Przemek B

Produkcja tytoniu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hakerek117    2

Widzę, że bardzo często powtarzają się posty z gniciem tytoniu w suszarni. Co prawda u mnie ten problem nie występuje, ale mogę troszkę wnieść do tego tematu. Niewątpliwie gnicie w suszarni spowodowane jest warunkami panującymi podczas etapu żółcenia liści - optymalne warunki do rozwoju pleśni i gnicia to wilgotność powietrza powyżej 95% oraz temperatura ~35 stopni. Dodatkowym parametrem decydującym o występowaniu tego niekorzystnego zjawiska jest prędkość (czy też ilość) przedmuchiwanego przez liście powietrza. Z moich obserwacji wynika, że w suszarniach oryginalnych (nie modyfikowanych w zakresie wymiany pieca, przenoszenia wentylatora "do góry") problem gnicia nie występował. Wytłumaczyć to można odpowiednim przedmuchem - mały wymiennik, z reguły olejowy, wentylator na dole. Po wykonaniu modyfikacji polegającej na wymianie wymiennika na piec typu ekogroszek/drewno/pellet i przeniesieniu wentylatora na górę spada wydajność turbiny. W takim przypadku należy "odzyskać" utracony przepływ powietrza poprzez np. zwiększenie obrotów wentylatora. Idąc dalej, chyba każdy zgodzi się z tym, że najwyższa wilgotność panuje nad górnym poziomem. Jeśli nie będziemy odpowiednio reagowali wietrzeniem już od początkowego etapu suszenia to problem niemal na pewno wystąpi (przy czym objawy będą widoczne dopiero na kolejnych etapach suszenia). Oczywiście przy zbyt intensywnym wietrzeniu występuje ryzyko suszenia liści na zielono więc należy znaleźć kompromis pomiędzy wietrzeniem a suszeniem na zielono. Niekorzystne jest też szybkie podnoszenie temperatury w suszarni na początkowym etapie: powoduje to intensywne wybijanie wody z liści z niższych poziomów i kumulację nad górnym poziomem. Mokre liście, jeśli to możliwe, warto mocno przewentylować bez uruchamiania ogrzewania. Przede wszystkim nie należy dopuścić do tego by tytoń był w naszym odczuciu mokry a na ścianach i suficie widoczne będą krople wody. Oczywiście będą osoby, które nie zgodzą się z tymi stwierdzeniami bo nie jest to naukowe opracowanie. Opis stworzyłem opierając się na wielu obserwacjach. Pozdrawiam i życzę samej "jedynki" ;)

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo93    6
Dnia 24.07.2019 o 15:49, L5Krothy napisał:

Jak lepiej pryskać fazorem? Po kwiecie czy po jego ścięciu?

Ja pryskam po ścięciu kwiatu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Jak tam panowie zbiory ? Już na półmetku czy jeszcze nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7
10 godzin temu, dragonmt852 napisał:

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale liście mniejsze jak 20cm to raczej nie ma co zrywać

A gdzie tak mówią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7
Dnia Thursday, August 01, 2019 o 21:30, dragonmt852 napisał:

Mi się tak wydaje, to jakie liscie najmniejsze chcesz zbierać?

Jak bym miał nie zrywać liści mniejszych niż 20 centymetrów to połowa była została. Tyton jest w kolano praktycznie i ma kwiat. Nawet kwiatu nie scinam bo nie ma sensu. Wszystko przez brak opadów.  Praktycznie  prawie 2 miesiące nic nie padało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Pryskał ktoś na jesień Glifosatem pole pod tytoń? Daje to efekty? Nie szkodzi tytoniowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    351

Można pryskac i na wiosnę. Nie zaszkodzi. Pryskalem 1-2 tygodni przed sadzeniem i było dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
6 minut temu, Aroo22 napisał:

Można pryskac i na wiosnę. Nie zaszkodzi. Pryskalem 1-2 tygodni przed sadzeniem i było dobrze. 

Sam Glifosat pryskałeś czy dodawales jeszcze Chwastox czy coś? Chwastów było mniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    351

Sam glifosat, chwastów było mało. z wiosny raz było agregatem przejechane i później glifosat i uprawa przed sadzeniem. Chwastów niewiele było, raz dziabaczka się przedziabało i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmt852    106
4 godziny temu, Hektar napisał:

Jak Wam się w tym roku tytoń odwilża w suszarni?

tak jak zawsze, jak tobie sie słabo odwilża to pewnie zła struktura liścia ;)

9 godzin temu, Grzegorz197 napisał:

Jak bym miał nie zrywać liści mniejszych niż 20 centymetrów to połowa była została. Tyton jest w kolano praktycznie i ma kwiat. Nawet kwiatu nie scinam bo nie ma sensu. Wszystko przez brak opadów.  Praktycznie  prawie 2 miesiące nic nie padało. 

tylko pytanei w jakiej klasie ci te listki kupią

 

9 godzin temu, Grzegorz197 napisał:

Jak bym miał nie zrywać liści mniejszych niż 20 centymetrów to połowa była została. Tyton jest w kolano praktycznie i ma kwiat. Nawet kwiatu nie scinam bo nie ma sensu. Wszystko przez brak opadów.  Praktycznie  prawie 2 miesiące nic nie padało. 

tylko pytanie w jakiej klasie ci to kupia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz197    7
12 godzin temu, dragonmt852 napisał:

tak jak zawsze, jak tobie sie słabo odwilża to pewnie zła struktura liścia ;)

tylko pytanei w jakiej klasie ci te listki kupią

 

tylko pytanie w jakiej klasie ci to kupia 

To co mam nie zrywać.  Myślę że jak ładny liść i krótki tak około 10-15 centymetrów to pójdzie w 3 klasie. Tytoniu jest mało w tym roku, firmy będą brać co jest aby skupić jak najwięcej.  Przecież też mają umowy z których muszą się  wywiązać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hektar    0
12 godzin temu, dragonmt852 napisał:

brak oleistosci, zbyt szybkie suszenie blaszki

Czyli wolniej temperaturę zwiększać? Np dłużej na 40, 45, 50?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez kamilrolnik18
      witam. miał ktoś doczynienia z odmiana paribus od mhr. ? jak się sprawdza na gorszych/lepszych stanowiskach?
    • Przez marian7k
      Jakich używacie herbicydów w uprawie prosa? Do tej pory praktycy głownie używali Azoprim. Czy ktoś próbował zastosować Dual? Będę wdzięczny za wypowiedzi.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj