Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawsko    0

A po co masz to chować pod ziemie w czym to przeszkadza że resztki są wymieszane z wierzchnią warstwą?najlepiej sie rozkładają do 10cm głebokości przez co wierzchnia warstwa staje sie bardziej żyzna.wydaje mi sie że temat można zamknąc bo możemy sie tu spierać w nieskończonośc bo zawsze będzie jakiś przeciwnik uproszczeń co wtrąci swoje zdanie i uwagi a ci co wolą uproszczenia będa udowadniać że nie ma racji i tak koło sie zamyka wg mnie wystarczająco dużo tu informacji dla kogoś poczatkującego w dziedzinie uproszzczeń. jak ktoś chce niech próbuje a jak nie to dalej niech orze. Ot takie moje zdanie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Wedlug mnie dobry plug to taki , ktory spulchni a nie przykryje . Pług z lemieszami bez odklodni z waskimi slupicami. Twoim dorym pługiem zaorac wszytsko przykrywajac a nastepnie zasiac agregatem . Mylse ze potrafi to zrobic wielu rolnikow. A w tym temacie chyba nie o to chodzi. Gdybyscie zyli 300 czy 500 lat wciaz byscie orali "dobrymi plugami " i nic byscie nie zmienili. Natomiast w uprawie bezorkowej chodzi jak kolega zaznaczyl wyzej aby spulchnic i umiescic nasiona w glebie tak odpowiednia ich ilosc poschodzila. Przy tym jak najmniej uzyc paliw , nawozow i srodkow ochrony roslin uzyskujac przy tym dobry plon. POruszany byl tez temat wilgotoniscowy gleby . Mysle z etego trzeba sie samemu nauczyc . Wiadomo np. aby zatrzec tyn musi byc odpowiednio wilgotny, aby pomalowac drewno , metal usi byc suchy. A glebe nalezy uprawiac w optymalych warunkach. KOnczac myslcie nad udoskonaleniem uprawy bezorkowej . Stosujcie uprawy na malych aralach w celu nabierania doswiadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

@Andrzej3560 nadal mam wątpliwości co skutków, nadal nie przekonuje mnie ta metoda bo jak wykonać prezcyzyjny siew mając warstwę nierozłożonej sieczki słomy z pszenicy lub kukurydzy, jakie będą wschody gdzie obsadę ustala siejąc 200-300 nasin mametr kwadrarowy, nie wspomnę o chorobach grzybowych jakie czają się na resztkach pożniwnych które porażą młode siewki, wg mnie metoda ta sprawdza się w niektórych uprawach, lecz gospodarstwach w których stosuje się uproszczony płodozmian przykrywanie reszrtek pożniwnych pługiem jest koniecznością, metoda bezorkowa napewno też jest stosowana ale w tych uprawach gdzie nie ma dużo resztek pozniwnych np po okopowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Nie masz pojęcia o uprawie bez orkowej, wiec dlatego Cie nie przekonuje. Poczytaj trochę więcej na ten temat, pojeździj po gospodarstwach, które ta metoda uprawiają, to zobaczysz jak się wykonuje uprawę i siew precyzyjny w tej metodzie, a wierz mi, że bardziej precyzyjnie niż po orce z doświadczenia to wiem, ja sieje w ilościach 160kg/ha pszenicy, rzepak 2-3kg/ha, jęczmień tak jak pszenice, tyko zimowy chyba jeszcze obniżę bo za gesty jest. Nie miałem jeszcze problemów ze wschodami przy tej metodzie, ale mam do tego odpowiednie maszyny. A jak masz wątpliwości to nikt nie zabrania Ci orać przecież.

Edytowano przez MarcinPykuS
Cytowanie poprzedniego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

kolego pawsko jak ktoś nie ma pojęcia to chyba ty nawet najwięksi zwolennicy uproszczonej uprawy przyznają żę pod kuku trzeba zaorać bo nie dają rady najlepszymi maszynami przykryć materii na tyle aby uzyskać dobre wschody rośliny następczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Panowie założyłem ten temat jakiś czas temu jak jeszcze nie miałem talerzówki bo chciałem się dowiedzieć czy w pewnych warunkach da się ograniczyć orkę stosując talerzówkę, teraz mam talerzowkę (i to nie byle jaką ;) ) i twierdze że na 6tej kl gdyby nie zaperzenie wogóle bym nie orał, a teraz będe miał 4ha obornika do stalerzowania, orka na wiosnę na lżejszych ziemiach i wogóle piekielnie przesusza glebę dlatego stalerzowanie będzie lepszym zabiegiem, a pod żyto kilka przejść stalerzowałem ściernisko traktowane wcześniej agregatem i nie było żadnych różnic co do wschodów i teraz nie znać wogóle gdzie była głęboka orka a gdzie talerzowane. Nie iwem jak z perzem ale Cut L miesza ziemie bardzo dobrze nie to co 1,8m ciągane za c 360 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4
Nie szkoda wam składników z tego obornika, którego jesienią zaoraliście na głębokość 35 cm. Leży sobie na dnie bruzdy, a składniki z niego przy takiej pogodzie przemieszczają się w dol, (a może w gore?). Lepiej było płytko go podorać 8 cm jesienią i następnie glebę spulchnić 30 cm nie odwracając jej. Najlepiej zastosować dobrze rozłożony obornik, lub kompost z obornika i jedna uprawą spulchniamy glebę mieszając kompost z wierzchnia warstwa gleby. A gdy to zrobimy wiosną, za jednym razem wywozimy kompost, 20 ton wystarczy, a nie 50 ton obornika mieszając go z ziemią spulchniamy glebę i przygotowujemy glebę pod zasiew (można to zrobić jednym przejazdem).

 

ja jeszcze stosuję pług do przyorania obornika ale wpierw wymieszam gruberem na 15 cm i bla świętego spokoju bo ojcu serce pęka na 20cm orka ale gdybym miał lepszy agregat ścierniskowy to sały obornik idealnie bym mógł wymieszać i nic by w powietrze nie uleciało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0
kolego pawsko jak ktoś nie ma pojęcia to chyba ty nawet najwięksi zwolennicy uproszczonej uprawy przyznają żę pod kuku trzeba zaorać bo nie dają rady najlepszymi maszynami przykryć materii na tyle aby uzyskać dobre wschody rośliny następczej

 

No pokaż mi w praktyce tych zwolenników, którzy orzą po kukurydzy...W moim otoczeniu rolników, którzy uprawiają metodą uproszczoną, nikt nie orze po kukurydzy i co się uparliście że te resztki trzeba przykryć!!?? Mają być wymieszane z ziemią i część będzie na wierzchu, część pod ziemia i tyle i tak ma być. Ja przez ostatnie 2 lata uprawiałem kukurydze nasienna i kombajny do jej zbioru nie rozdrabniają roślin jak przystawki w kombajnach które na ziarno zbierają, a jakoś 2 razy przejechałem w taka stojąca kukurydze agregatem do uprawy bez orkowej i nie talerzówką i posiałem po tym fakt wyglądać to to nie wyglądało ładnie, ale wschody mam 99% i jakoś problemów nie było. Także IRON po praktykuj trochę, a później się wypowiadaj. Naczytasz się na forum lub w innych źródłach tego typu i wyrażasz opinie.

 

Panowie założyłem ten temat jakiś czas temu jak jeszcze nie miałem talerzówki bo chciałem się dowiedzieć czy w pewnych warunkach da się ograniczyć orkę stosując talerzówkę, teraz mam talerzowkę (i to nie byle jaką ;) ) i twierdze że na 6tej kl gdyby nie zaperzenie wogóle bym nie orał, a teraz będe miał 4ha obornika do stalerzowania, orka na wiosnę na lżejszych ziemiach i wogóle piekielnie przesusza glebę dlatego stalerzowanie będzie lepszym zabiegiem, a pod żyto kilka przejść stalerzowałem ściernisko traktowane wcześniej agregatem i nie było żadnych różnic co do wschodów i teraz nie znać wogóle gdzie była głęboka orka a gdzie talerzowane. Nie iwem jak z perzem ale Cut L miesza ziemie bardzo dobrze nie to co 1,8m ciągane za c 360 ;)

 

@Ferdek07-podziwiam, kto się porywa na uprawę na 6 kl ziemi, ale to inna kwestia, na takiej glebie to nawet grabiami uprawisz, bo to sam piasek. Najlepiej to widoczne jest jak robią pokazy maszyn w polu np: Agroshow w takim piasku, jak na tym lotnisku jest to nawet koniem i bronkami za nim by uprawił, a oni się szczycą że maszyny pięknie uprawiają, orzą itp po 10 razy w tym samym, także myślę ze na 6 klasie każde narzędzie jest dobre do uprawy, bo ziemia po prostu nie ma oporów i się sypie nawet pod najprostszymi narzędziami.

Edytowano przez MarcinPykuS
Pisanie posta pod postem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ha ha ha, 6ta 6tej klasie nie równa, to że mam kilka ha przy domu 5tej i 6tej kl to nie znaczy że ugorem to zostawie bo z roślinej się nie utrzymuje,

a więc w końcu ktoś przyznał ze talerzówką da sie zastąpić orkę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@pawsko nie nabijaj postów pisząc 2 pod rząd, o cytowaniu poprzedniego posta nie wspominając.

I co się śmiejesz z VI klasy, a ty co masz same czarnoziemy? Aha i wypowiadasz się jakbyś był farmerem na 1000ha. VI klasa różni się tylko tym że jest lżejsza w uprawie i ma słabsze plony. I tak jak każdą glebę ją tez trzeba uprawić. A że jest lekka to jak najbardziej talerzówka orkę zastąpi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0
ha ha ha, 6ta 6tej klasie nie równa, to że mam kilka ha przy domu 5tej i 6tej kl to nie znaczy że ugorem to zostawie bo z roślinej się nie utrzymuje,

a więc w końcu ktoś przyznał ze talerzówką da sie zastąpić orkę ;)

 

 

oczywiscie ze sie da ;) na twoich ziemiach tym bardziej bo sie łatwiej uprawia.tylko zastanawiam sie czy określenie "zastąpić orke" jest dobre bo to odrębne uprawy i cel jej zrobienia jest inny ale przez to ze sie szuka oszczednosci to skracają uprawki do talerzowania(bo szybciej i oszczedniej), uprawy i siewu bez orki

@Milanreal nie smieje sie z 6 klasy ale jak kolega Ferdek07 wyłumaczył dlaczego to uprawia to sie nie dziwie bo chyba sam przyznasz ze uprawa 6klasy ziemi i utrzymanie sie z tego to chyba nawet wiecej niż cud by był. nie mam czanoziemów ale tez nie mam najgorszej ziemi bo 3 i troche 4klasy i 1000ha nie mam ale mało nie jest tak dla ścisłości. A co do zastepowania talrzowaniem orki to pisałem pare zdań wyżej:) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiem ci że jak ktoś potrafi robić w ziemi to i z VI klasy się wyżywi, a zły rolnik nawet z czarnoziemu nie będzie mieć plonu. Jak to mój dziadek mówił: Dobry tancerz nawet na 1 desce się wytańczy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Ta 6sta klasa może byc różna (sypki piach) lub gleba piaszczysta ale bardzo podmokła na niej przy suchym roku plony są na niej bardzo dobre podaje tem przykład gdyż nie można porównywac sztywno klas .Jeśli chodzi o choroby grzybowe z nieprzykrytych resztek po żniwnych to kto uzasadnił że występują bardziej nasilone (a może nie) czy przeprowadzał ktoś wieloletnie doświadczenia no jednym polu w systemie orkowym i bez orkowym uwzględniając odmiany. Ponieważ jedna odmiana może wypaśc gorzej w uprawie bez orkowej a druga lepiej niż w orkowej a co do siewu bez orkowego to ja sieje nawet pietruszke,marchew,buraki cukrowe a niektuży mają problem z zbożem i kukurydzą niech troche pomyślą.Po orce chyba każdy potrafi zaśiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

kto tu nie ma praktyki lekka ziemia nie ma oprów?pawsko zastanów sie co ty mówisz. mówi ci coś nazwa euro farm??? tam za swoich czasów siali po 8000 ha. kuku i do póki orali to mieli plony pózniej zaczęli kombinować z uproszczeniami i plony spadły ,ale to nie wszystko jest takie gospodarstwo koło piły bodajże 14000ha. wszystko bezorkowo robią po za kuku, było o tym w RPT. i sprzęt mają na pewno lepszy niż ten twój koekerling choć nie mówie że to zła maszyna,i nie pisz że ktoś nie ma praktyki jak nie wiesz z kim sie zadajesz bo takimi tekstami podważasz doświadczenia dużo mądrzejszych i bardziej doświadczonych od siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

w ostatnim numerze farmera jest o wadach i zaletach uprawy bezorkowej.nie wyglada to na artykul sponsorowany-w wiekszosci gazet rolniczych, jest artykul a przy nim reklama jakiegos produktu[przypadek??? co uczciwsi pisza ze to artykul sponsorowany]. wynika z niego ze wad jest wiecej niz zalet i cala ta technologia wydaje sie deta.ja czesto stosuje uprawe uproszczona ale czesto wyniki tego sa kiepskie-zachwaszczenie,kiepska struktura


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Plony spadly gdy przestali orac i wprowadzili uprawe uproszczona gdyz moim zdaniem popelnili kilka bledow. My sialismy kukurydze bezorkowo byla ok 25 cm wyzsza , a co do artykulu papier przyjmie wszystko... A co do 6 klasy gleby posiadam tylko 1 ha reszte mam 4 klasy odnioslem sie tylko do wyzej wymienionego artykulu. Niektorzy ida na latwizna na duza skale z uprawa bezorkowa nie sprawdzajac dokladnie najpierw na mniejszym areale sposobu upraw. Moze nie jestem najmadrzejszy ale mam doswiadczenie 20 letnie moze przeprowadzilem ok 100 doswiadczen. ( Np. zasialem na gleboszu kukurydze tak ze kazdy pas siewny przypadalidealnie na kieł głębosza. Uprawa byla w monokulturze, a rosliny te wyrosly mimo suszy znacznie wyzej. ) Mozecie sobie pisac coi chcecie a ja i tak swoje wiem, choc czesto tez popelniam bledy, ale zawsze probuje je skorygowac ( jak ktos uprawia kilka tysiecy hektarow bezorkowo niesprawdzajac dokladnie wszystkiego i plony mu spadaja wg jest idiota). A jesli chodzi o sprzet to sam zrobilem i sie ciesze. A gdybym chcial kupic to bym soobie kupil taki zeby oko zbielalo. Gdyz hektar ziemi przy duzym miescie gdzie mieszkam kosztuje milion zlotych, ale chyba nie o to chodzi, abysmy sobie tutaj nawzajem wygadywali, zreszta nie musze w ogole na forum pisac, jak chcecie mozecie zmazac wszystkie moje posty. Pozdrowienia dziadek Andrzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Andrzej3560 zgadzam sie z tobą w 100% a może nawet w 120%;) ja również sieje warzywa bezorkowo moze nie pietruszke choć w tym roku chce zasiac ale ogorki cebule sdze ziemniaki tez bezorkowo i spadkow plonow nie widze a wrecz przeciwnie.Co do zarzutow o wymądrzanie sie i obrażanie to jestem daleki od tego ale jak ktos pisze bzdury to trzeba czasem napisać wprost co sie mysli bo nie ma sensu za kazdym postem sie spierac o to samo.Euro Farm miał prawie 15tys hektarów miał 52 ciągniki Case w zasobie i około 40 kombajnów też Case choc okazyjnie inne tez bywały do tego niezliczone ilosci sprzetu Jednego głównego mechanika który ten sprzęt serwisował pod sobą miał 6 ludzi i bande pijaków traktorzystów spod sklepu oczywiscie nie wszyscy ale wiekszośc bo nie miał kto pracowac. jakbys IRON wiedział o przekrętach jakie tam były to bys inaczej patrzył na te spadki plonów a firma upadła nie bo plony spadłu tylko że panu D. zachciało sie developerki i biznesu.tak wiec nie pisz znów o czymś o czym nie masz pojęcia za blisko byłem eurofarmu żebyś mi wpierał że jak zaczeli bezorkowo to plony spadły, albo nie widziałeś jak orali a mianowicie w wiekszości przypadków zaczernić pole i tyle taka to orka była. Andrzej3560 ma całkowitą racje i z nim chętnie powymieniam doswiadczenia o uprawie uproszczonej bo sam na własnych polach spraktykował i praktykuje bo nie sztuka raz posiac po talerzówce coś tam nie wyjdzie i zgonić że to przez to ze nie było orki.Jak napisał Andrzej po chyba orce każdy potrafi zasiac niestety do innowacji i ciezko sie jest przkonac i z góry zakładamy że sa złe.tak jak wlatach 80tych by cię wysmiali że rzepak sie sieje w ilosciach 2-3kg/ha a dziś to norma a czasem i mniej dla hybryd a w tamtych czasach 8kg/ha to była norma. tak mozna porównać metode orkową do bezorkowej jest cała rzesza zwolenników orkowej i garstka zwolenników bezorkowej, cieżko sie jest przebic.NIech każdy robi jak uważa za słuszne i będzie dobrze. aha jeśli ktośsie poczuł obrażony to przepraszam ale poprostu nie lubie próżnego gadania konkret sie liczy, teoria poparta praktyka doświadczenia i na tym pownniśmy sie na tym forum skupić a nie na wytykaniu kto lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Macie racje nie chodzi o wymadrzanie , ale podam jeszcze jeden przyklad : w tradycyjnej uprawie orkowej na uwrociach takze sie orze i powiedzcie mi dlaczego, gdy zasiejemy rosliny na uwrociach mimo przewaznie nakladajacego sie czesciowo nawozenia oraz dobrego uprawienia gleby agregatem plony zazwyczaj sa slabsze? Ja uwazam ze siejac wzdluz pole ugniatamy uwrocie i konczac zasiew uprawa przedsiewna a nastepnie siew uwrocia nie napowietrza dobrze dolnej warstwy zajezdzonej gleby. Dlatego plony sa przewaznie nizsze. Uwazam, ze talerzowka jaka taka nie zastapi orki, gdyz spulchnia tylko wierzchnia warstwe gleby. Dlatego nalezy zastosowac w uprawie uproszczonej inne narzedzia , ktore spulchnia glebe glebiej. Wracajac do artykulu mowilem ze papier wszystko przyjmie (czytalem go). Mialem doswiadczenia z zdrowotnoscia warzyw na azotany i metale ciezkie, po 10letniej uprawie bezorkowej wypadly 10 razy ponizej normy, wiec chocby w tym punkcie sie to nie zgadza. Moim zdaniem zasiali je w glebe o zbyt malej zawartosci powietrza. Gleba taka trula rosliny. Z moich skromnych doswiadczen wynika jak juz wczesniej pisalem , ze o dobrych plonach decyduje zyznosc gleby, a jeszcze wazniejsze jest jej napowietrzenie. (Na uwrociach i na zajezdzonej glebie mimo nawozenia mineralnego i organicznego za wiele nie urosnie. Niewazne jest czy slomki ulozycie wzdłuż czy w poprzek liczy sie zyznosc gleby, skladniki pokarmowe, struktura oraz warunki powietrzno- glebowe. ) Moze po 20 latach nie mam punktu odniesienia wiec bede musial zaczac orac, a ze jestem uparty , gdy wszyscy kupuja plugi obrotowe ja kupie sobie zagonowy- chyba 5. Powiedzcie jakie cacko mam wybrac. Co tam po 20 latach sobie pooram;) Pozdrawiam jade orac ( poczekam az dobrze obezschnie) Za rok odpisze jakie beda wyniki. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

pawsko na temat euro farmu to nie bedziesz mnie uświadamiąć bo wiem więcej od ciebie ale nie o to tu chodzi,ale na forum nie wypisuje się takich żeczy chyba bo ktoś ci może za takie gadanie smrodu narobić i nie będę tu mówić skąd co wiem bo nie których rzeczy po prostu nie można publicznie rozgłaszać a na temat euro farmu to nawet na PW nie napisze.wracając do uproszczeń ja też zacząłem stosować po rzepaku i gryce.co do siania w latach 80 tych to owe 8 kg. rzepaku na ha. nie wynikało ze złej uprawy czy gorszego sprzętu ale z tego że tamte odmiany żeby wydać jakiś plon musiały być tak gęsto siane obniżenie ilości siewu to też zasługa lepszych zapraw a nie samego sprzętu,jeśli chodzi o rzepak to marnie widzę jego plonowanie beż głębokiego spulchnienia ziemi,koledzy macie rację ale jak zawsze są przypadki że tradycyjna uprawa bądż uproszczona okazuje się lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Andrzej z uwagą czytam twoje posty i uważam że wiesz co piszesz gdyż sam tą uprawę doskonalisz, zastsnawiasz się pewnie dlaczego ta technika przyjmuje się z takim oporem wg, po pierwsze maszyny do takiej uprawy są drogie, wymagaja ciągnika o dużej mocy a co najważnejsze znajomości warunkow powietrzno-wodnych, żyzności no i dokładności wykonania zabiegu. Piszesz że przez 20 lat doskonalileś technikę bezorkową i osiągasz wyniki lepsze gołym okiem, ale trzeba powiedzieć sobie jasno że ta technika jest dla osób o dużej wiedzy z zakresu gleboznastwa chemii rolnej, mikrobiologii a ta wiedza jest u nielicznych, a wiedza plus praktyka plus kasa daja efekty, ja widzę ludzie co pokończyli szkóly średnie lub studia rolnicze maję lepsze efekty od rolników bez wykształcenia. Piszesz że ludzie próbują techniki bezorkowej potem wjeżdżają na mokre pole ujeżdżą a potem są wrogami tej techniki a wynika to z niewiedzy bo u nas utarło się że rolnikiem może być każdy bo o czym się tu uczyc ? Jak mówię do młodszych kolegów że trzeba się podszkolić z chemii rolnrej z genetyki to się śmaili potem jest szkolenie firm chemicznych, nasiennych pytaja się mnie co znaczą pewne slowa bo nie rozumieją o czym mówi fachowiec. Andrzej jeżeli ci ta technika daje ci efekty to nie orz sam pisałeś że pługiem można zniweczyć efekty na ktore czekałeś więc po co orać.

Jestem zdania większość rolników wie jaka technika sie sprawdza u niego bo wie jaka ma glebę i jakie popełnił będy i jak je korygować, ja pozostanę prz systemie orkowym i powtórzę jeszcze raz że po żniwach pozostaje u mnie warstwa sieczki którą trzeba wymieszać z gleba aby uległa rozłożeniu , niewidzę siewu precyzyjnego i wschodów w mieszankę słomy z glebą z przewagą słomy. Po żniwach pod pszenicę pryskam mocznikiem i talerzuję a potem bronuję. Po ok. 2 miesiącach orzę a słoma jest jużna na tyle rozłożona że skiba kryją bez problemu. Potwierdzeniem skutecznoiści mokjem metody jest to iż orząc za rok np . orkę zimową nie widać resztek słomy jedynie gdzie niegdzie wyrzuci się próchnica ze słomy. Tak jak nie umiejętnie można stosować technikę bezorkową tak samo można psuć glebę pługiem orząc np gdzy jest zbyt sycho lub mokro ale wszystko jest kwestią wiedzy i praktyki, niech każdy pozostanie przy tym co mu wychodzi, jezeli Andrzejowi wychodzi dobrze uprawa bezorkowa to gratulować ale trzeba wyraźnie powidzeć że nie jest to technika dla każdego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Iron Mówi o rzeczach które i tak wszyscy ci co znają epoke eurofarmu i tak wiedzą wiec nic nowego nie mówie ale to nie forum o tym.:)Moim zdaniem jak juz to tez było pisane niech każdy uprawia jak uważa za lepsze. pług zawsze bedzie w modzie i tego wiekszośc sie bedzie trzymac uproszczenia są dla tych co szukają innowacji i polepszenia dochodowości z rolnictwa, każdy ma swoje racje swoje założenia uprawowe i poprstu sie wiekszości ludzi nie przekona a ci co stosują uproszczenia mogą tylko podsuwac swoje doświadczenia z tym związane i ewentualnie wymieniac je miedzy sobą bo wg mnie nie przekona sie ludzi którzy od wielu wielu lat stosują system orkowy.już bardziej to dociera do młodych rolników.Aha Iron i zakończmy te spory nie w temacie forum bo do niczego dobrego to nie prowadzi, ale pod rzepak tez można bezorkowo uprawiac i siac i plony sie osiąga również wysokie jak w orkowym systemie: pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

jak stosuje system bezorkowy tylo na rzepaczyskach przed pszenicą to pomysł dobry czy chybiony ?


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Moim zdaniem chybiony, bo jak już zaczynasz bezorkowo pod jedną uprawę, to się już go trzymaj i pod inne tez stosuj, bo takie mieszanie, raz orka, raz bez orki, nie jest zbyt dobre. Ale to moje zdanie ;)

Edytowano przez MarcinPykuS
Cytowanie poprzedniego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

a tak mi to fajnie wychodzi. I ziemia po rzepaczku tak się ładnie rozsypuje i wapno zawsze tak nie zagłeboko wymieszane. I słomy nie ma dużo zobacze jak to wyjdzie w tym roku bo mam tak 35 ha pszenicy. Jak będzie padaczka to zaniecham. Ciekawą prowadzicie dyskusje.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Ja bym tego nie nazwał systemem bezorkowym, raczej uproszczeniem.

 

My tak robimy od ponad 10 lat i wychodzi to fajnie. Najpierw gruber lub talerzówka, ale dopiero gdy pokiełkuje osypany rzepak na ok 5- 10 cm.

Potem przed samym siewem głęboko gruber, a w miedzy czasie jak mocno wschodzą samosiewy brona lub agregatem przejedziemy. No i siew pszenicy uprawowo siewny.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj