Skocz do zawartości

Zdjęcie

monosem stary a nowy typ

18 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 03 luty 2013 - 15:02

monosem stary a nowy typ Witam , mam zamiar zakupić używany siewnik monosem w cenie do około 23 tys
ale można czasem trafić ma dobry siewnik o wiele tańszy tylko stary typ z metalowymi kołami dociskowymi więc się zastanawiam jaka jest różnica w jakości siewu siewnika z metalowymi kołami a siewnik z gumowymi kołami
No i na co szczegulnie zwrócić uwagę przy kupnie
Będę wdzięczny za podpowiedź

Edytowany przez Marecki2922, 03 luty 2013 - 15:10.

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
monosem stary a nowy typ Dzisiaj, 07:11
  •  

#2 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 20 luty 2013 - 16:52

monosem stary a nowy typ Dociski metalowe czy gumowe nie są wyznacznikiem starego czy nowego modelu siewnika. Możesz mieć np 2001 rok z metalowymi ,a 1996 z gumowymi. We Francji jak rozmawiałem z rolnikiem to mówił, że to czy gumowe dociski czy metalowe to wyznacznik tego w jakim rejonie siewnik pracował, inaczej mówiąc na jakich klasach ziemi. Jeśli na słabych ziemiach to najczęściej spotyka się z gumowymi, a na mocnych na metalowych, ponieważ gumowe nie spełniały swojej funkcji prawidłowo na ciężkich glebach. Wyznacznikiem starego a nowego modelu w monosemie jest wygląd sekcji wysiewającej, dokładnie nie potrafię Ci powiedzieć o co chodzi, ale wiem że były różne rodzaje. Przestałem się interesować tym tematem ponieważ kupiłem w końcu 4 rzedowy na talerzach :)

#3 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 20 luty 2013 - 19:55

monosem stary a nowy typ Dzięki za odpowiedź
Jak widać szału podpowiedzi to niema więc tym bardziej każda odpowiedź się liczy
Siewnik który kupiłeś to MONOSEM czy inny, i z jaką prędkością siejesz ?

Sprzedam siewnik do kukurydzy Kuhn Maxima czterorzędowy z 2013 r jestem pierwszym właścicielem , stan idealny zasiał około 400 ha 

#4 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 20 luty 2013 - 20:06

monosem stary a nowy typ Monosem, jakoś innego od początku nie chciałem. NA razie nie wiem z jaką prędkościa bo dopiero go kupiłem także nie jestem w stanie konkretnie powiedzieć :)

#5 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 23 luty 2013 - 10:04

monosem stary a nowy typ Gdzieś czytałem że talerzowym można siać nawet do 12 km/h ,więc się zastanawiam może się odważyć i kupić talerzowy nastawiam się na usługi więc szybkość ma znaczenie
Z drugiej strony mam dużo kamieni na polu ciekawe jak długo talerze wytrzymają
Może masz jakieś ciekawe namiary na używane monosemy

#6 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 24 luty 2013 - 10:42

monosem stary a nowy typ Mi to znajomy we Francji znalazł. Właściciel mówił że on maks 8 na godzine sieje i jest bez problemowo :) co do kamieni to przed talerzami idzie jeszczedodatkowy zgarniacz który zgarnia kamienie na boki.

#7 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 24 luty 2013 - 11:24

monosem stary a nowy typ A co powiedziałbyś o tym siewniku , warty tych pieniędzy

http://allegro.pl/si...3043162117.html

#8 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 24 luty 2013 - 23:28

monosem stary a nowy typ Cieżko mi powiedzieć czy wart swojej ceny. Ja własnie coś takiego kupiłem, jak widać w galerii , tylko redlice nawozowe są normalne a nie talerzowe. Tylko kupiłem go spooro taniej. Wiadomo, jak masz kasę, to taki siewnik na pewno pochodzi długie lata :)

#9 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 25 luty 2013 - 09:53

monosem stary a nowy typ Kasa to się znajdzie, tylko wiadomo jakby się ze dwie dychy zostało to byłoby fajnie
Ale w dobrym stanie to trudno coś znaleźć w Polsce a innych możliwości to nie mam
Ten Twój siewniczek ti mi się podoba , ma jakąś elektroniczną kontrole
a może chcesz go odsprzedać ;) :D

#10 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 25 luty 2013 - 15:35

monosem stary a nowy typ Elektroniki nie ma, ale we Francji tylko monosema używają, i jak ktoś na polu nie szaleje po nie wiadomo ile km/h to problemu z wysiewem nie ma. Najgorzej to mówią jest jakby ziarna w jednej sekcji zabrakło :) Odsprzedać to moze go będę chciał po sezonie, bo ogólnie na jakiś 6 rzędowy polowałem, ale to zobacze jak ten pójdzie, jakie wydajności na dzień i ile chetnych na usługi będzie :) Jakbym wcześniej go znalazł to bym moze myślał o odsprzedaniu za trochę lepszą kasę i poszukac jakiejś 6, ale ogólnie w Polsce ciężko coś znaleźć ładnego za rozsądne pieniadze:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 25 luty 2013 - 19:37

monosem stary a nowy typ Dziś zadzwoniłem do Korbanków i za 4rzędy na redlicach z podsiewaczem nawozów i komputerem 51 tys brutto zaproponowali
Jakby udało by się żeby unia się dołożyła to może nowy wziąć :rolleyes:Co do elektronicznej kontroli to myślę że jest trochę wygodniej pracować ale dla mnie to najbardziej jest potrzebna na zrobieniu wrażenia na potencjalnych klientach

#12 Share pavlo1706

pavlo1706

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo

Napisany 25 luty 2013 - 20:54

monosem stary a nowy typ Mi początkowo u Korbanków powiedzieli że ok 13 tyś euro netto (pytałem o podsiewacz, redlice talerzowe, komputer) ale później okazało się że podali cenę w podstawie. W takim wyposażeniu jak ja kupiłem to wyszedł sporo drożej

#13 Share Bartek72511

Bartek72511

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1571 postów

Napisany 26 luty 2013 - 08:29

monosem stary a nowy typ 51 tysięcy brutto to aż nie możliwe, no chyba że goła wersja. Pavlo pisałeś w temacie 18 tys euro netto, czyli ponad 70 tysięcy netto, więc nie możliwościa jest zeby do 51 brutto staniał.

#14 Share Marecki2922

Marecki2922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 26 luty 2013 - 09:12

monosem stary a nowy typ Cena dotyczyła siewnika na zwykłych redlicach a za talerzowe więcej o około 4 tys euro
Właściwie to też jestem zaskoczony tą ceną

#15 Share SKORPION1

SKORPION1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna oraz nowinki w rolnictwie

Napisany 06 kwiecień 2013 - 19:41

monosem stary a nowy typ Mam pytanko może ktoś wie jak się przelicza ilość nasion na hektar w monosemie liczyło się jakoś odległość nasion i odległość redlin plus ilość otworów w tarczy

#16 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 15 kwiecień 2013 - 09:02

monosem stary a nowy typ Jeśli siła kiełkowania wynosi 95% to zakładając że chcemy zasiać 100tyś nasion
100000:0,95=105263 sztuk/ha
czyli 10,53 szt/m2
Jeśli rozstawa rzędów została ustalona na 75cm to długość rządka odpowiadająca 1m2 wyniesie:
10000cm2:75cm=133,3333cm
Nasiona zatem należy umieścić w glebie w odstępie
133,333: 10,53= 12,66cm.
Po wykonaniu tych obliczeń powinieneś ustawić siewnik wybierając rozstawę najbliższą teoretycznie wyliczonej.
Monosema mam i używam od 1992 roku od nowości pierwszy właściciel. Tata mój siał nim buraki cukrowe oraz kukurydze po zmianie tarcz wysiewających i redlic. Ostatnimi laty siejemy nim tylko kukurydzę. Na siewniku w okolicach wentylatora powinieneś mieć naklejkę z różnymi podanymi wartościami odległości nasion w rzędzie z podziałem na rodzaj uprawy. ;)
Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

#17 Share SKORPION1

SKORPION1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna oraz nowinki w rolnictwie

Napisany 19 kwiecień 2013 - 08:42

monosem stary a nowy typ Kolego PALAX a może wiesz jak ustawić wysiew nawozu na tych zębatkach , to znaczy ja mam 6na górze i dwie na dole jak ustawić aby wysiać np metr fosforanu na ha

#18 Share PALAX

PALAX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 20 kwiecień 2013 - 22:08

monosem stary a nowy typ SKORPION1
Słuchaj nie mam pojęcia ponieważ mój siewnik nie ma na wyposarzeniu aplikatora nawozów. Zaś instrukacja gdzieś się zgubiła , mam tylko katalog części. Proponuje Ci zrobić próbę kręconą. Weż wjedz na pole siewnikiem na sucho, tzn bez kukurydzy.
Moja propozycja próby dla Ciebie :
  • odmierz tylko dokładnie (111,11 m = 5 arów dla siewnika 6 sekcyjnego oraz 166,66 m = 5arów dla siewnika 4 sekcyjnego przy rozstawie 75cm międzyrzędzi )
  • zasyp nawóz do zbiornika
  • węże od redlic nawozowych zdejmij do worka będz wiadra umocowanego pomiędzy redlicami
  • przejedz ten odcinek z prędkością taką jak siejesz max 8km/h, wtedy masz największa dokładność
  • zważ nawóz każdego pojemnika odzielnie
  • następnie zsumój nawóz z dwóch sekcji i pomnóż wagę nawozu przez 3 tak by wynik obrazował Ci próbę z 6 sekcji lub pomnóż przez 2 tak by wynik obrazował wynik z 4 sekcji. Tak więc to co wysiałeś jest dawką na 5 arów, pomnóż razy 20 i wyjdzie Ci wynik na 1ha
Przykład jedna sekcja 1,67kg , druga 1,68
1,67+1,68=3,35kg dalej 3,35x3=10,05kg /5arów czyli 10,05x20=201kg/ha 6 sekcji
Przykład jedna sekcja 2,5kg , druga 2,52kg
2,5+2,52=5,02kg dalej 5,02x2=10,04/ 5arów czyli 10,04x20=200,08kg/ha 4 sekcje

Jeżeli dawka Ci nie odpowiada to ją skoryguj ustawieniami na przekładni i wykonaj kolejny przejazd próbny. ;)
Napisz mi jak Ci wyszło w realu po ustawieniach z próby kręconej, tak z czystej ciekawości. ^^

Edytowany przez PALAX, 20 kwiecień 2013 - 22:12.

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#19 Share wskpiotrus125

wskpiotrus125

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 259 postów
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 26 kwiecień 2013 - 15:21

monosem stary a nowy typ witam mam siewnik monosem pnu na szerokich kołach o raozmiarze 7.00x12 jaęzli ktoś ma taki sam prosił bym o podanie jak uswić podsiewacz do nawozów