Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

25387 odpowiedzi na ten temat

#15821 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 641 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 20:12

Pszenica Ozima i jara Magnez i siarka niezbedna jakis inny pomysl ? Oprysk nie dostarczy zapotrzebowania tylko jakies drobne niedobory chyba ze sie myle a cena 900 zl ja sypie polski 20/30 niemiecki za drogi wedlug mnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 12:26
  •  

#15822 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1021 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 20:51

Pszenica Ozima i jara

u mnei akurat jest wysoka zawartosc magnezu w glebie, wiec nie interesowalem sie tematem.

juz kiedys o to pytalem, jakie macie doswiadczenia z niska/bardzo niska zawartoscia fosforu /potasu w glebie  wg badania gleby , a plonem ktory osiagneliscie.  czy niska/bardzo niska zawartosc faktycznie przekresla szanse na przyzwoity plon?

#15823 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1865 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 15 grudzień 2015 - 21:23

Pszenica Ozima i jara

ja badan gleby nie robie ale pasuje kiedys zrobic. na jesien od dwoch trzech lat pod pszenice nie daje fosforow i potasow jedynie wapno w granulacie i plony z ostatnich dwoch lat 7 do 8 ton z ha przy około 140 kg N z tym że pod wiosenne uprawy ( gryka, łubin) daje fosforowe, potasowe i robie cały czas zmianowanie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#15824 Share hobbysta21

hobbysta21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sporty walki, piłka nożna, muzyka klubowa.

Napisany 15 grudzień 2015 - 21:53

Pszenica Ozima i jara

ja w tym roku dalem wczesna wiosna przed azotowymi 100kg polifoski 6 na kawalek przenicy ktory po zimie najgorzej wygladal, mial fioletowe przebarwienia i zas duzo lepiej ta przenica wygladala. Przedsiewnie dostala wtedy ok200 kg lubofoski, a w tym roku pod orke poszlo 200kg Polifoski 6. Zobaczymy wiosna jak to bd wygladac to moze tez dam polifoske i od razu saletrosan tak ze 100-200kg w zaleznosci jak bd to wszystko wygladac. Jeden kawalek bd musial napewno rozkrzewic iwec napewno pojdzie duzo saletry, bo jest masakra, chyba ze zaoram(okrutne wschody, zbita ziemia i sucho bylo przez 1,5msc po wschodach).

#15825 Share m-93

m-93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 22:15

Pszenica Ozima i jara

koledzy a spotkaliście się kiedyś z takim czymś na polu jak ruda żelaza a dokładnie ruda darniowa....

U mnie to co orka to nowe bryły..... a jak szybko sie bronami jeździ to normalnie kruszy się z maczek... rosnie na tm normalnie. Wystepuje to na byłych terenach podmokłych.

Skąd to się wzieoło?????

#15826 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6496 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 15 grudzień 2015 - 23:34

Pszenica Ozima i jara

widziałem jak za czasów podstawówki się zbierało kamienie na polach PGRów.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#15827 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 768 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 11:02

Pszenica Ozima i jara Tak mam jedną dzialke wlasnie taką paza tym że gleba jest brązowo-czerwona to jak każda inna ja dieje tam kukurydzę owies i żyto plon zadowalający jak na V klase...

#15828 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2535 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 16 grudzień 2015 - 12:04

Pszenica Ozima i jara

ja badan gleby nie robie ale pasuje kiedys zrobic. na jesien od dwoch trzech lat pod pszenice nie daje fosforow i potasow jedynie wapno w granulacie i plony z ostatnich dwoch lat 7 do 8 ton z ha przy około 140 kg N z tym że pod wiosenne uprawy ( gryka, łubin) daje fosforowe, potasowe i robie cały czas zmianowanie

robiłeś bilans składników? Za parę lat może się okazać że zubożyłeś glebę i takie plony jakie zbierasz teraz będą już tak łatwe do uzyskania.

Radze zrobić próby glebowe, koszt niewielki. Sam przerabiam podobną sytuacje

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#15829 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1865 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 12:38

Pszenica Ozima i jara

kilka lat temu sypałem tylko fosfory i potasy, azotu mało co bo siałem gryke wiec najwidoczniej jesli mam takie plony to te składniki musza tam byc. nawet teraz pod łubin daje fosforowe potasowe z wiosny a na jesien juz nie daje pod pszenice jedynie wapno i tak na przemian. Po zniwach w 2016 roku trzeba bedzie zrobic to podstawowe badanie gleby na fofor, potas i PH gleby i zobaczyc co tam sie kryje, bo z tego co widze to jeszcze nie jest zle ale mam to na mysli zeby jednak uzupełnic ziemie w fosfor i potas nawet przed siewem pszenicy nie tylko tam gdzie bedzie łubin czy soja.

#15830 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 14:27

Pszenica Ozima i jara

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15831 Share napaleniec93

napaleniec93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 18:47

Pszenica Ozima i jara

Panowie 200kg saletry amonowej czy kedzierzynskiej na pierwsza dawke jesli zboże jest słabo rozkrzewione? I czy na 2 dawke dać 150kg saletrzaku czy mocznika?. Ziemie lekkie.

#15832 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 859 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 19:17

Pszenica Ozima i jara

Ta z Kędzierzyna ma 32N (a z Włocławka czy Puław 34 N) oraz  jest po prostu z tego co widziałem grubsza, więc wolniej się rozpuści-jednak wczesną wiosną nie będzie to kolosalna różnica, pewnie kilka godzin mimo że lata coraz suchsze.  Na drugą dawkę to ja daję mocznik, pomysł z saletrzakiem nie jest najlepszy, bo on już bardzo wolno się rozpuszcza, ostatecznie saletrzak na pierwszą dawkę mógłby być. 150 kg saletrzaku to ok 40 kg azotu, a 150 kg mocznika to ok.70 kg azotu więc różnica kolosalna. Ja proponuję 200 saletry  i później 140 kg mocznika lub 200 kg saletry .

P.S Jeśli masz siewkę co ledwo dorzuca na żądaną szerokość, to przewagę bedzię miał ZAKSan z Kędzierzyna bo na pewno siewka rzuci go dalej.

#15833 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3983 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 16 grudzień 2015 - 20:18

Pszenica Ozima i jara

z saletrzaków najlepiej canwil-piękne granulki a leeeci że ho ho

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#15834 Share marcus1998

marcus1998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej.

Napisany 16 grudzień 2015 - 20:24

Pszenica Ozima i jara

Nie zapominajcie, że kgN z mocznika to nie to samo co kgN z saletry czy saletrzaku... Mocznik to raczej tylko doglebowo się nadaje ;)

#15835 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2535 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 21:02

Pszenica Ozima i jara

skąd taka teoria?

chciałbym zapytać o stosowaną przez was agrotechnikę przy odmianie toras i jantarka - na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jak u nich z tolerancją na choroby, jakie środki stosujecie i w jakich dawkach.

co do torasa znalazłem informację, że jest bardzo podatna na choroby podstawy i septoriozę plew - więc co lepiej wybrać na T1 - 1,5 litra capalo czy 1l duet star i 1 litr prochlorazu? i czym najlepiej w rozsądnej kwocie zabezpieczyć kłos?

natomiast co do jantarki andrzej1988 podał mi swoją agrotechnikę, ale chętnie dowiem się więcej ;)

na T2 w jantarce i torasie chciałbym zastosować adexar plus w dawkach od 1 litra przy jantarce do 1,5 na lepszych działkach i na tym zakończyć ochronę.

stanowiska mam po fasoli, gdzie na wiosnę było dane ok 300 kg polifoski 6 i sól potasowa, a przy plonie ok tony znaczna część składników nie została wykorzystana, przed orką siewną było dane wapno magnezowe i tyle. 

1,5 l  Capalo i Mieszanka Duetu z prochlorazem zadziałaja podobnie. Capalo jest silniejsze na mączniaka no i może nieco na podstawe

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#15836 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 587 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 21:31

Pszenica Ozima i jara

Toras nie jest jakoś nadmiernie wrażliwy na łamliwość przynajmniej nie zauważyłem. Siany po pszenicy dostał ok 160kgN. T1 Ventur1l+ Property 0,3 T2 Credo 1l + epoksy 0,7l T3 - 0,8 tebu.Plon wyrównanie  i gęstość ok ino zawartość białka marna. Ta odmiana średni prezentuje się na polu - nie ma jakiegoś potężnego liścia i raczej krótki kłos ale swoje oddaje. Z Jantarką nie mam doświadczeń

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#15837 Share marcus1998

marcus1998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej.

Napisany 17 grudzień 2015 - 14:32

Pszenica Ozima i jara

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

#15838 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1865 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 14:43

Pszenica Ozima i jara

albo dolistny...

#15839 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2535 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 16:06

Pszenica Ozima i jara

W szkole uczą że mocznik to raczej tylko doglebowy jest, bo pogłównie to dużo do atmosfery ucieka, a poza tym jeszcze chodzi o proces hydrolizy gdzie tez następują pewne straty ;)

dla mnie bardziej doglebowym nawozem jest saletrzak.

Hydroliza mocznika zachodzi szybko (nawet do 2 dni) pod warunkiem zastosowania w odpowiednich temperaturach.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15840 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 17:53

Pszenica Ozima i jara

Co polecicie na T2 na pszenicę ozima Ozon i Muszelke coś dobrego?  Raczej nie planuje t3. W tamtym roku stosowałem Soligor   po dobrym przedplonie ok, ale po jęczmieniu już słabo. Może jakaś ciekawa propozycja.  T1 tilt + Mandotak lub Atak  było ok