Skocz do zawartości
News
dszywala

Problem z zakupem ziemi? Młody rolnik 2015..

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dszywala    2

Jestem młodym rolnikiem  z 2015 roku, obecnie mam około 4h ziemi, chciałbym dokupić kolejne 4.

Za premię z młodego rolnika mogę kupić 2 ha. Trafiła się ziemia do kupna w sąsiedniej gminie.

Pojawia się jednak problem w związku z ustawą o obrocie ziemią.

Gospodarstwo mam od 2015r i od tego roku płacę KRUS. w swojej gminie mieszkam od urodzenia.

Na papierze nie mam wykształcenia rolniczego- mam studia wyższe w innym kierunku.

Czy mimo tego że posiada gospodarstwo, mam numer gospodarstwa, płacę KRUS itp  nie mogę zakupić ziemi powyżej 30a? Wychodzi na to że nie spełniam definicji rolnika indywidualnego.... Dobrze myślę?

pozdrawiam

potrekk    74

Musisz złożyć podanie do prezesa ANR. Czas oczekiwania to około 1,5 msc

dszywala    2

Podanie składa się do zakupu konkretnej działki czy ogólnie?

Wątpię żeby sprzedający czekał 1.5 miesiąca na mnie...

Wiadomość z agroFakt.pl

potrekk    74

w ciągu dwóch tygodni ale decyzje o wszczęciu postępowania musisz odebrać osobiście z kupującym oraz właściwą decyzję również osobiście z kupującym. dowiedz się jaką masz szansę na pozytywną odpowiedz od prezesa i najwyżej daj zadatek. i śpisz umowę przedwstępną

pp1208    471

tez mialem taki sam problem... nie bylo czasu wiec ziemia zostala kupiona na tate

wyjechany    37

Na 4 ha własne dostałeś młodego. Minimalna aby dostać to około średniej krajowej. I musisz do niej dorównać przez kupno właśnie lub dzierżawę. Ja też kupowałem ziemię na młodego i też występował o kupno ziemi. Ja czekałem ok 2 miechy na decyzja z anr.

john77    3

Ja złożyłem dokumenty 4 kwietnia po ok 2 tygodni przyszła decyzja o wszczęciu postępowania i jak narazie decyzji jeszcze nie mam.

Mocnyfend    22

Ja też sprzedaje chcę sprzedać młodemu rolnikowi i dopiero przy załatwiania kredytu w banku ta sprawa wyszła mu i dowiedział się o przepisie teraz, bo już wcześniej by działał  i załatwiam dokumenty potrzebne kupcowi do agencji ,w KW mam wpisane 8 działek rolnych a sprzedaje 4 działki , tylko jeszcze jest wpisane dożywocie 0,30 ha  na nieżyjących rodziców do nieprzypisanej konkretnej działki ,czy jeszcze będę ja mieć problem i jemu opóżnię zdanie wniosku do agencji rolnej

Dożywocie to nie problem to przedkładasz u Notariusza akt zgonu i tyle, jak dożywotnik żyje to musi u notariusza do protokołu się zrzec swojego prawa.
dszywala możesz wystąpić do ANR jako nabywca i możesz uzyskać zgodę tyle że dokumentów trzeba przedłożyć i oświadczeń kilka. Ja występowałem o zgodę i ją otrzymałem a prowadzę gospodarstwo rolne 3 lata. Problem jest z nieruchomościami w sąsiedniej gminie, ale to dopytaj w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Edytowano przez ubiconcordia

Pomogę uregulować stan prawny gospodarstwa, zasiedzenie, uwłaszczenie, zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego, sprawę spadkową.

Podepnę się ze swoim podobnym pytaniem. Jestem sprzedającym, mam 2ha działki rolnej. Nie jestem rolnikiem, nigdy nie byłem. Mój tata był i ta ziemia jest przepisana na mnie. Chce ją kupić sąsiad. Jego gospodarstwo graniczy z ta działką. Zamieszkuje w tym gospodarstwie od urodzenia, jest ubezpieczony w KRUS, problem jest tylko taki że jest ,... młody. gospodarstwo należało do jego taty. Zostało przpisane na niego niedawno, czyli 5 letni okres posiadania nie minął. Czy to znaczy że tez musimy pisać o zgodę do ANR ?

Mocnyfend    22

Czy jak sprzedam część ziemi a resztę przekażę w akcie darowizny aby dostać emeryturę wcześniejszą . 60 lat kończę w pazdzierniku  taki mam plan ,załapię się na pieniądze za przekazanie małego gospodarstwa mam 11 ha i dzisiaj przeczytałem artykuł w Tygodniku Rolniczym o takim programie

KACZOR1984    1

Jeżeli jesteś w systemie dla Małych Gospodarstw, to możesz się ubiegać o tą dotację. Masz info na decyzji o dopłatach lub zapytaj w oddziale ARiMR.

Dożywocie to nie problem to przedkładasz u Notariusza akt zgonu i tyle, jak dożywotnik żyje to musi u notariusza do protokołu się zrzec swojego prawa.

dszywala możesz wystąpić do ANR jako nabywca i możesz uzyskać zgodę tyle że dokumentów trzeba przedłożyć i oświadczeń kilka. Ja występowałem o zgodę i ją otrzymałem a prowadzę gospodarstwo rolne 3 lata. Problem jest z nieruchomościami w sąsiedniej gminie, ale to dopytaj w Agencji Nieruchomości Rolnych.

Nie ma żadnych problemów z kupnem ziemi w innej gminie niż ta w której prowadzisz gospodarstwo. Musisz być jedynie zameldowany w gminie gdzie posiadasz którąkolwiek działkę.

FUNKMASTER

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez bratanek
      Dzień dobry 
      Jak wyglądają umowy sporządzane przy okazji usług prawniczych ?na co zwrócić uwagę i co ma się w niej zawierać.A może są jakieś standardowe formularze jak ktoś się orientuje to proszę o podpowiedź.

dzięki i pozdrawiam

• Przez adamn999
      Witam
      Dziś odwiedzieził mnie przedstawiciel agencji reklamowej i przedstawił ofertę dzierżawy 60 m2 na 10 lat w celu usytuowania bilbordu reklamowego ( 2 tablice 4x12 na 16 metrowym maszcie,fundament zajmie około 12 m2 pozostałą część mogę spokojnie obrabiać działka na której stanie ma 10 ha i leży przy drodze klasy S a bilbord stanie około 20 metrów od narożnika działki.
      ile wołać czynszu rocznego za coś takiego i na co uważać przy podpisywaniu umowy??
    • Przez PatrykReich
      Witam, mam pytanie odnośnie przetargu na grunty rolne. KOWR wystawia na licytację działkę, która leży w sąsiedztwie mojej działki, jestem jej właścicielem. Na przetargu będzie wielu chętnych na tą działkę, Czy mogę się starać aby wydzierżawić tą działkę bez licytacji i w jaki sposób ? 
      Kiedyś, gdzieś w TV mowili o możliwości odstąpienia od licytacji lub przetargu jeżeli napisze się podanie do dawnego ANR jeżeli się sąsiaduje z tą działką i jest się jej właścicielem. 
    • Przez Jareckiskate
      Witam wszystkich.
      Moje pole jest przy rowie melioracyjnym. Na srodku pola mam bagno bo woda z innych pól zatrzymuje sie u mnie. Podobnoc mam tam jakąś studzienke i łączą się dwie sączki czy jak to się nazywa z innych pól wyżej położonych.
      Od tej studzienki jest odpływ w stronę rowu, prawdopodobnie zapchany (nie wiem gdziejest jego wyjście).
      Generalnie problem polega na tym że mam u siebie wodę z innych pół.
      Ojciec nie żyje a inni nie pamiętają jak dokladnie jest to rozwiazane.
      Wiem tylko ze na planach jest inaczej niż w rzeczywistości.
      Na planach rura z innych pol nigdzie się nie łączy, powinna byc bezpośrednio do rowu.(nie patrzylem w plany) Niestety ulatwili to sobie i polaczyli inna rure w drynie na moim polu.
      Chcialbym abyście mi podpowiedzieli jak to rozegrac gdyż jestm zielony jeśli chodzi o melioracje i jakies tam spółki wodne.
      Chcialbym zaczerpnac troche wiedzy zanim udam sie do gminy.
      _
      P.S.
      Kto jest wlascicielem melioracji na moim polu i kto za nią odpowiada?
      Czy moge sobie na początku mojego pola zabetonowac tą rure ktora mnie zalewa? Pytam czysto teoretyczne, nie zamierzam tak robić.

Z gory dziekuje za pomoc.

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.