adasiorek

uprawa truskawek

Polecane posty

Gość   
Gość
Dnia 24.08.2018 o 19:48, jaro86 napisał:

Clery u mnie w tym roku 21t/ha.

 

ludzie to maja fantazję żeby takie bajki opowiadać 😀

16 godzin temu, Calineczka napisał:

jaką glebogryzarkę byście polecili dla początkującej? W okolicy wszyscy mają grudziądzką, pozdejmowane osłony i noże ale mi się to nie widzi bez osłon robić. Na truskawki leci ziemia i ogólnie wydaję mi się że lipton. Jakąś alternatywę znaleźć się da czy raczej nie może być dobrze i tanio , tylko albo dobrze albo tanio i trzeba by szukać używki włoskiej?  W ogłoszeniach są jakieś samoróbki po 1700 zł  z mostu od poloneza czy jakoś tak ale czy to jest ok?

 

Takie luźne pytanie

 

z mostu od jakiegokolwiek samochodu to masz uprawiane jednocześnie tylko dwie bruzdy

z takim sprzętem możesz zrobić rozstaw rządków w takiej samej odległości lub 2x większy. np 70-140

taki sam rozstaw utrudnia zbiór w odmianach silnie krzewiących się .

 

przerobioną grudziądzką czy inną fabryczną to robisz jednocześnie trzy bruzdy lub więcej . takim sprzętem możesz robić dowolne kombinacje w rozstawie rzędów

np 60-90,  67-100 .....................

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Nie mam powodow aby oszukiwac. Moze znajde jakies foty z okresu kwitnienia. Juz wtedy bylo widac, ze zanosi sie na ladny plon jak na ta odmiane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
3 godziny temu, rafalpl napisał:

Witam

Czy ktoś odpowie jaka to choroba te ciemne plamki na liściu ?.

 

Czerwona plamistość Liśći, zastosuj Vaxiplant albo Polversum

Edytowano przez blabla

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Calineczka    2

Gdyby tak ktoś miał glebogryzarkę grudziądzką przerobioną na truskawki i chciał się jej pozbyć to jestem zainteresowana. Oczywiście w stanie przyzwoitym.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, Sean napisał:

 

Spalinową to sobie możesz w piaskownicy popracować jak Ci jaja od niej nie odpadną.

 

27 minut temu, Calineczka napisał:

ta za 1700 spoko, tylko czy to nie będzie jednorazówka? Podziała kilka lat?

zastanów się najpierw w jakich odległościach chcesz sadzić rzedy truskawek a potem dobierz sprzęt. rozstaw kół ciągnika też ma znaczenie

taki sprzęt z mostu ogranicza rozstaw rządków

 

Ja robię takim sprzętem z mostu 4 lata i wiem co piszę a nie tylko się tego naoglądałem na olx

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Calineczka    2

@racyl sadzę co 110 cm, czyli najszerzej  ile sadzarka taka zwykła, talerzowa, dwurzędowa może mieć rozstaw.

 

PS mi jaja nie odpadną z wiadomych względów ale za to mogę sobie cyckami oczy popodbijać jak to takie wibracje

Edytowano przez Calineczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
23 minuty temu, Calineczka napisał:

@racyl sadzę co 110 cm, czyli najszerzej  ile sadzarka taka zwykła, talerzowa, dwurzędowa może mieć rozstaw.

 

PS mi jaja nie odpadną z wiadomych względów ale za to mogę sobie cyckami oczy popodbijać jak to takie wibracje

Jak masz dużo tych truskawek to oprócz podbitych oczów możesz mięć  obite cycki niczym spady pod jabłonką 😁😁😁

 

dosyć duża odległość . jaką szerokośc pasa ma glebogryzarka robić ? jakim ciągnikiem i z jakim rozstawem chcesz wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Calineczka    2

@racylGeneralnie do truskawek t25 mam i pod ten ciągnik było sadzone i nim mam zamiar wszystko robić. Jeden rządek okrakiem nad  ciągnikiem a koła w środkach międzyrzędzi obok. Rozstaw tam jest chyba regulowany tak poza tym. Co do pasa roboczego według moich wyobrażeń najlepiej żeby brało możliwie najwięcej, przy okazji usunie też rozłogi. Nie wiem jaka jest maksymalna szerokość sekcji  przy glebogryzarce z mostu.    Do tej pory wszystkie truskawki co miałam (pierwsza plantacja zlikwidowana w tym roku, więc sadziłam raz) to po 80 cm były sadzone i mam dość bo się zrastały praktycznie, ale widziałam 110 cm jak wygląda i wg mnie przy silnie rosnących odmianach to jest ok, tym bardziej, że ja celuje raczej w bronisze jeśli o sprzedaż chodzi. Zależy mi na zdrowych i dobrej jakości truskawkach. Przy szerszych międzyrzędziach jest sporo zalet. Można wjechać ze śor nawet jak owoce opadną, krzaki mają przewiew no i ogólnie łatwiej przy nich pracować przy zbiorze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, racyl napisał:

 

Spalinową to sobie możesz w piaskownicy popracować jak Ci jaja od niej nie odpadną.

 

 

Napisałem wyraźnie na małym areale, a mnie skąd wiedzieć ile Koleżanka tego ma, a  skąd wiesz że przy tym jaja odpadną, przerabiałeś to?   :P czyli co, jesteś bez jaj?    :)

Edytowano przez Sean

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Calineczka    2

w przyszłym roku będę mieć około 60 arów ;) Docelowo w ciągu 5 lat planuje zwiększyć do 1 ha a max co mogę mieć u siebie na polu to 5 ha. Więcej nie mam ziemi odpowiedniej póki co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

Witam, 

Zna ktoś skuteczne sposoby w jaki sposób mogę pozbyć się pędraków? 

