Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak lepiej..

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 11:37

jak lepiej.. WITAM!!
Niedawno zaorałem 7 ha po kukurydzy w jednym kawałku długość-700m

ciągnik MF5455-100km
plug obrotowy 4*40(ok 170cm)+ wał cambella
głebokość 26cm
szybkość 6 km/h-1800obr/min
mth 12(1 mth równa się 1h przy 1800obr/min)
125 l ON co daje 17,8 l/ha i 10,4 na mth.

Warunki ciężkie,mokro dużo korzeni,cambela swoje zrobiła,jeden bieg niżej.
zastanawiałem się czy jednej nie odkręcić,bo jak go kupowałem to tak miało być-będzie ciężko-jedna mniej.
Ale jestem ciekaw jak to się ma do wydajności i do spalania.Np. jadąc 3*40 a szybciej to jaką bym otrzymał wydajność?a jakie spalanie?czy lepiej szybciej a wężej czy wolniej a szerzej?teraz w ciągłej orce wydajność którą osiągnołem to 1h 10min/1ha.
Może ktoś już coś takiego próbował?Czekam na wsze uwagi.

Pozdro!

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jak lepiej.. Dzisiaj, 21:17
  •  

#2 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 11:42

jak lepiej.. Ja orałem nieraz zamiast 5x40 to 4 x40 i chociaż szybciej to na nawrotach traci się najwięcej czasu jak odejmiesz 1 skobe to 25% nawrotów więcej dlatego ja nie odczepiam teraz jak orze MF tylko jak trzeba to wolniej

#3 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 12:06

jak lepiej.. Ja tak nie prubowałem. Ale w nowym TOP AGRAR jest artykuł że orka robiona z mniejszą prędkością jest o wiele lepsza niż ta robiona za szybko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

A może seradela i gryka? zobacz »

•  

#4 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 12:37

jak lepiej.. z tą prędkością to druga sprawa ale założmy że 8 km/h to max niby literatura podaje 7,2 km/h.pole jest długie-700m na zaoranie 1ha przy prędkości 6 km/h potrzebuje 9 przejazdów co się równa ok 1h.jeżeli jedną odkręce to mam pług 1,2m i potrzebuje 12 przejazdów.jestem ciekaw jaką otrzymałbym teraz wydajność,bo myśle żo te 8 km/h wyciągne..

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#5 Share luk2782

luk2782

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 664 postów
  • Zainteresowania:Kazda porażka jest nawozem sukcesu!

Napisany 10 wrzesień 2006 - 12:51

jak lepiej.. popieram Kata w 100% lepiej szerzej i wolniej tylko nie popadajmy w skrajności orasz rozumiem pod zboża ozime bo wał cambella ciagasz to moze byc szybsza orka bo jak na zieble to trzeba wolniej ostra skibe postawic. moim zdaniem 8km/h to max pozniej to skiby zaczynaja frówac:)
Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)
szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

#6 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 13:10

jak lepiej.. Ja tam nie orze w ostrą skibe tylko zawsze na równo chyba że traktorowi braknie uciągu i się ślizga na glinie

#7 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 16:55

jak lepiej.. @ luk2782
chodzi mi o wydajność pługa o szerokości 1,2m przy tych samych warunkach co teraz a co za tym idzie ekonomia.czy miej na ha spali przy 1,2m i 8 km/h czy przy 1,6m i 6km/h??

#8 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 17:50

jak lepiej.. wiele zależy też od tego czy przy 4 ci się kopie ciągnik bo przy 3 napewno będzie większy poślizg , ale to wszystko może zniweczyć większa liczba nawrotów

#9 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 wrzesień 2006 - 18:23

jak lepiej.. przy tym kawałku jak już pisałem robiłem 9 nawrotów na ha a przy pługu 1,2m wychodzi mi że 12.licząc 2 min na nawrót ałe to i tak za dużo to jest 6 min dłuzej.teraz czy 3 skibowym przy prędkości 8 km/h nadrobię tą różnice i te dodatkowe 3 przejazdy??jak teraz orałem to poślizg był praktycznie cały czas.praktyczna predkoś pewnie była niższa pod górke pewnie koło 4km/h

#10 Share zorak

zorak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 12 wrzesień 2006 - 10:07

jak lepiej.. piszesz że masz równe pole - mogłeś połowę orać na 4 a połewę na 3 skiby - może byś jakoś wyliczył który system lepszy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 wrzesień 2006 - 20:04

jak lepiej.. sam nie dam rady odkręcić, a troche roboty jest..bede miał jeszcze kawałek 10 h ale to dopiero w listopadzie.zaobacze jak będzie szło,może wtedy spróbuje ;)

#12 Share Grześ

Grześ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 wrzesień 2006 - 20:05

jak lepiej.. Jak ktoś orze z prędkością 8 km/h to jestem ciekaw ile lemieszy wmiedzyczasie zakręca. Ja wczoraj orałem PHX z predkością koło 6 km/h i tak jak trafiłem na 2 sporawe kamyszki to lemiesz wygiołem mimo że korpus się cofnoł. Sąsiad jak orze 12111 5 skibowym z Unii to jedzie tak samo szybko jak ja aby nie pogubić lemieszy. Ja tez wolę jechać wolniej a wiecej poorać.
The Truth Is Out There

#13 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 wrzesień 2006 - 21:10

jak lepiej.. wiesz wszytko zależy..ja mam pług na kołki i zaoram ok50 ha i zerwałem 4, w tym dwa na jednym kamieniu ;) niektórzy maówią tylko resory a ja sie ciesze że kupiłem taki bo resor to dobry puki nowy ale z używanym to juz różnie..a z tymi lemieszami to kup twarde śruby i powinno być lepiej

#14 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 13 wrzesień 2006 - 21:59

jak lepiej.. Ja nie mam kamieni na polach co najwyżej kożenie z drzew ale to tylko przy drogach na 4 działkach wtedy przy drzewach orze bez napędu i noga na sprzęgle dlatego ja spokojnie mogę 8km /h jechać

#15 Share wodzu

wodzu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 14 wrzesień 2006 - 00:07

jak lepiej.. Ja na polach kamieni mam po uszy, choć praktycznie cały czas zbierane są :/ Kiedyś jak pojechałem c360 orać to dwa korpusy zgubiłem... to sie wkurzyłem i mf255 na dwie skiby orałem to jak w kamień walnął to chociaż ciągnik zgasł a korpus został... a teraz jak oram pługiem b200 dość szybko to jeszcze lemiesza żadnego nie zgubiłem tylko patrzę jak skiby podskakują(ale raz na dwa lata tłoczek załatwiam w nim :/ )...

#16 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 13 październik 2006 - 11:44

jak lepiej.. Moim zdaniem lepiej nie odkręcać nawet ciut zwolnić ale nie odkręcać dlaczego?
Mam 4x40 do U-1222 orałem pole po cykorii dość głęboko (strasznie zryte przy wykopkach) urwałem 4 korpus no trudno 2 i dawaj szkoda czasu na naprawe i co sie okazało szybciej ale ogólnie wychodzi wolniej i to znacznie pioter zużycie paliwa wyjdzie ci większe tego możesz byc pewien i stracisz sporo czasu odkręcając 1 korpus nie zaoszczędzisz wystarczająco duzo mocy by pociągnąć wszystko 2km/h szybciej
Im szybciej tym większy opór więc powiedzmy ze wyszedł bys na zero ale muszisz jeszcze przejechac te 3 razy tylko na czym skoro paliwo juz zużyłeś??
Jak ma ciężko (chwilowo większy opór) zredukuj bieg i sadź dalej jak minie wróć do właściwego

#17 Share damian9871

damian9871

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 13 październik 2006 - 13:21

jak lepiej.. maniek183 napisz w roślinnej coś więcej o cykori, chciałem to rozsiać na poplon nasionka w domu leża ale niewiem czy to wymarza jak rośnie i wogóle co się z tym robi.nigdzie rzetelnej informacji nie mogę znaleźć. dzieki

#18 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 13 październik 2006 - 19:04

jak lepiej.. alechodzi o to że cały czas miał ciężko, całą długość jechałem na biegu niższym...coś mi sie wydaje ze dopuki nie spróbuje to się nie przekonam ;)

#19 Share maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 14 październik 2006 - 19:18

jak lepiej..

maniek183 napisz w roślinnej coś więcej o cykori, chciałem to rozsiać na poplon nasionka w domu leża ale niewiem czy to wymarza jak rośnie i wogóle co się z tym robi.nigdzie rzetelnej informacji nie mogę znaleźć. dzieki

Podaj gg to sobie pogadamy :D będzie łatwiej a w temacie jestem w miare oblatany bo bawie sie w cykorie;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share CzarnyBrat1

CzarnyBrat1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 13 lipiec 2007 - 22:52

jak lepiej.. W jakiejś gazecie rolniczej był opisany temat orki pługiem obracanym, w artykule napisano ze lepiej szerzej orać a wolniej, bo im szybsza jazda tym większe spalanie.

Dodaj odpowiedź