Balzak

Nawożenie łąk

Polecane posty

LuckyLuke12345    230

Nawożenie dobre tylko mocznik tak jak kolega wyżej pisał też bym zamienił na saletrę . Spróbuj jeszcze rzucić obornik lub wylej gnojówkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

Dawałemi saletre i salmag i dalej to samo. Gnojowicę leję prawie co roku tam. Zauważyłem że jak raz wczesną wiosną wylałem tam gnojowice tak jakoś w marcu to była porządna trawa. Ale to tylko raz tak mi zaplonowało. dodam że trawa przesiana w 2015 roku na wiosnę. owies jako roślina ochronna. W 2016 roku robiony podsiew siewnikiem Vredo. Myślę że to brak magnezu bo jak był owies to robił się żółty to ja wtedy podawałem dolistnie siarczan magnezu i inne odżywki chyba tak ze trzy razy. było w owsie widać piękną koniczynę , lucernę i dużo dużo trawy, a teraz to plonuje słabo.Ewidentnie nie korzystają rośliny z mojego nawożenia. Miał ktoś podobny problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jakiej firmy siałeś trawę? bo jeśli chodzi o te z jarmarku to czasami można trafić że rok czy 2 lata i trzeba przesiewać wszystko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

Łąka była przesiewna nową trawą czy kosisz już tam kilka lat? Może mieszanka traw o kiepskim składzie?

Przesiana w 2015 na wiosnę Trawą od Sowula Krasula Premium. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie spotkałem się z tym producentem, u mnie w tamtym roku było tak z jęczmieniem  jak u ciebie z owsem że też był żółty, tyle że to była zakupiona łąka i zaniedbana, w ciągu roku poszło na to z 30 tyś gnojowicy, 400 korn kali , 150 superfosatu, 150 saletrzaku na ha i na jesieni jak było wilgotno i dość ciepło to  się ładnie zagęściła trawa, bo tak to słabo to wyglądało w lato, zobaczymy jak będzie w tym roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

http://www.sowul.pl/krasula.html

 

Ja znam tego producenta. Sam od nich kupiłem raz mieszankę i też niewypał. Z całej palety kompomemtów tylko życica wyrosła.

 

Patrząc na skład tej Krasuli to nic specjalnego. Podejrzewam, że wiosną 2016 po mrozach życice wypadły a to 30 % składu. Kostrzewy i mietlica nie są super wydajnymi gatunkami za to znoszą trudniejsze warunki. Pewnie tylko te kostrzewy Ci zostały, może festulolium lub kupkówka( nie wiem co było w worku) i stąd niskie plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czareczek85    411

Thomas2135 chyba masz rację najwięcej jest kostrzewy wlaśnie, 


Będe musiał chyba zlikwidowac ten użytek zielony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak będziesz siał trawę to wybierz może inną firmę. Ja gdy siałem tego sowula z owsem jako roślina ochronna to owies też zrobił się żółty i nie rósł. Siane na torfie trochę mieszanym niezalewowym i rosnąć nie chciał. Ojciec twierdził, że to po przymrozku, ale siane to było 7 maja. Podejrzewam bardziej skażenie jakimś grzybem, chorobą podsuszkową itp. W tym samym czasie na V i VI klasie posiałem owies z trawą z jarmarku i nic mu nie było, zielony do momentu koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u mnie te z jarmarku na początku były rzadkie ale na jesieni się całkiem ładnie rozkrzewiły, zobaczymy co będzie w tym roku z tą łąka. W tym roku będę przesiewał od nowa 3 ha i trawę będę brał z dsv, zobaczymy czy opłaca się dopłacić za teoretycznie ,,lepszą'' firmę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Brałem w tamtym roku DSV 2056 i 2057 chyba, te dwie odmiany z lucerna i koniczyna. Powiem Ci że jestem jak na razie bardzo zadowolony, wszystko ladnie wzeszlo, malo tego oprocz tego co skosilen na GPS zebrałem jeszcze kolo 60 balotow z 3,5 ha do zimy, ja juz innej mieszanki nie zasieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mógłbyś napisać na jakim stanowisku i jakie nawożenie stosowałeś i kiedy siałeś ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

klasa 3a,3b, czasami 4a, stanowisko po burakach cukrowych, po zbadaniu probek gleby wyszły bardzo małe ilości potasu i fosforu ale dobre ph. Siałem to 30 marca, na te 3,5 ha poszło 100kg mieszanki+150 jęczmienia. Pod korzeń dałem po 250 soli potasowej, 150 polidapu wzbogaconego i po 100 mocznika, potem po pierwszym pokosie dałem jeszcze po 150 mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Country 2057 to mieszanka lucerny z koniczynami (czerwoną, szwedzką i białą). Posiałem w tym roku 4 ha na bardzo słabych i zakamienionych glebach. Siew czysty dopiero na początku maja, bardzo szybko i równo powchodziła mimo majowej suszy i wyszły do października 3 bardzo ładne pokosy - drugi pokos zostawiłem trochę dłużej (podczas kwitnienia lucerna znacznie bardziej rozwija korzenie). Przedsiewnie poszła kreda, później NPK z siarką. W przyszłym roku liczę na co najmniej 4 dobre pokosy, a nawet 5. Bardzo ciekawa mieszanka i co istotne nasiona zaprawione Rhizobium. Polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Mam problem z użytkiem zielonym sypie na pierwszy pokos 200kg soli ze 170 fosforanu amonu do tego ponad 200kg mocznika i słabe daje to efekty .Odczyn gleby ponad 5,5 jak badałem. Po badaniu dałem na to wiec 4 tony na ha wapna z nord calk nie wiele to zmieniło w kwestii plonowania a od wapnowania mineły ponad dwa lata. Czy bardzo niski magnez w glebie może powodować że mimo prawidłowego nawożenia nie ma efektów w postaci zadowalających plonów?

Witam serdecznie,

 

Jaka jest to klasa gleby? Zamiast od razu sypać 120kg/ha potasu w czystym składniku lepiej jest to podzielić na dwa pokosy ;) Jaka jest zasobność w potas i fosfor? Co do braku magnezu - jest on niezbędny do przeprowadzania fotosyntezy, stąd jego brak zaburza dośc mocno zwiększanie zielonej masy, stąd wczesną wiosną warto rzucic siarczan magnezu - siarka będzie niezbędna również do "przerobienia" azotu na białko, tak więc może Pan ze spokojem zastosować tzw kizeryt produkowany przez kilka firm. Warto by zaplanował Pan co najmniej 1,5kg siarki na każde 15kg użytego azotu - wszystko w czystym składniku przeliczamy! Na start wczesną wiosną rzuciłabym saletrzak - nigdy nie wiadomo jak to z przymrozkami kwiecień/maj, a dodatkowo wzmocniła odżywką dolistną z azotem. Proszę zajrzeć na nasz profil na agrofoto - BARENBRUG, tam też już poruszaliśmy trochę ten temat albo napisać do nas lub też zadzwonić ;)

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Thomas2135 chyba masz rację najwięcej jest kostrzewy wlaśnie, 

Będe musiał chyba zlikwidowac ten użytek zielony

 

Po pierwsze zrób pełną analizę zasobności (w tym dorzuć chociaż jedną próbkę siarki za 13 zł).

Likwidując użytek (zaoraj go najlepiej jeszcze teraz o ile wejdzie pług) / przygotowując nowy daj odpowiednią dawkę wapna z magnezem dobrze mieszając z glebą.

Posiej dobrą mieszankę traw - optymalną na to stanowisko i pod Twoje potrzeby... (napisz do mnie z konkretami to coś doradzę).

I tak krótko co do nawożenia:

- uzupełnij fosfor mieszając go z glebą przed siewem (najlepiej po pewnym okresie od wapnowania)

- dziel potas co najmniej na dwie dawki

- stosuj nawozy azotowe z siarką (saletrosan etc.)

- jeśli nawozy dolistne to polecam PKMg i aminokwasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Krety uparły się na koniec łąki ok 0,5 ha ,kopców jest sporo .wiosną robię tak brony a za nimi ciągnę jakieś kątowniki aby wyrównać ,pomyślałem aby przed równaniem rozsiać kilka kg trawy myślę że część nasion powinna  skiełkować ,sialiście kiedyś tak czy nie ma sensu bo od zera orać nie chciałbym niedawno była odnawiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Znajomy kiedyś tak siał i to bronował mówi że coś tam mu wzeszło bo bez bronowania wschody były słabe.

Sam też planuję tak zrobić, wczesną wiosną rozsiać trawę przebronować ostro w poprzek i w z dłuż na koniec walec i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak będzie mokro to musi skiełkować. Niektóre gatunki traw szybcie wzejdą z powierzchni niż wysiane za głęboko. Przecież taki APV i temu podobne siewu rzutowego działają tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

ok dzięki to tak zasieję ,a podpowiedzcie jaki gat  trawy byłby najlepszy na takie dosiewki ,robię siano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

ok dzięki to tak zasieję ,a podpowiedzcie jaki gat  trawy byłby najlepszy na takie dosiewki ,robię siano

 

Dzień dobry!

 

Do podsiewu najlepiej wybierać gatunki, które szybko kiełkują. Szybki wzrost początkowy pozwoli wsiewanym trawom wygrać konkurencję z roślinami, które pozostały w runi. W mieszankach do podsiewu powinien Pan szukać dużego udziału takich traw jak życica mieszańcowa, życica wielokwiatowa czy życica trwała. Są to gatunki, które dobrze sprawdzają się w podsiewach użytków zielonych.

 

Pozdrawiam,

Mateusz Nogaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Ja spróbuję podsiać swoje łąki siewnikiem zbożowym z redlicami talerzowymi. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Teraz pytanie z innej beczki - stosował z Was ktoś kizeryt na łąki? Planuje go rozsiać wczesną wiosną w ilości przynajmniej 100kg/ha a później po 200kg/ha Plifoski6 i Saletry. Po pierwszym pokosie w miejsce saletry może rozleje RSM, zawsze szybciej zadziała niż forma stała nawozu.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja ze 3 lata temu stosowałem kizeryt i nie widziałem żeby plon znacząco się zwiększył, od tamtej pory stosuje korn kali ponieważ na moje torfowe łąki głównie potrzebny jest potas, a przy stosowaniu korn kali wprowadzam też magnez i siarkę z kizerytu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Zamierzam na łąki  w tym roku wysypać polifoskę saletrę i kizeryt. Wiadomo saletra na końcu bedzie do rozsiania bo potrzebuje ciepła żeby dobrze działała, polifoskę i kizeryt rozsieje na początku wiosny i teraz moje pytanie w jakiej kolejności to sypać i czy przy ewentualnym stosowaniu razem te nawozy nie będą się ze sobą "gryzły"?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Z tego co się orientowałem to najpierw kizeryt, nawet na zamarzniętą glebę. Nie było przeciwwskazań aby stosować go z innymi nawozami.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez turbogrocho49
      Pytanie tak jak w temacie, czyli jaki gatunek trawy na podmokłe tereny??
    • Przez grala13
      Witam,nie wiem czy temat w dobrym dziale,ale nie mogłem znależć nic podobnego,jęśli źle to sory i prosze o przeniesienie.
      Sprawa wygląda tak :miałem łąke,zlikwidowałem krowy,wiec nie była mi potrzebna,posadziłem tam las-głównie świerk,było tam bardzo mokro,woda stała wiec pewnie przez to na 70 arach przyjeło sie tylko kilka sztuk,po kilku latach od posadzenia ,niedaleko zaczeła działać kopalnia odkrywkowa,która obciąga wode,i jest tam susza,teraz ,po około 10latach nie rośnie tam nic ,tylko kilka dzikich bzów i jeżyny.Chodzi o to,że w papierach jest las a chciałbym teraz zrobić tam łąke,żeby dostawać za nią dopłate lub ostatecznie zalesić od nowa jakimis drzewami które nie potrzebują dużo wody,czy na zalesienie można dostać jakies dopłaty??
      Nie pamietam dokładnie jak to było ale,gdy 10lat temu był tam sadzony las to dostałem jakiś zwrot za sadzonki,chyba z ARIMR czy ARR nie pamietam,i nie wiem czy teraz znowu można.Nie chce żeby działka sie marnowała,albo łaka to przynajmniej skosze i dopłata bedzie albo,niech las rośnie,to kiedyś coś z niego będzie.
    • Przez dariusz2000
      Witam serdecznie.
       
      Ostatnio naprawilismy sobie z kolegami poloneza mojego dziadka. Postanowilismy ze poszalejemy nim na jakiejs łące. Zrylismy cala lake jednemu facetowi. Teraz musimy ją wyrownac ale nie wiemy jak Nie chce zeby ktos sie o tym dowiedzial dlatego wole zapytac na forum. CO bedzie potrzebne? Jakie maszyny ? Łąka wyglada jak by ją dziki skopaly..
       
      Proszę o pomoc! :angry:
    • Przez krzysoltys
      Witam. Może ktoś mi podpowie w jaki sposób przywrócić do poprzedniego stanu pole na którym rośnie plantacja wierzby energetycznej.
      Plantacja ma około 10 lat więc korzenie są już dość sporę więc orka chyba raczej odpada??
      Ostatni raz wierzba była koszona jakieś 3 lata temu. Więc na pewno musiałbym zacząć od wycinki, a co później???
      Ogólnie to miałoby być pastwisko, a czytałem gdzieś że bydło lubi młode pędy wierzby więc może by mięśniaki wcinały te pędy a korzenie z czasem same się rozłożą?? ale niedojadów już na pewno nie skoszę i znów problem.
      Chyba najprościej jakoś to przeorać, może są jakieś specjalne pługi??
      Może ktoś przerabiał temat, prosiłbym o jakieś rady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj