dszywala

Problem z zakupem ziemi? Młody rolnik 2015..

Polecane posty

dszywala    2

Jestem młodym rolnikiem  z 2015 roku, obecnie mam około 4h ziemi, chciałbym dokupić kolejne 4.

Za premię z młodego rolnika mogę kupić 2 ha. Trafiła się ziemia do kupna w sąsiedniej gminie.

 

Pojawia się jednak problem w związku z ustawą o obrocie ziemią.

Gospodarstwo mam od 2015r i od tego roku płacę KRUS. w swojej gminie mieszkam od urodzenia.

Na papierze nie mam wykształcenia rolniczego- mam studia wyższe w innym kierunku.

Czy mimo tego że posiada gospodarstwo, mam numer gospodarstwa, płacę KRUS itp  nie mogę zakupić ziemi powyżej 30a? Wychodzi na to że nie spełniam definicji rolnika indywidualnego.... Dobrze myślę?

 

 

pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Musisz złożyć podanie do prezesa ANR. Czas oczekiwania to około 1,5 msc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dszywala    2

Podanie składa się do zakupu konkretnej działki czy ogólnie?

Wątpię żeby sprzedający czekał 1.5 miesiąca na mnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w ciągu dwóch tygodni ale decyzje o wszczęciu postępowania musisz odebrać osobiście z kupującym oraz właściwą decyzję również osobiście z kupującym. dowiedz się jaką masz szansę na pozytywną odpowiedz od prezesa i najwyżej daj zadatek. i śpisz umowę przedwstępną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pp1208    706

tez mialem taki sam problem... nie bylo czasu wiec ziemia zostala kupiona na tate

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyjechany    39

Na 4 ha własne dostałeś młodego. Minimalna aby dostać to około średniej krajowej. I musisz do niej dorównać przez kupno właśnie lub dzierżawę. Ja też kupowałem ziemię na młodego i też występował o kupno ziemi. Ja czekałem ok 2 miechy na decyzja z anr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
john77    8

Ja złożyłem dokumenty 4 kwietnia po ok 2 tygodni przyszła decyzja o wszczęciu postępowania i jak narazie decyzji jeszcze nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Ja też sprzedaje chcę sprzedać młodemu rolnikowi i dopiero przy załatwiania kredytu w banku ta sprawa wyszła mu i dowiedział się o przepisie teraz, bo już wcześniej by działał  i załatwiam dokumenty potrzebne kupcowi do agencji ,w KW mam wpisane 8 działek rolnych a sprzedaje 4 działki , tylko jeszcze jest wpisane dożywocie 0,30 ha  na nieżyjących rodziców do nieprzypisanej konkretnej działki ,czy jeszcze będę ja mieć problem i jemu opóżnię zdanie wniosku do agencji rolnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dożywocie to nie problem to przedkładasz u Notariusza akt zgonu i tyle, jak dożywotnik żyje to musi u notariusza do protokołu się zrzec swojego prawa.
dszywala możesz wystąpić do ANR jako nabywca i możesz uzyskać zgodę tyle że dokumentów trzeba przedłożyć i oświadczeń kilka. Ja występowałem o zgodę i ją otrzymałem a prowadzę gospodarstwo rolne 3 lata. Problem jest z nieruchomościami w sąsiedniej gminie, ale to dopytaj w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Edytowano przez ubiconcordia

Pomogę uregulować stan prawny gospodarstwa, zasiedzenie, uwłaszczenie, zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego, sprawę spadkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się ze swoim podobnym pytaniem. Jestem sprzedającym, mam 2ha działki rolnej. Nie jestem rolnikiem, nigdy nie byłem. Mój tata był i ta ziemia jest przepisana na mnie. Chce ją kupić sąsiad. Jego gospodarstwo graniczy z ta działką. Zamieszkuje w tym gospodarstwie od urodzenia, jest ubezpieczony w KRUS, problem jest tylko taki że jest ,... młody. gospodarstwo należało do jego taty. Zostało przpisane na niego niedawno, czyli 5 letni okres posiadania nie minął. Czy to znaczy że tez musimy pisać o zgodę do ANR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Czy jak sprzedam część ziemi a resztę przekażę w akcie darowizny aby dostać emeryturę wcześniejszą . 60 lat kończę w pazdzierniku  taki mam plan ,załapię się na pieniądze za przekazanie małego gospodarstwa mam 11 ha i dzisiaj przeczytałem artykuł w Tygodniku Rolniczym o takim programie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Jeżeli jesteś w systemie dla Małych Gospodarstw, to możesz się ubiegać o tą dotację. Masz info na decyzji o dopłatach lub zapytaj w oddziale ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dożywocie to nie problem to przedkładasz u Notariusza akt zgonu i tyle, jak dożywotnik żyje to musi u notariusza do protokołu się zrzec swojego prawa.

dszywala możesz wystąpić do ANR jako nabywca i możesz uzyskać zgodę tyle że dokumentów trzeba przedłożyć i oświadczeń kilka. Ja występowałem o zgodę i ją otrzymałem a prowadzę gospodarstwo rolne 3 lata. Problem jest z nieruchomościami w sąsiedniej gminie, ale to dopytaj w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Nie ma żadnych problemów z kupnem ziemi w innej gminie niż ta w której prowadzisz gospodarstwo. Musisz być jedynie zameldowany w gminie gdzie posiadasz którąkolwiek działkę.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj