AndyWarchol

Wałek WOM Massey 3125 - Rozwiązany

Polecane posty

AndyWarchol    0

Witam serdecznie,

Problem jest związany z wałkiem WOM w Massey 3125.

W trakcie pracy ciągnika z kosiarką napędzaną WOM wałek przestał się obracać bez odcięcia Autotronickiem. 

Kontrolka świeci napięcie na elektrozawór jest podawane, wałek zaczyna lekko obracać ale można go zatrzymać ręką. Hamulec wałka działa. 

Ciśnienie oleju prawdopodobnie dobre gdyż działa dobrze 4WD i blokada mostów.

W układzie może znajdować się powietrze gdyż sprzęgło skrzyni biegów co jakiś czas się zapowietrza. Jest nieszczelność na wałku 4WD. Sprzęgło samo się odpowietrzało po przełączeniu na blokadę i 4WD, trochę pompowania sprzęgłem i łapało. 

1. Czy możliwe jest zapowietrzenie sprzęgła PTO (WOM) ? Na przykład przy dużym przechyleniu ciągnika w terenie.

2. Czy usterki upatrywać raczej w mechanice?

Pozdrawiam

Problem rozwiązany - Dla potomnych:

Po rozebraniu dekla z korkiem wlewu oleju hydraulicznego mogłem prześledzić sposób działania przekładni wałka. Zauważyłem że dźwignia obrotów ekonomicznych nie przesuwa się w całym zakresie i brak jest możliwości ustawienia zakresu 1000rpm-1550 silnik. To skłoniło mnie do sprawdzenia dźwigni zmiany obrotów wałka między 540 a 1000rpm.

Okazało się że linka zmiany obrotów jest zbyt długa i w pozycji 1000rpm nie była w stanie załączyć koła 1000 obrotów. Regulacja linki spowodował że można już załączyć wałek.

Wszystko śmiga jak do tej pory.

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowano przez AndyWarchol
Problem rozwiązany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Rozumiem, że teraz nie działa już wcale tylko kręci się i można go spokojnie zatrzymać? 

 

Miałem raz taki problem w 6190. Przyjechał serwisant, podłączył komputer poprzestawial coś i wałek się naprawił, więc może też być wina autotronic lub instalacji. 

 

Nie wykluczone też że tarczki się skończyły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndyWarchol    0

Autotronic jest tak mało zaawansowany w tym ciągniku że wykluczam jego wadliwe działanie. Jedynie przy przeciążeniu odłącza wałek, ale sygnalizuje to miganiem kontrolki WOM.

"Komputer" prawidłowo podaje napięcie na zawór WOM. Mierzyłem, załącza i rozłącza.

Niestety nie wiem czy jest możliwe zapowietrzenie linii hydraulicznej sprzęgła WOM (PTO), jeśli tak to próbowałbym je odpowietrzyć a w ostateczności zlać olej i napełnić układ od nowa.

Zapowietrzanie przerabiam ciągle przy sprzęgle skrzyni biegów i tam wiem gdzie jest punkt odpowietrzana. 

Potrzebna informacja od kogoś kto zna hydraulikę tych ciągników. Może wystarczy powalczyć z olejem zanim rozbiorę kawał ciągnika?

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Podmień elektrozawór, ale nie samą cewkę tylko trzpień, może jest przycięty i pomimo napięcia nie reaguje. Druga opcja to ukręcony wałek za sprzęgłem. Odkręć  pokrywę tą gdzie jest wkręcony korek wlewu oleju, sporo przez nią zobaczysz.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

A w jaki sposób wom sygnalizuje kontrolką przeciążenie tzn. jaki jest sposób czy częstotliwość migania kontrolki bo mi właśnie miga od pewnego dłuższego czsu w pewnym powtarzalnym cyklu i nikt nie wie o co chodzi bo wom działa prawidłowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndyWarchol    0

Częstotliwość migania to niecała sekunda. Dość szybko pulsuje.

1 godzinę temu, ptaszyna napisał:

Podmień elektrozawór, ale nie samą cewkę tylko trzpień, może jest przycięty i pomimo napięcia nie reaguje. Druga opcja to ukręcony wałek za sprzęgłem. Odkręć  pokrywę tą gdzie jest wkręcony korek wlewu oleju, sporo przez nią zobaczysz.

Jakoś mi ten elektrozawór nie pasuje gdyż awaria nastąpiła w trakcie pracy, kiedy wałek był załączony, czyli przepływ oleju był ustalony. Możliwe ze jakiś brud z oleju przytkał przepływ ale taki problem raczej by wystąpił przy załączaniu WOM.

Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić tego elektrozaworu.

Ciągnik zostawiłem z uniesionym przodem może, jeśli to powietrze, to się gdzieś przemieści.

Edytowano przez AndyWarchol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

U mnie jest tak: jedno mrugnięcie przerwa 1s i znów 3mrugnięcia z przerwą 0,5s i tak cały czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

A to nie jest tak, że gdy wykryje poślizg to zaczyna mrugać i autotronic rozłącza ? Mrugać będzie również przynajmniej w serii 6100 gdy sobie ustawisz wałek na 1000, a nie przerzucisz pstryczkiem informacji dla komputera, a ten myśląc, że jest na 540 również rozłączy mrugając.


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Manys
      Witam.
      Mam problem z MF 3070 a mianowicie nie ciągnie przedni napęd, kontrolka działa jak powinna tzn. po wciśnięciu niby gaśnie potem po ponownym załączeniu się zapala ale napęd przedni nie ciągnie.
      Wszystko inne normalnie załącza i rozłącza, zamieniłem elektrozawory z blokadą i nic się nie zmieniło czyli zawór ok, stop działa, styki przejrzane, 
      Przeszukałem forum ale jest temat że nie rozłącza napędu dlatego piszę 
      Podejrzewam że może tarczki do wymiany
      Proszę o podpowiedzi 
    • Przez rogalik102
      Co się dzieje z napedem podczas orania. Rozłącza się
       
      VID_20240421155706.mp4
    • Przez Ajaa
      Witam pany mam pytanie nie działa mi ehr jak przełączam przycisk na automat i jest włączona blokada to wyłącza blokadę z panelu gdzie szukać przyczyny 
    • Przez ziolek1996
      Witam, 
      w moim MF 3065 wymieniamy końcówki wtryskiwaczy na nowe, pytanie jakie powinno być ustawione na nich ciśnienie??
    • Przez xzibit0000
      Witam. Podesłalby ktoś zdjęcie gdzie zamontować linkę od hamulca recznego? Albo jakoś logicznie podpowiedział gdzie ja zaczepić?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj