Marti87

Jak ustawić pług

Polecane posty

Marti87    0

Witam mam problem. Mam MF 690 do niego mamy pług 3- skibowy obrotowy firmy Frost pług był ustawiony pod ten traktor, ale jest problem o ile jak skiby są w lewo jest wszystko dobrze nic się nie dzieje pług utrzymuje się na stałym poziomie, orka jest równa. A jak obróci się go w drugą stronę to pług albo wpada głęboko albo podnosi go do góry, przez co orka jest nierówna. Gdzie leży wina w pługu czy traktorze. Dodam jeszcze, że traktor jest po gruntownym remoncie całego podnośnika i hydrauliki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    712

Ustaw równo ramiona a później dokładnie pomierz pług. Zwróć uwagę na płozy czy są tak samo zużyte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marti87    0

Pług ustawiony w osi ciągnika ramiona i cięgła boczne równo rozstawione. Sam pług był mierzony z każdej możliwej strony i jest okej, a problem jak był tak jest. To jest tak jakby to cięgło które łączy pług z ciągnikiem w jedną stronę jest luźne nie naciska, a jak obróci się blokuje się i wtedy traktor ,, głupieje,, a w zasadzie to podnośnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2367

na siłowej to obrotówka chyba nie da się orac bo będzie cyrk na polu


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marti87    0

Podnośnik w tym traktorze to jest osobny temat, niby wszystko działa, ale jest bardzo czuły. Wajchę przesuniesz trochę za daleko to albo wychodzi albo opada na zgaszonym też nie trzyma, ale podobno ten typ tak ma. Może to kwestia regulacji dlatego szukam kogoś z województwa opolskiego kto ma taki ciągnik lub podobny, bo chciałabym go zobaczyć w akcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Sprawdź, zmierz czy czop obrotu nie ma nadmiernego luzu , skrzywienia czy jakiś innych niedoskonałości np po niedoskonałej naprawie i jak zachowuje się pług w czasie obrotu - rama - wieżyczka. Bo skoro jest różnica w naprężeniu łącznika centralnego to i pług z różnym - innym ciężarem oddziaływuje na koncówki ramion. Pisałeś wcześniej, że podnośnik nie trzyma po zgaszeniu ,zapewne czasie pracy też nie trzyma ,ale że działa mechanizm sterujący to tego aż tak nie widać. Widać dopiero gdy ramiona są bardziej obciążone i stąd te skoki. Taka jest moja teoria😉.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkamill    2

zgadzam się z przedmówcą. Luzy bądź ugięcie na połączeniu Wieża - rama pługa mogą powodować taką reakcję na hydraulice ciągnika. Hydraulika siłowa reaguje na naprężenie łącznika górnego. Jego naprężenie (ściskanie) powoduje uniesienie ramion podnośnika. Przełącz hydraulikę w ciągniku na pozycyjną albo na kopiującą. Opisz trochę dokładniej. Pług ma otwór fasolkowy w wieżyczce na łącznik górny? Posiada kółko podporowe? Czy pług jest wyregulowany poprawnie w pionie? W jakim stanie są płozy, czy pług utrzymuje linię prostą? Czy hydraulika jest poprawnie odpowietrzona po remoncie? Piszesz że regulowałeś pług ale podczas pracy pług może trochę zmienić kąty względem regulacji na postoju. A może najprostsze: szerokość pierwszej skiby! Źle ustawiona szerokość pierwszej skiby przez co źle został ustawiony punkt ciągu, co w efekcie powoduje że przy orce w prawo jest ok a przy orce w lewo pierwsza skiba odkładana jest za wąska i operator odruchowo zagłębia narzędzie żeby dorzucało ładnie pierwszą skibę ale łącznik górny jest za mocno ściskany i wymusza reakcję na hydraulice ciągnika co może spowodować nawet całkowite podniesienie narzędzia. A i jeszcze jedno, sprawdź stan kul oraz długość cięgieł dolnych traktora. Sąsiad miał jedno cięgło dłuższe a mi kiedyś wypadła tulejka przez co jedno było 1 cm dłuższe i nie szło ustawić pługa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marti87    0

Pług był ustawiany na polu w czasie orki, w wieżyczce nie ma fasolki jest otwór stały, kółko podporowe posiada. Jadąc w lewo pierwsza skiba bierze normalnie w prawo bierze mniej próbowaliśmy to ustawić ale wtedy pług się jeszcze bardziej rozregulował. Cięgła boczne były mierzone są takie same. Ograniczniki też pomierzone i są takie same. Jak go podepniemy to musimy sprawdzić ten czop obrotu, bo na razie jest zablokowany.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MICH4Ł
      Witam. Posiadam pług Kuhn i ma problem z obracaniem. Liniuje i nie chce obrócić musze 2 raz hydrauliką ruszyć żeby obrócił. Gdzie szukać przyczyny, może ktoś się spotkał z takim czymś? Z góry dzięki za odpowiedź
    • Przez Przemek15
      Czy może mi ktoś wyjaśnić parę rzeczy z tym związanych, bo miałem przyjemność orać, ale nie miałem przyjemności ustawiać pługa. Coś nie coś o tym wiem, ale różne źródła różnie podają o różnych regulacjach. Do czego właściwie służy i czym jest regulacja szerokości pierwszej skiby? W Agromechanice napisali, że dostosowuje się ją do rozstawu tylnych kół ciągnika. W RPT piszą, że: "...regulacji pirwszej skiby dokonujemy w drugim przejeździe. Pierwszy korpus powinien nieco nadkładać, aby wyrównać powierzchnię z poprzednim przejazdem". Piszą też, że ma to związek ze ściaganiem pługa, albo, że ma to wpływ na równomierną szerokość pozostałych skib. W starszych pługach zagonowych ramowych zawieszanych mamy w stojaku oś wykorbioną, która podobno służy do regulacji właśnie pierwszej skiby a zarazem punktu pociągowego (w obracalnych jednobelkowych te ustawienia dokonuje się razem lub oddzielnie śrubą rzymską albo siłownikiem). Ale przecież za pomocą tej os wykorbionej za pomocą korbki nie zmieniamy w rzeczywistości szerokości tylko pierszej skiby, ale wszystkich jednocześnie zmieniając przy tym jakby kąt natarcia lemiszy. I inne źródłą podają, że zmiana tej szerokości powinna być następstwem zmiany głebokości orki tak, aby był zachowany jednakowy stosunek szer. do gł. korpusu. Im głebiej tym szerzej i na odwrót. Na zimę znowu lepiej zostawić glebę w ostrej skibie (wysztorcowaną), czyli głęboko i wąsko. Zupełnie innym zagadnieniem jest regulacja szerokości roboczej pługa, która w starszych pługach nie występuje. Może być mech. skokowa albo hydrauliczna płynna i co ciekawe zmiana tej szerokości nie zmienia kąta natarcia lemiesza. Bodajże chodzi o zasadę czworoboku przegubowego. Jeszcze innym zagadnieniem jest zmiana szerokości orki poprzez odejmowanie i dokładanie korpusów. Belka w takim przypadku musi mieć budowę kołnierzową, czy jak kto woli teleskopową, aby po odjęciu od tyłu korpusu nie wystawałą "pusta" belka. W Agromechanice jeszcze bardziej motają, bo piszą, że ustawia się szerokość orki przy pomcy dwóch regulacjI
      -poprzecznej, czyli ustawienia szer. pierszej skiby
      -podłużnej, czyli ustawienia pługa po takim kątem, aby uzyskać nominalną szerokość pługa i optymalny nacisk płozu na ściankę bruzdową
      Po pierwsze jak może być coś takiego jak podłużna reg. szer. orki? A potem piszą, że pożadana jest też możliwość regulacji szerokości orki. To już mamy jakieś trzy regulacje szerokści orki. I jak tu się nie zgubić?
      I jak to jest jest z tą regulacją głębokości w nowszych pługach obracalnych? Bo piszą, że ustawiamy za pomocą kółka kopiującego, a to jakaś bzdura, bo obecnie stosuje się regulację siłową a nie kółko, chyba, że pług przyczepiany, ale te zostawmy, bo jeszcze większy mętlik będzie. Regulacja siłowa czy pozyzycyjna wyklucza kółko kopiujące na pewno, a jak ktoś chce pracować za pomocą regulacji kopiującej (kółka) to musi ustawić podnośnik na dociążąnie (regulację ciśnieniową), czyli podnoszenie pod mocno zmniejszonym ciśnieniem tak aby nie dało rady podnieść pługa od ziemi (wiadomo wtedy tracimy dociążanie tylnej osi masą pługa). Jeszcze inną regulacją jest w nowszych pługach przesuwanie wzdłużne pługa tak, aby wychylić pierwszy koprus poza rozstaw kół ciągnika i wtedy obydwa koła jadą po caliźnia. Co to daje tylko praktycznie? O poziomowaniu nie wspominam, bo jest dla mnie zrozumiałe, ale prosiłbyłbym Was o jakieś uporządkowanie tego, ewentualne poprawienie i wyjaśnienie co kiedy w jakich pługach (z wyjątkiem przyczepianych) i w jaki sposób oraz po co. Chodzi mnie głównie o pługi zawieszane zagonowe (starego typu bez reg. szer. rob.) oraz jednobelkowe obracalne zawieszane.
    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez dawidosos11
      Witam serdecznie czy ma ktoś na sprzedaż trzymanie wieży do pługu huard470 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj