Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

2158 odpowiedzi na ten temat

#781 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 10:40

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? czyli lepiej zasiac cały areał gospodarstwa zbozem i potem go sprzedac
koszt wyprodukowania 1t pszenzyta to 500zł a cena rynkowa to 800zł a to daje 300zł zysku na tonie, przy 4t/ha mamy 1200zł zysku/ z 1ha
10ha x 1200zł = 12 tys zł plus 10 tys zł dopłaty = 22 tys zł a to daje 1830zł/miesiac
na 10ha uda sie wychodowac 20 byków, a na jednym byku jest 1tys zarobku co daje 20 tys zł na 2 lata, plus dopłata przez 2 lata to 20 tys = 40 tys a to daje 1660zł/miesiac

w realu te dysproporcje beda jescze wieksze na korzysc produkcji zbóz bo przy bykach jest wiecej kosztów ukrytych

produkcja zbóz jest bardziej opłacalna niz opasy :)
oczywiscie na dzisiaj, co bedzie za rok nie wiadomo

Edytowany przez koma666, 25 luty 2013 - 10:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Dzisiaj, 05:05
  •  

#782 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:18

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Możliwe kolego że jest bardziej opłacalna produkcja roślinna tylko że......

Podam przykład, w tym samym roku wszystko się dzieję.
Gospodarstwo nastawione tylko na produkcję rośliną.
Przedsiębiorstwo za zboże Ci nie płaci - ogłasza upadłość, dopłaty w jeden rok znikają.
Bardzo szybko platujesz.
Gospodarstwo nastawione na mleko, produkcje zbóż (pszenicę), bydło opasowe.
Nie płacą Ci za pszenicę, dopłaty znikają.
Które gospodarstwo przetrwa??? Kolego Ja byłem w takiej sytuacji i wiem jaki to był ciężki rok dla mnie.
Wolę spokojnie żyć niż obgryzać paznokcie przed młóceniem i się denerwować co będzie jak mi nie zapłacą.

#783 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:23

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? no ja akurat zboze z 10 ha to bym sprzedał handlarzowi i gotówka od reki w tym przypadku, bo znam takiego handlarza co takie ilosci łyka jak młody bóg :)

a z tymi dopłatami to nie rozumiem, jak znikaja ?

Edytowany przez koma666, 25 luty 2013 - 11:26.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#784 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:25

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Czyli nadal nie policzyłeś ile zostało na 1 sztuce bo dane masz z kosmosu. Kto powiedział że z 10ha można utrzymać 20 byków? Ten 1tys zł to tylko przykład żeby się wygodniej liczyło.
Na poprzedniej stronie w linku podano że na byku zostaje ok 6-10% zysku w zależności od ceny, sztuki, paszy ten zysk może być większy lub mniejszy ale wszelkie pasze podawano w cenach rynkowych a nie ich koszt produkcji więc zakończmy dyskusję na temat sposobu wyliczania zysku z byka bo tu nie ma nad czym dyskutować - sposób jest jeden a jak ktoś ma z tym problem to do książek.

Tespis17 - a jak sprzedasz 10 byków i Ci nie zapłacą? Sprzedaje się tam gdzie pewna płatność. Wg mnie chory scenariusz zakładasz bo dopłaty są i będą. Gdyby było tak jak piszesz to żadne z gospodarstw nastawionych na produkcję mleka by nie upadło a jest zupełnie inaczej - podobno na podlasiu komornik się nie wyrabia. Wszystko jest względne i zależy od ceny za surowiec. Jak zboże tanie to hodowla się opłaci - chyba że ceny za żywiec tragicznie niskie.

#785 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:30

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? z toba to jest cos nie tak ?
sam wyliczyłes ze 1 tys na byku i o co ci chodzi ?

a ile wg ciebie mozna utrzymac byków na 10 ha ?
100 ?
zejdz na ziemie
10ha to 20 byków i nic poza tym ,zakładajac ze ziemia kl IV V VI bo jezeli lepsza to wtedy tymbardziej sie nie opłaca bo siejesz zamiast pszenzyta pszenice i zysk jeszcze wiekszy niz na pszenzycie.
o bykach nie wspominajac
wogóle hodowałes kiedys byki ? masz pojecie ile potrzeba paszy dla 20szt ?

Edytowany przez koma666, 25 luty 2013 - 13:43.

#786 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:38

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? 8 szt z 1ha kukurydzy przy plonie 60t/ha.

#787 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 25 luty 2013 - 11:42

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? 1000zł to tak jak mówię przykład do obliczeń. Trafi się sztuka co nie chce rosnąć i sprzedać musisz jak ma 600kg a nie 800kg i już zysk jest mniejszy.

Nigdzie nie napisałem że można utrzymać 100byków na 10ha - przestań przypisywać mi stwierdzenia których autorem nie jestem.
Licząc 5ha kukurydzy i 5 zboża czy traw można utrzymać nawet 40 byków. Kwestia dokupienia części paszy. Zysk z byka pozostaje bez zmian tyle że w byku nie mamy zysku z produkcji roślinnej bo paszę zakupujemy.

Co do hodowli byków - mam i byki i krowy + produkcja roślinna.

Edytowany przez pawelol111, 25 luty 2013 - 11:43.

#788 Share lszczepa1

lszczepa1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 25 luty 2013 - 12:13

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? dawidg2 mi się wydaje że liczbe tych byków trzeba by podwoic bo w wieku 0-12 7 ton nie wciągnie, średnia wychodzi w tym wypadku 20 kg, a takie ilości ciołki zaczynają jeść nieco później, nie zapominaj o sianku treściwej i słomie

ja mam 40 sztuk (opasy), ziemi przeznaczonej do hodowli jest:
7 ha łąki
3 ha kuku
3 ha pszenicy- które sprzedaje żeby kupić ; jęczmień, owies, ddgs kuku, śrute sojową i rzepakową
ziemia klasy średnio 2 i 3 ;))

#789 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 13:41

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? @pawelol
chodzi o to zeby nic nie kupowac, tylko chowac tyle ile sie da wykarmic z własnego gospodarstwa, bo jak zaczniesz kupowac słome, zboże, sianokiszonke czy kukurydze to po co chowac ? zapeniam cie ze jak zaczniesz kupowac to nic z tej chodowli nie ma, bo gdyby to sie opłacało to ludzie na 10ha chowali by po 100 byków, kupowali by wszystko i jeszcze wychodzili na plus, ale to jest nie realne, dlatego kazdy o zdrowych zmysłach chowa tyle ile da rade utrzymac z własnej ziemii

na 10ha
2ha kukurydzy
4ha zboza
4ha łak na siano i sianokiszonke

#790 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:00

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? W moim przypadku bardziej sie oplaca trzymac hf niz bydlo miesne bo za jednego byczka miesnego mam dwa hf i bardziej wyjde na tym jak na miesnych...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#791 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:06

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? masz sporo racji z tymi hf
mam jednego byczka hf od własnej krowy to rosnie lepiej niz niejeden miesny, poprostu super
a to jak sie wybija hf poubojowo to mnie nie obchodzi bo ja zawsze sprzedaje na wage zywa i niech sie handlarz martwi :)
hf warto kupowac w zagłebiach mlecznych, wtedy mozna za pare groszy wyrwac fajnego cieleka

#792 Share elemer

elemer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 528 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:15

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Z moich obliczeń wynika że byk zje przez 2 lata około 12 ton paszy objętościowej po 100zł/t więc 1200zł. Koszt cielaka dziś to 1700zł za 100kg. Pasza treściwa po 2kg na dzień do razem 1400kg więc jakieś 1500zł. razem mamy 4400zł. Koszt dodatkowy leków i słomy nie wiem jak policzyć ale myślę że te 400zł starczy więć mamy 4800 plus jakiś tam procent upadków więc wychodzi 5tyś zł. Za dobrą sztukę dostaniemy 5,5do 6tyś zł. A więc tysiąc złotych zysku to nie za wiele jak na czekanie przez dwa lata na pieniądze nie mówiąć o postawieniu jakiegoś budynku na te sztuki...

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

#793 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:22

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? za 1700zl to nie ma co do reki brac zadnego cielaka 100kg
lepiej juz kupic małego hf za 700zł i 500zł przeznaczyc na odchowanie do 150kg
wtedy masz za 1200zł cielaka 150kg co juz normalnie zjada pasze objetosciowe

#794 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 25 luty 2013 - 15:02

dawidg2 mi się wydaje że liczbe tych byków trzeba by podwoic bo w wieku 0-12 7 ton nie wciągnie, średnia wychodzi w tym wypadku 20 kg, a takie ilości ciołki zaczynają jeść nieco później, nie zapominaj o sianku treściwej i słomie

ja mam 40 sztuk (opasy), ziemi przeznaczonej do hodowli jest:
7 ha łąki
3 ha kuku
3 ha pszenicy- które sprzedaje żeby kupić ; jęczmień, owies, ddgs kuku, śrute sojową i rzepakową
ziemia klasy średnio 2 i 3 ;))

Tak liczę średnio 20 kg na sztukę dziennie. Wiadomo mały zje mniej a większy może zjeść i 25kg. To jest średni wynik. wiadomo raz mamy suchsze lata raz mokrzejsze więc tej kukurydzy też jest różnie.

Ja mam dostępne 1,5ha łąki, i 9ha ornej bodajże ale to IV klasa. Mogę 3ha jeszcze wydzierżawić w tej samej wsi i kolejne 4,5ha ale to jakieś 5km od gospodarstwa. Wszystko też IV klasy i część pod lasem więc zwierzyna zniszczy część kukurydzy. Może jeszcze jakieś ha by się znalazły. Albo plony za gnojowicę bo tej byłby nadmiar.

Przy kupnie treściwej 100 by pewnie wyżywił w różnym wieku.

#795 Share ciastek12

ciastek12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 25 luty 2013 - 15:46

ja uwazam ze trzeba liczyc rzeczywiste koszty jakie sie poniosło i potem odjac je od pieniedzy które wezmie sie za opasa i wtedy widac czy to sie opłaca czy nie

powtarzam RZECZYWISTE KOSZTY

a to co ty prezentujesz to jest porównanie co sie bardziej opłaca, produkcja wołowiny czy produkcja roslinna

Zgadzam sie z ta wypowiedzią...albo liczymy zysk z uprawy roślin ale ze sprzedaży zwierząt. z Dwoch na raz to sie nie da...

#796 Share dazio80008

dazio80008

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 25 luty 2013 - 16:44

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? sluchajcie to po co trzymacie bydo? nie wiem jaki macie problem? zlikwidujcie i juz. Srubokrety posiejcie:)

#797 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 25 luty 2013 - 17:56

Zgadzam sie z ta wypowiedzią...albo liczymy zysk z uprawy roślin ale ze sprzedaży zwierząt. z Dwoch na raz to sie nie da...

Wierz dalej że Ci na byku 3 tys zostaje. Tu chodzi to ile otrzymasz za spacerowanie wokół tego byka przez 18 miesięcy. Jeśli sprzedając paszę otrzymałbyś 4 tys a za byka weźmiesz 4,5tys to za 500zł tyrasz 18 miesięcy. Przekonania zostaw dla siebie bo to co napisałeś nie ma nic wspólnego z naukowym wyliczaniem zysku.

#798 Share Hereford

Hereford

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 25 luty 2013 - 18:07

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Tak jest polikwidować czemu robicie za darmo? Tak samo jak z mleczarzami brak opłacalności a obory wywalaja na 150 szt po 3 mln .

Ja mam 200 ha traw łąk i innych d*pereli eko , mam jednego i pół pracownika :-) co w zimę tj od października do marca bąki zbijają za darmo ale na urlop bezpłatny ich nie wyśle bo poodchodzą więc założyłem opas bydła i kupiłem mamki niech tylko zarobią pracownicy na siebie . Starczy . Jak bym sie znał to jeszcze dojne krowy bym wstawił

#799 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 25 luty 2013 - 18:22

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? A kto wyliczył że się nie opłaci? Opłaci się tyle że ta opłacalność niewielka. Gdyby zboże było po 300-400zł za tonę a ceny bydła na obecnych poziomach - wartość dodana wytworzona w procesie tuczenia byka byłaby wyższa. A tak nażre się drogiej paszy i urośnie ale zysk mały. Jak kto ma możliwość to lepiej przy obecnych cenach zasiać kukurydzy na ziarno, pszenicy czy rzepaku i do obory nie zaglądać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#800 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 25 luty 2013 - 18:25

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna? Pawełku
Podejrzewam że jesteś osobą młodą i trudność polega w zrozumieniu drugiego człowieka.
Jeżeli ktoś wierzy w te 3 tyś z byka to niech wierzy dalej i przyjmij to z pokorą.
Gospodarstwo całe jest na Ciebie kolego????

p.s Dlaczego siedzisz tyle przed kompem i bezproduktywnie piszesz na AF (przecież nie zarabiasz na tym ani złotówki)???