Skocz do zawartości

Zdjęcie

MTZ 82 co na jego temat powiecie?

422 odpowiedzi na ten temat

#161 Share Piochu

Piochu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo.

Napisany 11 październik 2008 - 20:55

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ja mam MTZ 82 z 1982 roku, i nie mam żadnych zastrzeżeń do silnika, natomiast MTZ-y mają za bardzo rozbudowaną hydraulikę, jak mój tata mówi: "Dobrze pomyślane, źle wykonane".
Mój kuzyn ma MTZ-a 82 z 1996 roku, jest jego pierwszym właścicielem i przez 7 lat był to główny koń pociągowy w 70 hektarowym gospodarstwie, pracował nim z pługiem zagonowym 4 skibowym, broną aktywną Famarol (bez siewnika) i rozsiewaczem nawozu. Kuzyn mówił że zalety MTZ-a to niezniszczalny silnik i dobrze wyciszona kabina. Natomiast wady to hydraulika i słaby przedni most (tryby nie wytrzymują)
http://www.youtube.com/user/Piochu2 - moje filmy na YT. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
MTZ 82 co na jego temat powiecie? Dzisiaj, 19:41
  •  

#162 Share jacekbee

jacekbee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów
  • Zainteresowania:agronomia

Napisany 12 październik 2008 - 10:25

MTZ 82 co na jego temat powiecie? nie narzekają bo nie widzieli na oczy niczego lepszego...

popieram argumenty użytkownika ''Piochu''

''Ja mam MTZ 82 z 1982 roku, i nie mam żadnych zastrzeżeń do silnika, natomiast MTZ-y mają za bardzo rozbudowaną hydraulikę, jak mój tata mówi: "Dobrze pomyślane, źle wykonane".
Mój kuzyn ma MTZ-a 82 z 1996 roku, jest jego pierwszym właścicielem i przez 7 lat był to główny koń pociągowy w 70 hektarowym gospodarstwie, pracował nim z pługiem zagonowym 4 skibowym, broną aktywną Famarol (bez siewnika) i rozsiewaczem nawozu. Kuzyn mówił że zalety MTZ-a to niezniszczalny silnik i dobrze wyciszona kabina. Natomiast wady to hydraulika i słaby przedni most (tryby nie wytrzymują)''

#163 Share piotrekfarm

piotrekfarm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:Inżynieria chemiczna, Rolnictwo

Napisany 24 listopad 2008 - 23:25

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Mam 80ha a w arsenale c330 w turze, c360 3P, zetora7245, MTZa+tur i ursusa 1614. W orke ruszamy trzema traktorkami 1614 w obracanym 4 skibowym kvernkandzie zetorkiem w zwyklej zagonowej czworeczce i MTZ w czworce kvernlanda zagonowym na spręzynie. Zestaw MTZa pasuje mi najlepiej i ja nim orze moze bez tura by nie dal rady w tym plugu ale z nim przod stoi sztywno. Bardzo sprytny i szybki traktorek a ze zyga to taki maly mankament chociaz moj jest rocznik1990 i duzo z niego nie leci wedlug innych. Z rzepakiem z dwoma 4.5t przyczepkami smialo wciągam tego ursusa 1614 z tym samym tonarzem. Ogolnie oprocz orki MTZ chodzi w turze i wycinarce do kiszonki. Slabo sobie radzi wciągając rozrzutnik z kukurydzą na pryzme ale kierowca z glowa napewno wjedzie z tego typu problemem radzi sobie ursus 1614(kaban)

#164 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 25 listopad 2008 - 06:12

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ja mam mtz'ta chodzi u mnie z 4 plugami grudziackimi bazdzo dobrze sobie daje rade oprucz tego jeszcze zapinam do niego brone aktywna i chodzi bez zarzutu ;) Ja mam 4 mtz'ty i wszystkie radza sobie w kazdych warunkach prawda ze czasem cos sie z niego leje a co do mocy to jest spoko polecam

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

#165 Share Piotr24011975

Piotr24011975

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:Gospodarstwo rolne.

Napisany 17 luty 2009 - 11:31

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Mam MTZ od nowości [94] rocznik, Silnik super chodzi , żadnych przecieków [na silniku]. Skrzynię 2 razy już robiłem no i ta hydraulika -bez komentaża.

#166 Share pawel762

pawel762

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 06 maj 2009 - 15:06

MTZ 82 co na jego temat powiecie?

Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.

#167 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 06 maj 2009 - 19:47

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Jak już gdzieś pisałem mam MTZ-a 82 rok '86, u nas jest od nowości.
Mogę go opisać w jednym słowie: szmelc.
Jak ktoś chce to mogę to uściślić...
good God damn and other such phrases...

#168 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 06 maj 2009 - 19:50

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ja chcę ;)

#169 Share JohnDeere8320

JohnDeere8320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 06 maj 2009 - 20:28

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ja też....
Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

#170 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 06 maj 2009 - 21:26

MTZ 82 co na jego temat powiecie? No dobra.
Po pierwsze to wiem, że przesiadka z 'sześćdziesiątki' na MTZ-a to jest 'haj', bo też (kiedyś) przez to przechodziłem, ale przesiadka z 'emtezeta' na U1224 to jest 'kosmos'.
Wiem też, że jak ktoś podczepia do tego maszyny od C 360 to trzeba chcieć żeby to zepsuć.
Ale problemy pojawiają się gdy zaczniemy czepiać do niego sprzęt przeznaczony do ciągników klasy 1,4 T, a on przecież właśnie to takiej klasy należy.
Po pierwsze: gdy zaczął on pracować z trzyskibowym Atlasem z Unii na zabezp. hydr. to niedługo potem zaczęły odkręcać się śruby mocujące TUZ do korpusu tylnego mostu (te pięć...). Trzeba było dorabiać specjalne szpilki z nakrętkami kół od Stara i dokręcić to tak żeby sok ciekł. Dopiero to rozwiązało problem.
Po drugie mam brony ciężkie sześciopolowe hydrauliczne. I tu mamy problem z tym, że przód jest zbyt lekki i ruszając na biegu powyżej 'czwórki' to już trzeba bardzo uważać, żeby nie zrobić widowiska, podobnie jadąc po nierównościach lub ostro pod górę...
Po trzecie to od pracy z 'talerzówką' 3,15m 4x7 z Farmetu Darłowo wyrobiło się ucho siłownika na tłoczysku, 'ząb', i sam sworzeń i to szybciej niż bym się spodziewał...
To wszystko w U914 nie powoduje takich problemów.
A tak ogólnie to...
Przednie koła są za małe i za szybko się 'zalklejają' błotem jak masz 'ruskie' gumy.
Jest generalnie za lekki, w stosunku do swojej mocy - co z tego, że silnik nie 'puści nawet dyma' jak wszystkie cztery 'łapy' kręcą się w miejscu i rzeźbią dołki i się stoi zamiast jechać... To 'pokłosie' tego, że wywodzi się on w prostej linii od MTZ-a 52, czyli ciągnika niewiele większego od C360, a nie został on od podstaw zaprojektowany jako 'ciężki' ciągnik.
No i ogólnie ciężko pali gdy jest chłodno (choć ja mam grzałkę w bloku - to polepsza sprawę, ale i tak 'baty' muszą być super, bo inaczej to zapomnij...) - to efekt tego, że właściwie to on powinien mieć silnik rozruchowy (tak był projektowany) i do niego ma dostosowane 'przełożenie' na wieńcu zębatym.

Nie będę pisał o wyciekach, bo to sprawa oczywista, choć akurat u mnie jest z tym nieźle, ale znam ludzi, którzy znaleźli się na skraju załamania nerwowego próbując uszczelnić MTZ-a...

To 'z grubsza' tyle o głównych wadach.
Ewentualne zalety, jakie dostrzegam u 'Ivana" też mogę podać, jakby ktoś chciał...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 maj 2009 - 21:56

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Myślę że nie ma tego aż tak dużo i nazwa szmelc to troszkę przesada.C-360 waży z kabiną ok 2700 kg i Mtz jest cięższy o ok.1 t.Natomiast 1224 to najlżejsza z szóstek i porównanie z MTZ nie ma kompletnie sensu.MTZ z roku 86 mial określony udzwig podnośnika który wcale nie był taki duży i zapewne stąd kłopoty z broną talezową 3,15,dodatkowym czynnikiem niszczącym układ wydzwigu jest używanie hydrauliki dociążając narzędzia.MTZ to ciągnik który w kraju produkcji spełnia troszkę inne zadanie i nie jest traktowany jak wół roboczy ,ale mimo wszystko jakoś daje radę.

#172 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 06 maj 2009 - 22:05

MTZ 82 co na jego temat powiecie? O kurde!!!
Wiem ile to coś waży...
Kolego 'xemit' to nie z udźwigiem są problemy, tylko z wytrzymałością samych elementów i niedociążeniem przodu ciągnika (2,5 tony udźwigu spokojnie załatwiałoby sprawę, gdyby tylko reszta za tym nadążała).
Nazwa 'szmelc' to nie przesada, choć ja też znam zadowolonych użytkowników tego badziewia...
A porównanie z 'dwunastką' jest jak najbardziej na miejscu, bo na ogół to właśnie taki jest kolejny ciągnik w gospodarstwie, jeśli się je powiększa (bo kupno U914/1014 na ogół nie ma sensu, bo to prawie ta sama moc...).
A hydrauliki do dociążania nie używam, bo tu nie ma czym dociążać, a poza tym jak nie chcesz, żeby to się zaraz 'sypnęło' to lepiej dać sobie z tym spokój.
Jedyna zaleta siłownika dwustronnego działania jest taka, że łatwo zdjąć tylne koła - tylko frajerzy lewarują MTZ-a... ;)

#173 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 maj 2009 - 22:41

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Kolego Kirovetz znam mtz od podszewki,jeśli liczysz ze ursus,zetor czy inny producent zaproponuje ci lepszą stal,materiał itp. nie zdziw się jak sie przekonasz że niestety inni mogą byś gorsi, a jak juz nie to nie to drożsi,i to dużo,o wiele za.....

#174 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 08 maj 2009 - 22:49

MTZ 82 co na jego temat powiecie? No chyba jednak nie znasz go tak dobrze jak ja... :P
A z Ursusami/Zetorami też miałem 'stosunki' i wiem, że przy 'Białorusie' to jest high end...
Mówie oczywiście o rodzinie C 385/8011 wzwyż, bo o tych mniejszych nie mam takiego pojęcia.

#175 Share JohnDeere8320

JohnDeere8320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 09 maj 2009 - 10:25

MTZ 82 co na jego temat powiecie? A mi się wydaje, że albo tak był szanowany, albo na taki egzemplarz akurat trafiłeś bo to co wymieniłeś to pierwszy raz o takich awariach słyszę. Po drugie to nie ma co porównywać MTZ-a z 1224 bo to 2 zupełnie inne ciągniki o innej mocy, akurat z wytrzymałością tu nie ma problemów bo jak kolega @xemit wspomniał takiej stali nie znajdziesz w ursusie czy zetorze. Po trzecie jeszcze dodam, że wujek ma MTZ-a z 96 r. i dopiero po 13 latach pojawiły się pierwsze awarie przy podnośniku, a przecieki owszem są tylko, że też od niedawna więc chyba nie jest taki najgorszy jak mówisz....

#176 Share K1ROVEZ

K1ROVEZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 09 maj 2009 - 19:58

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Możesz mi wierzyć lub nie ale akurat braku dbałości to w tym przypadku zarzucić nam raczej nie można (w końcu jego kupno w 86-tym roku to było święto niemalże gminne - to był jeden z pierwszych ciągników większych od 'sześćdziesiątki' w rękach prywatnych w naszej gminie...).
Ja mówię tu o eksploatacji z maszynami przeznaczonymi do ciągników KLASY 1,4 TONY, czyli MTZ/U914/Z8045 itp.
Faktycznie, póki gospodarstwo było mniejsze i pracował on z maszynami z którymi wcześniej 'chodziły' dwie jeszcze wtedy sześćdziesiątki, to nie było z nim problemów. Tak do roku '97 spisywał się świetnie.
Ale potem hektarów przybyło, roboty też i pojawiły się problemy...

Jeśli jesteście zapatrzeni w swoje MTZ-y to dobrze, pewnie o nie dbacie, ale gdybyście wpadli do mnie i popracowali w takich warunkach pewnie szybko dostrzeglibyście mankamenty które wymieniłem.

W końcu nie na darmo 'emtezety' były i są dużo tańsze od równorocznych Ursusów i Zetorów...

#177 Share JohnDeere8320

JohnDeere8320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 09 maj 2009 - 21:30

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ja nie jestem zapatrzony, bo wiem, że istnieją lepsze marki i nie mówię tu o zetorze czy ursusie bo z tym ostatnim to bym spekulował, ale ja po prostu nie widzę kłopotów w mtz-cie wujka więc nie ma się do czego przyczepić. Po ostatnich awariach wszystko jest ok i naprawa kosztowała około 100 zł. Oczywiście każdy ma swoje zdanie, ale wydaje mi się, że trochę przesadzasz bo nie są one takie złe jak twierdzisz. No chyba, że jak już wcześniej napisałem trafiłeś na felerny model....

#178 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 09 maj 2009 - 22:37

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Ale K1ROVES nie zdradził ile ha nim obrabia. Też mam mtz z 87 r i ma tych wad właśnie za slaby udżwig podnośnika no i strasznie skomplikowane sterowanie używam tej dźwigni przy kierownicy kiedyś miałem sterowanie tą przy siedzeniu ale jakoś nie mogę jej ustawić by działała. No i małe koła z przodu i słaby skręt tzn w lewo dobry a w prawo bardzo słaby (u was też ?)
A zalety dobrze sobie radzi w trudnym terenie, dużo przełożeń dobrze zestopniowane oprócz 9 niestety. Dobra widoczność

A K1ROVETS jakie masz zalety jego

#179 Share wpsowa692

wpsowa692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 10 maj 2009 - 00:10

MTZ 82 co na jego temat powiecie? Witam,na początek słowo "ergonomia" u ruskich nie istnieje jak po robocie mam kolana nie poobijane to święto.Jeżdże BELARUS 550 taka wariacja ruskich dla dederówka silnik D50,duża kabina,brak przodka itd. sprzęgło zrobili a jakże podwieszane tylko na jakiej wysokości prawie pod brodą :P podnośnik też działa na tych dźwigniach koło kierownicy to że jest delikatny to wystarczy spojrzeć na lagi,zapalanie to już rytuał trzeba grzać świece czy zima czy lato starter kręci ostatnim tchem ale prawie zawsze odpala no i ta jego wysokość siedzi się jak na bocianim gnieździe choć są tego i plusy o chronicznych luzach w układzie kierowniczym nawet nie ma co pisać.Ale i tak wolę go od 60tki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share pynczor

pynczor

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 585 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z nim związane a daleko za tym wszystko co w życiu potrzebne ;)

Napisany 10 maj 2009 - 08:11

MTZ 82 co na jego temat powiecie? @K1ROVEZ Ty mowisz ze u Ciebie mtz dostaje po garach a przyjechalbys do mnie i zobaczyl jak moj tata szarzuje po lesie drzewo nie drzewo pniak nie pniak idzie jak strzala i dopiero po 11 latach obecnosci u nas byl robiony remont a chodzil duzo teraz jezdzi tylko do lasu ale przez 9 lat byl jako glowny ciagnik i wyglada jak wyglada ale z hydrauliki sie nie leje tylko z napedu ale wiesz ciekawe czy ktos inny wjechal by tam swoim zetorem czy NH czy jeszcze innym wychwalanym ciagnikiem tam gdzie my MTZ'tem jesli Df pek na pol to za latwo tam nie jest a MTZ szedl jak strzala i nie mow mi ze sa takie awaryjne ale za ta cene to kazdy powinien byc zadowolony aha i dodam ze tam gdzie DF pek na pol to nam odpadlo przednie kolo ale to juz szczegol :P

mtz82, mtz82,mtz82,mtz80,wladymirec,pronar 1221A nie ma to jak miec cały wschód pod domem :)
21 November 09 rok wejście w AF

Dodaj odpowiedź