Polecane posty

-Sebastian-    12

U nas straszna susza. Chcemy zasiać 2,5 ha lucerny ale trzeba poczekać na dobry deszcz żeby zdążyła się ukorzenić do zimy. Jak nie będzie do 15 to zostanie siew wiosenny. Mam na oku lucernę barenbrug lub agriland z domieszką trawy życicy kostrzycy lub kostrzewy trzcinowej. Pole jest bardzo dobre na lucerne pomimo suszy mamy 3 pokos na polu obok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek8606    0

Witam. Mam taki problem z lucerną a mianowicie strasznie jest zachwaszczona. Siana była tego roku 26 maja (strasznie mokra wiosna) . Potem trochę susza wpadła i na górkach gliniastych słabo wschodziła. Padać zaczęło 24 czerwca na Jana i lucerna ruszyła a z nią perz, trawa kukurydziana i inne dziadostwo. Najbardziej tam w dołkach gdzie na wiosnę kaczki pływały i nie można było wejść. miałem zamiar potraktować ją chwastoksem ekstra aby zioło przygłuszyć ale nie przestawało padać i tak pada do tej pory. skosiłem ją na siłę  22 lipca i zebrałem. teraz ciągle popaduje i lucerna ładnie rusza a z nią perz i inne dziadostwo czym to potraktować (jak przestanie padać) żeby trochę ją wyczyścić?


Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mistsz    0

Mi doradzali lucernę prysnąć Selekt Super czy jakoś tam to miało wyciąć perz i inne jednoliścienne i ma to rejestracje na lucernę. A Targa czy Labrador to polecał mi przedstawiciel z Sarzyny ale one nie mają rejestracji i to na własne ryzyko, więc odpuściłem. A z tym Selektem to on jest na lucernę nasienną i ma około 60 dni karencji, i nie wiem czy można dać ją bydłu bo zdania są podzielone. Niech wypowiedzą się mądrzejsi z tego forum. 


\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Witam. Mam taki problem z lucerną a mianowicie strasznie jest zachwaszczona. Siana była tego roku 26 maja (strasznie mokra wiosna) . Potem trochę susza wpadła i na górkach gliniastych słabo wschodziła. Padać zaczęło 24 czerwca na Jana i lucerna ruszyła a z nią perz, trawa kukurydziana i inne dziadostwo. Najbardziej tam w dołkach gdzie na wiosnę kaczki pływały i nie można było wejść. miałem zamiar potraktować ją chwastoksem ekstra aby zioło przygłuszyć ale nie przestawało padać i tak pada do tej pory. skosiłem ją na siłę  22 lipca i zebrałem. teraz ciągle popaduje i lucerna ładnie rusza a z nią perz i inne dziadostwo czym to potraktować (jak przestanie padać) żeby trochę ją wyczyścić?

Witam serdecznie,

 

Do tego typu chwastów powinno przydać się Fusilade. A ogólnie lucerna ma dobrze przygotowaną glebę pod zasiew? Czy pH będzie w porządku i zawartość PK? To też może mieć istotny wpływ na zachwaszczenie, ponieważ tak jak koledzy piszą - lucerna po pierwszym skoszeniu powinna znacznie lepiej sobie poradzić i zacząć zagłuszać chwasty.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek8606    0

Ph nie badane ale na jesień 3 tony wapna z morawicy poszło pod pług a na wiosnę jeszcze 1 tona wapna granulowanego z koszelowa sypnąłem. Moim zdaniem główną przyczyną  mocnego zachwaszczenia jest susza na wschodach i termin siewu ok 26 maj(strasznie mokro). Sąsiad 500 m dalej (tam już jest melioracja)   siał ok 15 kwietnia koniczynę  z trawą jednoroczną to się bał że po 2 śnieżycach i  długich mrozach wiosennych szlak wziął koniczynę bo w pierwszym pokosie było jej tragicznie mało a teraz na 2 pokos jest jak na broszurach reklamowych firm nasiennych 

A Fusilade u nas na Suwalszczyźnie jest nie dostępny a przynajmniej w sklepach w których się pytałem lub dzwoniłem, czy on ma rejestrację na lucernę bo etykietę w necie znalazłem a w niej lucerny nie ma chyba że nie doczytałem.

​Prysnąłem tym Selekt Super bo czas naglił i była od ręki a Lucyna rośnie jak szalona a z nią perz i ta trawa kukurydziana. Tylko z tą karencją jestem niepewny czy po 61 dniach jak ją skoszę to będę mógł  dać ją bydłu do skarmienia. Proszę  niech ktoś z BARENBURG się wypowie i rozwieje moje wątpliwości.

 

 

Edytowano przez Marek8606

Zakupiłem pasę JD 575 i potrzebuję instrukcję obsługi. Może ktoś takową posiada? Będę wdzięczny za pomoc.
Mój e mail: marek180686@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor10    1

Panowie i panie mam takie pytanie czy można zasiać lucernę w czystym siewie jesienią czy już teraz żeby dobrze ukorzeniła się i przezimowała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Ph nie badane ale na jesień 3 tony wapna z morawicy poszło pod pług a na wiosnę jeszcze 1 tona wapna granulowanego z koszelowa sypnąłem. Moim zdaniem główną przyczyną  mocnego zachwaszczenia jest susza na wschodach i termin siewu ok 26 maj(strasznie mokro). Sąsiad 500 m dalej (tam już jest melioracja)   siał ok 15 kwietnia koniczynę  z trawą jednoroczną to się bał że po 2 śnieżycach i  długich mrozach wiosennych szlak wziął koniczynę bo w pierwszym pokosie było jej tragicznie mało a teraz na 2 pokos jest jak na broszurach reklamowych firm nasiennych 

A Fusilade u nas na Suwalszczyźnie jest nie dostępny a przynajmniej w sklepach w których się pytałem lub dzwoniłem, czy on ma rejestrację na lucernę bo etykietę w necie znalazłem a w niej lucerny nie ma chyba że nie doczytałem.

​Prysnąłem tym Selekt Super bo czas naglił i była od ręki a Lucyna rośnie jak szalona a z nią perz i ta trawa kukurydziana. Tylko z tą karencją jestem niepewny czy po 61 dniach jak ją skoszę to będę mógł  dać ją bydłu do skarmienia. Proszę  niech ktoś z BARENBURG się wypowie i rozwieje moje wątpliwości.

Witam serdecznie,

 

Co do oprysku Fusilade - był to środek zarejestrowany w lucernie, teraz tej rejestracji nie ma, natomiast jest dla niej bezpieczny i nie uszkadza jej. Co do oprysku selekt super - nie spotkałam się z tym opryskiem w lucernie, stąd nie będę mogła powiedzieć jak zachowuje się w przypadku lucerny, natomiast warto zadzwonić do producenta/dystrybutora tego środka - w tym wypadku firmy Agrosimex- przedstawiciele powinni powiedzieć Panu dwa słowa więcej jak zachowuje się ten środek w przypadku rośliny motylkowej. A skąd taki okres karencji - 61 dni?? To strasznie długi okres czasu - 2 miesiące - lucerna w tym czasie powinna być 2 razy koszona, a te chwasty które nie zostaną wyeliminowane przez oprysk dodatkowo spowodują jeszcze mocniejsze przyhamowanie lucerny. A co do zakupienia Fusilade to widzę, że bez problemu można zamówić go internetowo :) 

Sam zasiew lucerny na wiosnę powinien być znacznie wcześniej - 26 maja to ciut późno - koniec kwietnia/początek maja, w zależności od temperatury to najlepszy okres dla zasiewów lucerny. Tam gdzie tworzą się zastoiska wody, bądź tez jeżeli poziom wody gruntowej jest wysoki to będzie kłopot z utrzymaniem lucernika - ponieważ lucerna nie lubi zbyt stanowisk, gdzie jest za dużo wody! 

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Panowie i panie mam takie pytanie czy można zasiać lucernę w czystym siewie jesienią czy już teraz żeby dobrze ukorzeniła się i przezimowała?

Witam serdecznie,

 

Tak jak kolega napisał - siew jesienny najlepiej wykonywać na dniach - z reguły jest to 15-25 sierpnia. Wszystko zależy od pogody! Późniejsze zasiewy nie są wskazane ponieważ lucerna musi mieć już liście właściwe - w fazie liścieni jest szczególnie wrażliwa na przymrozki! Proszę pamiętać o przyzwoitym nawożeniu, ale tez by stanowisko na którym będzie miała byc lucerna miało odpowiednie pH :)

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

http://pokazywarka.pl/lucerna/ 4 tygodnie od siewu i teraz pytanie. Pryskać czymś czy czekać z tym do cięcia pielęgnacyjnego za kilka tygodni i wtedy chwasty odejdą a następnie zginą przez zimę? Są to głownie rdest plamisty, komosa biała, troszkę powojów i chwastnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

Panowie obsiałem kawałek pola lucerną z targu teraz widze, byla w niej kanianka (pasorzyt lucerny). Wiecie jak można ja zwalczyc w lucernie?
Na drugiej działce mam posiane orginalne odmiany to w pierwszym roku siewu najlepiej rośnie Gea nastepnie yelow jacket, perfecta i ulstar. Siew tylko z mała domieszką zycicy jednorocznej. Kolega tez ma posianą yelow jacket tyle że w mieszance zbożowej to wygląda duzo gorzej.

Edytowano przez fejhola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68

Panowie obsiałem kawałek pola lucerną z targu teraz widze, byla w niej kanianka (pasorzyt lucerny). Wiecie jak można ja zwalczyc w lucernie?

Na drugiej działce mam posiane orginalne odmiany to w pierwszym roku siewu najlepiej rośnie Gea nastepnie yelow jacket, perfecta i ulstar. Siew tylko z mała domieszką zycicy jednorocznej. Kolega tez ma posianą yelow jacket tyle że w mieszance zbożowej to wygląda duzo gorzej.

Witam serdecznie,

 

Na kaniankę w lucernie do tej pory zarejestrowany był i całkiem dobrze sobie radził Kerb. Proszę zadzwonić do przedstawiciela Dow AgroSciences to pewnie ciut więcej powiedzą - stosujemy go jesienią! :)

A co do lucerny to średnio lubi towarzystwo zboża - dodatkowo warto sprawdzić zasobność gleby w wapń, gdyż pH determinuje rozwój lucerny, ale także niech Pan rzuci po ostatnim pokosie po 40kg potasu i fosforu - a jak trzeba to jakiś miesiąc później wapno węglanowe.

 

Pozdrawiam,

Małgosia Przybylak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gosciu1    0

Witam,
Mam problem z lucerną, którą zasialem 11 kwietnia z jeczmieniem. Później 22 maja opryskalem aminopielikiem od zielska, ponieważ zaczęło rosnąć. Teraz po zcieciu jęczmienia w ogóle nie widać żeby wschodzila lucerna. Była siana w ilości ok 25 kg/ha. Miejscami tam gdzie jest więcej zielska widać lucerne ale mało takich miejsc. Czyżby ten opryskalem ja zniszczył? Było również dużo owsa gluchego od ktorego tez pryskalem. Było również sypane nawozem mocznik z saletrzakiem i pryskane mocznikiem na zboże. Czy jest możliwość uratowania tej lucerny? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Dlatego nie warto siać lucern / mieszanek z motylkowymi ze zbożem a już w ogóle ze zbożem na ziarno...

Jeśli wydajesz kasę na dobre nasiona i chcesz coś z tego mieć to posiej w czystym siewie lub dorzuć 5kg Futtertrio.

Robisz wtedy 1 pokos z niedużą ilością chwastów, drugi już praktycznie bez i trzeci czysty. Kolejne lata czysto.

Ja nigdy nie pryskałem lucerny od chwastów. Zabieg zupełnie zbędny.

Kolejna sprawa przy siewie ze zbożem to nawożenie. Mocznik to w ogóle strzał w kolano.

Odsiej to na nowo. Najlepiej jeszcze teraz albo wapno i orka na zimę, a wczesną wiosną dokładny, czysty siew :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gosciu1    0

Wolałbym posiac na wiosnę, żeby glebę przygotować. A w związku z tym jakie zabiegi najlepiej byłoby wykonać teraz na sciernisko po jeczmieniu? Podorywka czy opryskac roundupem? Jest tam trochę chwastów.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Zależy ile to jest te trochę :) i co to za chwasty. Jakie masz w ogóle pH? Obornik dajesz?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gosciu1    0

Obornik nie był dywany już ładnych parę lat, a rodzaje chwastów ciężko powiedzieć, ponieważ niezbyt się znam na nich, ale są małe, bo w zbożu starałem się je zlikwidować. Wtedy było dużo rumianu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Chodzi głównie o perz... obornik inna bajka, nie napisałeś nic o odczynie gleby, ogarnij pH do wiosny, upraw dobrze, posiej dobrą odmianę najlepiej nasiona zaszczepione Rhizobium :) dorzuć 5kg Futtertrio i musi być dobrze :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gosciu1    0

Tylko czemu tak jest ze miejscami lucerna urosła dość gęsto, a na większym obszarze w ogóle jej nie ma... Jest to kawałek niecałe 2ha, jaka dawkę najlepiej byłoby dać i jaka metoda zasiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

witam czy lucerna urosnie na łakach torfowych? bo mam slabej jakosci torfowe łaki i mysle o zasianiu lucerny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj