Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

27634 odpowiedzi na ten temat

#10601 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4116 postów

Napisany 08 październik 2014 - 18:33

Pszenica Ozima i jara

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 22:05
  •  

#10602 Share Zombi330

Zombi330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów

Napisany 08 październik 2014 - 19:12

Pszenica Ozima i jara

czyli dobre 2000 zł za samo NPK, no to może z 1000 zł zostanie o ile faktycznie odda te bite 10t a nie 7 czy 8 co zawsze jest bardziej prawdopodobne zwłaszcza w gorszym roku  ale fakt dużo papu jest większa szansa a mało to na cuda nie ma co liczyć tylko ta cholerna ekonomia, żeby była dobra cena a tu masz jedna wielką niewiadomą  

#10603 Share andrzejg120

andrzejg120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 08 październik 2014 - 19:26

Pszenica Ozima i jara

Witam 

Dzisiaj skończyłem siać oziminy, choć ta pogoda nie ciekawa cały czas susza. W tym roku cały areał siałem kwalifikatem Scagen-145kg, Nelson-150kg. Pod Nelsona wykonałem tylko gruberowanie bo nie dało się orać po kukurydzy i myślę że to nie pszeszkodzi  w plonowaniu. W tamtym roku siałem scagena na 170kg i wyszła za gęsta ale modus, nawożenie i ochrona dała dobry plon 8t/ha na IV klasie ziemi. Siał może ktoś tego Nelsona i może podzielić się opinią o nim 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10604 Share Dzialkowicz126

Dzialkowicz126

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 08 październik 2014 - 19:34

Pszenica Ozima i jara

Ja bede siał pod koniec tygodnia Skagen (kupione po 210zl/dt) - niestety kupiłem tylko C2 ale chyba w miare dobre parametry MTN 51,3 kielkowanie 96%. Planuje dać 350 ziaren /m2 czy to nie za gesto? Przy tych parametrach wyjdzie 186kg/ha.

Ziemia IV kl, poprzednio był jęczmień jary, sypniete było 200 kg wapmagu + polifoska8 i salmag, teraz planuje dac 200kg polifoski 8 na zime, reszta N na wiosne, wapno mysle ze nie ma sensu dawać.

#10605 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 08 październik 2014 - 19:36

Pszenica Ozima i jara

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

no tak ale nie wyzywaj tu od idiotow tylko zakoduj sobie ze zapotrzebowanie jest ale te skladniki moga juz byc w glebie. Jak mam potasu 40 mg na 100g gleby to tez mam sypac potas bo na 1 tone potrzeba 20-25 kg K2O? Nie.

Losktos napisal prawde ze sypiesz co roku mniej albo rzadziej a duzo. Nawozi sie w zaleznosci od tego czego brakuje a nie "bo tak trzeba". Takze nie udawaj madrego jak g.. wiesz i skopiowales tekst z jakiejs stronki.

Edytowany przez marluk, 08 październik 2014 - 20:32.

#10606 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3786 postów

Napisany 08 październik 2014 - 21:33

Pszenica Ozima i jara

w tamtym roku tak zrobilem. ,siałem ją po słabej gryce. zbierana była z pnia po desykacji i słoma zebrana przez takiego goscia. przed siewnie dałem 500 kg kredy z dwikoz i pszenica była naprawde zielona z jesieni i wczesna wiosna. nia miała przebarwien. moze nie miała mocnego wigoru wzrostu jesienia ale wegetacje zakonczyła w fazie 4- 5 lisci. przy tych cenach zboz staram sie rezygnowac z PK i wole dac wapno w granulacie ktore tez zadziala i taniej wychodzi. z wiosny wole dac wiecej azotu.

jakie MTZ miala twoja jantarka i jaka sile kiełkowania??. Moja z centrali miała MTZ  48 i kiełkowanie 87 %. troche nieciekawie

Moja też z centrali przez agrolok łatwiona i nie pamiętam dokładnie jakie MTZ i siłę kiełkowania miała wiem tylko że tragedii nie było i na pewno lepiej niż ta Twoja. Natomiast pszenżyto tulus była tragedia, MTZ chyba 46 i kiełkowanie 86%. Aż się zdziwiłem bo nigdy jeszcze się nie spotkałem z tak słabym nasieniem z centrali (fakt że dopiero ze 4 lata kupuję i nie wiem czy to często się zdarza)

Za rezygnacją z nawożenia PK przemówił fakt że stosuję odpowiednie zmianowanie. Kukurydza - jare zboże (pszenica lub owies na słabszych kawałkach)- poplon - łubin - poplon - zboże ozime (pszenica, pszenżyto i żyto na słabszych kawałkach) - poplon - kukurydza. Po wszystkim zostaje słoma, no i poplony.

Jeśli w tym roku się sprawdzi to i następnym też będę szukał oszczędności w PK pod zboża. Tylko pod kukurydzę bym obficie nawoził fosforem i potasem.

#10607 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4104 postów

Napisany 08 październik 2014 - 21:47

Pszenica Ozima i jara

Idioci co tak mówią i idioci co w to wierzą. Pszenica do wyprodukowania 1tony ziarna wraz z plonem słomy potrzebuje około 10-12 kg P2O5 i 20-25 kg K2O i jakieś 25-35 kg N w zależności od klasy jakościowej. Załóżmy na 10t ziarna ze słomą 300kg N, 110 kg P2O5 i 250 kg K2O. W przeliczeniu na czysty nawóz mamy ok 900kg saletry, 300kg superfosfatu wzbogaconego i 400kg soli potasowej. Na dobrym stanowisku można mieć z gleby ok 80N co do reszty składników trudno mi jest powiedzieć.

Chciałeś napisać coś mądrego, a Ci nie wyszło i kto wyszedł na tego idiotę? ;)
Trzeba lizac troche praktyki, teoria to nie wszystko.

#10608 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 08 październik 2014 - 23:43

Pszenica Ozima i jara dokladnie kolego. Nie ma to jak udawac cwaniaczka na forum.

#10609 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4116 postów

Napisany 09 październik 2014 - 07:37

Pszenica Ozima i jara

Podałem mniej więcej dokładne zapotrzebowanie na pszenicę i tym samym obaliłem "pieprzenie" kolegi ze trzeba tone superfostatu z solą i urośnie 10 t. Mi nie chodzi o to że trzeba sypać i sypać tylko o taki fakt że: jak masz stanowisko na którym jest możliwe 10 t to nie trzeba sypać nie wiem ile nawozu. Tu macie plon i koszty napisane: http://www.agrofoto....528159-pamier/#

#10610 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 09 październik 2014 - 07:50

Pszenica Ozima i jara kolega z tona superfosfatu pieprzy tak samo jak ty ze stwierdzeniem ze idioci tylko wierza ze nie trzeba sypac npk co roku. Wszystko zalezy od zasobnosci i od tego ustalasz dawki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10611 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4116 postów

Napisany 09 październik 2014 - 07:57

Pszenica Ozima i jara

Mój post odnosił się do kolegi który pisał o tonie superfosfatu i soli a nie o sypaniu PK co rok lub co dwa. Dlatego ta sprzeczka. 

#10612 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2062 postów

Napisany 09 październik 2014 - 11:39

Pszenica Ozima i jara

a jak tam u was z parametrami odmian w tym roku? U mnie Ludwig łapie wszystkie parametry, a Julius kompletnie nic, a niby taka dobra odmiana miała być. Jeszcze Bamberke muszę zbadać. Wszystko jednakowo prowadzone , a Julius na najlepszym stanowisku był...  Trzeba będzie wrócić w przyszłym roku do Ludwiga bo jeśli chodzi o parametry to nigdy mnie nie zawiódł

#10613 Share pawel177

pawel177

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 09 październik 2014 - 14:34

Pszenica Ozima i jara

GaduGadu.Ja np po burakach nigdy nie daję nawozów pod korzeń,kultywator i siew.Za to pod buraki wysiewam przynajmniej tone wieloskładnikowych na hektar.Suma sumarum za te 3-4 lata na jedno wychodzi.Po drugie po kopaniu holmerem czy ropą liście rozdrobnione zostają na polu a w nich już jest odpowiednia dawka P i K.

#10614 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 09 październik 2014 - 19:18

Pszenica Ozima i jara

Znajomi stosują zamiast nawożenia PK - PRP. Mają zmianowanie - kukurydza, jęczmień, rzepak, pszenica. Tylko nie dopytałem czy to już tak ciągle bez PK czy przez ileś sezonów. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z PRP?

#10615 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1626 postów

Napisany 09 październik 2014 - 21:02

Pszenica Ozima i jara

Ja to dopiero pojechałem z norma wysiewu pszenicy. Siałem pszenżyto i po skończeniu miałem wrócić do domu na obiad i dopiero pojechać siać pszenicę. Oczywiście wyszło inaczej bo ojcu się ubzdurało coś i przywiózł mi pszenicę na na pole. Więc już się nie wracałem i zasiałem na tych ustawieniach co pszenżyto. Pszenżyta wychodziło 190kg na 1ha a pszenicy miałem zaplanowanej i zaprawionej 250kg na 1.40ha a obsiałem nią troszkę szerzej niż połowa  pola. Odmiana arkadia rok po cn. Teraz się przekonałem na własnej skórze co znaczy grubość ziarna i mtz

#10616 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1358 postów

Napisany 10 październik 2014 - 07:08

Pszenica Ozima i jara

Właśnie zakończyłem siew pszenicy ozimej. Pierwsza zasiana 9 września pojawiają się pierwsze rozkrzewienia obsada idealnie wyrównana zero chwastów, następna zaczyna szpilkować do dwóch liści dość nierówna, zasiana wczoraj nie wiem kiedy powschodzi bo miejscami bardzo sucho bryły jak w kamieniołomie. Do końca października brak spodziewanych opadów deszczu. Niektórzy jeszcze czekają bo nie maja czym zaorać.

Po burakach liście zostają plus wapno i azot na wiosnę.

#10617 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 10 październik 2014 - 07:11

Pszenica Ozima i jara

Kolego @karolr2  nie kapłeś się się że coś za szybko ubywa...

#10618 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1626 postów

Napisany 10 październik 2014 - 07:45

Pszenica Ozima i jara

Kapnełem ale pole długie i wąskie. Ja nie przeżywam zobaczymy co z tego będzie.

#10619 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1720 postów

Napisany 10 październik 2014 - 18:37

Pszenica Ozima i jara

chyba słabo sie kapnołeś jak 250 kg wysiałeś a 70 arów. Ja zawsze jak sieje pierwszy raz to za kazdym razem wysiadam patrze ile idzie i czy redlice nie zapchane. i Tak w sumie zanim hektar obsieje to z 10 razy min wyskocze ale a niektórzy jak u nas koles pojechał siać zapomniał zboza do siewnika wsypac obsiał 1,5 ha na pusto przyjeżdża a tu zboze w workach stoi no co za ludzie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10620 Share andrzejg120

andrzejg120

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 10 październik 2014 - 18:52