pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

lukaszm    11

Kortez - Przedsiewnie należy zastosować nawóz wieloskładnikowy (NPK) chyba, że masz tak bardzo wysoką zasobność gleby w fosfor i potas, że nie musisz go stosować :) Dodatkowo należy rozsiać nawóz azotowy, gdyż ilość tego pierwiastka z nawozów wieloskładnikowych nie będzie wystarczająca, aby osiągnąć satysfakcjonujący plon. Wspomniane przez Ciebie nawozy oczywiście nadają się do stosowania przedsiewnego (bo o to pytałeś). Równie dobrze zamiast saletry przedsiewnie możesz dać jakiś saletrzak albo mocznik, jednak stosując mocznik musisz pamiętać, że nie działa od razu, a dopiero po pewnym czasie, w zależności m.in. od wilgotności gleby, temperatury.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Ja bym jeszcze polecał dać nawóz w trzeciej dawce, który poprawia parametry jakościowe pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Sorki, że wjadę trochę nie w tą porę roku, ale już myślę nad uprawą pożniwną.

Przedplon pszenżyto, przedsiewnie 300kg Plifoski 8, na jesieni odżywki mikro-makro, oraz herbicydy Diflanil 0,12l + Protugan 2l + Glean 6g. Na wiosnę I dawka 200kg saletry II dawka 170kg mocznika. Herbicydy Mustang Forte 0,8l + Granstar Strong 15g. Fungicydy T1 Duett Star 1l + Mirage 0,7l T2 Soligor 1l T3 Tebu 1l do tego jakiś insektycyd. Z nawożenia wiosną 10kg mocznika + siarczan magnezu 10kg + regulator wzrostu, do tego 2 razy mikro+makro.

Co sądzicie o takim wariancie? Ile ton z tego można mniej więcej wyciągnąć?

Celuję w plon 6t, chociaż nie ukrywam, że chciałbym więcej, ale nie wiem co z tego będzie ;)

Edit: Gleba klasa 3b-4a

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

250kg polifoski6

200kg saletry

planuje jeszcze ok 200kg mocznika czy to wystarczy do osiagniecia ok 5 ton ziarna pszenicy ozimej z hektara??

wszystko siane na III, IV klasie ziemi a odmianami sa tonacja oraz arkadia

prosze o podpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Wszystko zależy jakie masz stanowisko pod pszenice? Ja mam po rzepaku. Wsypałem fosforanu amonu 200kg na jesieni a na wiosne 150kg czystego składnika azotu w RSMie i jeszcze coś tam dolistnie pójdzie, także jakieś 160kg i na III i IV klasie spodziewam się 7ton, minimum 6. U ciebie wychodzi 158kg i na 5ton liczysz? No chyba że na ochronie chcesz zaoszczędzić....

Edytowano przez petro11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Wszystko zależy od gleby. Ja mam ziemie 2 klasy (Kujawy) tylko pH 4,2 to bardzo mało. I daje zawsze na początek 200 kg saletry, strzelanie w źdźbło 150 kg i na kłoszenie 100 kg. Plon 5 - 5,5 tony pszenicy. Tylko tak jak wcześniej pisałem mam pH gleby 4,2, a jak jest małe pH to gleba słabo przyjmuje azot, a żeby myśleć o dokarmianiu fosforem to pH musi być chyba powyzej 6,0. Teraz pracuje nad poprawą pH gleby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

nie za wcześno jeszcze na 2 dawkę? Moja w buraczysku i rzepaczysku po saletrosanie na 1 dawkę jest intensywnie zielona. Najpierw pójdzie chyba moduss + CC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

tydzień temu poszla pierwsza dawka więc chyba na drugą za wczesnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

antoni1 - Jeśli tydzień temu rozsiałeś na pszenicę pierwszą dawkę, to oczywiście, że nie ma mowy, aby siać drugą. Owszem, myśleć o niej możesz, ale pamiętaj, że sieje się ją w fazie (według różnych źródeł) 1-3 lub 2-4 kolanka. No chyba, że masz zamiar siać mocznik, to należy go odpowiednio wcześnie wysiać, gdyż zanim zacznie być dostępny dla roślin, potrzebuje odpowiednich warunków, m.in. temperatury i wilgotności.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Też tak myślę ale i mocznik tak sadzę to dopiero w fazach o których piszesz albowiem wtedy temperatury będą wyższe i po opadach deszczu mocznik będzie dość szybko przyswajalny dla zboża a gleba będzie zakryta /zacieniona/ no i chyba straty amoniaku będą mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

wszystko zależy też od regionu. Ja planuję 2 dawkę dać w fazie strzelania w źdźbło a 3 na kłosa tradycyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

zapytam jeszcze raz z ciekawosci , na pierwsza dawke pszenicy poszlo 200 kg saletry

czy oplaca sie zwiekszyc druga dawke do 250 kg? cel 6 7 ton

nawozenie npk 300 kg pod korzen

pelna ochrona grzybowa

nie planuje saletry na klos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilC330M    174

Witam ;) Chciałbym się dowiedzieć jakie odrzywki polecacie na pszenicę ozimą ;) Chcę żeby była w rozsądnej cenie i zawierała to co potrzeba i była sprawdzoną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qqq    19

Polecam Ferti Agro 19-19-19, ewentualnie Microcomplex,do nich można wrzucić Tytanit,miedź(ale tylko w czasie pierwszego kolanka ,później już nie)


Jeżeli masz wszystko pod kontrolą to znaczy ,że jedziesz zbyt wolno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

przedplonem na polowie byla pszenieca czyli 8h a przed drugs polowa rzepak tylko ze na slabszej glebie.

Nie badlem jeszcze gleby wiec nic nie moge powiedziec na temat ph.

ale mysle ze 30 kg czystego azotu na tone ziarna spokojnie wystarczy wiec 5 ton jest osiagalne. Oczywiscie dodatkowo planuje zasilac reszta pierwiastkow w formie odzywki.

PS. jestem poczatkujacy pierwszy rok sieje na wlasna reke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

ja zasiałem pszeniczkę ozimą po kukurydzy stanowisko w bardzo dobrej kondycji na pierwszy strzał dałem 108kg\N żeby się dobrze rozkrzewiła jak myślicie co tam dalej jej zaaplikować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

wliczacie azot dany na jesieni do łącznej dawki azotu na pszenicy?

jak piszecie ze pszenica dostala 150 azotu

to liczycie tylko wiosne, czy to co na jesieni z npk tez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

mysle ze lepiej skupic sie na tym co dajesz juz na wiosne. Jesienia z NPK dajesz tylko sladowe ilosci azotu ale to tez sie liczy oczywiscie do ogolnej dawki N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Kiedy najlepiej dać drugą dawkę N, tzn. w jakiej fazie? Planuję tylko 2 dawki N pierwsza była pod koniec marca saletra amonowa na drugą raczej będzie salmag.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Jezeli rozrzuci salmag w 3 kolanku albo jeszcze lepiej na lisc flagowy i pozniej nie bedzie deszczu to pszenica za wiele z tego azotu nie skorzysta. Jezeli masz zamiar dawac salmag na 2 dawke to najlepiej rozrzuc go w czasie strzelania w zdzblo czyli miedzy 1 a 2 kolankiem i jezeli bylaby taka okazja to najlepiej przed spodziewanym deszczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj