Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z młodymi krowami

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share michal1297

michal1297

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 06 maj 2013 - 18:29

Problem z młodymi krowami Witam. Dziś wypędzałem pierwszy raz po zimie krowy na pastwisko. Ze starymi sztukami nie było problemu, ale mam też kilka pierwiastek, strasznie upartych.Jeszcze nigdy nie miałem takich głupich sztuk. W oborze były w miarę spokojne, dały się głaskać i w ogóle. Ogromny problem był z ich wypędzeniem na pastwisko. Jako jałówki też były z nimi problemy, uciekały, rwały pastuchy, chodziły na innym pastwisku niż krowy. W tym roku pierwszy raz poszły po wycieleniu z krowami. Doją się dobrze, ale wypędzić je i zagonić do obory to rzeźnia. Goniliśmy je w 6 osób, a są to z 4 sztuki-każda szła z osobna, bo byśmy rady nie dali na raz. Nie kopały, ale stanęły w miejscu i za nic nie można ich było wygonić z obory.Próbowaliśmy długo, dostały kilka razy, nie pomagało. Uwiązaliśmy za rogi linką, dwóch chłopa ciągnęło, reszta z tyłu poganiała. W końcu po udręce jakoś się udało. Wieczorem za to nabiegaliśmy się znowu w szóstkę za nimi, bo porwały pastuchy i poszły w siną dal. Stare krowy szły normalnie, za to z tymi wariatkami... Nie mam pojęcia, co z nimi zrobić i dlaczego tak się zachowują. Macie jakiś sposób na opanowanie tych sztuk? Bo nie możemy ich w szóstkę ciągle ganiać, a bicie ich i tak wiele nie pomaga, tylko sprawę pogorszy, bo zdziczeją całkiem i za rok będzie to samo. Nie chcę się znęcać nad nimi, to tylko zwierzęta.Może macie jakiś sprytny sposób?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z młodymi krowami Dzisiaj, 11:29
  •  

#2 Share sebastian84

sebastian84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 06 maj 2013 - 19:15

Problem z młodymi krowami to masz to samo co ja w tamtym roku sposobu nie znalazłem ale czasem jak nie miałem z kim iść po nie to brałem ciapka i po jednej wolniutko sprowadzałem do obory ale pastwisko dla tak młodych sztuk mam blisko domu .A w tym roku chodzą ze starymi i jest dobrze przeszła im ta głupota .

#3 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 06 maj 2013 - 20:36

Problem z młodymi krowami Przestań wyganiać je na pastwisko, dasz to co dostawały przez zimę i mleko dadzą :)

#4 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 maj 2013 - 20:45

Problem z młodymi krowami parę dni się pomęczysz z nimi i się uspokoją.

#5 Share michal1297

michal1297

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 06 maj 2013 - 21:16

Problem z młodymi krowami

Przestań wyganiać je na pastwisko, dasz to co dostawały przez zimę i mleko dadzą :)

Nie chce ich męczyć, bo ryczą mi, żeby wyjść. Nie chcą już żreć zimowego żarcia, bo za ciepło się zrobiło. Zostawiłem część na noc, jutro spróbuje je wypuścić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Dagmarka

Dagmarka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 07 maj 2013 - 07:26

Problem z młodymi krowami a może wyganiaj po jednej,łatwiej skupić uwage na jednesz sztuce,powoli i bez nerwów a na łące ze stadem starszych krów ta jedna się uspokoi,za parę dni drugą...itd,ja tak robię,trochę jest problem bo moje w ogóle nie były na łące a twoje znają już wolność i najważniejsze żeby dotknęła postucha,to klucz do sukcesu :)

#7 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 07 maj 2013 - 12:31

Problem z młodymi krowami U mnie tez zawsze byl problem z mlodymi sztukami, najpierw przez ok 2-3 tyg do 1-1,5 msc w zaleznosci od sztuki chodza na łańcuchu dopoki sie uszarpie. Na pastuchu chodzily stare, a raz na 2-3 dni dokladamy po 1 mlodej, jak dolozylismy 2 lub 3 to drut ciagle byl zerwany.

Tak jak kolega stolarz88 mowi lepiej zywic bez zmian, u mnie sprobuje ogarniczyc wypasanie do calkowitego miniumum,

#8 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 07 maj 2013 - 20:14

Problem z młodymi krowami ja co roku gonię młode krowy i jałówki zacielone z krowami "starymi".. szalone dostają łańcuch z rogów pod nogi, długi i najlepiej ciężki, ale ciężkie dostają największe wariatki.
a z wyganianiem z obory, najlepiej gęsiego, po kolei jak stoją, a najlepiej żeby się mieszały ze starymi krowami. ze zganianiem nie było problemu, a jak jaka nie chciała wyjść to się ją zostawia.. w końcu sama przyjdzie. i dobry patent na zwiewające pod sznurkiem :) na rogi dajemy antenkę z drutu, tak żeby drut miała z 40 cm nad głowę. na 100% pod sznurkiem nie pryśnie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share ChudyxD

ChudyxD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów

Napisany 16 maj 2013 - 16:19

Problem z młodymi krowami masz psa? spuść go to od razu w oborze bada stały ;)