Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22555 odpowiedzi na ten temat

#12781 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2015 - 13:37

Pszenica Ozima i jara

U mnie podobnie, mam przenice w dwoch kawalkach oddalonych o ok 1km od siebie, klasa ziemi podobna, tam gdzie budynki i drzeewa daja jakis cien to jest w miare , jedną pod koniec lutego zasilalem polifoska 4 bo slabiej wygladala po zimie i wyglada obecnie duzo lepiej choc tez da sie zauwazyc ze przy drzewach i budynkach lepsza, na obydwoch kawalkach takie samo nawozenie przedsiewne npk , ta sama odmiana, zaprawa zbozowa... eh w tym roku chyba te ozime zboza za dobrze nie beda plonowac, 

Wg mnie to wina juz drugiej tak "dziwnej" zimy. Skladniki mineralne zostaly wymyte w glab gleby, rosliny gloduja bo nie maja czym sie odzywiac+ gdzie niegdze wirus zoltej karlowosci jeczmienia ktory moze dotknac wszystkie zboza , przedewszystkim jeczmien i przenice. Dlatego jeczmienie wygladaja tak jak wygladaja... pogoda nie sprzyja stosowaniu roznorakich opryskow czy nawozow bo sucho, wietrznie i zimno. Oby od nowego tygodnia juz nie wialo  bo temp bd sie podnosic i wreszcie fungicydem bedzie mozna pojechac bo maczniaka  i septerioze lisci juz mozna dostrzec.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 03:42
  •  

#12782 Share Strazak76

Strazak76

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 13:40

Pszenica Ozima i jara

Witam. U mnie tragedia. pszenica ozima mi rudzieje. nie wiem co zorbilem nie tak.

pszenica była siana około 22 września. Kujawsko-pomorskie. II klasa ziemi. badania ziemi ok. Przezimowanie ok. Pszenice wziete z centrali KWS Dacanto i KWS Magic. Jesienią pryskane COMPLET 560 SC, EXPERT 0,23L/HA, MET WG 0,24KG/HA. Za sucho raczej nie jest.

Tydzień temu było jechane ATAK 0,8L/HA, BUMPER 0,3L/HA, KENDO 0,1L/HA, ANTYWYLEGACZ 0,8L/HA, MODDAN 0,2 L/HA, SIARCZAN MAGNEZU 5KG/HA, wszytko razem.

Przed opryskiem już 2 razy była siana tej wiosny saletra amonowa. Pszenica była rewelacyjna.

Oprysk ten tydzien temu był robiony przy 18 stopni ciepła. 200 cieczy/ha. Do zrobienia oprysku tydzień temu kolor pszenicy ok. Nie wiem co sie stalo. Doradca sprzedawcy oprysków twierdzi ze pszenica nie byla pryskana na grzyba jesienia i że to reakcja grzybowa, że zimno, że gesta i takie tam sratatata. Ja uwazam ze cos z chyba z opryskami. Bo dlaczego ci co nie robili oprysków grzybowych jeszcze to ich kolor pszenicy jest o wiele lepszy. A u mnie taka reakcja. Z mojej strony pomylki z pomyleniem dawek nie moglobyc mowy, bo opryskiwaczy rozrabialem kilka i wszedzei na moich polach jest podobna sytuacja. Napiszcie i podpowiedzcie co myslicie o tej mojej sprawie. Moze u was tak samo???Pozdrawiam.

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale KWS Magic nie toleruje chlorotoluronu , ciekawe jak z Ekspert Metem którego zastosowałeś on niby tej substancji w sobie nie ma  , ale może niech wypowiedzą się inni ja podsyłam linka który potwierdza to co wcześniej napisałem http://www.kws-zboza...a-pszenicy.html

A tak na marginesie to u nas susza i osobiście nie odważył bym się dać takiej mixtury w jednym zabiegu , do tego niskie temperatury to też mogło swoje zrobić ale nie wiem jak u ciebie z pogodą

Edytowany przez Strazak76, 19 kwiecień 2015 - 13:44.

#12783 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 13:44

Pszenica Ozima i jara

Wszystkie  przypadki z czerwonymi liśćmi pszenicy to wirus żółtej karłowatości jęczmienia ,nic już nie można zrobić i będzie każdego dnia gorzej ,to tego roku katastrofa !

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#12784 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:14

Pszenica Ozima i jara

U mnie pszenica rowniez czerwone koncowki ma w dodatku zolknie nie wiem co to bedzie z niej bede probowal t1 robic+skracanie+odrzywki na dniach bo ma byc cieplo , odrzywki juz zapodalem tydzien temu ale poprawy nie ma

#12785 Share stajniaomega

stajniaomega

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:19

Pszenica Ozima i jara

Mam taki dylemat. Został mi Medax Top z oprysków zbóż ozimych i zastanawiam się czy można zastosować Medax na pszenice i pszenżyto jare. Liczę na podpowiedz. Pozdrawiam

#12786 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:28

Pszenica Ozima i jara

Pola w sasiedztwie ktorych siane byly w zeszlym roku qq sa najbardziej podobno narazone na ten wirus zoltej karlowosci jeczmienia. oznaki tej choroby sa podobne do niedoboru mikroskladnikow. teraz dojdzie rolnikowi kolejny wydatek. jesienia oprysk na mszyce ktore to badziewie przenosza. drogie nie jest ale kolejny wydatek ktory sprawi ze rentownosc gospodarstw spada i zostana tylko molochy po kilka set ha , a Ci co maja do 20ha tak jak ja bd traktowac to jako drogie hobby i siac tylko dla minimalnego zarobko badz dla rekompensaty poniesionych strat: owies, zyto, lubin, a na lepszych przenzyto. Bo jeczmien i przenica coraz bardziej porazone przec coraz to nowsze choroby

#12787 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:50

Pszenica Ozima i jara

Już nie przesadzajcie że taki aż kompot zrobił zmieszał raptem kilka fungi i regulatory a dodatek siarczanu raczej nie był gwoździem do trumny. To miał jechać oddzielnie ze skracaniem i skracaniem?  Sam osobiście robię solidne miksy i nic strasznego się nie dzieje. 

#12788 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1909 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 14:58

Pszenica Ozima i jara

Cóż kolego ja juz dawno sobie to uzmysłowiłem, jednak to nie tylko gospodarstwa do 20ha ale i sporo większe, sam mam 40ha i trzeba dodatkowo pracować aby nie klepać biedy. A że lubie rolnictwo to chętnie na nim jeszcze pracuje ;)

#12789 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 15:43

Pszenica Ozima i jara

Mogę prysnąć teraz na grzyba Propico 250EC  + Corbel 750EC? Nie za wcześnie jest na oprysk tą mieszanką? Czy może coś innego zastosować na T1? Do oprysku fungicydami mogę dodać antywylegacz 675 sl? Czym najlepiej teraz skracać pszeniczkę która jest w fazie drugiego kolanka?

#12790 Share Lewy410

Lewy410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo muzyka

Napisany 19 kwiecień 2015 - 16:01

Pszenica Ozima i jara

czy do lancetu mogę dolać antywylegacz płynny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12791 Share ramona

ramona

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 16:10

Pszenica Ozima i jara

Co roku nie może być po 9 t/h bo był by problem co z tym zrobić,a o cenach już nie myśle .Widze że  to problem na większym terenie

.Będzie mniej lepsza cena i na jedno wyjdzie. W moich rejonie najlepiej wyglądają  pozniej śiane, niezależnie na jakich były siane przedplonach.Wladza juz liczy ile to będzie ton ,a tak wyjdzie jak zawsze trzeba liczyć dwa razy .

#12792 Share icek1

icek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1064 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 16:40

Pszenica Ozima i jara

pszenice ogólnie zasiewy wyglądają wyśmienicie  jak aura dopisze oj będzie się działo

#12793 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:05

Pszenica Ozima i jara

Rozumiem ale mam już Zamir i chciałbym go wykorzystac i coś dodać , osobiście muślałem o dawce 0,6 Zamiru i 0,4 Prosaro , zle czy  dobrze myślę to nie wiem , i z tego co widzę to chyba Prosaro w 5l opakowaniach występuje , a mi potrzebna połowa , więc chyba odpuszczę i pójdzie Zamir 1l i będzie musiało wystarczyć

na Twoim miejscu nic bym nie dodawał tylko dał 1 l Zamiru

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#12794 Share gen

gen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:19

Pszenica Ozima i jara

Icek -był taki minister co oglądał pola z samolotu i mówił że jest dobrze ,wirusa z daleka nie widać ,trzeba wejść w każde pole .

#12795 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:36

Pszenica Ozima i jara

Mogę połączyć fungi z antywylegaczem? Ile dni wcześniej sypnąć drugą dawkę przed skracaniem 0,25 moddus + 1l CCC?

#12796 Share bartek15208

bartek15208

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:36

Pszenica Ozima i jara

Witam, mam pytanie w jakiej fazie bbch dokrzewic pszenice jara CCC i w jakiej ilosoci na ha, bo sialem pozno i boje sie ze bedzie za zadka

#12797 Share Raptus902

Raptus902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:44

Pszenica Ozima i jara Deszcz potrzebny od zaraz !

#12798 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 18:11

Pszenica Ozima i jara

Witam, co powiecie na taki pomysł. W środę poszedł oprysk optimus+ccc, niestety wiało strasznie. W związku z tym, co sądzicie jakbym do oprysku fungicydem tilt+atak, w najbliższym tygodniu dodać 0,2 Medaxu Top albo 0,1 moddusa? Było by to tylko na 1 polu gdzie pszenica jest zdecydowanie najlepsza, a co do mieszania oprysków to jechałem w czwartek ceando 1,2l+ corbel 0,4+optimus 0,42+ccc 1 l na 270 litrów wody i wszystko u mnie gra, także chyba ten lekki dodatek moddusa albo medaxu nie zaszkodzi raczej.

#12799 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 18:12

Pszenica Ozima i jara

Witam, mam pytanie w jakiej fazie bbch dokrzewic pszenice jara CCC i w jakiej ilosoci na ha, bo sialem pozno i boje sie ze bedzie za zadka

Późno to znaczy kiedy? Żadko czyli ile kg/ha lub szt/m2? Ja zasiałem tylko 380 kiełkujących/m2  ale siane miesiąc temu więc myślę że będzie ok.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12800 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 19 kwiecień 2015 - 18:50

Pszenica Ozima i jara

Witam, co powiecie na taki pomysł. W środę poszedł oprysk optimus+ccc, niestety wiało strasznie. W związku z tym, co sądzicie jakbym do oprysku fungicydem tilt+atak, w najbliższym tygodniu dodać 0,2 Medaxu Top albo 0,1 moddusa? Było by to tylko na 1 polu gdzie pszenica jest zdecydowanie najlepsza, a co do mieszania oprysków to jechałem w czwartek ceando 1,2l+ corbel 0,4+optimus 0,42+ccc 1 l na 270 litrów wody i wszystko u mnie gra, także chyba ten lekki dodatek moddusa albo medaxu nie zaszkodzi raczej.

Jak wiało mocno to po co pryskałes?? szkoda kasy i teraz widzisz palujesz poprawiac i dodatkowy koszt. Trzeba było poczekac.