Skocz do zawartości

Zdjęcie

Technikum elektroniczne czy mechanizacja rolnictwa?

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share jarczes99

jarczes99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 07 luty 2015 - 22:32

Witam. Jestem w 3 klasie gimnazjum i mam pewien problem z wyborem szkoły średniej. Mam do wyboru technikum elektroniczne(bardzo wysoki poziom) lub technikum rolnicze(średni poziom). Nie wiem które technikum wybrać. W przyszłości chcę przejąć gospodarstwo po rodzicach i zostać rolnikiem. Jestem średnim uczniem. Nie wiem czy pójdę na studia, jeżeli pójdę do elektronika to będę zmuszony iść na studia. Proszę o waszą opinię na ten temat: którą szkołę wybrać. Czy wiadomości z technikum elektronicznego przydadzą mi się w rolnictwie? Czy warto iść na studia rolnicze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Technikum elektroniczne czy mechanizacja rolnictwa? Dzisiaj, 14:02
  •  

#2 Share rolnik19214

rolnik19214

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 07 luty 2015 - 23:16

Technikum elektroniczne czy mechanizacja rolnictwa? Wiec tak tez chce przejasc gospodarstwo po wuju. Musze wybrac jaki kierunek bedzie mnie interesowal . Mysle o mechanizacij rolnictwa po tym kierunku masz jakby dwa zawody : rolnik i mechanik maszyn rolniczych . Nastana ciezkie czasy gdzie z gospodarki nie wyzyjesz to bedziesz mogl dorobic jako mechani.

#3 Share withanight

withanight

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 08 luty 2015 - 08:27

Technikum elektroniczne czy mechanizacja rolnictwa? To zależy co chcesz w życiu robić, oba kierunki są dobrą perspektywą na przyszłość. Oba zawody przydadzą się w źyciu codziennym jak i rolnictwie. Po elektroniku przydały by się jakieś studia. Piszesz o zamiarze przejęcia gospodarstwa, wiec gdybyś startował na jakiegoś "młodego rolnika" to odpadnie Ci uzupełnienie wykształcenia co jest dużym plusem. Gdybym to ja stał przed wyborem wybrał bym mechanizacje i w tym kierunku starał się kształcić kompleksowo. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się w źyciu, czy nie będzie trzeba zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa, a mechanizacja to zawód przyszłości, maszyny były, są i będą zawsze a wiadomo ze każda maszyna musi się kiedyś popsuć a ktoś to musi naprawiać. Jeżeli nie wypali w gospodarstwie zawsze można się "przebranżowić" i dlubać przy maszynach. Jednak wszystko zależy od Twoich ambicji i tego w czym czujesz się dobry. Pozdrawiam

#4 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 08 luty 2015 - 09:57

A jak duże jest to gospodarstwo które chcesz w przyszłości przejąć, czy jakieś specjalizowane czy ot tak wszystkiego po troche, czy na chwilę obecną rodzice żyją jak normalni ludzie czy uwiązani od rana do wieczora w świątek piątek. Z małego gospodarstwa nie wyzyjesz, bez konkretnego kierunku nawet w większym będziesz miał problemy. Mechanizacja rolnictwa to raczej ślepy zaułek, to takie wszystko i nic, owszem bardzo przydatne w gospodarstwie ale raczej nie dorobisz na tym zawodzie. Maszyny były, są i będą ale co raz nowocześniejsze, bardziej skomplikowane, sterowane elektronicznie i niestety bez szkoleń serwisowych nic przy nich nie zrobisz. Jeżeli zakładasz że po mechanizacji będziesz szukał pracy w jakimś serwisie to jak najbardziej choć oni też szukają ludzi po studiach. O ile masz ciągoty do mechaniki to dużo bardziej perspektywicznym zawodem jest tokarz albo frezer, co niektórzy mogą mnie wyśmiać ale niestety takie są realia, zapotrzebowanie na teakich fachowców jest duże i wciąż rośnie, a nikt nie chce się uczyć tego zawodu. Chodzi mi oczywiście o tokarza czy frezera cnc ale musisz mieć świadomość że bez studiów się nie obejdzie bo tylko tam nauczą Cię programować te maszyny. Technikum elektroniczne to doskonały wstęp do np automatyki i robotyki a tu możliwości pracy jak i zarobków są większe. Zawód bardzo przyszłościowy bo elektroniki będzie co raz więcej i nie mówię tu o takiej zwykłej domowej a o elektronice przemysłowej. Tak czy inaczej musisz się głęboko zastanowić nad tym co chciałbyś robić i do czego Cię ciągnie, wiem ze 16 lat to za wcześnie aby wybierać zawód na resztę zycia, mam syna w Twoim wieku i odradziłem mu rolnictwo, prawdopodobnie pójdzie do liceum i potem może się coś wyklaruje.

#5 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:08

Wszystko zależy do czego masz dziś zainteresowanie, Ja osobiście jestem po Technikum Elektrycznym, studia w innym kierunku, a jestem rolnikiem. Może dziwne ale tak jest.

Jeżeli wiążesz się z rolnictwem tzn masz takie gospodarstwo z którego będziesz w stanie utrzymać rodzinę i się rozwijać to poszedłbym w kierunku technikum rolniczym, ale jeżeli gospodarstwo aby być"pseudo rolnikiem" to poszedłbym na kierunek elektroniczny ( i nie uważam że potrzebne studia), choć jak słyszę od kuzyna jak podchodzą mechanicy do jego aut (ciężarówki) to właśnie tak jak nieraz robią to po studiach (wielcy teoretycy a z praktyką nie mieli do czynienia).

Uczniem też byłem średnim i jak szliśmy do technikum to każdy mówił że nie damy sobie rady (szkoła niby z poziomem 2 szkoły w mieście) ale nie było źle ale trzeba też zaznaczyć że z 30 z klasy pewnie z  15 pracuje w zawodach związanych z elektryką, ale było też kilku dla których podłączenie gniazdka z uziemieniem (3 przewody) to już było za dużo.

Uważam że ludzie mają większe problemy z elektryką niż z mechaniką gdyż uszkodzenie mechaniczne zazwyczaj widać , a elektryczne/elektroniczne niekoniecznie.

Rozpisałem się ale prawda jest taka że mimo ukończenia najlepszej szkoły jeżeli "pacjent" nie ma zainteresowania do tego co skończył to nic z tego nie będzie (kolega jeden z najlepszych uczni na politechnice pracował kilka lat w zakładzie energetycznym ale odszedł aby handlować meblami, nie polubił zawodu elektryka)

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#6 Share jarczes99

jarczes99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:34

Czy po elektroniku będę mógł iść na studia rolnicze?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 08 luty 2015 - 12:40

Jeżeli dasz sobie radę.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#8 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1710 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:58

Elektronika jest przyszłościowa zobacz wszystkie maszyny rolnicze czy traktory te nowe bez komputera i pojęcia o tym nic nie zrobisz a wiedzę z rolnictwa to Ci rodzice mogą przekazać @sadek dobrze Ci radzi

ZETOR TEAM

#9 Share TomekCosi

TomekCosi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:ekologia wegetarianizm samowystarczalność permakultura

Napisany 09 luty 2015 - 15:18

Elektronika jest przyszłościowa zobacz wszystkie maszyny rolnicze czy traktory te nowe bez komputera i pojęcia o tym nic nie zrobisz a wiedzę z rolnictwa to Ci rodzice mogą przekazać @sadek dobrze Ci radzi

aby podpiąc się pod komputer to technikum elektroniczne nie potrzebne

jestem po technikum elektrycznym (elektrotechnika przemysłowa) --- przyszłościowy zawód co ???

nic bardziej mylnego po technikum elektrycznym to słupołazem zostaniesz albo pracownikiem fizycznym u prywaciarza i tak prawdopodobnie skonczysz

ja pracowałem w zawodzie tylko kilka lat póżniej zmieniłem profesje na motorniczego tramwaju a w międzyczasie kierowca BCE międzynarodówka na zlecenie

i doszedłem do tego że żyje z miesiąca na miesiąc

jarczes99

moja rada skoro zadajesz to pytanie na forum rolniczym i masz możliwości pozostać rolnikiem to rób to

jak chcesz elektroniki to szukaj czytaj probuj lapek i pare kabli wiele nie kosztuje --- samouki są lepszymi fachowcami niż inzynierowie bo robią to z pasją

#10 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 09 luty 2015 - 19:25

Samoukiem to możesz być na gospodarstwie, jak sfajczysz klientowi sterownik za 20kzł to Ci się odechce roboty z pasją. Po techniku elektrycznym to faktycznie możesz być słupołazem poza tym mylisz szkoły, chłopak pyta o technikum elektroniczne a nie elektryczne. W dzisiejszych czasach technikum to za mało aby mieć dobra pracę, studia to podstawa a do tego co roku kilka szkoleń bo cały czas nowości wychodzą, szkolenia płatne we własnym zakresie i to nie wąsko. Oczywiście język minimum angielski bo szkolenia często są za granicą. Stawki w serwisach przemysłowych zaczynają się od 100 zł netto za godzinę, za granicą 80 euro, zapotrzebowanie na elektroników przemysłowych, programistów plc czy nawet zwykłych automatyków jest ogromne w kraju jak i za granicą a będzie jeszcze większe, społeczeństwa się starzeją, ludzie nie chcą pracować więc maszyn będzie jeszcze więcej i bardziej skomplikowane. Wszystko jednak zależy od ambicji i zainteresowań człowieka, bo tak jak pisał @Sadek jeden po elektryku nie będzie umiał podłaczyć trzech przewodów, drugi będzie sprzedawał meble trzeci będzie motorniczym żyjącym z miesiąca na miesiąc a czwarty będzie programował sterowniki za 100/h.

#11 Share TomekCosi

TomekCosi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:ekologia wegetarianizm samowystarczalność permakultura

Napisany 09 luty 2015 - 19:34

nie zamierzam kierować niczyim życiem zrobi co będzie uważał za stosown, ja tylko zauważyłem że z jego postu wynika iż ma możliwości prowadzenia gospodarstwa natomiast startować w kierunku pracy etatowej lub DG co wiąże się z opłacaniem szeregu dojnych krow (zus us etc) mija się z celem 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share ZSEO

ZSEO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 03 lipiec 2016 - 17:39

Zapraszamy do Technikum Mechanizacji Rolnictwa lub Technikum Ogrodniczego w Tarnowie http://zseo.tarman.pl/