Polecane posty

krzychu1833    12

Tych fungi nie komentuje. Ale szczerze wam powiem że w minionym roku po zastosowaniu 130kgN miałem 11t/ha pszenicy. Klasa ziemi 1 czarnoziem, 2,60 % próchnicy, przedplon najlepszy jaki mogę mieć - ziemniaki bardzo wczesne wykopane już w czerwcu więc nie wyciągnęły składników, ziemia odpoczęła. Odmiana która tak zaszalała to artist siew 130kg/ha 30 września, położyło 60 % pole 4ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Panowie u mnie są dobre ziemie ale 12-14t/ha to można w marzeniach osiągnąć lub raz na x lat te 12t, ale nie 14. u mnie plony pod 10t w tym roku i to nie na każdym polu, ale pszenica konsumpcyjna , a nie paszowa. wierze w lepsze plony ale w sprzyjające lata i po zachodniej stronie polski. A i jeszcze u mnie nasienna firma miała 9t na arkadii i to było najwięcej u nich i raczej wszystko robią na tiptop. to tak samo jak buraki dają 80t przy nawożeniu 300polifoski. widzę że co niektórzy fantazjują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

umnie rekord to 8, moze 8,5t w 2014 roku na jednym polu, najlepszy rolnik we wsi nigdy nie miał wiecej jak 9t na tych polach czyli IIIkl


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Mozesz mieć 1,2 czy 3 klasa, jeśli nie masz wody plonu nie zbudujesz. 

Taki przykład na sobie. Dzierżawa 3 klasa, zasobnośc w P bardzo niska, K niska, pH prawie 7, Mg bardzo wysokie. Uprawa Raps, odmiana Visby, plon 5.36t/ha średnia z działki 4.3ha. Wody nie brakowało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu1833    12

Mozesz mieć 1,2 czy 3 klasa, jeśli nie masz wody plonu nie zbudujesz. 

Taki przykład na sobie. Dzierżawa 3 klasa, zasobnośc w P bardzo niska, K niska, pH prawie 7, Mg bardzo wysokie. Uprawa Raps, odmiana Visby, plon 5.36t/ha średnia z działki 4.3ha. Wody nie brakowało. 

 

Ale nawóz chyba jakiś dałeś i to nie mało :P potrzeby wodne rzepaku a pszenicy to ogromna różnica, pszenica to roślina stepowa wręcz nie lubi dużej ilości opadów, w mokrym roku 2014 średnią plonu z 40ha miałem 7,5 tony a w 2015 suchym roku średnia z tego samego areału zimówki 9 ton/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wcześniej gdzieś pytałem i nie dostałem odpowiedzi więc zapytam jeszcze raz.

 

Czy wyciskanie jak najwyższego plony daje wysokie zyski? Nie chodzi mi o obrót pieniędzmi czy przerzucanie ton ziarna czy satysfakcje że ja mam a sąsiad nie. Ale czy np z 10t pszenicy zostanie więcej niż z 7t? 

Wiem że u każdego jest inaczej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

popatrz na wyniki coboru jeżeli mówisz o rzepaku i zobacz po wynikach kogo najlepiej rozpieszczała pogoda. jeżeli mówimy o wodzie to ja mam ziemię która dobrze trzyma wilgoć, ale po takich upałach i 4 miesiące bez kropli wody to nawet najlepsza ziemia nie da rady, chyba że na podmokłych terenach. a na innym forum chłopaki z twojego terenu chwalili się rzepakiem z tego zasiewu i wody im nie brakowało bo były dobrze rozwinięte. a u nas popadało po 20 września. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jeśli chodzi o dawkę Prosarto konta Impit Masz rację ale jak przyrównać skłat do ceny Input wygrywa ceną i to pozwoli dolać cos i zrobić lepszą mieszankę co do spiroksyny nie mam pewności ale czy ona nie wydłuża działania protikonazolu ?

Co do obliczeń plonu myślę że byłem ostrożny przyjąłem średnia bo np dobra odmiana zasiana we wczesnym terminie np 10 wrzesień ma 60 ziaren w kłosie uważam że gorzej jest trafić z obsadą tak by roślina nie redukowała rozkrzewienia bo tylko wtedy można uzyskać max plon co do kosztów tak myślę ale to moja teoria

150N to połonczenie resztek z mineralizaci + lepsze wykorzystanie N przez podanie Siarki,aplikacje fungicydową i regulatory np modus sprzyjający rok brak wypukiwania N równowaga składników i wiele innych zmiennych nie da się tego dokładnie policzyć ale rozsądek badanie na zawartość N i jest jeszcze coś ważnego pszenica ma mieć głębokie korzenie słucha jesień i wiosna w tym pomaga nawóz pod orke

licząc azot zawarty w glebie "na oko" 100 kg N to juz górna granica.. Poza tym azot z resztek nie jest dostępny odrazu

 

Nie mam deszczowni tamten rok był suchy ale nie było tragedi brak opadów czasami jest lepszy nisz ich nadmiar

Myślałem że forum takie jak to jest po to by rozmawiać i wymieniać się spostrzeżeniami?

Oh nie chcę Wam narzucać swojego zadania bo mogę się mylić jak każdy ☺

Zgadza się forum jest do tego zeby się wymieniać pogladami. Ale przedstawiasz swoje poglady wbrew wszelkim zasadom logiki rolniczej i uważasz ze Twoje rozwiazanie jest najlepsze i najskuteczniejsze. I proponuje urwać już ten temat bo dalsza dyskusja do niczego nie doprowadzi :)

 

Wcześniej gdzieś pytałem i nie dostałem odpowiedzi więc zapytam jeszcze raz.

 

Czy wyciskanie jak najwyższego plony daje wysokie zyski? Nie chodzi mi o obrót pieniędzmi czy przerzucanie ton ziarna czy satysfakcje że ja mam a sąsiad nie. Ale czy np z 10t pszenicy zostanie więcej niż z 7t? 

Wiem że u każdego jest inaczej. 

prosty przelicznik 3 tony niech tylko po 600 zł to 1800 zł - nie sądzę żeby tyle (w złotówkach) różniła się agrotechnika pomiędzy plonem 7 a 10 t. Dalej nie trzeba tłumaczyć...

Oczywiście mowa o uzyskaniu plonu 10 t tam gdzie to możliwe...


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czyli pomomo wszystkich przeciwności dochod rośnie liniowo wraz z plonem. Zawsze sądziłem że powyżej pewnego poziomu plonu nakłady tak rosną że nie warto inwestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

nakłady myszą być zrównoważone bo to że ktoś dużo wydał nie znaczy że dużo zbierze

np można stosować drogie fungicydy nie rozpoznając chorób i nie trafiając w odpowiedni czas.

można stosować setki kilogramów nawozu w złych proporcjach

można zaniechać wapnowania 

można nie robić prób glebowych a środki stosować na widzi mi się 

można stosować regulatory wzrostu w nadmiarze i złym momencie

można stosować mikroelementy w czasie wielkiego okresu co prowadzi do zaburzeń hormonowych 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Jak myślicie robić trzy zabiegi na grzyba czy dwa w pszenicy i pszenżycie . Zeszłym roku robiłem t1 i t2 . Zboże na sprzedaż na pasze . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

popatrz na wyniki coboru jeżeli mówisz o rzepaku i zobacz po wynikach kogo najlepiej rozpieszczała pogoda. jeżeli mówimy o wodzie to ja mam ziemię która dobrze trzyma wilgoć, ale po takich upałach i 4 miesiące bez kropli wody to nawet najlepsza ziemia nie da rady, chyba że na podmokłych terenach. a na innym forum chłopaki z twojego terenu chwalili się rzepakiem z tego zasiewu i wody im nie brakowało bo były dobrze rozwinięte. a u nas popadało po 20 września. 

 

Z tego zasiewu?? Chyba pomyliłeś województwa. Zgadza się są rzepaki nawet za***iste, ale to sporadycznie. Plamy puste po paredziesiąt arów same się nie zrobiły. U Was, po 20 września, a u Nas po 20 sierpnia? :ph34r: 

ps powiem ci że tych chłopaków uratował wczesny siew (bardzo wczesny) 

 

 

@krzychu1833 nawożenie powiedziałbym standardowe, w okolicach 200-60-90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Czyli pomomo wszystkich przeciwności dochod rośnie liniowo wraz z plonem. Zawsze sądziłem że powyżej pewnego poziomu plonu nakłady tak rosną że nie warto inwestować

Jakby rósł liniowo to kazdy pchałby w pszenice ile wlezie. Oczywiście masz rację że jest pewien moment gdy kazda włożona złotówka przynosi złotówke zwrotu i w efekcie nic z tego nie ma. Jak przeinwestujesz to złotówka przyniesie 80 groszy zwrotu czyli inwestycja przyniosła stratę.

Ktoś pisał że większy plon = większy zysk. i jest to prawdą tylko do pewnego momentu co opisałem powyżej. Można zrobić 8t pszenicy przy nakładzie 3000 Pln i osiągnąć 1800Pln zysku. Gdy przy technologii za 3600 Pln da nam 9 ton lub przy 2400 da 7 ton to zysk zostanie bez zmian.Zakładając że powyższe cyfry sa prawdziwe to najkorzystniejszym scenariuszem byłoby osiagnięcie 7 ton bo jest najwyższy zwrot z zaangazowanego kapitału.

Tak naprawdę intensywność produkcji powinna być podyktowana potencjałem stanowiska i umiejetnościami rolnika. i jest sprawa bardzo indywidualną.   


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

panowie co polecacie na t1  t2 w jeczmieniu jarym i w pszenicy jarej koszt ok 150 zl na zabiegi i ewentualnie t3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja robiłem jęczmień T1 Duett Star 1l/ha a T2 Soligor 1l/ha,dałem wyższą dawkę 1l po wcześniejszej konsultacji z przedstawicielem regionalnym Bayeru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

panowie co polecacie na t1  t2 w jeczmieniu jarym i w pszenicy jarej koszt ok 150 zl na zabiegi i ewentualnie t3

 

Na T1 epoksykonazol + morfolina lub coś z quinozoli w zupełności wystarczy z chorobami podsuszkowymi przecież walczyć nie musimy

Na T2  Tebu 0,6-0,7 + Treolis 350 SC 1 l/ha

T3  ewentualnie ZAMIR 1l/ha lub Mystic 0,6l po taniości. Ale w jarych bardzo rzadko kto na 3 zabiegi jedzie chyba że wysoka presja chorób. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Jeśli moja późno siana pszenica po kukurydzy nie była odchwaszczana jesienią
jaki środek zalecacie na wiosnę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja swoją pszenice którą nie zdążyłem opryskać jesienią będę odchwaszczał Atlantis+Sekator w ubiegłym roku sprawdziły się doskonale te środki w dawkach 0,5l+150ml/ha

Edytowano przez tomekZ058

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Panowie macie już jakieś ceny na fungicydy na ten rok? Może każdy by podał środek i cene brutto czy netto oraz ew. dystrybutora...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberool    2

pszenica Premio(oścista) po rzepaku 4a 4b.nawożenie 550kg saletra 34% w 3 dawkach,mikro-->cel około 7ton. co polecacie na T1 T2 i T3 z firmy Bayern,BasF,Syngenta. Myślałem 3 zabiegi fungi zamknąć w kwocie 300-max350zł netto. T1 wykonujecie na 1 kolanko razem ze skracaniem?? czy wykonujecie jakieś T0 z nawożeniem mikro w trakcie krzewienia po ruszeniu wegetacji??

 

tak samo proszę o propozycję dla jęczmień ozimy Sandra nawożenie podobne po rzepaku.cel około 7ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

pszenica Premio(oścista) po rzepaku 4a 4b.nawożenie 550kg saletra 34% w 3 dawkach,mikro-->cel około 7ton. co polecacie na T1 T2 i T3 z firmy Bayern,BasF,Syngenta. Myślałem 3 zabiegi fungi zamknąć w kwocie 300-max350zł netto. T1 wykonujecie na 1 kolanko razem ze skracaniem?? czy wykonujecie jakieś T0 z nawożeniem mikro w trakcie krzewienia po ruszeniu wegetacji??

 

tak samo proszę o propozycję dla jęczmień ozimy Sandra nawożenie podobne po rzepaku.cel około 7ton

Ja myślę że po takim przedplonie standardem powinno być 10 ton w normalnym roku

tylko nie wiem czy ta odmiana na to pozwoli po rzepaku wystarczą 2 dobre zabiegi np

T1 duety star 1 litr

T2 duet ultra 0,6 +tebukonazol 0,6 lub w T2 zrezygnuj z tebu i zastosuj to w

T3 tebukonazol 1 litr

Na ochronie zaoszczendzone pioeniondze przeznacz na Azot w 2 dawce ona powinna być kluczowa

Ps zbadaj zawartość mikro w glebie często się okazuje że po rzepaku mikro elementy są w rezerwie w ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj