Skocz do zawartości

Reklama

Młody Rolnik 2014

Młody rolnik 2014 średnia młody rolnik prow start arimr kalemba ministerstwo wniosek środki nabór

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
930 odpowiedzi na ten temat

#61 qomar

qomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 19:43

Jest już część zmian między innymi będzie można ubiegać się o MR jeśli przejęło się gospodarstwo nawet 5 lat wczeniej. Można poszukać na stronie Ministerstwa w polityce po 2013 roku i aktach prawnych.

Edytowany przez qomar, 15 styczeń 2013 - 19:44.

#62 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:06

Zobacz postdamianzbr, o 14 styczeń 2013 - 22:07, powiedział:

Trzeba jakiś kurs zdawać? Jak oni podchodzą do tej edukacji, z przymrużeniem oka?

Jeśli chodzi o zajęcia to jest jak w szkole tyle że usprawiedliwień nie musisz pisać. Sam się usprawiedliwisz i git. Nie można np pojawić się raz i z głowy. Co do zaliczeń... to nie są jakieś z kosmosu rzeczy. To co na zajęciach było jest na zaliczeniu. Schody są po 1 roku - jest egzamin państwowy i jak zdasz to możesz dalej się uczyć. Po 2 roku jest kolejny egzamin państwowy. Możesz olać zajęcia jednak państwowego egzaminu nikt za Ciebie nie zda.
Naprawa FENDT, MF, RENAULT i inne marki. Kontakt 516-260-744 Kamil
Tanio i profesjonalnie. Osobiście polecam bo i sam korzystam. Wpisz: fendagro. (bez spacji)pl

#63 damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1190 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:16

To nie dobrze, bo tyczy się to osoby której kompletnie nie interesuje agroturystyka i rol :lol:
Kiedyś w Parczewie była szkoła co wałki szły, ale chyba już jej nie ma.

#64 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:17

Wałek wałkiem ale egzamin państwowy zdać musisz ale weź zdaj jak się nie przygotujesz.
Tanio i profesjonalnie. Osobiście polecam bo i sam korzystam. Wpisz: fendagro. (bez spacji)pl

#65 damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1190 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:35

wałek wałkiem, ale tam ponoć matury sprzedawali po 500 zł :lol:
Nawet kolega do dziś dnia twierdzi ,,jeszcze czego, jeszcze 500 zł będę za maturę płacił, chyba ich pogięło, niech dają technika rolnika i do widzenia'' Tylko ze już trochę czasu minęło jak to kolega się tam edukował, widocznie teraz się trochę czasy pozmieniały i każdy boi się takich wałków.

EDIT: A kolegę to mam uczciwego prawda? Nie chciał być skorumpowany i wie że wiedzy nie można kupić :P

Edytowany przez damianzbr, 16 styczeń 2013 - 22:36.

#66 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 23:54

Ahahahahhaha :D Dobre. W 2012 mieli zdawalność egzaminu państwowego technik rolnik ok 30% a to przez to iż przepisy się zmieniły i nie trzeba mieć egzaminu państwowego do MR, wystarczy papier ze szkoły i ludzie poszli na egzamin na przypał. Wcześniej mieli zdawalność ok 70%. Teraz ma być trudniej bo są na turystyce wiejskiej 2 państwowe egzaminy i to obowiązkowe. Plan też mają zryty. Produkcja roślinna, zwierzęca tylko kilka h a reszta to jakieś głupoty nieprzydatne nikomu.

#67 macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 18:58

pawel masz racje. teraz to patologia jest. ja jak kilka lat temu zdawałem rolnika to z mojej grupy 25 osób tylko 4 poszło na egzamin państwowy. nasz wykładowca był zbulwersowany, ale potem powiedział że oni otworzą oczy jak nie będą mogli z jakiegoś programu skorzystać bo samo ukończenie szkoły nic nie da. zobaczymy co teraz wymyślą za wymogi.

#68 Delta56

Delta56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 luty 2013 - 15:40

Witam,
Mam dosyć nietypowy problem, mianowicie mam możliwość przyjąć w dzierżawę grunt rolny o pow. ok. 4 ha na czas nieokreślony. Na razie jeszcze się uczę, chodzę do 4 technikum mechanizacji rolnictwa. Moi rodzice również dzierżawią grunt o wielkości 2 ha, również na czas nieokreślony, czyli na przejęcie po nich gospodarstwa nie mam co liczyć :P

Nie jeden się zastanowi, w czym tkwi problem i dlaczego piszę akurat w tym dziale?

Otóż, dzierżawiąc to pole, warunków na przyjęcie ewentualnej premii MR na pewno nie spełnię (średnia gospodarstwa plus to, że dzierżawa nie będzie zawarta na te minimum 10 lat). Ale nie wykluczam możliwości w niedalekiej przyszłości (za 5-10 lat) że takie gospodarstwo przejmę z innego źródła niż od moich rodziców, o wielkości ok. 20 ha i hodowlą zwierzęcą. I wtedy warunki bym spełniał, ale jest pewno ale... wg "starych" wymagań, uprawnieni do otrzymania tej premii muszą prowadzić gospodarstwo rolne nie dłużej niż rok do czasu złożenia wniosku. Moje pytanie wygląda następująco, czy jeżeli wezmę w dzierżawę te 4 ha, to czy nie zamknę za sobą przysłowiowej furtki? Czy jest jakaś możliwość, bym teraz te 4 ha wziął w dzierżawę, a po kilku latach po prostu zrezygnował z niej na rzecz wcześniej opisanego gospodarstwa i ewentualnie wtedy ubiegać się o premię na ułatwienie startu młodym rolnikom?

Wiem, wiem, pewnie większość mi napisze, że najlepiej dać sobie spokój z tą ziemią. Tyle że mam zamiłowanie do rolnictwa, i chciałbym, chociaż hobbistycznie, w nim pracować. Przejęcie gospodarstwa, o którym pisałem, jest niepewne, więc wolałbym działać na własną rękę, biorąc po trochę ziemi w dzierżawę, a w razie możliwości przejąc tamto gospodarstwo.

#69 macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 11 luty 2013 - 19:26

kolego Delta trochę mało precyzyjnie i zawile mówisz to po pierwsze, a po drugie nikt nic jeszcze nie wie o młodym rolniku, o wymaganiach czy obecne zostaną czy się coś zmieni, a po trzecie za kilka lat (obym się mylił) MR może być tylko wspomnieniem.

#70 Delta56

Delta56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:21

Spróbuje zapytać prościej:
Czy jeżeli biorę w dzierżawę te 4 ha na czas nieokreślony, to czy liczy się to jako rozpoczęcie działalności rolniczej, czy nie?

#71 Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 11 luty 2013 - 21:51

A czy musisz być taki prawowity?Zawsze możesz wziąć tą dzierżawę bez umowy jeśli z właścicielem dobrze żyjesz nie powinno być problemów,takie dziurki w prawie trzeba wykorzystywać.

#72 Delta56

Delta56

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 luty 2013 - 21:55

Tylko że tu nie chodzi o sąsiada czy znajomego. Tu chodzi o grunty wydzierżawione z zasobów lasów państwowych, czyli bez umowy się nie obejdzie.

#73 maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 11 luty 2013 - 22:05

panowie a kolega ma podobny problem gdyż ma możlliwość dostania w dzierzawe pola ale sie uczy i czy mu to bedzie brudzilo papiery bedzie musial płaci krus czy coś a umowa musi być bo to od miasta

#74 elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 14 luty 2013 - 21:19

Witam - dzisiaj dzwoniłem do Ministerstwa Rolnictwa, a dalej do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i dowiedziałem się, że w budżecie na lata 2014-2020 będzie prowadzony program - ułatwienie startu młodym rolnikom. Zastanawia mnie jednak, czy Ktoś chciałby w tym roku jeszcze skorzystać z tego programu. Dzwoniąc dzisiaj, dowiedziałem się, że 95% pieniędzy na ten program na lata 2007-2013 zostało wydane, natomiast aby przenieść pieniądze z innych pionów na Młodego Rolnika potrzebna jest nowelizacja rozporządzenia ministra i zgoda Komisji Europejskiej. Mam więc pytanie - co WY ludzie na to, aby złożyć zbiorową prośbę o takie działanie?

#75 qomar

qomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 15 luty 2013 - 21:17

marne szanse na takie rozwiązanie a do złożenie projektu chyba 100 tys podpisów trzeba

#76 macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 17 luty 2013 - 10:59

elessar a coś więcej Ci mówili? czy w nowym budżecie będą jakieś zmiany odnośnie wymogów jakie trzeba spełniać?

#77 Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 luty 2013 - 17:46

Zobacz postqomar, o 15 styczeń 2013 - 19:43, powiedział:

Jest już część zmian między innymi będzie można ubiegać się o MR jeśli przejęło się gospodarstwo nawet 5 lat wczeniej. Można poszukać na stronie Ministerstwa w polityce po 2013 roku i aktach prawnych.
@qomar  moglys mi podeslac linka o tychzmianach ze moga sie ubiegac osoby co przejely gospodarstwo wczesniej

@pawelol111 Chodzilem tez do technikum policealnego 2lata:) Moze sie orientujesz czy do tych programow potzrzebny jest zdany ten egzamin kwalifikacyjny czy tylko ukonczenie szkoly( swaiadectwo mam) bo nie podchodzilem do egzaminu bo sie nie zalapalem na MR
Pozdrawiam

Edytowany przez Thor, 17 luty 2013 - 17:50.

#78 rajtar1188

rajtar1188

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 17 luty 2013 - 21:39

Najlepiej jakby mogli się ubiegać o dotacje na młodego rolnika osoby do 30 roku życia. Ja nie miałem szansy wziąć tych dotacji, a niestety posiadam już gospodarstwo. Wykształcenie mam, ziemi troszkę nagromadziłem. Niestety prowadzę działalność wedle przepisów od 5 lat. Taki zastrzyk gotówki by się przydał, wymienił bym 30 letniego ursusa który się już wysłużył na jakiś porządny ciągnik. Jednak to tylko marzenia. Trzeba będzie odkładać pieniążki i skorzystać z jakiegoś programu w stylu "modernizacji" , o ile taki będzie.

#79 pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2754 postów

Napisany 17 luty 2013 - 22:17

Zobacz postThor, o 17 luty 2013 - 17:46, powiedział:

@pawelol111 Chodzilem tez do technikum policealnego 2lata:) Moze sie orientujesz czy do tych programow potzrzebny jest zdany ten egzamin kwalifikacyjny czy tylko ukonczenie szkoly( swaiadectwo mam) bo nie podchodzilem do egzaminu bo sie nie zalapalem na MR
Pozdrawiam

Jeśli chodzi o ten ostatni nabór na MR - nie trzeba mieć zdanego egzaminu państwowego. Jak będzie potem... grom ich wie. Proponuję Ci jednak podejść i zdać ten egzamin. Jeden papierek  a może być na wagę np 100tys zł...

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#80 Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 17 luty 2013 - 23:00

Dzieki. Postaram sie w tym roku przystapic do egzaminu, moze cos sie w przepisach pozmienia.:)

Nie orientuje sie ktos moze czy agencja liczy rozpoczecie dzialalnosci od daty smierci rodzica czy od decyzji sadu o spadku, bo gosc z odr nie wie a baba w arimr poweidziala mi ze nie wiadomo czy program bedzie.

sytuacja:
smierc rodzica w 1996 a decyzja o spadku w 2010 roku.

Zobacz także