suszyć... Dobra cena w tym roku to może to sprzedam a na poplony kupię coś innego

😀

😀

i😀

😀

😀

to u mnie po groszku plon 1200 po wyczyszczeniu, a naprawdę duzo odpadło. i mój plan te odpady jeszcze raz przepościć i te mniej wartościowe orzeszki na poplony przeznaczyć, o ile sie nie popsuje, bo u mnie też skal brakło a mam do 25%


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panie @Pajej przecież miałeś ciąć po mrozie 🤔

Przepraszam może z kimś innym  pomyliłem 🙆‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
8 godzin temu, Ursus932 napisał:

Panie @Pajej przecież miałeś ciąć po mrozie 🤔

Przepraszam może z kimś innym  pomyliłem 🙆‍♂️

Tak ale nie doczekałem sie przymrozku, a chciałem z gryka z pola uciekać bo

1 po gryce zasiałem juz pszenice, a na jej siew to prawie ostatni dzwonek

2 sarny mi ja niszczyły

3 co tydzień coraz bardziej była wyłożona


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
14 godzin temu, logan3512 napisał:

a nie osypywala się na ziemię jak tak długo była na polu?

siana była końcem czerwca. cos na pewno sie osypało. Wilgotność juz wiem jak w kukurydzy 28%


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
3 godziny temu, Pajej napisał:

siana była końcem czerwca. cos na pewno sie osypało. Wilgotność juz wiem jak w kukurydzy 28%

Zastanawia mnie jak ziarno jest wykształcone i czy wgl jest to ziarno skoro gryka była siana w tak późnym terminie 🤔

wgl czemu tak późno siałeś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ziarno normalne dorodne, po wyczyszczeniu gościowi od kaszarni bardzo sie spodobała (pomijając wilgotność) a tak późno siana bo w poplonie po groszku na zielone nasiona


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo mam pytanie. W tym roku grykę siałem kosem około 80-90 kg na hektar, a później przywałowałem. Podchodziła dobrze i w miarę urosła lecz jej nie kosiłem - ziarno w miarę ładne. Chcę ją tak zostawić do następnego roku. Co mi doradzacie - jakie uprawki żeby na drugi rok odbiła??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
13 minut temu, Rolnikleśny napisał:

Szanowni Państwo mam pytanie. W tym roku grykę siałem kosem około 80-90 kg na hektar, a później przywałowałem. Podchodziła dobrze i w miarę urosła lecz jej nie kosiłem - ziarno w miarę ładne. Chcę ją tak zostawić do następnego roku. Co mi doradzacie - jakie uprawki żeby na drugi rok odbiła??

Hej kolego - nic z tego nie będzie, co byś nie robił. Co wzejdzie to umarznie, a  jedynie w maju powschodzą pojedyncze nasiona co wcześniej nie wzeszły - szkoda paliwa... co innego facelia 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie widzę że wspomnieliście o facelii, to zapytam ile to plonuje, na słabe stanowisko się chyba nadaje , gdzie to najlepiej sprzedać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Jest spora rożnica między facelią a gryką w biologii rozwoju. Siewki facelii wytrzymują nawet do -9 stopini. Gryka maks do -2. Nasiona jednej i drugiej rośliny spokojnie przezimują w ziemi i zaczynają kiełkować gdy temparatura na to pozwala. Problem gryki polega na tym że jak grunt sie ociepli to ona wschodzi nawet w kwietniu i każdy przymrozek ją kładzie. Facelia wschodzi i rośnie - jak uprawiamy uprawy jare po facelii to potrafi być dość pospolitym "chwastem" na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Facelia plon 150 do 800kg w wyjątkowych latach. Uprawa najczęściej pod kontrakt. 

Tak jak w tym roku to i handlarze moment rozłapią 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
2 minuty temu, Agrest napisał:

Facelia plon 150 do 800kg w wyjątkowych latach. Uprawa najczęściej pod kontrakt. 

Tak jak w tym roku to i handlarze moment rozłapią 

No rok na sprzedaż facelii dobry ale proponuje jednak w tym temacie zostać przy gryce. O facelli jest osobny temat - zagaiłem tylko o facelii żeby przybliżyć rożnice i wytłumaczyć czemu gryka nie zadziała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
2 godziny temu, Rolnikleśny napisał:

Szanowni Państwo mam pytanie. W tym roku grykę siałem kosem około 80-90 kg na hektar, a później przywałowałem. Podchodziła dobrze i w miarę urosła lecz jej nie kosiłem - ziarno w miarę ładne. Chcę ją tak zostawić do następnego roku. Co mi doradzacie - jakie uprawki żeby na drugi rok odbiła??

Talerzówka na płytko. Zobacz w mojej galerii jest zdjęcie doszczetnie zniszczonej gryki(zwierzyna)z 2017 r. Gryka rośnie na tym polu do dnia dzisiejszego. Co roku jest niszczona przed wydaniem nasion(talerzówka) i dalej rośnie. W tym roku zasiałem tam owies na zielonke pod koniec kwietnia a ta znowu urosła. Ale i tak zaskoczenie było największe na wiosnę 2018. Na początku kwietnia pojechałem tam wyrównać talerzówką.  Za 3 tygodnie przyjeżdżam z glifosatem bo koniczyna miała tam być posiana, a tu rośnie piękna gryka. Wsztko przez to, że gryka kiełkuje w ziemi, która musi mieć odpowiednią temperaturę. Już nie pamiętam ile...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarbla    25
2 godziny temu, karbex napisał:

Jest spora rożnica między facelią a gryką w biologii rozwoju. Siewki facelii wytrzymują nawet do -9 stopini. Gryka maks do -2. 

Gryka potrafi wymarznąć przy 1-2*C na plusie.

Edytowano przez jarbla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
Dnia 11.11.2020 o 23:38, jarbla napisał:

Gryka potrafi wymarznąć przy 1-2*C na plusie.

Zwykle przy gruncie jest wtedy na minusie. W okolicach zera to bywa różnie czasem przejdzie jakaś fala chłodu kawałkiem pola i pas wymarznięty a czasem na termometrze -1 a gryka stoi. -2 oC to dane literaturowe które mówią że przy tej temperaturze ginie całkowicie. Nie ma sie co spierać bo to nie apteka - chciałem tylko pokazać jaka różnica miedzy tymi roślinami i czemu sie koledze jego plan nie uda 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
3 godziny temu, Rolnikleśny napisał:

Czyli co Panowie ztalerzować ją najlepiej teraz?? Jak wzejdzie to wzejdzie a jak zmarznie to w połowie maja znów posiać 

Czytałeś mój post ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

250 brutto lokalny skup Lipsko

obiecałem sobie że jak będzie po tyle to sprzedam, ale z tego co widzę to co miesiąc kolejne podwyżki, więc narazie poczekam 

Znajomy mówił co handluje kaszą jak była 235 że do Świąt nie podskoczy a tu proszę już 250

Musi byc mało gryki skoro cena rośnie 

Więc jak Agrest pisał 300,  350 całkiem możliwe po nowym roku. 

Lepiej teraz zarobic bo na przyszły zeson to będzie znów 120zł

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez 35bogus
      Witam, 
      Mam pytanie jak w temacie. Mianowicie w tamtym roku zasiałem 20 arów słonecznika, po siewie pryskałem BANDUREM i miałem chwasty. Teraz moje pytanie czy mogę połączyć z COMANDEM. W grochu to nie przeszkadza ciekawy jestem co będzie ze słonecznikiem, czy to może się udać. 
      Będę wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj