Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie kukurydzy

5377 odpowiedzi na ten temat

#3561 Share Mikruss

Mikruss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów

Napisany 28 wrzesień 2015 - 21:28

Nawożenie kukurydzy W tym roku 8 ton to dość rewelacyjny wynik...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie kukurydzy Dzisiaj, 15:42
  •  

#3562 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 11:38

Nawożenie kukurydzy Ja co prawda jeszcze nie zacząłem kosić kukurydzy walczę z siewami pszenicy ale w tym tygodniu chyba zacznę to 8t z ha to naprawdę na najlepszych kawałkach i to jeszcze jak waga rzeczywiście tyle pokaże to będę podskakiwac z radości, bo może nawet tyle nie uleci..

#3563 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 29 wrzesień 2015 - 15:45

Nawożenie kukurydzy Mi tylko 6 ha zostało do koszenia bo wykosilem i zakisilem z tydzień temu.Została tylko najładniejsza teraz na myśli pszenica więc pewnie za tydzień albo później reszta do koszenia.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3564 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 29 wrzesień 2015 - 18:55

Nawożenie kukurydzy A właśnie czy daję ktoś sól potasową w podsiewacz i czy możnaby dać też lubofoske w podsiewacz albo polifoske bo w tym roku przewaliłem nawożenie i sie pytam.

#3565 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 29 wrzesień 2015 - 20:45

Nawożenie kukurydzy Przeczytaj ostatnie 20-30 stron i dowiesz się, że co rolnik to inne nawożne. Sól zawsze przedsiewnie.

#3566 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
    Rolnictwo

Napisany 29 wrzesień 2015 - 22:14

Nawożenie kukurydzy Dzięki za radę w następnym roku radykalnie zmieniam nawożene by nie powtórzyła sie sytuacja w tego roku.

#3567 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 01:28

Nawożenie kukurydzy Ja w zawsze daje w podsiewacz polifoske

#3568 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 20:00

Nawożenie kukurydzy

i zawsze robisz błąd:P

#3569 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 20:45

Nawożenie kukurydzy

Ja w tym roku dałem ok 220 kg soli potasowej + ok 200 kg moczniku + 120 kg siarczanu amonu przedsiewnie + 130 kg fosforanu amonu w podsiewacz + jesniea ok 40 t obornika bydlecego + 3 zabiegi odzywkami (bor, cynk, + mocznik + siarczan magnezu 7wodny) i jak na tą susze była naprawdę ładna, przedewszystkim bardzo dobry wigor poczatkowy, pola były włokowane, było sporo wilgoci, do tego fosforan blisko rosliny. Mysle ze warto oprocz nawozenia przedsiewnego skupic się na nawozeniou dolistnym, tylko tym czego nie dajemy roslinie w podstawowych nawozach mikro makro elementami. mocznik czysiarczan dolozyc przy okazji. 

Jak myslicie warto wysiac sól potasową jesienia i przyora razem z obornikiem na zimę? Ziemia cieżka glina, czy wysiew jesienny zapewni wiecej wilgosci na miesiace maj czerwiec kiedy to kuku boryka się z susza? 

#3570 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 30 wrzesień 2015 - 22:13

Nawożenie kukurydzy Nigdy nie przewidzisz jaki będzie następny rok. Nie ma sensu wysiewania soli jesienią. Na wiosnę 2 tyg. przed siewem wysiej nawozy zabronuj czy uwłókój i tyle. Bronowaniem nie przesuszasz gleby a przerywasz kapilary które odprowadzały wodę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3571 Share rolniku360

rolniku360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 550 postów

Napisany 01 październik 2015 - 05:02

Nawożenie kukurydzy W tym roku dałem na jednym polu 100 kg polifoski w podsiewacz zaś na drugim polu ona poleciała przed siewnie z resztą nawozów A w podsiewacz poszło 100 kg fosforu i tam ta na polifosce była fioletowa A ta pięknie Szła Ale też dużo zależy od ph

#3572 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 01 październik 2015 - 09:10

Nawożenie kukurydzy

w tym roku u nas też sie qq fioletowa zaczynała robić ale to nie wynik złego nawożenia a zimnych nocy gdzie qq fosforu nie przyjmowała przez za niskie temp.

#3573 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 01 październik 2015 - 10:04

Nawożenie kukurydzy

Czy -4 kukurydza nie odczuje i jeszcze może z tydzień dojść ziarno czy już kosić?

#3574 Share speeeder

speeeder

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 01 październik 2015 - 12:06

Nawożenie kukurydzy

w tym momencie termin koszenia wyznacza wilgotnosc ziarna.

jesli ci nie zalezy na wilgotnosci bo np. bedzie sprzedawal mokra to mozna kosic jesli bedziesz suszyl to z kazdym dniem wilgotnosc spada i mniejsze koszty suszenia.

ja pewnie jeszcze 2 tyg poczekam.

#3575 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 02 październik 2015 - 08:25

Nawożenie kukurydzy

koszona na kiszonkę, jeszcze tydz czekam nie było tak zimno...

#3576 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 02 październik 2015 - 11:05

Nawożenie kukurydzy Po dobrym przymrozku kukurydza marnieje w oczach. Nieraz widziałem jak z zielonej po przymrozku robiła się brunatnozielona z pomarszczonymi liśćmi. Na podlasiu panuje jakieś przekonanie, że jak kukurydzę przemrozi to lepiej się kisi. Nie wiem czemu skoro z każdym dniem wzrasta zawartość SM i niestrawnego włókna.

Edytowany przez Thomas2135, 02 październik 2015 - 13:59.

#3577 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 02 październik 2015 - 12:40

Nawożenie kukurydzy

Po dobrym przymrozku kukurydza marnieje w oczach. Nieraz widziałem jak z zielonej po przymrozku robiła się brunatnozielona z pomarszczonymi liśćmi. Na podlasiu panuje jakieś przekonanie, że jak kukurydzę przemrozi to lepiej się kisi. Nie wiem czemu skoro z każdym dniem wzrasta zawartośź SM i niestrawnego włókn

To chyba u Was, u nas jest tak że im kukurydza bardziej zielona a w ziarnie więcej wody wtedy się kosi bo nie ma co krowom dać. Zamiast posiać więcej kukurydzy by starczyło na cały rok to kosi się pod koniec sierpnia nawet. Obecnie można kosić odmiany fao 240.

#3578 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 02 październik 2015 - 14:02

Nawożenie kukurydzy Ja nie jestem z podlasia. Teorię o przymrozku słyszałem od kumpli w szkole kilka lat temu. Wiadomo, że kosi się jak ziarno jest w dojrzałości woskowej a sieczka będzie miała w granicach 32-35 % SM. Pogoda i zwierzyna zmienia to wszystko.

#3579 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 02 październik 2015 - 16:42

Nawożenie kukurydzy A słyszał może ktoś o zależności między opóźnionym terminem koszenia a zawartością skrobi (kosztem białka)...
Ja zazwyczaj czekam aż chociaż trochę zżółknie, jednak nie twierdzę że suchsza lepiej się zakisza. Wymaga po prostu lepszego ugniecenia. Krowy u mnie uwielbiają kukurydzę później koszoną gdzie przy zielonej różnie to bywało... No i przede wszystkim zdrowotność, gdy zbieram później jest dużo mniej problemów ze zdrowiem krów i oczywiście chodzi mi o problemy typowo żołądkowe. Ja mam głęboko w czterech literach jak i kiedy ktoś zbiera i nie mam zamiaru przekonywać robię tak jak sie u mnie najlepiej sprawdza i przez ostatnie trzy lata koszę jako jeden z ostatnich w okolicy -często właśnie po przymrozkach kiedy kukurydza była cała żółta. W tym roku koszona tylko częściowo żółta bo już wszyscy pokosili i koniec sezonu (konserwacja maszyn)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3580 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 02 październik 2015 - 18:47

Nawożenie kukurydzy

Ja jestem zwolennikiem koszenia jak kukurydza już w pełni dojrzałe ziarno wtedy ustawiamy gniotownik na 1mm i jazda.

Zapraszam do galerii, zapewne kosimy w środę choć jak nie będzie mrozu to jeszcze do piątku postoi.

Edytowany przez fireseba, 04 październik 2015 - 13:27.