Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#17841 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 15:32

Pszenica Ozima i jara

Kolejność mieszania to zapewne: Starane 250 EC + Granstar Ultra SX 50 SG, bez adjuwanta Trend, a dawki, zgodnie z tymi proporcjami, które losktos podałeś, to: 0,32l Starane + 60g Granstar Ultra.

Na etykiecie Starane w związku z mieszaniną tego herbicydu ze "starym" Granstarem jest zapis, że można ją stosować do końca fazy krzewienia zbóż. Zatem w przypadku Granstaru Ultra pewnie też tak jest, choć nigdzie nie mogę takich informacji znaleźć.

A Granstar Ultra jest nadal sprzedawany w małych opakowaniach, tzn. 20g?

Edytowany przez lukaszm, 22 marzec 2016 - 15:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:13
  •  

#17842 Share bartekd91

bartekd91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 17:38

Pszenica Ozima i jara Czy po dawce 2.5l boxera i 0.25 legato gdy pszenica zmarzla musze przeorac czy samo drapanie wystarczylo by?

#17843 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 17:45

Pszenica Ozima i jara

Ja stosowałem w ubiegłym roku Granstrar + Starane - zwalczył i przytulię, i ostrożeń. Granstar na 1 ha właśnie tę małą saszetkę (20g ??) plus Starane w/g zaleceń na ulotce. Ostrożeń miał wysokość około 30cm jak go potraktowałem, zginął zupełnie.  Stosuję tę mieszankę w pszenicy jarej i ozimej (testowo w ubiegłym roku), o dziwo - nie było miotły po tym zabiegu, a nic o niej nie pisze w ulotce ani jednego, ani drugiego środka. Przypadek ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#17844 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 18:14

Pszenica Ozima i jara

Kolejność mieszania to zapewne: Starane 250 EC + Granstar Ultra SX 50 SG, bez adjuwanta Trend, a dawki, zgodnie z tymi proporcjami, które losktos podałeś, to: 0,32l Starane + 60g Granstar Ultra.

Na etykiecie Starane w związku z mieszaniną tego herbicydu ze "starym" Granstarem jest zapis, że można ją stosować do końca fazy krzewienia zbóż. Zatem w przypadku Granstaru Ultra pewnie też tak jest, choć nigdzie nie mogę takich informacji znaleźć.

A Granstar Ultra jest nadal sprzedawany w małych opakowaniach, tzn. 20g?

Kolejność jest odwrotna, najpierw Granstar Ultra potem Starane, adiuwanta napisane żeby nie dodawać, ale jak się doda to nic się nie stanie. Dawki trochę nieodpowiednie za mało Starane min 0,4l (jak będzie za zimno przytulii nie zniszczy), Granstaru min 30g jak duże nasilenie chwastów spokojnie można dać więcej (do 40-45g). Mieszanka Granstar Ultra + Starane jest bezpieczna i można ją stosować do znacznie późniejszych faz, nawet do liścia flagowego (oczywiście w rozsądnych dawkach Granstaru).

Ja stosowałem w ubiegłym roku Granstrar + Starane - zwalczył i przytulię, i ostrożeń. Granstar na 1 ha właśnie tę małą saszetkę (20g ??) plus Starane w/g zaleceń na ulotce. Ostrożeń miał wysokość około 30cm jak go potraktowałem, zginął zupełnie.  Stosuję tę mieszankę w pszenicy jarej i ozimej (testowo w ubiegłym roku), o dziwo - nie było miotły po tym zabiegu, a nic o niej nie pisze w ulotce ani jednego, ani drugiego środka. Przypadek ?

Granstar Ultra zawiera tifensulfuron i to on może zwalczać miotłę, jednak przy tak niskiej dawce jest to wykluczone.

#17845 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 19:23

Pszenica Ozima i jara

Granstar nie zwalczy miotły sprawdzone. W tamtym roku nie dopryskałem jesienia 40 arów zabrakło środka więc odchwaszczanie wykonałem wiosną. Fakt że może za wcześnie dokonałem odchwaszczania ale w każdym razie miotły nic nie ruszyło dawka to coś koło 60 g. Potem robiłem poprawke bo miotła rosła w najlepsze myślałem że pierwszy zabieg nie podziałał bo było za zimno zwiększyłem dawke do ok 100 g granstaru i miotły było dużo także nie radze próbowania zwalczania miotły granstarem dodać lepiej axiala i masz miotłem z głowy chociaż axial tani nie jest.

#17846 Share JoannaDworecka

JoannaDworecka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 19:23

Pszenica Ozima i jara

jakie nawozy dać na pszenicę ozimą na wiosne.Jesienią nic nie dawałem

#17847 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 19:29

Pszenica Ozima i jara

metrax12 - Czytając Twego posta musiałem przejrzeć jeszcze raz etykiety oraz wziąć pod uwagę podane już dzisiaj informację na temat tej mieszaniny i dopiero zrozumiałem, dlaczego nie 60g, a maksymalnie 45g Granstaru Ultra. Otóż w etykiecie Starane jest podana mieszanina z Granstarem 75 WG, która powinna być w proporcji odpowiednio: 0,3l + 15g. Zatem tribenuronu metylowego w tej mieszaninie jest 11,25g. Stąd stosując mieszaninę Starane z Granstarem Ultra należy tego ostatniego zastosować 45g, aby była taka sama ilość tribenuronu metylowego na hektar. Wiadomo, że oprócz tej substancji aktywnej jest jeszcze tifensulfuron, który ma dodatkowe działanie na tą mieszaninę (ale na tym się nie znam).

Odnośnie tego, czy dodawać adiuwant, czy nie - należy go dodać, gdy Granstar Ultra stosuje się solo.

Wyjaśnij jeszcze, dlaczego kolejność sporządzania mieszaniny Starane i Granstaru Ultra jest odwrotna? Myślałem po prostu, że kolejność dodawania składników mieszaniny jest następująca: WP, WG, SC, EC, EG, EW, SE, SL, SP, SG.

#17848 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:03

Pszenica Ozima i jara

Zboża sieje się  w szt. m2 w przeliczeniu na kilogramy w zależności od masy tysiąca ziaren i od siły kiełkowania wtedy wiadomo czy jest to gęsty siew czy nie a same kg. niewiele mówią. Jeśli chodzi o RSM to wiadomo są plusy i minusy jak i nawozów sypkich ,nie stosujemy wyłącznie RSMu i co z tego że jest wolniej od rozsiewacza ale taniej ,jeśli w ciągu godziny rozleje 3,5 t to mam w kieszeni średnio 350 zł a gdzie tyle zarobi się na godzinę . Zresztą zaczyna się przez to tydzień dwa wcześniej ,również ze względu na formę N.Każdy liczy po swojemu , cena zboża spada trzeba szukać oszczędności .

To za ile kupiłeś ten RSM ile procent N

#17849 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:10

Pszenica Ozima i jara

RSM 32 cena z lutego 940 a z marca 890 netto.

#17850 Share metrax12

metrax12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 20:59

Pszenica Ozima i jara

Ja generalnie podchodzę trochę inaczej do mieszania, nie trzymam się ściśle tej powyższej kolejności, i czasami jest tak że najpierw idzie granulat (formulacja SG) pomimo tego że jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, nie tworzy zawiesiny, dopiero później rozpuszczam formulację EC. Nie ma to jednak w tym przypadku aż tak istotnego znaczenia, bo najpierw środek trafia do wiadra (do momentu rozpuszczenia), potem do opryskiwacza. Jeśli dozujesz bezpośrednio do zbiornika, wtedy trzeba bardziej rygorystycznie trzymać się kolejności ale i tak w tym przypadku zrobiłbym podobnie. Co do tej kolejności, nie jestem też do końca przekonany do np dozowania formulacji SG po formulacji EW. Mieszanie kilku bardzo zróżnicowanych formulacji trzeba robić z głową. Środki ochrony roślin rozpuszczają się w wodzie na 3 główne sposoby: tworząc roztwór rzeczywisty (SL, SG, SP), zawiesinę (WP, WG, SC) lub też emulsję (EC, EW). Formulacje EC w zależności od nośnika rożnie zachowują się w wodzie, jedne łatwiej tworzą emulsje, inne trudniej (np Supero, Modus 250). Bezpośrednie rozpuszczanie granulatu SG który ma utworzyć roztwór rzeczywisty, gdy w wodzie jest utworzona emulsja (po dodaniu formulacji np EC lub EW) byłoby ewidentnym błędem (co nie wyklucza tego, że jest to możliwe).

Co do ilości Granstaru Ultra, to nikt nie zabroni i dać te 60g szczególnie we wcześniejszych fazach rozwojowych. Celem mieszanek jest jednak powiększanie spektrum zwalczanych chwastów przy zachowaniu podobnej skuteczności jak dla pojedynczych herbicydów, stosując niższe dawki komponentów, dzięki czemu taka mieszanka cenowo nie będzie znacząco przewyższać pojedynczego środka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17851 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 21:34

Pszenica Ozima i jara Panowie jaka dawke Pumy zastosowac w mieszaninie z Chwastoxem Turbo i Pszenicy i jeczmieniu jarym zeby nie przypalic??(owies gluchy dokucza) 2l Chwastox + 0.8l Pumy wystarczy w fazie krzewienia?

#17852 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 21:43

Pszenica Ozima i jara

@losktos takie pytanko do Ciebie. Nadają u mnie dość ładne temperatury od świąt, nawet około 18 stopni. Planowałem rozsiać mocznik na pszenicę właśnie około tego piątku jeśli będzie szansa na lekki deszcz, ale czy w związku z tak wysoką tempetarurą nie wstrzymać się trochę, żeby za szybko mocznik nie zaczął działać i nadmiernie jeszcze nie dokrzewił pszenicy? Czy wjeżdżać twardo w piątek nawet jeśli prognozy z temp. się sprawdzą? Niby ma trochę przepadywać a i wilgoci narazie dość.

#17853 Share makiavel8

makiavel8

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 23:12

Pszenica Ozima i jara <p>Co koledzy myślicie o zastosowaniu mieszaniny Boxer 2L + DFF 0,15L + Glean 4g na wiosnę w pszenicy Arktis? Niestety aura nie pozwoliła wykonać zabiegu jesienią. Pszenica ucierpiała od mrozu, ale odbiła od węzła krzewienia, obecnie 1-2 listki. Dostała 8 marca 75 kgN/ha. Ruszyła. Presja chwast&oacute;w przeciętna, pole w kulturze. Czy ktoś stosował taka mieszaninę wiosną? Wiem że nie ma rejestracji na wiosnę ale środki kupione i chciałbym wykorzystać. Uprawą następczą ma być rzepak ( z tego tytułu pewnie zastąpię Glean Granstarem) Można stosować Boxera na wiosnę?</p>

#17854 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 22 marzec 2016 - 23:57

Pszenica Ozima i jara

Panowie jaka dawke Pumy zastosowac w mieszaninie z Chwastoxem Turbo i Pszenicy i jeczmieniu jarym zeby nie przypalic??(owies gluchy dokucza) 2l Chwastox + 0.8l Pumy wystarczy w fazie krzewienia?

ja stosuje te środki w pełnych dawkach Puma 1,0l/ha+Chwastox Turbo 2l/ha i przypaleń nie ma tylko że zabiegi wykonuje wieczorem

#17855 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1476 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 08:10

Pszenica Ozima i jara

Ja kilka razy przypalałem Pumą mieszając i chwastoxem  albo innymi środkami dopóki ktoś mądrzejszy nie podpowiedział że Pumą zawsze osobno i tak stosuję chociaż zamiast Pumy inne skuteczne środki są co mieszam

#17856 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 08:50

Pszenica Ozima i jara

Ja kilka razy przypalałem Pumą mieszając i chwastoxem  albo innymi środkami dopóki ktoś mądrzejszy nie podpowiedział że Pumą zawsze osobno i tak stosuję chociaż zamiast Pumy inne skuteczne środki są co mieszam

Czyli co stosujesz, zeby lepiej i taniej zwalczyc miotle i owies głuchy oraz dwuliscienne?

#17857 Share mateo105

mateo105

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 09:02

Pszenica Ozima i jara

panowie dzis chce siac pszenice jara i zastanawiam sie czy to dobry pomysl nastosowac pod korzen wap mag i polifoske tytan razem?

#17858 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 12:41

Pszenica Ozima i jara Siej smiało. Wap mag i tak jest niereaktywny wiec to tak samo jakbys polifoske z piaskiem wysial ;)

#17859 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 15:59

Pszenica Ozima i jara

Będę chyba przesiewał rzepak pszenicą jarą. Pod rzepak poszło na jesieni 180K, 85P, 33N i na wiosnę miesiąc temu 250kg Saletrosanu.

Jakie nawożenie zastosować i kiedy? Myślałem polecieć dopiero na drugą dawkę z N.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#17860 Share mateo105

mateo105

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 23 marzec 2016 - 16:41

Pszenica Ozima i jara

Siej smiało. Wap mag i tak jest niereaktywny wiec to tak samo jakbys polifoske z piaskiem wysial ;)

co to znaczy ze jest niereaktywny? to znaczy ze i tak nie dziala?