Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22555 odpowiedzi na ten temat

#20261 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 czerwiec 2016 - 08:51

Pszenica Ozima i jara również mam problem z miotla w pszenicy . co najlepsze po brzegach pola gdzie sprawdzalem nie ma jej a na środku sama miotla. trzeba było pryskac puma bo i tak stała u mnie w domu.
jesli pomoglem kliknij fajne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 03:42
  •  

#20262 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 10:03

Pszenica Ozima i jara

Jak już kiedyś pisałem ostatniej jesieni wróciłem do starego bo od dawna na rynku Tolurexa i pierwszy raz od kilku lat mam czysto bez miotły ,na wiosnę Galmet z najtanszych aby dobić chaber ,a przedtem pryskałem różnymi środkami dużo by pisać

#20263 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 599 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 11:53

Pszenica Ozima i jara Ze mnie też się tu smiano ze 10 grudnia a ja jadę na pszenicę które wcześniej nie udało się opryskac z tolurexem- na wiosnę było co prawda poprawiane ale też jak u kolegi nie wziął tylko fiołka , do żniw raczej czysto będzie...po za tym coraz częściej widzę że mimo postępu najprostsze rozwiązania są niezmiennie najlepsze...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#20264 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 12:33

Pszenica Ozima i jara

obecnie nie sieje poplonów ze strączkowych tylko w plonie głównym, w tym roku groch. Przygodę ze strączkami zacząłem od polonów z łubinu wąskolistnego ale to przed jarymi bo przed ozimymi nie zdąży dostatecznie wyrosnąć. Od pewnego czasu jest taka pogoda że poplon rzadko kiedy sie udaje, brak wody po żniwach a grubonasienne potrzebują sporo żeby wykiełkować. Jak jest wilgotno to około 20 sierpnia sieje gorczyce do przyorania w październiku a na wiosnę jęczmień

Zgadzam sie ze z opadami jest nie najlepiej jesli chodzi o poplony i wschody. Chodzi mi gownie o ozime. Myslalem o łubinie, zeby zaraz po ścieciu, podorywka i siew, ale czy do zimy zdąży zrobić ładna mase zieloną?

Gorczyce sieje pod burak, pod zboża nie stosowałem, duzo niedobrego o tej gorczycy sie nasłuchałem dlatego chcialerm w tym roku coś innego machnąć.....

#20265 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 13:00

Pszenica Ozima i jara

A ja zeszłego roku na jesień boxer ale na wiosne dałem dicurex czyli to samo co tolurex i też powiem że czysto jest gdzie niegdzie coś wylezie głównie na mijakach  ale plagi nie ma no i jestem zadowolony bo w okolicy dużo pól z dużą ilościa miotły . 

#20266 Share koczas

koczas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 783 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 15:28

Pszenica Ozima i jara

Po boxerze dawać chlorotoluron to troszkę nieprzemyślane lub źle wykonany zabieg. Stosowałem boxer 3 lata z rzędu i nie spotkałem po tym środku nigdy nawet jednej miotły. To już lepiej było dać po boxerze lintur czy galaper strong na wiosnę lub coś w tym stylu to chwastu nie byłoby ani jednego. Ja na razie lecę na patencie boxer/legato/glean lub expert met i 0,1 dff jesienią i wiosną 0,5 galaper i jeszcze nigdy się na tych rozwiązaniach nie zawiodłem(dużym problemem nie jest u mnie chaber-podkreślam).

Pryskanie tylko wiosną jest dla ludzi o mocnych nerwach, pomijając wszelkie aspekty dotyczące ekonomii oraz skuteczności takich zabiegów. U mnie na wiosnę zostawały zawsze tylko zboża po burakach cukrowych, ale w tym roku jak się uda to popryskam je tolurex-em i głowa spokojna. Ta wiosna pokazała, że zwalczanie miotły jesienią jest bardzo istotne, ponieważ w razie wymarznięć wystarczy przelecieć lekkim agregatem biernym i można siać zboża jare. Ci którzy zimowych nie opryskali dziś dziwią się, że w przesianych jarych bez orki pełno miotły, choć jak mówiło im się aby opryskać axial-em bądź pumą jarkę to nie szli na pole zobaczyć jak sprawa wygląda tylko śmiali się, że w jarych miotły nie ma przecież, a jak się okazuje w takim konkretnym przypadku jest.

#20267 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 16:18

Pszenica Ozima i jara

Troszke przedobrzyłem z tym tolurex na wiosne ale wolałem mieć pewność bo na jesień było sucho . I tak koszt nie był duży ale pola czyste . Ale i tak planuje na jesień zastosować znowu ten boxer bo jest naprawde dobry . 

#20268 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 17:00

Pszenica Ozima i jara

expert met + dff + glean wszystko pięknie ładnie ale przepuściła mi ta mieszanka chabra co dodać albo co zmienić na przyszły sezon żeby nie było problemów z chabrem? 

#20269 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 17:11

Pszenica Ozima i jara

zamiast gleanu coś z tribenuronem. 

#20270 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 17:33

Pszenica Ozima i jara Ja w tym pojade jesienia samym chlorotoluronem 2l a wiosna cos na 2liscienne, srednio sprawdzila sie mieszanina 2l chl + 0,2 legato 500 miejscami zielsko wylazlo ale miotla idealnie pojechana

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20271 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 18:45

Pszenica Ozima i jara

Owies głuchy obsypie się, zanim będziesz kosić. Jak pszenica jest wykłoszona, to strata raczej nieduża. u mnie tez w jarej wyskoczył w ubiegłym tygodniu owies ponad pszenicę. Generalnie mało kto ma naprawdę czyste zboże, niezaleznie od tego, czym pryskał.

Jak się obsypie jak będzie czarno w zbiorniku jeśli jest jego sporo i problemy z sprzedażą. Potrafi się też odmłodzić w pszenicy jarej czy pszenżycie i potrzebna desykacja bo nabija wilgotność. Przynajmniej tak kiedyś u ojca było. 

#20272 Share AleksanderX

AleksanderX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 19:53

Pszenica Ozima i jara

a czy jeszcze możno pryskać pszeniće jarą od grzyba by była zdrowa do zniw no bo już chiba przekwitla

Edytowany przez AleksanderX, 23 czerwiec 2016 - 19:56.

#20273 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 19:57

Pszenica Ozima i jara

Tabela ze szkodliwością owsa.

Tabela

#20274 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 20:39

Pszenica Ozima i jara

W zeszłym roku poszedł chlorotuluron (lentipur) 2l/ha + dff (legato) 0,2l/ha + glean 5g/ha (na samosiewy rzepaku) i czysto do tej pory, żadnych poprawek, miotły czy głuchego owsa.

#20275 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:23

Pszenica Ozima i jara

W ozimych i tak nie ma głuchego owsa przeważnie, chyba że mała obsada to cholerstwo wyskakuje, a spadek plon jest (w zależności od ilości sztuk na metrze jak to pokazał ogar118) bo przecież to chwast i to dość uciążliwy. 

#20276 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:32

Pszenica Ozima i jara

mi tez mieszanka clorotoluronu i diff pusciła troche ziela. poprzednie lata robiłem chlorotoluron 1,5 + glean 15g i było lepiej moze kwestia pogody. 

#20277 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 21:47

Pszenica Ozima i jara

A co konkretnie wam puścił chlorotoluron? pytam bo mam zamiar oprzeć się na nim w tym roku. 

#20278 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 23 czerwiec 2016 - 22:13

Pszenica Ozima i jara

Pytanie do posiadaczy pszenicy ozimej Arkadii.

Pierwszy raz mam tą odmianę, czy faktycznie jest taka wczesna?

Obecnie juz prawie całość łapie kolor słomkowy, fakt ze po ostatnim oprysku triazolem troche się ich skumulowało na końcówkach liści, i złapały lekko janożółty kolor (pozostała czesc była jeszcze zielona).

#20279 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 czerwiec 2016 - 22:28

Pszenica Ozima i jara

Zgadzam sie ze z opadami jest nie najlepiej jesli chodzi o poplony i wschody. Chodzi mi gownie o ozime. Myslalem o łubinie, zeby zaraz po ścieciu, podorywka i siew, ale czy do zimy zdąży zrobić ładna mase zieloną?

Gorczyce sieje pod burak, pod zboża nie stosowałem, duzo niedobrego o tej gorczycy sie nasłuchałem dlatego chcialerm w tym roku coś innego machnąć.....

Łubin który kiedys miałem do orania jako poplon gotowy był w październiku a była to wczesna odmiana łubinu wąskolistnego. Łubin powinno się orać jak zawąże strąki wtedy ma najwięcej azotu a nie jest zbyt twardy. Jęczmień jary wychodził piękny.

Każdy poplon przed oziminą wysuszy glebę i jeżeli po zasiewie pszenicy będzie niedostatek opadów to będą problemy ze wschodami.  Miałem tak kiedyś i dlatego zrezygnowałem z poplonów przed pszenicą

Co złego nasłuchałeś się o polonie z gorczycy? Moim zdaniem bardzo dobrze zatrzymuje składniki pozostawione przez pszenice i korzeń melioruje glebę, byle niedopuścić do zakwitnięcia wtedy robi się zdrewniała i długo sią rozkłada bardzo powoli oddając to co pobrała

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20280 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 00:34

Pszenica Ozima i jara Tylko Boxer i chlorotoluron ? Z przytulią nie miałeś problemu ?