Zaloguj się, aby obserwować  
sebe1033

drewno na deski krokwie itd

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
sebe1033    397

Drewno na deski, krokwie, łaty itd jakie przetestowaliście i jak długo suszyć

 

Mam brzozę nada się na deski czy łaty podobno potrafi się skręcić ale to chyba jak będzie za mokra ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja robiłem z sosen suszyło się ok. roku nie wiem jak się zachowują inne gatunki drzew ale ja miałem bardzo pokrzywione po wysuszeniu ale jak mi powiedział koleś co dach mi robił "Ważne że efekt końcowy będzie taki jak by drzewo było idealnie proste"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Drewno konstrukcyjne to raczej tylko świerk i sosna, liściaste się nie nadają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jd3    0

Kolega Mariusz x ma racje. Liściaste sa za słabe i się łamią i wyginają najlepiej sosna


Jest jedna rzecz czym Polska moze sie pochwalic - to ciagniki marki Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Suszenie - najlepiej pod wiatą (zadaszeniem), odpowiednie przekładki i równo poukładane.

Drewna twarde - pocięte w bale i pospinane - też pod zadaszeniem i u twardych rok sezonowania na 1 cm grubości bala.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wueska    1

Nieprawda że liściaste się nie nadaje <_< U nas na garażu jest dach z topoli - chyba najbardziej się kręci- i w stodole niedawno kapitalny remont był robiony to też dużo poszło topoli np belki, skosy, łaty tylko jak się tnie kloce, ja się przekonałem na topoli to nie wolno rozcinać środka tylko jak dzielić to na trzy, pięć i więcej bo się pokręci a jak jest jeden ze środka a reszta po bokach odcięte to nie ma prawa, mowa oczywiście o grubszych rzeczach np 10x10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Z topli to raczej palety lub do smażenia placków ziemniaczanych na piecu kaflowym - trudno przypalić <_< . Budowlańcy teraz bardzo często robią więźbę z świeżo przetartego. Nie jest pokręcone i później dobrze samo się układa. Świerk jest lekki i sztywny, sosna mocna ale cięższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Ja ostatnio robiłem z sosny ale np. u znajomego w okolicy robi się z topoli <_<




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

W twoim regionie to normalne <_<

 

U mnie jest na dachu topól, wierzba i sosna.

Żeby się nie kręciło to trzeba ciąć drewno które jakiś czas leży ścięte a nieświeże.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2
Kolega Mariusz x ma racje. Liściaste sa za słabe i się łamią i wyginają najlepiej sosna

 

Miałem już mocno skrytykować tą wypowiedź, ale poczekam na jakieś argumenty. Czy sosna się nie wygina? <_<

Stan naprężenia w elemencie konstrukcyjnym zależy od obciążenia i schematu statycznego a nie od materiału! Warto to zapamiętać :P

 

To czy element skręca się lub paczy, zależy głównie od tego z jakiego miejsca kłody został wycięty oraz czy rosnące drzewo nie miało wad typu skręt włókien lub mimośrodowy rdzeń. Przy skręceniu włókien w kłodzie, nie da się uniknąć skręcenia elementu podobnie z mimośrodowym rdzeniem.

Zbyt szybkie suszenie spowoduje raczej pęknięcia niż paczenie elementów.

Drewno to materiał anizotropowy i z tego wynikają jego specyficzne cechy.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Drewno suszone w suszarniach raczej nie ma pęknięć ale wypaczyć się potrafi. Zrób eksperyment, wytnij "surową"deskę sosnową i z topoli i postaw je pod kątem, pod ścianą a potem porównaj ich wygięcie. Może zadam pytanie, dlaczego dawniej słupy linii napowietrznych były robione z drewna iglastego. Musiałbym być w wielkiej desperacji, by zastosować wierzbę na konstrukcję <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Niestety liściaste drzewa niezbyt się nadają na 'budówke'. Ja mam na wszystkich budynkach sosnę i świerk. Deski topolowe mam na wierzejach od stodoły, mija 12lat od ich zrobienia i jeszcze 3-4 lata i będę musiał zmieniać wierzeje-deski topolowe strasznie się pokrzywiły, popękały i próchnieją(mimo zabezpieczenia-3krotnie były pomalowane olejem). Miejscami mam wstawione deski sosnowe i z nimi nie ma najmniejszego problemu. Ja mam taki dowód że drewno z liściastych na budowy się nie nadaje. Poza tym mój tata, który jest leśnikiem z wykształcenia zawsze powtarza że liściaste się nie nadaje, zazwyczaj się skręca, najmocniej podczas suszenia, i jest mniej wytrzymałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez luki987654321
      witam, stoje przed zakupem wycinaka piłowego do kiszonek na tylny tuz, jaką markę wybrać strautmann, triolet, bvl czy inny? na co zwracać uwagę przy zakupie i jak z ceną i dostępnością części zamiennych
    • Przez SeverusSnape
      Dzień dobry,
      Szanowni forumowicze, posiadam przyczepę Autosan D-45. Niestety, przedni siłownik strasznie leci. Przymierzam się do remontu tej przyczepy i myślę nad wymianą siłownika, jednak niestety nie umiem go nigdzie znaleźć. Czy posiada ktoś może katalog do tej przyczepy? Ewentualnie mógłby pomóc w zlokalizowaniu takiego siłownika? 
      Z góry dziękuję za pomoc
    • Przez Dominikw52
      Witam,
      mam problem z uruchomieniem silnika w  ładowarce Manitou MLT 634 LSU Turbo rok 2003. Myślę ze pompa hydrauliczna przestawiona jest na pełna moc, co wytworzyło bardzo duże ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Ładowarka ta nie posiada potencjometru przy pompie wtryskowej. Co może być przyczyną tak wysokiego ciśnienia w instalacji hydraulicznej ? Dodam że silnik jest w 100% sprawny. Proszę o rady. Z góry dziękuje.
    • Przez dominikl95
      czy ktoś posiada tego typu kosiarkę czy jest ona czegoś warta i czy nadaje się na łąki torfowe?
    • Przez Macieks
      Witam was mam do was jedno pytanie ktoś może wie co to za marka obsypnika ? niestety nie posiadam tabliczki znamino wej 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj