Skocz do zawartości

Zdjęcie

odwapniona krowa

19 odpowiedzi na ten temat

#1 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :)

Napisany 14 luty 2016 - 17:23

odwapniona krowa wWitam wszystkich tu zgromadzonych. mam taki problem a muanowicie krowa ktora jest w zaawansowanej ciąży odwapnila się i tj ma niedowlad tylnych konczyn. stalo sie tak ze rano podczas dojenia innych krow w pewnym momencie ta upadla z wielkim hukiem i juz od tygodnia nie wstaje. weterynarz podawal jakies kroplowki i jakis lek który byl podany z ryzykiem ze krowa padnie. próbuje wstawac ale tak w polowie nie da rady wyprostowac nog do konca. co mozna jeszczee zrobic? jak podnieść? z góry dzieki
zapomniałem dodac ze wet stwierdził ze sie odwapnila malo ma witamin ale szkoda ze ona żadnych dodatkow nie je z mąką :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
odwapniona krowa Dzisiaj, 12:18
  •  

#2 Share BOSSSMETOWO

BOSSSMETOWO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:28

odwapniona krowa

Witam. Taką krowę należy podnieść np.turem. Lub jest takie specjalne urządzenie do podnoszenia bydła lecz wiadomo dość drogie. Ale taką krowe na szerokich pasach podnosisz za brzuch gdy bendzie stała na to lekko ja popuszczasz gdy bendzie stałą to wszystko ok a jak padnie to nic z niej nie będzie. Jest jeszcze możliwość taka że było tak też u mnie w gospodarstwie że cielak uciskał na nerw i dlatego nie chciała wstać lecz gdy się wycieliła było wszystko dobrze. Dodam tylko że chyba leżała u mnie z 3 tygodnie. Pozdrawiam !!

PS. Jeśli jeszcze jakieś pytania to pisz. ;-)

#3 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 14 luty 2016 - 17:30

odwapniona krowa

Dwie opcje:

Albo obecny weterynarz podaje wapno (w innej postaci) + dodatkowo inne witaminy albo dzwonisz po innego weterynarza i mówisz już nawet przez telefon co dostała. Gdy dostanie odpowiednie leki krowa musi wstać w krótkim czasie po aplikacji leku (natychmiast po kroplówce, albo w ciągu kilkunastu minut).

Krowa musi wstać - jeśli nie wstanie to rzeźnia.

Edytowany przez AlaCapone, 14 luty 2016 - 17:32.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#4 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 luty 2016 - 17:35

odwapniona krowa byly 3 wizyty weterynarza i na każdej byly podane 2 kroplowki i cos z 2 szklanych buteleczek. za 4 razem podal jakis niebezpiecny lek. tez bylo podejrzenie ze ma bliźniaki i dlatego nerw jej uciska.
dzieki chloposzki za pomoc ;)

#5 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 14 luty 2016 - 18:07

odwapniona krowa xxpawlusxx dodałem zdjęcie przyżądu do podnoszenia krów czy ta krowa nie jest zatuczona

#6 Share beata12596

beata12596

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:rolnicwo oczywiście

Napisany 14 luty 2016 - 18:43

odwapniona krowa

Może napiszę coś od siebie, bo czytam posty powyżej i zgodzić się nie mogę z niektórymi wypowiedziami. Mieliśmy taką krowę, która po dwóch miesiącach od wycielenia z dnia na dzień położyła nam się i już nie mogła wstać. Przyjechał wet, zbadał czy nie uszkodziła sobie kręgosłupa i nie wystąpiła niedowład, podał kroplówki, jakieś leki, wzruszył ramionami i kazał czekać. Na leżąco musieliśmy ją zdajać, co najmniej dwa razy dziennie przewracać ją z boku na bok, żeby nie zrobiły się jej odleżyny. Próbowaliśmy ją postawić na nogi za pomocą pasów i tura, ale ona nie mogła utrzymać swojego ciężaru na nogach. Wszystko jadła, a my dawaliśmy jej dodatkowo bardzo dużo wszelkiego typu witamin i kredy pastewnej, wszystkiego co ma wapno, bo nauczeni doświadczeniem w hodowli bydła, wiedzieliśmy, że jest to odwapnienie. Szkoda nam było oddać ją na rzeź i po prostu czekaliśmy z każdym dniem tracąc nadzieję. Po ponad dwóch tygodniach, kiedy zaszliśmy do obory zobaczyliśmy, że nasza krowa STOI. Po pierwszej wizycie wet więcej jego do niej nie ściągaliśmy tylko, jeszcze raz powtórzę, dawaliśmy dużo witamin, a przede wszystkim wapna. Z tego co nam mówił wet takie przypadki się zdarzają i krowy po jakimś czasie same, nie ma sensu jej podnosić, bo nie utrzyma swojego ciężaru, wstają. Winę za to ponosiliśmy my, bo w okresie kiedy ona potrzebowała dużo wapna i witamin nie dostarczyliśmy jej, a do tego doszła nieodpowiednia pasza, kiszonka z wyki, która dodatkowo wypłukała wapno z jej organizmu. Minął już jakiś czas od tego zdarzenia, zacieliliśmy ją, pomimo sprzeciwu weta, wychowała cielaka, teraz jest w kolejnej ciąży i wszystko jest w porządku. Życzę cierpliwości i dobrego zakończenia.

#7 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 luty 2016 - 19:08

odwapniona krowa ta krowa zawsze byla smukla jest w ciąży wiec teraz troche przybrala na sb
no wlasnie problem w tym ze ona kiszonke je make tez ale czysta bez zadnych dodatkow nic nie chce jest
jak wyczuje jakies inne zapachy albo cos innego niz maka to porozrzuca i każe samemu jesc

#8 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:04

odwapniona krowa przede wszystki niech weterynarz pobierze krew i zbada przyczyn może być wiele mogła uszkodzić mięśnie mój wet ma własne laboratorium a jak nie miał to woziliśmy do labolatorium dla ludzi

#9 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 luty 2016 - 22:04

odwapniona krowa a ile to moze kosztować?

#10 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 luty 2016 - 22:11

odwapniona krowa to zależy co będzie badane ale z tego co pamiętam 100-150 zeta ale leczyć w ciemno może dużo drożej wyjść

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mariuszalu

mariuszalu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 15 luty 2016 - 00:39

odwapniona krowa

Trzeba ją podnieść jak najszybciej. Krowa jak długo leży robią się przykurcze mięśni i sama będzie miała problem wstać. Najlepiej urządzeniem do podnoszenia za biodra i do góry. 

#12 Share beata12596

beata12596

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 15 luty 2016 - 14:13

odwapniona krowa

Podnieść i co?Jak ona nie utrzyma swojego ciężaru, u nas leżała dobre ponad dwa tygodnie, sama się położyła i sama wstała, żadnych przykurczy nie miała.. Pamiętajmy, że ona jest wysoko cielna, dodatkowy stres może spowodować poronienie.

#13 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 luty 2016 - 15:39

odwapniona krowa Pany krowa dzisiaj rano wstała!! :D

#14 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:15

odwapniona krowa kup wlewki wapniowe i podaj jeszcze po jednej przez 2-3 dni napewno nie zaszkodzi

#15 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 15 luty 2016 - 16:35

odwapniona krowa

Jak juz tak straszycie kolegę to nie róbcie tego tak perfidnie. Napisz jaki wiek krowy ? Czy podawałeś jej energię w formię płynnej przed porodem 9gliceryna glikol melasa itp) ? W moim przypadku krowy się odwapniały po porodzie nigdy przed. Jeśli ktoś mówi że musi wstać po podaniu  kropluwek to chyba nie jest rolnikiem . Fizjologia krowy jest złożona jedne reagują pobudliwie inne ospale. Moje różnie miałem trzy wycielenia w zeszłym tygodniu i  były to trzy najstarsze sztuki w stadzie każda 10 lat ale działałem zapobiegawczo już przez porodem podawałem im wlewki energetyczne i aplikowałem wapno . Jednak jedna się odwapniła po porodzie 12 godzin rano o 6 był wet podaliśmy 3 kroplówki mówi że jak nie wstanie w ciagu 12 godzin to powtórzyć nie wstała do 14 tego samego dnia powtórzyliśmy zabieg ale już tylko 2 krowa wpadła w śpiączkę wybudziliśmy ją jednak rero reakcji . Na 2 dzień rano nic leży zaplikowałem wlewkę i wapno wet już nie chciał jej nic dać bo mówi że serce nie wytrzyma krowa cała się trzęsła nie zganiałem jej ani nic bo ona ma świadomość i strach że nie da razy przyszedł moment 3 dnia karmienia zerwałą się i  wstała i jest już ok doi i dobrze pobiera paszę . Naj dłużej leżała tydzień dałem jej czas i się zregenerowała i wstała.

#16 Share beata12596

beata12596

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 15 luty 2016 - 18:13

odwapniona krowa

Po przeczytaniu Twojego posta zkordalski dopiero można się przestraszyć. Nikt kolegi nie straszy tylko stara się pomóc wspomagając się własnym doświadczeniem. Ważne, że krowa wstała, teraz powinno być tylko lepiej pod warunkiem, że będzie dostawała wit i wapno, wlewki jak najbardziej wskazane.

#17 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 15 luty 2016 - 21:40

odwapniona krowa moze tydzień temu skonczyla sie melasa i ona to jadla ale innych dodatkow wgl nie chce jest. dzisiaj wieczorem wet dal jakas jeszcze tabletke doustnie.

#18 Share AlaCapone

AlaCapone

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Zainteresowania:Interesują mnie głównie kobietki i
    sporty ekstremalne

Napisany 15 luty 2016 - 22:07

odwapniona krowa

Pany krowa dzisiaj rano wstała!! :D

Cieszymy się razem z Tobą, bo jest powód.

A propos Twojego sformułowania: "Pany" - zwróć uwagę, że także kobiety wypowiadają się w temacie i co najistotniejsze - mądrze. Pamiętaj o Paniach, szczególnie o tej jednej. :rolleyes:

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

#19 Share xxpawlusxx

xxpawlusxx

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 16 luty 2016 - 17:04

odwapniona krowa sorry juz nie bedr :D jedna ta jedna? o co B?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share beata12596

beata12596

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 17 luty 2016 - 13:25

odwapniona krowa

Dzięki za zauważenie mojej skromnej osoby :rolleyes: . Ciesze się, że krowa wstała. Pozdrawiam.