Dursban - nic nie zadziałał!!! 

Mospilan - dzisiaj będzie pryskany, ale krzaki tak słabe (liści prawie brak) że też marnie to widzę... 

Dynamit - odpada 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Przed chwilą, radosz napisał:

Witam, 

Zna ktoś skuteczne sposoby w jaki sposób mogę pozbyć się pędraków? 

Dursban - nic nie zadziałał!!! 

Mospilan - dzisiaj będzie pryskany, ale krzaki tak słabe (liści prawie brak) że też marnie to widzę... 

Dynamit - odpada 😉

oba działają tylko kwestia dawki i ilości opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

No to jeśli możesz to napisz mi jak dokładnie trzeba to zrobić...

Ja zrobiłem tak:

Oprysk zaraz po deszczu

8l na 1, 5 hektara 

600l wody

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25634

Najlepiej bezpośrednio przed deszczem lub w trakcie tak aby oprysk wszedł głęboko w profil glebowy.

Jak pole pod truskawkę to bezpośrednio po oprysku wymieszać a najlepiej zaorać.

Ja ogólnie widzę słabą skuteczność . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

Słyszałem że rozprowadzanie środka na pędraki  w taśmach kroplujących daje dobre efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25634

Z pewnością tylko nie przesadzić ze stężeniem bo uszkodzi sadzonki. No i po zbiorach a nie przed.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radosz    0

No to jeśli możesz to napisz mi jak dokładnie trzeba to zrobić...

Ja zrobiłem tak:

Oprysk zaraz po deszczu

8l na 1, 5 hektara 

600l wody

 

Oprysk był zaraz po intensywnych opadach, w tak zwany " kapuśniaczek" 

Robaków jest bardzo dużo!!! Niszczą krzaki na potęgę... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
1 godzinę temu, radosz napisał:

No to jeśli możesz to napisz mi jak dokładnie trzeba to zrobić...

Ja zrobiłem tak:

Oprysk zaraz po deszczu

8l na 1, 5 hektara 

600l wody

 

Oprysk był zaraz po intensywnych opadach, w tak zwany " kapuśniaczek" 

Robaków jest bardzo dużo!!! Niszczą krzaki na potęgę... 

Niestety najskuteczniej niszczyć te cholerstwo można przed założeniem plantacji, teraz to co najwyżej możesz ograniczyć ich liczbę.

Oprócz tego środka glebogryzarka pomaga zwalczać pędraki.

 

Czy ktoś wie czy nie jest teraz za późno zastosować dolistnie biostymulator do truskawek wraz z azotem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

jakich rozpylaczy używasz ??

na wiosnę pryskałem a w zasadzie rozlewałem ciecz między innymi z Dursbanem w malinach bez rozpylaczy tak aby była pewność, że substancja przeniknie do gleby bez jej mieszania - efekt to wyraźnie mniej kretowisk, korytarzy nornic i ogólnie mniej śladów obecności szkodników. dodam, że ziemia wtedy była po opadach co ułatwiło sprawę no i jakieś 1000 l/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, radosz napisał:

No to jeśli możesz to napisz mi jak dokładnie trzeba to zrobić...

Ja zrobiłem tak:

Oprysk zaraz po deszczu

8l na 1, 5 hektara 

600l wody

 

musisz powtórzyć.

wlej 4-5l na 200l wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kamila79
      Witam! mam pytanie czy mogę teraz opryskac truskawki(sa po zbiorze skoszone i przejechane opielaczem miedzy rzedami)ale nie stety to nic nie dało. Jest bardzo , duzo tych chwastów(m.in. mam oste. trawe, i takie żółte kwiaty korzeń jak piertuszka).
      Tak pomyslalam, ze teraz bym je opryskala(pogoda dopisuje)i na wiosne poprawka. Ale czy mozna?
      jeżeli tak to podajcie dobry oprysk? pozdrawiam
    • Przez dami21
      mam pytanie czym nawozić i w jakim terminie truskawki wiosną by uzyskać duży plon i dobrej jakości owoce ( truskwaki bez osłon oraz bez nawadniania )
    • Przez waldemaros
      witam wszystkich mam takie pytanie gdzie mozna kupic opakowania na truskawki tzw platony.prosilbym o informacje.moga byc urzywane.
    • Przez grucha2701
      witam panowie dziś zostałem nabywcą 1h zaniedbanej ziemi na której na dzień dziś jest zasiane słabe żyto jutro już to będzie za orane 4kl ziemi lecz strasznie zaniedbana brak tam nawozu i oprysków , mam zamiar uszykować tą ziemie pod truskawki możecie mi napisać co ta ziemia potrzebuje ?? w pewnym kawałku jest jakas szlaka pomieszana z ziemią nie dużo ale jest , napiszcie jak ją doprowadzić do ładu i składu .
      moje drugie pytanie co dać za nawóz przed zasadzeniem truskawek i po zasadzeniu z góry dzięki
    • Przez telo9034
      Witam.
      Jestem nowicjuszem na forum także na wstępie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
      Tak jak w temacie mam pytanie czy A+ czy B.
      Wiem że A+ daje w pierwszym roku plon niemniej koszt zakupu w stosunku do sadzonek w rozmiarze B jest nieporównywalnie wyższy i nie do końca wiadomo czy zwracalny.
      Osobiści chcę kupić sadzonki B.
      Jeżeli ktoś również miał podobne rozterki i je rozwiązał to będę wdzięczny za podpowiedź.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj