marcin_kost1

sznurek czy siatka?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RafZielak    13

Przyjmując cenę siatki na poziomie 350 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu na 2,25 obrotu z jednej rolki zrobimy około 230 balotów 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 1,52 PLN.

Przyjmując cenę sznurka na poziomie 40 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu 5 sznurkami z jednej rolki zrobimy około 106 balotów 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 0,38 PLN.

Jak widać koszt samego sznurka jest 4 razy mniejszy niż siatki, ale ...

Na polu liczy się również czas. Gdy prasujesz sam dla siebie nie liczysz tego, że na polu spędzasz duuużo więcej czasu. Zakładając, że na pole wyjechałeś do 10 balotów różnica już jest niewielka. Ale jak wyjechałeś do 100 to owijając siatką zaoszczędzisz godzinę przez którą ciągnik spaliłby pewnie z 7 litrów ON za około 30 PLN czyli 30 groszy na balota.

 

Od kilku lat już w ogóle nie używamy sznurka, w obecnie zakupionej prasie nawet nie mamy już aparatów do sznurka. O ile jeszcze słomę kiedyś owijaliśmy sznurkiem ze względów jak nam się wtedy wydawało ekonomicznych o tyle sianokiszonkę od zawsze i na zawsze tylko siatką. Siatka więcej wytrzymuje, a przekładając balota wielokrotnie z miejsca w miejsce (przyczepa, owijarka, z owijarki i jeszcze później do obory) jest większa pewność, że nie zgubimy czegoś. Druga sprawa, że nie po to zbijamy sianokiszonkę na prawie maksymalnym zgniocie by później mieć balota, który stojąc będzie nam puchł. Już pomijając nawet kwestię próbowania owijania sznurkiem balotów w prasach z włączonymi nożami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Coś przesadzasz i to grubo @RafZielak z 2000m sznurka 106 belek?????? :blink: :lol: . To z pola nawet tego nie pozbierasz :P . 230SZT z 2000m siatki też jest przesadzone trochę ale mimo wszystko realne


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Kolego mariuszd93... czysta matematyka.

Obwód balota, który ma 120 cm średnicy to 2*Pi*r czyli 2*3,14*0,6 = 3,768 metra.

Przyjmując dla siatki owijanie 2,25 obrotu z 2000 metrów mamy więc 2000 / (3,768 * 2,25) czyli 235,90 balotów.

Identyczne obliczenie dla sznurka którym powiedzmy owijamy balota w pojedynczo 5 miejscach ... 2000 / (3,768 * 5) = 106,16 balotów. Tu wyjdzie odrobinę mniej bo jeszcze mamy supełki których nie uwzględniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ja potrafię liczyć ale mam też doświadczenie praktyczne :)

Powodzenia życzę przy zbieraniu tych balotów owiniętych 5 razy sznurkiem :D:P :lol:


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

No tak-tyle że balot owijamy 12-16 razy owym sznurkiem (zależy co, zależy jaki sznurek).Co do owijania sznurkiem i puchnięcia-zależy to od sznurka-ten grubszy (1600 m) przy 12-krotnym owinięciu nie ma szansy aby bela puchłą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

@mariuszd93 ... Słomie 5 sznurków wystarcza i przez wiele lat nie mieliśmy problemów z jej zbieraniem z pola. Sianokiszonki nigdy sznurkami nie owijaliśmy. Co do obliczeń mimo iż są czysto teoretyczne ... kupując siatkę sprawdzonych producentów i oryginalnie pakowaną ... nigdy nie zrobiliśmy mniej niż 200 balotów z jednej siatki przy owijaniu 2,25 do 2,5 raza

 

@jaro ... Przy owinięciu sznurkiem 16 razy ile czasu trwa owijanie? Myślę tu o owijaniu przy nominalnych obrotach wałka, a nie przeciążaniu prasy zwiększaniem na ten czas obrotów.

Wracając do obliczeń ...

Przyjmując cenę sznurka na poziomie 40 PLN za 2000 m i owijanie jednego balotu 16 sznurkami z jednej rolki zrobimy około 33 baloty 120 cm czyli koszt siatki na jednego balota oscyluje wokół kwoty 1,21 PLN.

W tym momencie użycie sznurka to już totalny bezsens i wynikać może jedynie z braku na wyposażeniu pracy obwiązywacza siatką. Innych powodów nie widzę i ciężko będzie je znaleźć.

Edytowano przez RafZielak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Niestety między teoria a praktyką jest spora róznica :) Nie iwem o jakiej prasie piszesz. sprawdz sobie podczas pracy ile ci wyjdzie belek realnie z 2000m siatki a ile ze sznurka. ja kiedys jak miałem sipme 120-120 na jeden sznurek to robiłem tak ze z kłebka 2000m robiłem 40 belek i to było na granicy utrzymania belki w całosci. Czyli koszt realny około 1zl belka, teraz mam inna prase mam sznurek i siatke sznurkiem zrobiłęm moze z 50belek w sumie służy jako rezerwa jak zabraknie siatki :) i nie wiem jak to wychodzi w aparacie na 2 sznurki ale napewno więcej. Moja prasa katalogowo ma komore 120x125 i owijajac na kompie mam 2,5 ale na belce jesty 2,25 wychodzi mi 180 belek z rolki siatke kupowałem srednio po 320-330zł Tame czyli koszt bliski 2zł. Sipma moze ze 200 sie zrobi z rolki bo belki sa sporo mniejsze. U mnie po wyjsciu z prasy osiaga 140cm srednicy. Dodam ze 2,5 owiniecia czy tam relne 2,25 to jest czesto mało przy suchym materiale który mocno spreżynuje i wtedy siatka lubi pekac. Co do noży to w prasach z nożami jest opcja ze noze sie chowaja od zaprogramowanego stopnia zgniutu czyli powiedzmy 10-20% przd ukonczeniem belki i wtedy nie ma problemu nawet ze sznurkiem. Ale tak czy inaczej do sznurka nie wróce bo wydajnosc u mnie w porówannaiu z sipma jest x2 :) Sipma i sznurkiem musiałem ostro cisnac w słomie zeby zrobic 25 belek na godzine w łądnej słomie a terazprasa case rb344r siatka robie 45-50 na godzine.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

Chcę kupić prasę welger rp 200 z rotorem, siatką. Ta prasa ma owijanie podwójnym sznurkiem więc się zastanawiam czy nie owijać sznurkiem. Jak sądzicie MTZ 82 TS da w nim rade?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jesli rp200 to sznurek moze byc do kisznki w słomie zapomnij na wstepnie o sznurku :) Dowiesz sie o czym mówie jak spróbujesz. Był u nas w okolicy rp200 i w słomie na 2 sznurki to szło tyle sznurka zeby to sie trzymało ze prasa łąncuchowa owinałbys ze 2 belki smiało :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Nie mam już nigdzie ani jednego balota owiniętego sznurkiem więc nie jestem w stanie zrobić zdjęcia balotów słomy owijanych jedynie 5 sznurkami, ale wytrzymywały, dały się zwozić z pola, nie było z nimi większych problemów.

 

Oczywistym jest, że moje obliczenia są czysto teoretycznie, ale teoria z praktyką nie może się rozmijać o 50%. Oczywiście, że jak z Waszej prasy przy ustawieniu wielkości balota na 120 cm wychodzi taki mający 140 cm obwodu obliczenia te nie mają sensu. My obserwowaliśmy różnice rzędu max. 10%. Nawet badziewny polski Metalfach walcowy nie powodował aż takich rozbieżności.

 

@bialy2005 ... "Co do noży to w prasach z nożami jest opcja ze noze sie chowaja od zaprogramowanego stopnia zgniutu czyli powiedzmy 10-20% przd ukonczeniem belki i wtedy nie ma problemu nawet ze sznurkiem." Które prasy to mają bo nie słyszałem o takiej opcji?

 

@mariuszd93 ... Tym różnie się od niektórych, że potrafię nie tylko coś robić, ale również liczyć. Gdy praktyka rozmija mi się tak bardzo z teorią szukam przyczyn. Może awaria sprzętu, może czas zmienić dostawcę materiałów eksploatacyjnych. Nikt nie rozwija siatki by sprawdzić czy ona ma faktycznie 2000m czy 1900. My tez się natknęliśmy na siatki w teorii 3000m, a w praktyce cienkie, rwące się i mające max. 2000m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

@RafZielak-ja nie chcę twierdzić że sznurek jest lepszy (bo nie jest)-podałem tylko realne wyliczenia.16-krotne owinięcie stosowałem tylko parę razy gdy zabrakło mocniejszego sznurka (nie interesuje mnie robienie jak największej ilości bel -wręcz odwrotnie-więc prasa ma ciężko).Normalnie owijam 12 razy i trwa to ok.40-45 sek.Beluję zestawem D 5720 +Metalfach i obroty mam ustawione na 540E-przy owijaniu dociskam trochę gaz :D .

PS." Nawet badziewny polski Metalfach walcowy nie powodował aż takich rozbieżności."-o bardzo przepraszam :D -ja mam Metalfacha z początków produkcji i naprawdę dosyć solidny jest (czego niestety nie można powiedzieć o tych nowszych)

Edytowano przez jaro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

na pewno po owinięciu siatką balot będzie bardziej przypominać walec niż ten po owinięciu sznurkiem, mniej się bela deformuje, szybciej się owija, więcej to kosztuje w zakupie, ale później się zwraca, więc bezsensu jest ciągłe debatowanie o tym co lepsze, każdy ma swoją praktykę i robi po swojemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

@jaro ... Nas też nie interesowało nigdy robienie jak największej ilości bel dlatego w tym sezonie mamy nadzieję poprawić tą statystykę bo walcowy Metal fach ustąpił miejsca pasowemu Viconowi i póki co mamy nadzieję, że to był dobry wybór, a czy tak jest przekonamy się za kilka miesięcy. W kwestii dociskania pedału gazu też to robiliśmy i dopiero szykując prasę do sprzedania zobaczyliśmy efekty tego notorycznego przeciążania łańcuchów, łożysk na wałkach itp. toteż teraz mamy zamiar jednak stosować się do zaleceń producentów i nie przekraczać obrotów nominalnych.

Reasumując ... niezależnie nawet od obliczeń i teorii ... zgadzamy się przecież wszyscy, że może siatka wyjdzie odrobinę drożej, ale naprawdę nie na tyle drożej by opłacało się stosować sznurek. Większość osób mając prasę z możliwością obwiązywania siatką sznurka nie używa w ogóle lub co najwyżej w awaryjnych sytuacjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

np prasy NH, Case, krone itd. i wszystkie inne które maja sterownik. Widze ze masz mało doczynienia z prasami metal -fach czy sipma to nie jest wyznacznik techniki :) U mnie kiedys sipma owijało sie 11 razy uzywałem nawet sznurka cienkiego a standardowo juty 3000m i wytrzymywał. belka owinieta 5 razy to musiało fajnie wygladac - nie wyobrazam sobie tego chyba ze to belka słomy robiona metal-fachem - flak a nie belka bo nie dało sie mocniej zbic z powodu stawania belki w komorze. U nas jest taki gosc co robi prasa DF walcowa i ja to bym go z pola pogonił bo belki chyba na ilośc robi :) Albo nie moze poprostu prasowac suchego towaru. Smieja sie ze jego to trzeba ze 3 sztuki zeby zrobic jedna moja i jakby sie zaprzec to samemu można recznie na przyczepe wrzucić :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Jak komuś staje bela w walcowej to cóż mogę powiedzieć-niech potrenuje jeszcze trochę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

No niestety ... zgadzam się w całej rozciągłości, że Metal-Fach, Sipma czy inne polskie twory nie są wyznacznikami ani jakości, ani trwałości, ani nowoczesności, ale pracuje się tym co się ma i na co kogo stać w danym momencie. W Viconie w ogóle nie mamy obwiązywacza sznurkiem i kupowaliśmy prasę bez takowego bo i tak wiedzieliśmy, że nigdy z niego nie skorzystamy. Wiemy, że Metal-Fach nie jest/był szybki, a baloty po nim ciężko było nazwać walcami nie mówiąc już o stopniu ich zbicia, ale trzymały się nawet przy zaledwie 5 sznurkach. Balot słomy ze starej JD 550 był dobre 50% cięższy niż z MetalFacha dlatego zapadły decyzje i MetalFacha już nie ma. Problemy z wyborem siatka/sznurek także już nie mamy. :D

Co do opcji chowania noży ... naoglądałem się pras w realu i w katalogach Claasa czy Welgera które jednak są liderami w tym segmencie i nie dopatrzyłem się takich funkcji lub źle szukałem. Welger np. ponadto montuje ręczne zawory, którymi dodatkowo mamy możliwość zablokowania noży by się nie schowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nie mam już nigdzie ani jednego balota owiniętego sznurkiem więc nie jestem w stanie zrobić zdjęcia balotów słomy owijanych jedynie 5 sznurkami, ale wytrzymywały, dały się zwozić z pola, nie było z nimi większych problemów.

 

Oczywistym jest, że moje obliczenia są czysto teoretycznie, ale teoria z praktyką nie może się rozmijać o 50%. Oczywiście, że jak z Waszej prasy przy ustawieniu wielkości balota na 120 cm wychodzi taki mający 140 cm obwodu obliczenia te nie mają sensu. My obserwowaliśmy różnice rzędu max. 10%. Nawet badziewny polski Metalfach walcowy nie powodował aż takich rozbieżności.

 

@bialy2005 ... "Co do noży to w prasach z nożami jest opcja ze noze sie chowaja od zaprogramowanego stopnia zgniutu czyli powiedzmy 10-20% przd ukonczeniem belki i wtedy nie ma problemu nawet ze sznurkiem." Które prasy to mają bo nie słyszałem o takiej opcji?

 

@mariuszd93 ... Tym różnie się od niektórych, że potrafię nie tylko coś robić, ale również liczyć. Gdy praktyka rozmija mi się tak bardzo z teorią szukam przyczyn. Może awaria sprzętu, może czas zmienić dostawcę materiałów eksploatacyjnych. Nikt nie rozwija siatki by sprawdzić czy ona ma faktycznie 2000m czy 1900. My tez się natknęliśmy na siatki w teorii 3000m, a w praktyce cienkie, rwące się i mające max. 2000m.

Nigdy nie uwierzę że 5 owinięć sznurka wystarczy żeby bela bez problemu wytrzymała transport , bzdura i tyle .

Co do liczenia liczyć potrafię ale wiem że teoria to nie wszystko


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

U mnie kombajn sypie szerzej słomę jak bizon i jak najmowałem prasę to żadna walcówka nie dawała rady, kupiłem łańcuchową i idzie dobrze, jedynie przy wilgotnej słomie nieraz nie chce bela wylecieć z komory - tak jest dobita do bocznych ścian. Sznurkiem robiłem może z 50bel i więcej nie mam zamiaru, przy bardzo suchej słomie z pszenicy bele puchły po uniesieniu i rozwijały się mimo że sznurek nie pękł. Zeby było ok to kłębek starczał na 25bel max. Siatka 2000m starcza mi na jakieś 230bel i nic się nie rozpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

A to fakt-kiedyś zaryzykowałem i owinąłem 8 razy-bele słomy i siana rozpadały się.Zapewne pasowe potrafią zgnieść sianokiszonkę lepiej-ale po co mi lepiej jak i tak (tak tak tym starym Metalfachem ) mam dokładnie 0 % strat (wszystkie bele są ok. bez grama pleśni).Kiedy ta prasa zwróciłaby mi się ?-ktoś mógłby to wyliczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

bardzo dużo zależy od systemu podawania do komory , u mnie w prasie z rotorem, słoma z pszenżyta jest w miarę cała, ale za to jęczmienna gdyby ją teoretycznie owinąć 5 razy sznurkiem, to chyba zaraz to wypadnięciu z komory by się rozpadła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

@jaro, u mnie tak samo- mimo że przez 15 lat Sipma męczyła ciągniki 48 oraz 52KM to nigdy nie było pleśni z powodu rzekomego "słabego zgniotu".

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie belki związanej w 5 miejscach. To tak, jakby siatką owinąć 1,3 raza.

 

Sznurkiem 200m wychodziło ok. 40 belek, czyli przy cenie sznurka 33zł wychodzi 82gr

Siatka 2000m przy 2,25 obrotu (8.5m) wystarczy na 235 belek. Przy cenie 350zł koszt na jedną belkę to 1,49zł.

Tylko teraz mała ciekawostka :P Nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale cena sznurka zawiera 8% VAT a siatki 23% VAT.

Dla "Vatowca" cena sznurka będzie wynosiła wtedy 76gr. na belkę a siatki 1,21zł.

 

Teraz tylko policzyć różnicę w zaoszczędzonym paliwie i będzie jasne, czy siatka wyjdzie taniej od sznurka.

Kiedyś z obliczeń wyszło mi że siatka nieznacznie wychodzi taniej ale mogłem się pomylić w obliczeniach.

 

(Podane ceny, to ceny za dobry sznurek i dobrą siatkę- bez oszczędzania na jakości zakupionego towaru)

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymen1    1

Na poprzednich stronach czytałem o owijaniu w folię zamiast siatki tyle że wszyscy pisali o owijaniu słomą a my robimy tylko sianokiszonkę (0 bel słomy) w tym sezonie będzie prasa z siatką i sznurkiem więc najlepiej by było owijać od razu w folię pewnie jakieś 2-3 razy a później niecałe 12 na owijarce i po sprawie, w zimę nie trzeba by było się męczyć z sznurkiem jak do tej pory tylko nie wiem gdzie można kupić taką folię i czy pójdzie w mojej prasie. Jestem z północnej części woj. podlaskiego mam nadzieje że pomorzecie :-)

Edytowano przez szymen1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzepo    32

Czytam sobie i nie wyobrażam sobie owinięcia beli 5 razy sznurkiem nawet, 10 razy wg mnie to zamało. Nie wyobrażam sobie też dobrze dobitej belki owiniętej 2.25 razy siatką. Znajomy 120 owija 3 do 4 razy. Wiem też że jak był kupiony cienki sznurek niewiadomego pochodzenia to sznurki na beli po opuszczeniu komory nie wytrzymywały (owijane 16 razy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jakub97
      Witam, mam w planach w tym roku zakupić nową prasę. Waham się między JD V451M na 6 pasach, a McHale V6 750 na 3 pasach. Prasa będzie robić tylko i wyłącznie słomę, dlatego wybór padł na pasówkę. Współpracować będzie z ciągnikiem Claasa 102 KM. Pasy w JD są spinane, natomiast w McHale bezkońcowe, bez spinek. Zastanawiam się, ponieważ pras McHale w mojej okolicy jest bardzo dużo, ale taka prasa nie została mi udostępniona na testy, z drugiej strony prasę JD miałem u siebie w zeszłym roku, sprawdziłem z tym ciągnikiem i szło całkiem ok. Z nożami, zgniot ustawiony na maxa, prasowałem z prędkością 10 km/h. Dodatkowo jest opcja wziąć McHale na jednym pasie. Najważniejsze pytania to jak z jakością wykonania, jakie są różnice między 6 pasami na spinkach a 3 bądź 1 pasie bezkońcowym, jak z awaryjnością tych pras, jakie macie doświadczenia z jedną bądź drugą prasą. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o temat pras.
    • Przez xAdamo15
      Witam, posiadam prasę Feraboli Extreme 265 LT z 2013 roku, została zakupiona w tamtym sezonie i pierwsze co zauważyliśmy, że trzeba prasować słomę ułożoną w tym samym kierunku jakim jechał kombajn, jeśli się wjedzie w drugą stronę tzn "na czołówkę" z kombajnem to słoma zaczyna spadać lub wrzucać na druty dociskające, które koniec w końcu zapchają także podbieracz oraz prawdopodobnie zatrzymuje pasy ponieważ jest straszny pisk. Jest to męczące ponieważ przy jeździe na usługi trzeba naprawdę uważać jak się jeździ i nie zawsze widać jak jest ułożona słoma przez kombajn. Wie ktoś dlaczego się tak dzieje? Dzieje się tak z każdą słomą, czy to z pszenicy czy z kostrzewy zawsze jest to samo. Posiadałem starą prasę John Deere z którą nie było takiego problemu.
      Pozdrawiam 
    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj