mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

Dobre odmiany. Mam obecnie kurasa i albatrosa. Kuras dobrze plonuje , ale skrobi nigdy nie miałem wyzszej niż 18%. W ubiegłym sezonie około 15%. Albatros daje ponad 20%. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
Dnia 23.01.2018 o 20:25, e2visionamd napisał:

Zależy mi wyłącznie na wysokiej skrobi kosztem plonowania. Jaka odmiana ma najwyższą średnio z przeciągu lat skrobie ?

Hinga, Skawa. Słyszałem że  na Łobzie w tym roku ktoś miał 26 % na Gandawie bodajrze. Na każdym ziemniaku można zrobić dobrą skrobie pod warunkiem odpowiedniego nawożenia.

 

Dnia 23.01.2018 o 20:30, Daro20 napisał:

Podpowiecie czy dobre zastosowałem nawożenie pod ziemniaki skrobiowe czy coś zmienić. Odmiana zuzanna i eurostarch, Stanowisko po pszenżycie ozimym, klasa ziemi 4, przed zimą zaorany poplon (owies + groch dość ładny 80cm wysokości). Na wiosnę około 30t obornika bydlęcego, co daje nam około 150N, 90P, 200K, nie wiemy ile z tego będzie wykorzystane i oprócz tego chcę dać 200kg polidapu i 300 kg soli wystarczy? Nie wiem czy azot dać przed sadzeniem w postaci saletrzaku czy przed kwitnieniem saletrę i ile? Zostaje mi z rzepaku kizeryt i mogę dać po 100kg czy niepotrzebni?, Ph nie wiem, w roku 2016 po żniwach wapnowane 5t weglanowo-magnezowego.

Z obornika masz w pierwszym roku:  N: 30 % , P: 25 % , K: max: 60 %

Uważaj bo przesadzisz i ci wyjdzie skrobia 15 %. Bez tego obornika (tym bardziej że ma on być na wiosne) by wystarczyło 200 polidapu, 300 soli, 300 saletrzaka, 100 kizerytu.

 

 

Dnia 24.01.2018 o 10:31, ENDRIUROL napisał:

co najmniej 3 tygodnie przed sadzeniem wysiac i wymieszac z ziemia

pod ziemniaki najlepszy jest mocznik chyba ze upal bedzie

sledzac forum to jedna z najlepszych odmian jest Kuras, z wczesnych Albatros

Żaden mocznik.  Najlepiej Saletrzak.

23 godziny temu, grzesiekrolnik napisał:

Dobre odmiany. Mam obecnie kurasa i albatrosa. Kuras dobrze plonuje , ale skrobi nigdy nie miałem wyzszej niż 18%. W ubiegłym sezonie około 15%. Albatros daje ponad 20%. 

 

Mi nikt nie wierzył że wyciągnąłem na Kurasie  22,6 %. przy 60 t/ha na jednym z pól. Nawożenie: Korn-kali: 400 kg/ha, Polidap: 180 kg/ha, Salmag: 250 kg/ha + saletra 100 kg po wschodach. 4 razy nawożenie dolistne. Klasa ziemii 4b, obornik to może ze 20 lat temu był.

Gdzieś słyszałem że kuras nie lubi uprawy na oborniku i wysokiego nawożenia

 

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

nie mal kazde badania wskazuja na mocznik jako najlepszy nawoz azotowy pod ziemniak, sam od zawsze stosowalem na jadalne teraz skrobiowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56
7 minut temu, ENDRIUROL napisał:

nie mal kazde badania wskazuja na mocznik jako najlepszy nawoz azotowy pod ziemniak, sam od zawsze stosowalem na jadalne teraz skrobiowe

Jakie badania? Nie mówimy o badaniach i o ziemniakach jadalnych tylko o skrobiówce. Na moczniku plon może i ok ale super wysokiej skrobi nie uzyskasz, ponadto najbardziej zakwasza glebe. Mocznik jak najbardziej ale do nawożenia dolistnego.

Edytowano przez Daro44
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

jak sie nie przesadzi z azotem jakimkolwiek to skrobia powinna byc wyzsza, z punktu ekonomicznego mocznik jest lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Przy 100 kg azotu na ha zaoszczędzisz 40-70 zł, ale z mocznika masz większe straty. W saletrzaku nie masz takich strat i masz dodatkowo magnez i wapń - jaki jest taki jest ale coś tam jest. Spróbuj sobie na kawałku skrobiówki zastosować saletrzak i zobaczysz że skrobia bedzie wieksza. Na glebach kwaśnych mocznik tez nie jest odpowiednim nawozem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    515
10 godzin temu, Daro44 napisał:

Z obornika masz w pierwszym roku:  N: 30 % , P: 25 % , K: max: 60 %

Uważaj bo przesadzisz i ci wyjdzie skrobia 15 %. Bez tego obornika (tym bardziej że ma on być na wiosne) by wystarczyło 200 polidapu, 300 soli, 300 saletrzaka, 100 kizerytu.

Dlatego na początek skrobiowych pytam się Was bo lepiej się zapytać niż spartolić. Co ile dni pryskacie na zarazę? wiem że to zależy od ilości opadów i temperatury ale tak średnio 10 dni czy mniej? a co ile dni nawożenie dolistne azotem z siarczanem i czy łączycie zabiegi tzn. mocznik+ siarczan+mikro+zaraza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Zalezy od presji. Jak wysoka to 5-7 dni. Jak niska 10-14 dni. Zalezy tez czy odmiana podatna. W całym okresie wegetacji ja przynajmniej stosuje 4-5 zabiegów dokarmiania. 2 pierwsze przed wiązaniem a reszta po kwitnieniu. Na pierwszy zabieg może być mocznik +siarczan mg + (ewentualnie) biostymulator, drugi zabieg po 7 dniach to npk z mikro, a potem racz mocznik z siarczanem i raz mocznik z manganem. W tym roku chce też spróbować 5 zabieg w postaci siarczanu potasu - ponoć ładnie podbija skrobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

jaki jest  nakład na 1 ha w ziemniaku skrobiowym ?

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Fajnie tylko nieżle to wyjdzie cenowo ;) ale tak jak mówiłem , końcówka to trzeba ostro podziałać z potasem. Osobiście kiedyś próbowałem krzem ale czy był po tym efekt ? Może jakiś był ale ja go nie zauważyłem. Te wszystkie wynalazki mają zadanie mocno drenować kieszeń bo najbardziej efektywne plonotwórczo sa dolistnie stosowane makroskładniki - tymbardziej na stanowiskach słabych. Mikro przynosi korzyści tam gdzie makro jest na wysokim poziomie.

Jedyne co zauważyłem i potwierdzam to że miałem niższa zawartość skrobi tam gdzie 3 razy nie dojeżdżałem z dokarmianiem dolistnym ( mocznik i siarczan) - niższa skrobia o ok. 1 - 1,5 % a tem gdzie 4 razy nie dojechałem - niżej 0 2 - 2,5 %.

7 minut temu, XTRO napisał:

jaki jest  nakład na 1 ha w ziemniaku skrobiowym ?

Ziemniak dużo może przyjąć nakładu. Jak kupisz kwalifikat i dasz pełne nawożenie + pełna ochrona z dolistnym i do tego doliczyć amortyzacje maszyn + ewentualne usługi  7 tysi pyknie spokojnie.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

jaka była cena w tym roku? 

40t/ha raczej osiągalne nie? to przy wymaganej skrobi ile za tonę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

1,1 zł netto za kg skrobii + 0,05 zł za kg jak się wywiążesz z umowy + dopłata do transportu około 0,1 zł do kg skrobii. Dochodzą też ewentualne premie za późne lub wczesne dostawy w granicach 0,05 do 0,1 zł do kg skrobii + ewentualnie 7 % vat jak toś jest na ryczałcie.

Licz ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

źle policzyłem ;d

przy 40 tonach przy skrobi 20% wychodzi 8800zł/ha minus koszta tak ?

liczyłem po 1,1zł

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

260 zł za tone przy 20 % skrobii przy dobrych wiatrach netto , 40 x 260 to masz  w zaokrągleniu 10400 zł. Zalezy ile masz do zakładu ale 1400 zł odejmij na transport, zostaje 9000 zł dodaj 1100 zł dopłaty skrobiowej + 400 zł ( średnio) za kwalifikowany materiał do sadzenia. = 10500 zł - 7000 zł = 3500 zł. Wariant optymistyczny raczej dla kogoś kto wchodzi. Jak więcej ha , dolicz zakup sadzarki , przyzwoitego kombajnu.  Np. na 50 ha  : Sadzarka ze 20 tysi , obsypnik 10 , kombajn jakiś np Grimme 150-65  - 100 tysi = 130 tys / 50 ha  daje 2600 do hektara i cała ekonomia ... :P Jeszcze jakiś załadunek , przeładnek, ewentualnie jakieś doczysczenie...

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

u nas w sąsiedniej wsi niby mówią że na czysto im zostaje 7 tyś na przemysłowym. Ale ile w tym prawdy to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Zostanie jeżeli masz skrobie min. 20 % , minimum 40 t/ha, swoje sadzeniaki, spłaconą sadzarkę, swój, spłacony wydajny kombajn, swoją ciężarówka lub masz blisko do zakładu i do tego najlepiej jak wszystko zrobisz sam. Może wtedy i zostać 10 tyś jak ziemniak da pod 50 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

sadzarkami sadzą swoimi, kombajnem anną najczęściej kopią swoją, transport to ok 30km w jedną stronę może to nie. Sadzeniakami nie wiem jakimi sadzą.

Czyli możliwe że tyle im zostaje a nie 3500  ;p

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro44    56

Jak posadzisz swoimi sadzeniakami z kopca dasz swój obornik od swoich krów i ziemniaki jak sypią 50 t /ha, kopiesz mtz'tem 82 powoli ale czysto Anną poskrecną na drut i sznurek i sypiesz na przyczepy i zawieziesz potem to w nocy traktorem (w dzień strach bo przyczepy bez przeglądu itp.)  te 15 ton to forsa zostaje kokretna.

Ale jak chcesz wkroczyć na wyższy poziom powiedzmy 30 ha to juz zaczynają się inwestycje i inna logistyka i to wszystko pożera, pół biedy jak jest komu robić bo przy ziemniaku tych roboczogodzin potrzeba sporo.

Edytowano przez Daro44

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Kolega sadzi coś 40-60 ha i mówił że opryskiwacz spłaci samymi ziemniakami w rok. A kupił w zeszłym roku Commandera z rękawem. Ale on chyba też na frytki sprzedaje 

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj