szark93

Gryka

Polecane posty

Sebusk    48

nie chodzi o to żeby w rzędzie było mniej tylko żeby rzedow było mniej. przy rozstawie 12,5 roślina gryki będzie miała formę zboża czyli długi pęd główny z kwiatami na samej górze i szczatkowymi niżej bo się łan zagęści i będzie w górę ciągnęła walcząc o światło. Przy 25 jest miejsce na boki dla rośliny wtedy wygląda ona jak krzak bardziej niż zboże. zresztą postaram się robić zdjęcia. Niewiem czy ktoś odniósł też takie wrażenie kosząc gryke że przy brzegach zawsze wydajność była lepsza?
przedplon owies jeszcze wcześniej koniczyna była nawożenia nie ma.Tylko plodozmian że strączkowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210

to tak samo jak w rzepaku jak posiejesz co 12,5 to jest mało rozgałęzień, a jak rzadko to się zrobi jak krzak porzeczki.

Czy ktoś uprawiał grykę na ziarno po jęczmieniu ozimym?

Dało się uzyskać jakiś plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Jeśli chcesz w lipcu siać grykę to już lepiej jakiś poplon daj na przyoranie bo jak chcesz w październiku zebrać 500kg/h gryki to się nie bardzo opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210

ja się tylko pytam bo czytałem że jest taka możliwość, a fajnie by było zebrać dwa plony w ciągu roku,

ale w naszej strefie klimatycznej w przypadku zbóż to ciężko, w warzywach się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

nie chodzi o to żeby w rzędzie było mniej tylko żeby rzedow było mniej. przy rozstawie 12,5 roślina gryki będzie miała formę zboża czyli długi pęd główny z kwiatami na samej górze i szczatkowymi niżej bo się łan zagęści i będzie w górę ciągnęła walcząc o światło. Przy 25 jest miejsce na boki dla rośliny wtedy wygląda ona jak krzak bardziej niż zboże. zresztą postaram się robić zdjęcia. Niewiem czy ktoś odniósł też takie wrażenie kosząc gryke że przy brzegach zawsze wydajność była lepsza?

przedplon owies jeszcze wcześniej koniczyna była nawożenia nie ma.Tylko plodozmian że strączkowymi.

 

i jakie plony uzyskujesz przy takiej szerokości rzędów? robisz od razu wsiewkę koniczyny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

tak naprawdę to jest 2 rok takiej uprawy średnio plon wyższy o ponad 300 kg między rozstawami a plon ogólny od 500 kg/ha do 2 ton czystej suchej.
wsiewki nie robię bo władza nabruździła z ustawą będę teraz musiał wsiewkie robić seradeli w proso a na nasiona w czystym to się jeszcze zalapie na wysokobialkową.
solek01 spróbuj może nie będzie tak źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Myślę, że po bardzo  wczesnych ziemniakach posiać grykę na początku lipca i zebrać 500kg/ha to jeszcze nie byłby taki marny biznes jako poplon. Koszt niewielki, ziemia nie przesycha, chwasty nie rosną. Bo nic innego co schodzi w czerwcu nie przychodzi mi do głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po wczesnych ziemniakach to sadzi sie warzywa.
Ja rowniez bym sprobowal na Twoim miejscu bo po gryce jest dobre stanowisko, dobra uprawa w plodozmianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Nie mam doświadczenia ani z wczesnymi ziemniakami, ani z warzywami, nie mam na to warunków. W sumie w połowie lipca z pola schodzi też jęczmień ozimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Jak wasza gryka? Wstawiacie już ule?

Na mojej widać już pierwsze białe kwiatki, wysokość ponad kolana. Siana była 7 maja, czy to ju dobry moment żeby wstawić ule?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian892    10

Koledzy jakim środkiem opryskać powschodowo grykę? Chodzi głównie o chwasty jednoliścienne

Edytowano przez marian892

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

chemii nalane potem jak zrobią testy to nikt tego nie chce kupować, po normalnej cenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Jakiej chemii ? Nie ma żadnego środka do stosowania na rosnącą grykę. Pozostałosci środków z lat poprzednich też niszczą skutecznie grykę. Więc nie wiem, o jakiej chemii piszesz, bo na pewno nie o chwastox-ach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Digifant    800

Czytałem poprzednie posty dotyczące pryskania gryki Agilem od jednoliściennych. Generalnie mam problem z perzem, który mimo wszystko rośnie szybciej od gryki. Czy faktycznie Agil jest bezpieczny dla gryki i w jakiej dawce jeżeli tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

nie bez powodu niema środków na gryke... albo uszkadzają rośliny albo jak glifostat przy desykacji wędrują do ziaren. mmm samo dobro... przy odpowiedniej uprawie perz przegrywa z wchodzącą gryką.
chyba że na glinie to fakt gryka jej nielubi wolno wschodzi fakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Też jestem przeciwnikiem używania glifosatu do desykacji. a jak się tak czyta to desykujecie już wszystko - gryka, groch, pszenica, jęczmień. Jednym słowem smacznego i zdrowych nowo narodzonych dzieci życzę!!!

U mnie w okolicy od lat zbiory są dwuetapowe - pokosówka i zbiór gryki suchej, bez obaw, że wiatr lub grad wymłóci. Choć trafiają się już postępowi "randapowcy"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

Każdy pisze że jest przeciwnikiem ale większość desykuje bo upraszcza to produkcje i obniża koszty co do szkodliwości to zdania są podzielone jak zawsze, więc zgodnie z powiedzeniem co nie jest zabronione to jest dozwolone.

Z drugiej strony nie wiem jak sobie wyobrażasz zbiór gryki z powierzchni 200-300 hektarów i większych bo ja dwuetapowo sobie tego nie wyobrażam jakoś.

Mogę napisać jak robię to ja, zbieram kombajnem bezpośrednio czyszczę wstępnie i suszę jeśli jest taka potrzeba to po suszeniu czyszczę jeszcze raz i towar pierwsza klasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. ja kupiłem tym roku pokosówkę i też będe pokosował za wyjątkiem pól gdzie gryka była siana w ugór/ łąkę uprawiana na wiosnę gdzie będzie dużo chwastów. odnośnie glifosatu to pomyślcie sobie co jest w oleju rzepakowym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

dwuetapowo to można 30 - 40 ha kosić, sam robię to tak jak tlewandowski trzeba mieć tylko twardy kombajn żeby w mokrych latach ten gnój kosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez 35bogus
      Witam, 
      Mam pytanie jak w temacie. Mianowicie w tamtym roku zasiałem 20 arów słonecznika, po siewie pryskałem BANDUREM i miałem chwasty. Teraz moje pytanie czy mogę połączyć z COMANDEM. W grochu to nie przeszkadza ciekawy jestem co będzie ze słonecznikiem, czy to może się udać. 
      Będę wdzięczny za pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj