DOMIN

Ustawienie pluga

Polecane posty

Pigmei    1868

Właśnie może isć lekko pod skosem a to zeskosowanie ramy pługa reguluje się śrubą i wykorbieniem  o które na początku pytałeś.

ZAWIESZANY PŁUG ZAGONOWY VARIO. UNIA Sp. z o.o. ul. Szosa Toruńska 32/38,  GRUDZIĄDZ, POLSKA - PDF Darmowe pobieranie 

Im bardziej skręcisz śrubę(2) tym bardziej wykorbienie (B) przesunie się do tyłu i zwiększy nacisk płozy na ścianę bruzdy co spowoduje przesuwanie sie pługa w prawo.

Płoza boczna korpusów jest jak ster a wieszaki ciągnika mają być jak na grafice poniżej, bez konieczności przytrzymywania tymi odciągami bo to by powodowało  ściąganie przednich kół ciągnia i trudności z prowadzeniem. 

Regulacje pługa - Strona 53 - Pługi - Agrofoto.pl Forum Rolnicze i Galeria  Rolnicza

 

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

A czy to wykorbienie to nie jest to samo co regulacja góra dół na prawym ramieniu? 

Aaa niee, ok, już chyba rozumiem. Ty się reguluje nacisk płóz na bruzdę. I rozumiem że jak ten nacisk jest duży to wtedy pług jest odpychany co powoduje ściąganie ciągnika? 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

 Tu bardziej chodzi o przesunięcie lewej strony przód- tył aby to właśnie  płozy mogły zrownoważyć siły pchające pług w bok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

A jest jakaś taka ogólna zasada jak to powinno być ustawione? U mnie jak widać na zdjęciu, sworzeń do zaczepienia ramienia, jest w najwyższej pozycji. 

Albo dobra, ustawię jak zawsze poziom względem podłoża, następnie pierwszą skibę i wykorbienie zgodnie z Twoim rysunkiem czyli tak aby środek słupicy drugiej skiby, przebiegał przez oś ciągnika i zobaczymy :)

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Zasada jest prosta,  pług ściąga w lewo - swożeń ma być bardziej z z tyłu. Ściąga w prawo - swożeń bardziej do przodu.

Były też bez krajowe bez wykorbienia gdzie regulacja  była tylko przód- tył  https://sprzedajemy.pl/plug-4-skibowy-unia-grudziadz-stary-bukowiec-2-e30984-nr59075049

PóŹniejsze konstrukcje już były nieco inaczej pomyślane, tu ze śrubą regulacyną,  długa rzymska od wieży to ramy

OD RĘKI Pług zagonowy resorowy 3/4/5 skib regulacja do 44/ EURO-MASZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

A to ściąganie można też sprawdzić bez zagłębiania pługa? Bo u mnie faktycznie jest coś nie tak bo jak ciągnik stoi na prostym i nie mam zabezpieczonych odciągów to po podniesieniu, pług sam leci na prawe koło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
Przed chwilą, włodek napisał:

A to ściąganie można też sprawdzić bez zagłębiania pługa? 

Nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No dobra, to skoro to się sprawdza na zagłębionym pługu to rozumiem że odciągi nie powinny być zabezpieczone? Bo jeśli będą to będą trzymały i pługa nie będzie jakoś mocno ciągnąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Właśnie nie maja trzymać na sztywno, mają mieć luz  i niekoniecznie całkiem na luźno bo  ramiona będą haczyć o opony jak będziesz zawracał  😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No to ja nie mam standardowych łańcuchów tylko te odciągi zabezpieczane sworzniami a one same z siebie nie są sztywne tylko po jakieś 2cm w każdą stronę mają luzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Spójrz na to zdjęcia:

IMG_0446.JPG

 

Wydaje mi się, że już teraz dość wyraźnie widać, że pług nie jest w osi ciągnika tylko ewidentnie go ściąga w prawo a z tego co zrozumiałem, powinien iść w jednej linii. Czyli wykorbienie jest ustawione źle. Trzeba dać ten sworzeń bardziej do przodu wtedy powinno go ściągnąć. 

Bo przecież zagłębienie go nic nie da i nie spowoduje że on nagle osiowo się naprostuje. Jedynie w poziomie będzie szedł prostopadle do płaszczyzny pola albo nie natomiast przekoszenie w linii prostej dalej pozostanie. 

IMG_0445.JPG

Jak przyłożyłem długą łatę aluminiową do tylnego koła (tak żeby oparła się o przód i tył koła i równo do niego przylegała) to odległość w punkcie A do łaty wynosi 68cm a odległość punktu B od łaty to 76cm. Więc jak na tak krótki odcinku przekoszony jest 8cm to na całej długości pługa wyjdzie że tył ucieka ze 20cm w prawo. Przecież to chyba nawet ciągnik ma ciężko orać. 

Ale pewnie takiego finalnego ustawienia i tak będę musiał dokonać na polu bo jak zmienię regulację na prawym wieszaku to ten kąt też ulegnie zmianie także teraz ustawię sobie tylko mniej więcej żeby było równo a na polu jak już zadam mu odpowiednią głębokość, ustawię pierwszą skibę oraz wyreguluję na prawym wieszaku żeby pług szedł prostopadle do płaszczyzny pola to wtedy sprawdzę osiowość i ją ustawię prawidłowo. Człowiek orze tyle lat i nawet nie wiedział że ma źle ustawiony pług. Ehhh .... 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
Cytat

Wydaje mi się, że już teraz dość wyraźnie widać, że pług nie jest w osi ciągnika tylko ewidentnie go ściąga w prawo a z tego co zrozumiałem, powinien iść w jednej linii. Czyli wykorbienie jest ustawione źle. Trzeba dać ten sworzeń bardziej do przodu wtedy powinno go ściągnąć. 

Tłumaczyłem, ustawiasz tak aby w czasie orania nie ściągało pługa, rama może być przekoszona względem ciągnika, ważne aby pług nie uciekał w czasie orki ani w lewo ani w prawo. Powiem ci tak, pług teraz Ci ucieka w lewo co skutkuje ściąganiem kół przednich ciągnika w prawo, zgadza sie?  No właśnie i jak teraz  swożen wykorbienia przesuniesz do przodu to jak płozą ma się odpychać od ściany bruzdy ? To co zrobisz będzie skutkowało jeszcze większym ściganiem pługa w lewo.

 

Ale spróbuj, przekonasz się 🙂, tu nauka niewiele ksztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Czyli tu nie ma takiej zasady, że rama pługa z płozami powinny iść w osi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Rama pługa z płozami zasadniczo są prosto, ale ramę możesz ustawić po skosie  właśnie tym wykorbieniem by regulować nacisk na płozy  a to one są odpowiedzialne za ściąganie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Chyba najlepiej będzie jak zrobię bruzdę i zobaczę jak to w bruździe wygląda. Wtedy będę widział czy płoza napiera na nią całą długością czy nie. Jak dobrze rozumiem, napieranie płozy na bruzdę całą jej długością, nie jest porządane bo może skutkować właśnie tym odpychaniem i lepiej żeby między płozą a bruzdą był delikatny kąt, np coś takiego:

IMG_0448.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

Nie chodzi by całą długością sie zapierało tylko o skuteczność tego  zapierania.

Tak, chodzi o delikatny kąt biorąc pod uwagę iż na szkicu  poruszasz sie z góry na dół to o to chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No to wszystko jasne :). Jutro będę to ustawiał.

Chociaż to i tak gówno nie pług. Polska prywatna produkcja. 2004r, na szczęście konstrukcja gruba ale przy zachodnich się chowa. Raz w życiu miałem okazję pożyczyć pług 3 skibowy Kverneland z takimi jakby resorami na górze, nie wiem jak to się fachowo nazywa. Kurcze, jak to orało. Jak to pięknie kryło. Nieba a ziemia. Tym jak obornik orze to mimo że ustawiam na 26 - 27cm to i tak potrafi wszystkiego nie przykryć co przy tym kvernelandzie było nie do pomyślenia. Może kiedyś taki zakupię chociaż to dość droga zabawa jak chce się kupić zadbany egzemplarz. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Sworzeń wykorbienia ustaw bardziej do tyłu, na wpół do drugiej i próbuj. Potem korekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
Dnia 1.11.2022 o 23:09, włodek napisał:

No to ja nie mam standardowych łańcuchów tylko te odciągi zabezpieczane sworzniami a one same z siebie nie są sztywne tylko po jakieś 2cm w każdą stronę mają luzu.

2 cm to zdecydowanie za mało. Ogólnie jak dobrze ustawisz linię ciągu, to możesz jechać małym zygzakiem (w sensie w bruździe od calizny do zaoranego) a bruzda za Tobą będzie nadal prosta. Jak linia ciągu jest dobrze ustawiona to kierownicy używasz tylko na uwrociach. Ciągnik w przejeździe roboczym sam się prowadzi. 

Odciągi na sztywno ogólnie średnio nadają się do prac w polu. Tu masz jedno z lepszych rozwiązań stosowane praktycznie w wiodących markach od początku 90tych lat 

https://agristar.pl/ciagniki/new-holland/podnsonik-ramiona/13206-trp2905-stabilizator-odciag-boczny-fiat-ford.html

Łańcuszek napina się tak, żeby w dolnej pozycji zapadka była podniesiona, dzięki czemu odciąg może się skracać lub wydłużać kilka cm. W momencie podniesienia szelek łańcuszek się luzuje i zapadka opada i blokuje odciąg i maszyna jest sztywno ustalona na uwrociach/ podczas transportu. Idealne do pługa, grubera itp. 

 

Co do linii ciągu to jeszcze ważny jest stosunek szerokości belki zaczepowej pługa do szerokości ramion ciągnika. 

Dnia 1.11.2022 o 22:35, Pigmei napisał:

Regulacje pługa - Strona 53 - Pługi - Agrofoto.pl Forum Rolnicze i Galeria  Rolnicza

Punkt przecięcia osi ramion ciągnika (Z na rysunku) nie powinien znajdować się dalej niż przednia oś (ramiona TUZ nie mogą być równoległe ze sobą).

Ważny jest jeszcze stan płozów, bo to one są odpowiedzialne za kompensowanie sił bocznych pochodzących od lemieszy.

 

Kolejna sprawa to szerokość pierwszej skiby. Po ustawieniu linii ciągu ustawiasz szerokość pierwszej skiby tak, żeby odkładała tyle samo co pozostałe. Ale może się okazać, że zabraknie Ci zakresu regulacji i zonk. Wtedy musisz zmienić szerokość rozstawu tylnych kół tak, aby się wpasować. Mało kto o tym pisze, ale dla 35 cm na korpus będzie inny rozstaw jak dla 45 czy 50 cm na korpus. 

No i 

Dnia 2.11.2022 o 17:13, włodek napisał:

Chociaż to i tak gówno nie pług. Polska prywatna produkcja. 2004r, na szczęście konstrukcja gruba ale przy zachodnich się chowa. Raz w życiu miałem okazję pożyczyć pług 3 skibowy Kverneland z takimi jakby resorami na górze, nie wiem jak to się fachowo nazywa. Kurcze, jak to orało. Jak to pięknie kryło. Nieba a ziemia. 

Kverneland z półśrubą po prostu więcej wybacza, nawet nie ustawiony. O jakości krycia można dyskutować przy orce łąki na raz czy większych poplonów. Jeżeli Twój pług ma prostą ramę i słupice to idę o zakład, że dobrze ustawiony, obornik przykryje tak samo jak ww. kverneland. Chociażby dla tego, że masz ścinacze z regulacją które właśnie do tego służą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709
7 minut temu, Mikosz napisał:

Jeżeli Twój pług ma prostą ramę i słupice to idę o zakład, że dobrze ustawiony, obornik przykryje tak samo jak ww. kverneland.

Nigdy w życiu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868

@Mikosz już zakład przegrał 😄różnice między tymi pługami są zbyt duże  bo to nie tylko ustawienie korpusów a inne kąty i kształty części roboczych a o prześwicie pod ramą lepiej nie wspominać :P

21 minut temu, Mikosz napisał:

Co do linii ciągu to jeszcze ważny jest stosunek szerokości belki zaczepowej pługa do szerokości ramion ciągnika. 

Punkt przecięcia osi ramion ciągnika (Z na rysunku) nie powinien znajdować się dalej niż przednia oś (ramiona TUZ nie mogą być równoległe ze sobą).

 Spotkałeś kiedykolwiek ciągnik w którym ramiona boczne były by rónolegle? Ja nigdy, co więcej wielu producentów ma w swojej ofercie belki zaczepowe o różnych szerokościach, tylko co to ma do pospolitej sześćdziesiątki i najpopularniejszego krajowego pługa 3 skibowego.

Edytowano przez Pigmei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No właśnie co do szerokości pierwszej skiby to ona bierze u mnie gdzieś 3/4 tego co pozostałe i nie ma szans już tego wyregulować. Tak jak wspomniałeś, brakuje regulacji. Mam na maxa skręconą czyli pług do oporu przesunięte do lewej strony ciągnika (patrząc od tyłu). 

Wczoraj właśnie cały dzień orałem poplony (dziś kończyłem) i rozrzucony na nie obornik który wcześniej rzecz jasna ztalerzowałem. Talerzowałem na 2 razy. Na początku poplony a później obornik. Nie dał bym rady obu tych rzeczy zrobić na raz bo zdecydowanie za gęsto posiałem rzodkiew które wyrosła na 150cm a łodygi miała grube jak słonecznik. Masakrycznie się to talerzowało. Było strasznie nie równo. Dopiero drugie talerzowanie razem z obornikiem wyrównało mi pole. A obornik talerzowałem bo woziłem go kilka dni a chciałem całość na raz zaorać i nie chciałem żeby on mi tak kilka dni leżał na polu. Ale wracając do tematu pługa. Trochę przy wczorajszej orce zmieniłem podejście. Wiem że to jest wbrew zasadom, a mianowicie, zawsze ustawiałem tak, że rama pługa (po szerokości) była równolegle do płaszczyzny pola. A wczoraj zrobiłem inaczej. Ustawiłem pług tak, żeby jednak była delikatnie pochylona w kierunku bruzdy i krycie było lepsze. Już nic nie wystawało. Może jutro cyknę zdjęcia 2 działek dla porównania. Natomiast jest to ewidentnie wina pługa i pewnie kształtów odkładnic ponieważ jak orałem kvernelandem to tam miałem pług ustawiony idealnie, pierwsza skiba brała tyle co pozostałe a rama była równolegle do powierzchni pola, nic nie było kombinowane a mimo to przykrywał pięknie. Powiem więcej. Wydaje mi się, że nawet ciągnik miał lżej w nim orać niż w tej mojej prywatnej konstrukcji. Jednak pług to nie jest agregat i trzeba go umieć zrobić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
30 minut temu, Pigmei napisał:

bo to nie tylko ustawienie korpusów a inne kąty i kształty części roboczych a o prześwicie pod ramą lepiej nie wspominać 

Ależ oczywiście. Naukę orania zaczynałem od ruskiej trójki nieznanego pochodzenia a następny był stary kverneland zagonowy i wiem dokładnie o czym kolega Włodek pisze. Z doświadczenia wiem, że tego kvernelanda można było zahaczyć do czegokolwiek co miało 70km i więcej, oprzeć na odciągu i  jechać bez zabawy w regulacje. Krył, ciągnik szedł, no baja po prostu. 😓

41 minut temu, Pigmei napisał:

Spotkałeś kiedykolwiek ciągnik w którym ramiona boczne były by rónolegle?

Wystarczy zbyt mała zbieżność.

 

7 minut temu, włodek napisał:

No właśnie co do szerokości pierwszej skiby to ona bierze u mnie gdzieś 3/4 tego co pozostałe i nie ma szans już tego wyregulować.

Czyli musiałbyś zwiększyć rozstaw tylnych kół. Ale tylko pod warunkiem, że brakuje Ci zakresu regulacji przy dobrze ustawionej linii ciągu, bo inaczej to robota ze zmianą może się okazać bez sensu.

13 minut temu, włodek napisał:

Wiem że to jest wbrew zasadom, a mianowicie, zawsze ustawiałem tak, że rama pługa (po szerokości) była równolegle do płaszczyzny pola. A wczoraj zrobiłem inaczej. Ustawiłem pług tak, żeby jednak była delikatnie pochylona w kierunku bruzdy i krycie było lepsze.

Przy ustawianiu poprzecznym nie patrz na ramę, tylko na wynik pracy, czyli pochylenie powierzchni w bruździe. Nie koniecznie oczywiście, ale może się okazać, że lekko pochylony/ odchylony pług zostawia poziomą bruzdę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pigmei    1868
11 minut temu, Mikosz napisał:

Wystarczy zbyt mała zbieżność.

Tylko ze  nie  masz tam żadnej regulacji  rozstawu  bocznych ramion :P  ani przy ciągniku ani wspomnianym pługu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20

Ale nie zaprzeczasz, że ww. geometria TUZ ma wpływ na ustawienie pługa. Nawet jak koledze Włodkowi się to nie przyda to wiedza dla innych poszukujących zostanie.  

11 godzin temu, Pigmei napisał:

co więcej wielu producentów ma w swojej ofercie belki zaczepowe o różnych szerokościach

To też nie jest pospolitą wiedzą wśród użytkowników pługów z drugiej ręki, a czasami może się przydać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj