Polecane posty

Raffi001    0

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

 

Kędzierzyńska saletra ma formę saletrzano-amonową, dokładnie taką samą jak i saletrzak. Różni te nawozy jedynie zawartość azotu całkowitego: w Kędzierzyńskiej Saletrze Amonowej jest ogółem 32 N (16 NH4 i 16 NO3), a w Saletrzaku 27 Standard jest ogółem 27 N (13,5 NH4 i 13,5 NO3), a dodatkowo 2 Ca i 4 Mg. Poza tym różni się nieco granulacją (saletra ma grubsze granule) i wypełniaczem ( na ogół jest to wapno lub dolomit, ale ostatnio coraz częściej gips). Dodam jeszcze, że podobnymi nawozami do ww. są też Saletra Amonowa 30 Makro i salmagi. Zatem saletrzak jest formą przedsiewną równie dobrą co i kędzierzyńska saletra; co więcej używany jako forma pogłówna, np. na wiosną na zboża, gdzie nie ma możliwości wymieszania go z glebą, powinien być rozsiewany na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

   Pozdrawiam.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

Więc Twoim zdaniem do jakiego nawożenia nadaje się saletrzak?.Moim zdaniem typowo do przedsiewnego dzięki domieszce dolomitu wolniej się rozkłada niż saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Na zdjęciu widzę ciapka, ciężko powiedzieć coś o zagęszczeniu plantacji z tego punktu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

To może być za mało, syngenta w jakimś katalogu zalecała 0,6kg unixu i 0,7 tiltu, ale to też dość skromne dawki, szczególnie unixu.

Z etykiety środka:

dokładnie

0,67 kg   unixu == 500g cyprodinilu

MOim zdaniem nie skromne, tylko optymalnie minimalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Co myślicie o zastosowaniu preparatu tilt turbo 0,5l z unix 0,5 kg na zwalczenie łamliwości podstawy żdżbła w pszenicy. Czy to wystarczy czy trzeba by zwiększyć dawkę?

 

zbyt niskie dawki. A gdyby zwiększyć to koszty niebagatelnie wzrosną. W takim wypadku wolałbym zastosowac już np. Capalo

 

Czemu radzisz mu saletrzak na pierwsza dawke? Nie raz były opisywane wady saletrzaku i z pewnościa przedsiewnie byłby lepszy mocznik.

 

po moczniku czasem mogą być problemy ze wschodami, szczególnie w tym za późno wysianym

 

jakie odżywki na pszenice polecacie ?

mam kilka na oku : INSOL , KRISTALON , FoliQ , dajcie swoje propozycje i opinie na temat tych wymienionych przeze mnei .

KRISTALON stooswałem rok temu z Mocznikeim I siarczanem magnezu i efekty były ale jestem ciekaw waszych opinii :)

 

ja stosuje FoliQ i póki co jestem zadowolony. Na pszenice 2 zabiegi: I - Mikromix + Cu, II Mikromix + Mn

 

czy w ogóle jest sens kupować nawozy dolistne PK bo przeciez wprowadzamy w ten sposób marginalne ilości tych składników, nie mówiąc że fosfor przez liście praktycznie nie jest pobierany czy skupić sie na składnikach mikro?

 

PK ma sens w "ekstremalnych sytuacjach" jak np. niskie pH, susza itp, wtedy gdy pobieranie skłądnika z gleby jest utrudnione

 

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

 

saletrzak i saletra to praktycznie to samo - formy azotu, ich podział są takie same. Saletrzak potrzebuje wiecej czasu (a właściwie wody) na rozpuszczenie granul. Pod względem azotu to tyle różnic. Jak dla mnie saletrzak to nawóz ewidentnie przedsiewny


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Jak plantacja jest we wczesnej fazie to daj CTU lub IPU, sa to opcje ekonomiczne i skuteczne w okreslonych warunkach. Jezeli masz mozliwosc to inna opcja jest Apyros, zwykle po flufenacecie chwasty jednoliscienne sa latwiej zwalczane. Z drugiej strony- W jakich warunkach pryskales ze miotle przepuscilo?

 

Attribut jak sobie poradzi na wiosne z miotłą?

Na jesieni wszystkiego nie oprsykałem Expertem bo sucho było, ale gdzie oprsykane czysto od miotły.

Chcem połączyć Attribut z Granstarem i Grodylem, tylko nie wiem jakie dawki, bo Attribut raczej pełna? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Co myślicie o zastosowaniu preparatu tilt turbo 0,5l z unix 0,5 kg na zwalczenie łamliwości podstawy żdżbła w pszenicy. Czy to wystarczy czy trzeba by zwiększyć dawkę?

 

MOim zdaniem:

 

1. 0.7kg unixu

2. 150g protiokonazolu np.  1l  w input

3. 112g metrafenonu  np 1.5l w capalo

4. 0.9 l prochlorazu

 

da podobną kontrolę nad łamliwością.

Pozycja 4 może odstawać o te kilka procent w indeksie łamliwości od pozostałych , ale ma poważną 

zaletę - cena.

Wybór ogranicza się do stworzenia w miarę rozsądnej mixtury zaró≥wno cenowo jak i pod względem spektrum chorób na T1.

A najskuteczniejszy środek na  łamliwość jaki wymyślono jest zmianowanie, powyższe to jedynie dość marne substytuty , które kontrolują łąmliwość jedynie w 40-50% w przypadku dużego nasilenia co w mono jest normą, co nie znaczy ,że uważam by w monokulturze je porzucić.

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

 

ja stosuje FoliQ i póki co jestem zadowolony. Na pszenice 2 zabiegi: I - Mikromix + Cu, II Mikromix + Mn

W jakich dawkach stosujesz ten FoliQ??


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Z Attributem bywa roznie, nie jest to typowy srodek ALS, lepsze efekty uzyskuje sie wykonujac oprysk na wilgotna glebe. Troche tanszym rozwiazaniem-w mojej opinii lepszym byl Caliban ale ciezko go dostac. Co do mieszania Grodyla i Granstaru to dawki po pietnascie-dwadziescia g wystarczy, chyba ze presja chabra i fiolkow jest duza to wtedy dwadziescia gram Granstaru to minimum. 5

Attribut jak sobie poradzi na wiosne z miotłą?
Na jesieni wszystkiego nie oprsykałem Expertem bo sucho było, ale gdzie oprsykane czysto od miotły.
Chcem połączyć Attribut z Granstarem i Grodylem, tylko niewiem jakie dawki, bo Attribut raczej pełna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

 

po moczniku czasem mogą być problemy ze wschodami, szczególnie w tym za późno wysianym

 

 

Jakie mogą być problemy ze wschodami zbóż jarych sianych po moczniku i dlaczego?

Ile wczesniej nalezy rozsiac mocznik pod zboża jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

pod korzeń mocznik lub kędzierzyńska saletra  bo się długo rozkłada, a saletrzak ma formę saletrzaną i działa od zaraz wiedz to bezsens go walić pod korzeń ;)

 

Troche ten tok myślenia jest błędny według mnie. Po co Ci azot dostepny od zaraz bo taki zawiera saletrzak przyjmując ze w popiół nie siejemy skoro do pobierania przez rośline azotu minie koło miesiaca? Do 3 tygodni na wschody biorąc pod uwage warunki pogodowe i okres po wschodach czyli około 2 liścia kiedy dopiero roślina zacznie pobierac składniki z gleby. Przez ten czas saletrzak lezy i jest podatny na straty takie jak wymywanie. Mocznik natomiast po 3 tygodniach zacznie byc powoli dostepny dla rośliny i w miare wzrostu bedzie uwalniał coraz wieksze ilości azotu przyswajalnego przez rośline. Wiec tutaj dla mnie saletrzak przedsiewnie to pomyłka. Wogólnie nie wiem gdzie mozna ten nawóz zastosować nie ma żadnych zalet w porównaniu do innych.

Odnośnie wypowiedzi losktos. Pierwszy raz sie spotkałem z takim stwierdzeniem że mocznik może przypalać siewki. Mógłbyś rozwinąć swoja wypowiedz? Co roku stosuje mocznik przedsiewnie i nie miałem żadnych przypaleń zboże od razu robi sie czarne nawet po dawce 120 kg na ha mocznika w pszypadku pszenzyta jarego na V klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Kolego Tomazi3p mam kupiony Galaper na poprawkę na samą przytulie czy minimalna dawka czyli 0,6l na ha wystarczy? Tylko z tego co widać to oprysku szybko nie zrobię bo deszczowo i zimno. Niby pisze, że przytulie w każdej fazie bierze. Koszt nie byłby taki tragiczny bo jakieś 30 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ja rok temu poprawiałem przytulię Galaperem i było to już f fazie kłosa-przytulię bierze w każdej fazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ale nie będzie potrzeby zwiększenia dawki jak przytulia będzie nieco większa, tak powiedzmy koło 2 kolanka pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

nawozenie jest napewno mniejsze niz w jakosciówce. W moim przypadku to z jesieni był kreda. z wiosny pierwsza dawka około 64 N druga dawka 61 N plus mocznik dilistnie 7-8 N. W sumie dostała około 133 N plus zapasy glebowe, do tego dwa razy od grzyba z sredniej połki no i oczywiscie antywylegacz i od chwastow. Plon miałem 7,1 t z ha. Parametrow wypiekowych nie miała ale plon był. dodam ze klasa gleby to IV

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Być może wyjdzie trochę taniej-zależy jak tanio kupisz Chwastox. U siebie tam gdzie mogę korzystam z tanich dobrych regulatorów wzrostu, o których się zapomina na rzecz sulfonylomoczników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Panowie, a co powiecie na taką mieszaninę na chwasty: Chwastox trio 1l, Rubin 50g i Attribut 17g. ? Czy może lepszy będzie Foxtrot 0.6 Galmet 0,20 i Galaper 0,5l ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj