Zaloguj się, aby obserwować  
pioter

jak lepiej..

Polecane posty

pioter    46

WITAM!!

Niedawno zaorałem 7 ha po kukurydzy w jednym kawałku długość-700m

 

ciągnik MF5455-100km

plug obrotowy 4*40(ok 170cm)+ wał cambella

głebokość 26cm

szybkość 6 km/h-1800obr/min

mth 12(1 mth równa się 1h przy 1800obr/min)

125 l ON co daje 17,8 l/ha i 10,4 na mth.

 

Warunki ciężkie,mokro dużo korzeni,cambela swoje zrobiła,jeden bieg niżej.

zastanawiałem się czy jednej nie odkręcić,bo jak go kupowałem to tak miało być-będzie ciężko-jedna mniej.

Ale jestem ciekaw jak to się ma do wydajności i do spalania.Np. jadąc 3*40 a szybciej to jaką bym otrzymał wydajność?a jakie spalanie?czy lepiej szybciej a wężej czy wolniej a szerzej?teraz w ciągłej orce wydajność którą osiągnołem to 1h 10min/1ha.

Może ktoś już coś takiego próbował?Czekam na wsze uwagi.

 

Pozdro!


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja orałem nieraz zamiast 5x40 to 4 x40 i chociaż szybciej to na nawrotach traci się najwięcej czasu jak odejmiesz 1 skobe to 25% nawrotów więcej dlatego ja nie odczepiam teraz jak orze MF tylko jak trzeba to wolniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ja tak nie prubowałem. Ale w nowym TOP AGRAR jest artykuł że orka robiona z mniejszą prędkością jest o wiele lepsza niż ta robiona za szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

z tą prędkością to druga sprawa ale założmy że 8 km/h to max niby literatura podaje 7,2 km/h.pole jest długie-700m na zaoranie 1ha przy prędkości 6 km/h potrzebuje 9 przejazdów co się równa ok 1h.jeżeli jedną odkręce to mam pług 1,2m i potrzebuje 12 przejazdów.jestem ciekaw jaką otrzymałbym teraz wydajność,bo myśle żo te 8 km/h wyciągne..


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

popieram Kata w 100% lepiej szerzej i wolniej tylko nie popadajmy w skrajności orasz rozumiem pod zboża ozime bo wał cambella ciagasz to moze byc szybsza orka bo jak na zieble to trzeba wolniej ostra skibe postawic. moim zdaniem 8km/h to max pozniej to skiby zaczynaja frówac:)


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja tam nie orze w ostrą skibe tylko zawsze na równo chyba że traktorowi braknie uciągu i się ślizga na glinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

@ luk2782

chodzi mi o wydajność pługa o szerokości 1,2m przy tych samych warunkach co teraz a co za tym idzie ekonomia.czy miej na ha spali przy 1,2m i 8 km/h czy przy 1,6m i 6km/h??


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

wiele zależy też od tego czy przy 4 ci się kopie ciągnik bo przy 3 napewno będzie większy poślizg , ale to wszystko może zniweczyć większa liczba nawrotów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

przy tym kawałku jak już pisałem robiłem 9 nawrotów na ha a przy pługu 1,2m wychodzi mi że 12.licząc 2 min na nawrót ałe to i tak za dużo to jest 6 min dłuzej.teraz czy 3 skibowym przy prędkości 8 km/h nadrobię tą różnice i te dodatkowe 3 przejazdy??jak teraz orałem to poślizg był praktycznie cały czas.praktyczna predkoś pewnie była niższa pod górke pewnie koło 4km/h


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

piszesz że masz równe pole - mogłeś połowę orać na 4 a połewę na 3 skiby - może byś jakoś wyliczył który system lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

sam nie dam rady odkręcić, a troche roboty jest..bede miał jeszcze kawałek 10 h ale to dopiero w listopadzie.zaobacze jak będzie szło,może wtedy spróbuje ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Jak ktoś orze z prędkością 8 km/h to jestem ciekaw ile lemieszy wmiedzyczasie zakręca. Ja wczoraj orałem PHX z predkością koło 6 km/h i tak jak trafiłem na 2 sporawe kamyszki to lemiesz wygiołem mimo że korpus się cofnoł. Sąsiad jak orze 12111 5 skibowym z Unii to jedzie tak samo szybko jak ja aby nie pogubić lemieszy. Ja tez wolę jechać wolniej a wiecej poorać.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

wiesz wszytko zależy..ja mam pług na kołki i zaoram ok50 ha i zerwałem 4, w tym dwa na jednym kamieniu ;) niektórzy maówią tylko resory a ja sie ciesze że kupiłem taki bo resor to dobry puki nowy ale z używanym to juz różnie..a z tymi lemieszami to kup twarde śruby i powinno być lepiej


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja nie mam kamieni na polach co najwyżej kożenie z drzew ale to tylko przy drogach na 4 działkach wtedy przy drzewach orze bez napędu i noga na sprzęgle dlatego ja spokojnie mogę 8km /h jechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wodzu    5

Ja na polach kamieni mam po uszy, choć praktycznie cały czas zbierane są :/ Kiedyś jak pojechałem c360 orać to dwa korpusy zgubiłem... to sie wkurzyłem i mf255 na dwie skiby orałem to jak w kamień walnął to chociaż ciągnik zgasł a korpus został... a teraz jak oram pługiem b200 dość szybko to jeszcze lemiesza żadnego nie zgubiłem tylko patrzę jak skiby podskakują(ale raz na dwa lata tłoczek załatwiam w nim :/ )...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Moim zdaniem lepiej nie odkręcać nawet ciut zwolnić ale nie odkręcać dlaczego?

Mam 4x40 do U-1222 orałem pole po cykorii dość głęboko (strasznie zryte przy wykopkach) urwałem 4 korpus no trudno 2 i dawaj szkoda czasu na naprawe i co sie okazało szybciej ale ogólnie wychodzi wolniej i to znacznie pioter zużycie paliwa wyjdzie ci większe tego możesz byc pewien i stracisz sporo czasu odkręcając 1 korpus nie zaoszczędzisz wystarczająco duzo mocy by pociągnąć wszystko 2km/h szybciej

Im szybciej tym większy opór więc powiedzmy ze wyszedł bys na zero ale muszisz jeszcze przejechac te 3 razy tylko na czym skoro paliwo juz zużyłeś??

Jak ma ciężko (chwilowo większy opór) zredukuj bieg i sadź dalej jak minie wróć do właściwego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian9871    1

maniek183 napisz w roślinnej coś więcej o cykori, chciałem to rozsiać na poplon nasionka w domu leża ale niewiem czy to wymarza jak rośnie i wogóle co się z tym robi.nigdzie rzetelnej informacji nie mogę znaleźć. dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

alechodzi o to że cały czas miał ciężko, całą długość jechałem na biegu niższym...coś mi sie wydaje ze dopuki nie spróbuje to się nie przekonam ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9
maniek183 napisz w roślinnej coś więcej o cykori, chciałem to rozsiać na poplon nasionka w domu leża ale niewiem czy to wymarza jak rośnie i wogóle co się z tym robi.nigdzie rzetelnej informacji nie mogę znaleźć. dzieki

Podaj gg to sobie pogadamy :D będzie łatwiej a w temacie jestem w miare oblatany bo bawie sie w cykorie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CzarnyBrat1    0

W jakiejś gazecie rolniczej był opisany temat orki pługiem obracanym, w artykule napisano ze lepiej szerzej orać a wolniej, bo im szybsza jazda tym większe spalanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Również przy niższej prędkości (max. 8-9km/h) elementy pługa (lemiesze, dłuta) są dłużej eksploatowane- przy wyższych prędkościach temperatura tych elementów wzrasta, co przyczynia się do szybszego ich wytarcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
W jakiejś gazecie rolniczej był opisany temat orki pługiem obracanym, w artykule napisano ze lepiej szerzej orać a wolniej, bo im szybsza jazda tym większe spalanie.

 

 

kojarzę podobny artukuł (może ten sam), ale w nim pisało im szybciej tym szybsze zużycie elementów roboczych pługa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Jeżeli da sie spokojnie utrzymać te 1800 obr/min to lepiej orać wolniej a szerzej i nie przekraczać tych obrotów. Wydajnością nadrobisz mniejszą prędkość i przeliczając na hektar spalisz mniej paliwa.

 

Ja orze zagonowym (4+1)x35 i tez miałem w planie odkręcać piątą skibe jeżeli miałby ciężko, ale w praktyce nigdy nie miał tak ciężko żeby nie uciągnąć 5 skib, przy cięższej orce poprostu wrzucam bieg niżej i jade wolniej.

 

Pisze żeby nie przekraczać 1800rpm ponieważ Twój i mój MF mają taką charakterystyke silnika że powyżej tych obrotów moc wzrasta już minimalnie (przy tych 1800 jest prawie max) a jednostkowe zużycie paliwa wyraźnie rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Stoję przed małym dylematem w kwestii doboru haków sprzęgających. Chcę zamontować coś takiego do ciągnika o mocy 70KM. Nie wykonuje on nie wiadomo jak ciężkich prac ale jednak hak to wygoda o czym już się przekonałem nie raz. I teraz biję się z myślami, czy inwestować prawie 500zł za sztukę, za oryginał CBM'a, kat 2S, czy może pójść w coś tańszego i wziąć waryńskiego. Generalnie waryński chyba robi nie najgorsze te części ale nie wiem jak jest z hakami. Szukam opinii i ciężko cokolwiek znaleźć. CBM to wiadomo, marka sama w sobie. Ale różnica w cenie dość znaczna bo na 2 sztukach około 400zł. Bardzo bym Was prosił o pomoc w dokonaniu wyboru. Może są na forum osoby które mają haki waryńskiego już jakiś czas i z perspektywy tego czasu, są w stanie wydać jakąś opinię. O opinię CBM'a nie pytam bo wiadomo że to górna półka. 
    • Gość
      Przez Gość
      Czy ktoś wydzierżawił grunty pod fotowoltaike? Szukam informacji czy to opłacalne, jakie mogą być problemy i czy umowy są faktycznie takie piękne i przejrzyste. W tygodniu było już dwóch przedstawicieli chętnych na dzierżawę ziemi.
    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj