Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Skoczek1994    453

Ale jak przesuszy się ja zbyt mocno to czy sama czy z trawą jest g... warta. Ja raz za mocno podsuszyłem bo słońce nieźle przypiekło, to później więcej wrzuciłem niż krowy zjadły. Zrobił się dosłownie drut, liście obleciały i zostały same badyle których krowy jeść za cholerę nie chciały. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6727

Barenbrug napisał:

7 godzin temu, ASZv3 napisał:

Co to jest "objętość wagowa"? Bo jakoś nie łapię o co chodzi ale to może dlatego, że mało ostatnio sypiam. Roboty w polu sporo :)

 

% Udział  wagowy nasion - czyli jesli mamy 10% np. Lucerny to w stu kg danej mieszanki bedzie 10kg danego gatunku 

a barenburg ma w ofercie jakas mieszanke 50% lucerny a 50 traw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Lucernę szczególnie trzeba kosić w optymalnej fazie i zbierać w optymalnej wilgotności. Odmiana również ma znaczenie. Aby wyszła dobra kiszonka to się składa wiele spraw :) Na czystą tak czy siak warto dodać zakiszacz :) Ja do tego owijam czarną folią.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Ja mam verko, plato. Teraz już nauczyłem się z nią obchodzić, i kiszonka nawet bez zakiszaczy wychodzi bardzo dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Przyszło dziś badanie ph na pole pod lucernę i jest 6.0 i teraz tak. W tamtym tyg wywiozłem obornik i przyorałem więc nie widze sensu teraz siać tego wapna tym bardziej , że zaraz pod siew pójdzie fosfor więc też się pogryzie. Wapnowane było tamtą wiosną, myślicie ,że urośnie coś ?, oczywiście jak tylko warunki pozwolą na jesień posieje wapno. Jaka mieszanka na moją sytuację byłaby najlepsza ?. Pod korzeń planję około 150 kg Ultry i 50-75kg fosforanu + pewnie 100kg saletrzaku ( żeby dodatkowo nie zakwasić). Zasiać planuję w piątek-sobota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
2 godziny temu, ThePerkins napisał:

Przyszło dziś badanie ph na pole pod lucernę i jest 6.0 i teraz tak. W tamtym tyg wywiozłem obornik i przyorałem więc nie widze sensu teraz siać tego wapna tym bardziej , że zaraz pod siew pójdzie fosfor więc też się pogryzie. Wapnowane było tamtą wiosną, myślicie ,że urośnie coś ?, oczywiście jak tylko warunki pozwolą na jesień posieje wapno. Jaka mieszanka na moją sytuację byłaby najlepsza ?. Pod korzeń planję około 150 kg Ultry i 50-75kg fosforanu + pewnie 100kg saletrzaku ( żeby dodatkowo nie zakwasić). Zasiać planuję w piątek-sobota.

A pozostałe parametry? PKMg? Przy 6.0 można zasiać lucerne- dodatkowo po pierwszym pokosie można wspomóc się nawożeniem dolistnym :) a na jesień wapno

10 godzin temu, radekz200 napisał:

 

 

a barenburg ma w ofercie jakas mieszanke 50% lucerny a 50 traw?

Nie mamy takiej mieszanki ale do bg-3 można lucerny dorzucić albo do 18-20kg lucerny np 10-15kg bg4 i też bedzie super:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Robili mi samo ph w sklepie bo nie ukrywam ,że spieszyło mi sie na wyniku bo jeszcze badałem pod qq , dokładniejsze badania planuję na jesień. Wapno oczywiście jak tylko będzie dało sie wjechać jesienią bez uszkodzeń darni to rozsieje. Takie nawożenie przedsiewne wystarczy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
11 minut temu, ThePerkins napisał:

Robili mi samo ph w sklepie bo nie ukrywam ,że spieszyło mi sie na wyniku bo jeszcze badałem pod qq , dokładniejsze badania planuję na jesień. Wapno oczywiście jak tylko będzie dało sie wjechać jesienią bez uszkodzeń darni to rozsieje. Takie nawożenie przedsiewne wystarczy ?

Ultra 8? To mozna do 200kg wrzucić ze względu na potas - zanim wysieje pan nawozy prosze pobrac probki gleby - to jest bardziej wiarygodne badanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Trochę dużo tych nawozów jak na 1 ha , planuję rzucić 100kg korn kailu po 1 cięciu. Raczej nic mi z tych próbek bo zaorane nie dawno i obornik na spodzie leży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
11 minut temu, ThePerkins napisał:

Trochę dużo tych nawozów jak na 1 ha , planuję rzucić 100kg korn kailu po 1 cięciu. Raczej nic mi z tych próbek bo zaorane nie dawno i obornik na spodzie leży...

Na lucerne 60kg/ha potasu pod korzeń to wcale nie tak dużo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

No i do tego trzeba doliczyć też potas z obornika. Ale można śmiało siac lucernę przy tym ph , oczywiście wapno będzie na jesieni?. A i jeszcze pyt jak to z tymi zaprawami ?, są różne rodzaje czy tylko jedna ?. Bo jak wtedy siałem nie zaprawiłem i nie wiem .. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226
6 godzin temu, Skoczek1994 napisał:

Ja mam verko, plato. Teraz już nauczyłem się z nią obchodzić, i kiszonka nawet bez zakiszaczy wychodzi bardzo dobra.

jak te odmiany? ładne? Napisz coś o nich.


U mnie wapno na jesieni orka po kukurydzy, wapno granulowane 2 tyg temu i teraz siac polifoske pod korzeń? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
19 minut temu, ThePerkins napisał:

No i do tego trzeba doliczyć też potas z obornika. Ale można śmiało siac lucernę przy tym ph , oczywiście wapno będzie na jesieni?. A i jeszcze pyt jak to z tymi zaprawami ?, są różne rodzaje czy tylko jedna ?. Bo jak wtedy siałem nie zaprawiłem i nie wiem .. 

Obornik jest na dobrych 20cm - zanim zacznie działać to jeszcze trochę, natomiast pytanie czy to badanie pH jest miarodajne (stąd to moje gadanie o stacji rol-chem) - źle skalibrowany phmetr też nie da poprawnego wyniku... a wapno na jesień wskazane. Jest różnica pomiędzy zaprawa a otoczka - zaprawa na chwile przed wysiewem ma sens (żywotność bakterii) a otoczka Jellow Jacket ma swego rodzaju pożywkę dla nich przez co sa żywe a otoczka jest bardziej hogroskopijna  - szybciej pecznieje

11 minut temu, robertrolnik27 napisał:

jak te odmiany? ładne? Napisz coś o nich.


U mnie wapno na jesieni orka po kukurydzy, wapno granulowane 2 tyg temu i teraz siac polifoske pod korzeń? 

A na kukurydze czym pan pryskal?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Powinno być miarodajnie bo mają taki przyrząd specjalny do tego. Czyli wszystkie nasiona są otoczkowane?, i czy jest sens zaprawiać tą nitraginą ?. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
16 minut temu, ThePerkins napisał:

Powinno być miarodajnie bo mają taki przyrząd specjalny do tego. Czyli wszystkie nasiona są otoczkowane?, i czy jest sens zaprawiać tą nitraginą ?. 

Nie trzeba, 30kg czystego azotu na start ma sens a później to nawożenie przede wszystkim potasowe plus mg i s sie przyda a z mikro to najbardziej bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    937

Czyli lepsze będą otoczkowane otoczką niż zaprawione nitragina nie ?. z S to można by było sypnąć ze 100 kg saletrosnau po 1 pokosie ? czy darowac sobie go w tym roku bo siarka zakwasza a ph takie sobie jeszcze póki co ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
12 minut temu, ThePerkins napisał:

Czyli lepsze będą otoczkowane otoczką niż zaprawione nitragina nie ?. z S to można by było sypnąć ze 100 kg saletrosnau po 1 pokosie ? czy darowac sobie go w tym roku bo siarka zakwasza a ph takie sobie jeszcze póki co ...

Otoczka jest równomiernie rozłożona po calym nasionku a nitragina jak pan miesza to juz niekoniecznie.... niech pan zajrzy tutaj www.barenbrug.pl/pastewne/yellow-jacket

A azot teraz pod korzeń te 30kg czystego, a po pokosie tak jak pan planował korn-kali ale ze 150kg/ha bedzie super

13 minut temu, robertrolnik27 napisał:

nie pamiętam, wiem że przedwschodowo było pryskane 

Może być polifoska pod korzen, a co do oprysku to najbardziej lumax ma negatywne oddzialywanie na lucerne - zamiera, zasycha, robi się biała/żółta i dalej nie rośnie- min 2 lata karencji po tym środku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226
4 minuty temu, Barenbrug napisał:

 

Może być polifoska pod korzen, a co do oprysku to najbardziej lumax ma negatywne oddzialywanie na lucerne - zamiera, zasycha, robi się biała/żółta i dalej nie rośnie- min 2 lata karencji po tym środku 

Ze może byc to wiem tylko 3 tyg temu poszło wapno granulowane czy moge jutro siac polifoske? Lumax to na pewno nie był, PanTani i jeszcze coś to tego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
11 minut temu, robertrolnik27 napisał:

Ze może byc to wiem tylko 3 tyg temu poszło wapno granulowane czy moge jutro siac polifoske? Lumax to na pewno nie był, PanTani i jeszcze coś to tego ;)

3-4tyg przerwy miedzy npk musi byc wiec może iść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Robert polecam jak najbardziej żadna trawa nie dorówna plonem o wartości pokarmowej kiszonki nie wspominając.

 

 

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Działka 1,2 ha wysiane 24kg lucerny plus 4kg trawy jednorocznej, którą widać było jeszcze w ubiegłym czyli jej 3 roku. Tą trawę doradził mi sprzedawca w centrali, osłonowo dla lepszego plonu w pierwszym roku.

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj