Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak rozwiązać instalację wodną

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 07:25

Jak rozwiązać instalację wodną Witam,

proszę o ?Wasze opinie i pomysły dotyczące prowadzenia instalacji wodnej w chlewni. Mam wykonane wygrodzenia z deski plastikowej (wys. 1 m) częściowym rusztem (szer. 2 m pod ścianą zewnętrzną). Jak najlepiej poprowadzić instalację wody? Mój pomysł jest następujący:
- plastikowa rura PE 25 podwieszona do sufitu i zejście w dół do 6 poideł (po 3 na kojec);
- dalej ocynk na desce plastikowej do 6 poideł;
- poidła mocowane do siebie po obu stronach deski;

Moje obawy to:
- deska plastikowa "pracuje" więc boję się, że skręcenia w ocynku mogą "puścić",
- nie wiem jak wykonać "zejście" z plastiku do poideł (przypominam jest ich 6),
- na 6 poideł chciałbym zamontować zawór odcinający, aby w razie awarii nieodcinać wody w całej chlewni.

Prosze o pomysły,

z poważaniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak rozwiązać instalację wodną Dzisiaj, 08:05
  •  

#2 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 07:49

Jak rozwiązać instalację wodną do plastiku są złączki z gwintem, normalnie się wkręca ocynkowane kolanka, rury itp.

#3 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 08:15

Jak rozwiązać instalację wodną dawidg2 dzięki za odpowiedź. Jednak chodzi mi o to jak połączyć rurę plastikową z sufitu z ocynkiem na ściance. Ponieważ ścianka "pracuje" to boje się, że zwykłe połączenia rurą plastikową PE ze złączkami o jakich piszesz bedą słabe (rozlecą się pod wpływem drgań). Myślałem o zwykłym wężu np ogrodowym i połączeniu opaskami, ale czy to zda egzamin?

#4 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 08:53

Jak rozwiązać instalację wodną Żadnych węży ogrodowych. PE do poideł śmiało możesz dać. Przecież świnka ich nie zje. A będą elastyczne.

#5 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 14:55

Jak rozwiązać instalację wodną Tomek73 - świnka może i nie, ale tucznik już tak. Przecież te wesołki nic nie robią cały dzień tylko szukają co by tu zepsuć. Będą się złączką plastikową bawić (bo trzeba jakoś podłączyć poidełko z rurą PE). Dlatego w części dolnej (dostępnej dla świń) daję ocynk, a wyżej plastik. Ale mi cały czas chodzi o to, że plastikowe wygrodzenia drżą i tu boje się, że taka złączka się "rozwali". W innych chlewniach mam wygrodzenia metalowe i tu nie ma kłopotu, a tu muszę w powietrzu połączyć rurę z poidłami.

#6 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 16:09

Jak rozwiązać instalację wodną Zrób tak jak piszesz ale z poidła wyjdź metrową rurą albo tyle ile ma ścianka a od góry do tej rury zejdź plastikiem, ale tak żeby było z minimum metr wtedy rurka plastikowa zniweluje drgania. a z tego Ci się nie wykręci, wkręć na pakuły albo taśmę porządnie wkręć (bez przesady) i powinno trzymać.

#7 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 17:16

Jak rozwiązać instalację wodną ja mam od poidła poprowadzoną rurę ocynkowaną 1/2" i dalej do rurociągu mam to podłączone wężem technicznym. Rozwiązania bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ czasami muszę zmieniać wysokość poidła. Tobie polecam podobny system, na pewno wnikniesz problemów wynikających z "uginania" się wygodzeń ;)

#8 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 listopad 2012 - 18:47

Jak rozwiązać instalację wodną Dzięki Martinezo. O to mi chodziło - jakiego konkretnie użyłeś węża technicznego. Zainteresowałeś mnie regulacją poideł. Jak to rozwiązałeś? Czy możesz zrobić jakieś foto?

Dzięki z góry :)

#9 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 18:19

Jak rozwiązać instalację wodną jeśli chodzi o regulację wysokości poideł to nie jest to żadne specjalne rozwiązanie, mam wygrodzenia drewniane, więc przewierciłem kilka otworów i aby zmienić położenie poidła muszę je odkręcić i umocować w odpowiednim otworze. A co do węża to jest to wąż zbrojony płótnem, podobny do ogrodowego tyle tylko, że posiada grubszą ściankę i jest przejrzysty.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 18:35

Jak rozwiązać instalację wodną Zrób sobie w ten sposób że poidła przykręcasz normalnie do deski plastikowej po obu stronach, wypuszczasz od nich rurę metalową pół cala a u góry z rurką PE łączysz elastycznym węzem takim w oplocie stalowym
http://allegro.pl/we...2780254168.html
coś takiego do kupienia w każdym sklepie za 5-6 zł

#11 Share andrzej261082

andrzej261082

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 316 postów

Napisany 23 listopad 2012 - 19:09

Jak rozwiązać instalację wodną Doradzę jeszcze zakup złączek PE z gwintem wewnętrznym ten zewnętrzny plastikowy bardzo łatwo zerwać :D

#12 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 06:31

Jak rozwiązać instalację wodną Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Martinezo - też tak myślałem, aby nawiercić parę otworów i przekrecać w razie potrzeby.
Od jakiegoś czasu trzymam u siebie prosiaki aż do tuczu i rzeczywiście potrzebna jest zmiana wysokości poideł. A na jakiej wysokości macie poidła dla prosiąt i dla tucznika?

Pozdrawiam wszystkich hodowców

#13 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 09:54

Jak rozwiązać instalację wodną A po co regulować wysokość? Ja jak wpuszczam na tuczarnie prosiaki z odchowalni to mają około 30 kg a poidła sa zawieszone na około 25-30 cm i bez problemu piją z tej wysokosci do końca tuczu. Poidła mam miseczkowe żeliwne.

Edytowany przez lukaczmarek, 24 listopad 2012 - 09:55.

#14 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 17:21

Jak rozwiązać instalację wodną Hmm, chyba warchlaczki. Ja prosiaczki dostaje w wadze 6,5 kg średnio.

#15 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 24 listopad 2012 - 17:31

Jak rozwiązać instalację wodną 6,5 kg??? to przecież jeszcze przy maciorze są?

#16 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 08:05

Jak rozwiązać instalację wodną W produkcji przemysłowej nie!!! W gospodarstwach wielkotowarowych to norma. Przy maciorze 21 dni i do odchowu. Lukaczmarek kiedy odstawiasz od maciory?

#17 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 25 listopad 2012 - 13:27

Jak rozwiązać instalację wodną ja odsadzam w wieku 4 tygodni. Ale nie kieruje się wiekiem a wagą. Odsadzam prosiaki gdy mają minimum 7 kg. Średnio przy odsadzeniu mają 8 kg. Zgodnie z polskimi przepisami nie można odsadzać prosiąt wcześniej niż w 28 dniu chyba że stanowi to zagrożenie dla lochy i większość gospodarstw wielkotowarowych odsadza właśnie w 4 tygodniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share Albert12

Albert12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 26 listopad 2012 - 06:31

Jak rozwiązać instalację wodną Sorki, Lukaczmarek rzeczywiście prosiaczki przyjeżdżają 4-tygodniowe, ostatni rzut w wadze średniej 6.6. Ale odbiegam od tematu - tu regulacja poideł jest wskazana, choć dotychczas nie stosowałem. Mam zrobione drewniane podesty wys. 5-6 cm. No ale to trzeba myć i dezynfekować.