Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

semyutah    0

witam

jak proponujecie nawiesc łakie po pierwszym pokoscie, tradycyjnie (sol potasowa 

= saletra) czy może tylko dolistnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

witam

jak proponujecie nawiesc łakie po pierwszym pokoscie, tradycyjnie (sol potasowa 

= saletra) czy może tylko dolistnie

 

Witam,

 

Standardowo wystarczy azot w saletrze (N) oraz potas np. w soli potasowej (K).

Dawki czystego składnika:

- dla mieszanek traw 40-50 kg N + 30 kg P

- dla mieszanek traw z koniczyną 35-40 kg N + 30 kg P

 

Nawożenie dolistne może Pan zastosować dodatkowo w około tygodniowym odstępie, wybierając nawozy z mikroelementami. Dzięki temu dostarczymy roślinom dodatkowo takich składników jak bor, siarka, sód czy magnez

 

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

sianokiszonka w pryzmie mi zmokła.Czy może zgnić ?

jednego roku władowało mi prawie 30 mm deszczu w pryzmę. Kolor był ciemniejszy i miała trochę inny zapach, ale gnić nie gniła a byki szamały aż im się uszy trzęsły. Napewno jakość paszy spadła no, ale cóż i tak bywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Kiedy skosic trawy siane w czystym siewie po raz pierwszy?

 

Jak  najszybciej  -młoda skoszona    trawa   bardzo się  krzewi  i ukorzenia.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Powiem ze czesc tzn ok 2/3 stanowisk jest nad gumaka a 1/3 na gliniastej górce i podmoklym terenie jest do 2/3 wysokosci gumaka i zielsko zaczyna kwitnac. Siana z poczatkiem kwietnia. Myslalem zeby troszke poczekac i z lucerna skosic tzn z drugim pokosem i swiezo zasiana lucerna. Jak myslicie? Czy nie czekac i kosic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Jak  najszybciej  -młoda skoszona    trawa   bardzo się  krzewi  i ukorzenia.  

 

 

Powiem ze czesc tzn ok 2/3 stanowisk jest nad gumaka a 1/3 na gliniastej górce i podmoklym terenie jest do 2/3 wysokosci gumaka i zielsko zaczyna kwitnac. Siana z poczatkiem kwietnia. Myslalem zeby troszke poczekac i z lucerna skosic tzn z drugim pokosem i swiezo zasiana lucerna. Jak myslicie? Czy nie czekac i kosic?

 

Dobry wieczór,

 

Przy zakładaniu nowego użytku zielonego zazwyczaj pierwsze koszenie jest nazywane "pielęgnacyjnym" - należy je wykonać gdy trawa i wszystkie chwasty jakie pojawią się po siewie osiągną wysokość 25-30cm. Pierwszy, pielęgnacyjny pokos takiej młodej łąki pozwala na ograniczenie występującego zazwyczaj zachwaszczenia. Ponadto - tak jak wspomina Szymi40 - rośliny zaczną się lepiej rozkrzewiać i rozbudowywać swój system korzeniowy. Myślę, że w tym przypadku nie ma na co czekać - trzeba czym prędzej kosić :) !

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Chciałbym rozlać w tym tygodniu rsm32 i teraz pytanie 150-200l? Chodzi o to,żeby zdąrzył się przerobić w roslinie do kolejnego pokoju. Jakieś "złote myśli" z Waszej strony?☺


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ILE również bylo pisane !!!!!


Witam,

 

Standardowo wystarczy azot w saletrze (N) oraz potas np. w soli potasowej (K).

Dawki czystego składnika:

- dla mieszanek traw 40-50 kg N + 30 kg P

- dla mieszanek traw z koniczyną 35-40 kg N + 30 kg P

 

Nawożenie dolistne może Pan zastosować dodatkowo w około tygodniowym odstępie, wybierając nawozy z mikroelementami. Dzięki temu dostarczymy roślinom dodatkowo takich składników jak bor, siarka, sód czy magnez

 

Z pozdrowieniami,

Mateusz Nogaj

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-Sebastian-    12

Witam
Jakie są możliwości nawożenia zakwaszonych łąk po 1 pokosie? Żadne wapno raczej nie zadziała ale zastanawiam się nad nawozami dolistnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody456    2

Jakbym dał teraz soli ok. 80kg/ha przy zbiorze przewidzianym na przełomie VI/VII, poziom potasu na łące jest niski i może nie byłoby zbyt dużej kumulacji potasu później w trawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Mam pytanie do stosowania nitrofosek z YARA. Stosował ktoś i w jakich dawkach pod poszczególne pokosy.  Jaki jest efekt  w stosunku do polifosek, ktore są de facto nawozami przedsiewnymi, których najwyzszą efektywność jest po wymieszaniu z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Jakbym dał teraz soli ok. 80kg/ha przy zbiorze przewidzianym na przełomie VI/VII, poziom potasu na łące jest niski i może nie byłoby zbyt dużej kumulacji potasu później w trawie

Dobrze, aby minęły min. te 3-4 tygodnie od rozsypania soli potasowej do zbioru - tak więc może Pan sypać ;). Pod korzeń zawsze warto rzucić nawozy, aby te już pracowały, natomiast jeśli są spore braki to warto może również pomyśleć o odżywkach dolistnych? Dodatkowo zachęcam Was również do korzystania z kizerytu- czyli siarczanu magnezu - wysypany późną jesienia, nawet na starych użytkach zielonych przynosi pozytywne efekty i pozwala lepiej wykorzystać azot rzucany w ciągu sezonu wegetacyjnego.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrofo    0

Ja daje na pierwszy pokos  200kg/ha soli potasowej , 200kg/ha superfosfatu , 250-300kg/ha salmagu i 200kg/ha moczniku , i trawa zarąbista  . Na druga trawe 100kg/ha moczniku lub 150kg/ha salmagu i 200kg/ha saletry i pokos tez ładny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko06060    23

Wow, no zależy co chcesz uzyskać, jaki jest potencjał zasianej mieszanki etc.

Może odpuść trochę fosfor, daj potas i azot z siarką...

 

Thomas... myślisz o maszynie, która za jednym przejazdem rozsiewa nawóz, miesza go i podsiewa nasiona (plus aerator)?

No byłaby bajka :)

  

Armand nie do końca w tej kolejności. Nawóz to nie problem. Musze tylko "przezbroić" siewnik. Najpierw niszczenie chwastów przez palce(chwastownik), potem aerator, następnie wysiew doglebowy nawozu a potem wysiew trawy i znów palce do zagrabienia. Podstawę czyli siewnik mam tylko aerator i ramę trzeba wyspawać.

  

Bardzo dobry pomysł sam coś takiego kombinuje.

Ja mam problem z areator em z powodu kamieni. Natomiast ten problem rozwiąże u mnie zakupie elho. Mam przynajmniej taka nadzieje. Widziałem gdzieś w necie tak przerobione siewniki tume.

o czymś takim myślicie i do tego na górę siewnik z trawą i nawozem nabudować?

post-128115-0-55865700-1504904207.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koncepcja mi się zmieniła i powstało w dużym uproszczeniu coś na kształt tej maszyny. Maszyna prawie skończonaz dziasiaj jak zdążę położę ostatnie spawy i czekają mnie testy. W wolnej chwili dołożę palce przed agregatem do niszczenia starej darni, bo w tej chwili nie są niezbędne a miejsca jest mało i trzeba pomyśleć. Czas nagl i chcę w przyszłym tygodniu robić próby.
https://www.google.pl/search?q=duncan+ag+seed+drills&client=ms-android-samsung&source=android-browser&dcr=0&prmd=isvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4nZu_q5fWAhUrDMAKHcVVCq8Q_AUICSgB&biw=640&bih=256#imgrc=22hAmpvZLO0txM:

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj