Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak

3558 odpowiedzi na ten temat

#1081 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 22 lipiec 2012 - 11:20

Rzepak Czy cena 50 zł/t słomy rzepaczanej jest dobra? Ile ton takiej słomy wychodzi z ha gęstego rzepaku, aczkolwiek wysoko koszonego?
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak Dzisiaj, 13:49
  •  

#1082 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7796 postów

Napisany 22 lipiec 2012 - 11:34

Rzepak Z pszenicy po 180-200 chcą a rzepak 50. Trochę to śmieszne. JA osobiście nic nie sprzedaję bo co później do ziemi włożę .Pozbędę się materiału na próchnicę.

#1083 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 28 lipiec 2012 - 09:52

Rzepak panowie, jestem calkowicie zielony jesli chodzi o technologie uprawy rzepaku ;) chcialbym dowiedziec sie tylko jakie są koszty uzyskania średniego plonu rzepaku w porównaniu uzyskania sredniego plonu do pszenicy ozimej.
np. koszty uzyskania średniego plonu pszenicy to 100% - wzorzec.
a jak to procentowo wyglada w rzepaku w stosunku do pszenicy?
nie chodzi mi o dochód z ha, tylko koszty uzyskania średniego plonu - w pszenicy mozna przyjac ze bedzie to ok 6t - jesli nie zgadzacie sie, prosze o wase sugestie.

oczywiscie zdaje sobie sprawe z roznych warunkow, gleb i roznej intensywnosci upraw w kraju. Ale mysle ze da sie to usrednic.
dzieki, pzdr.
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Chroń rzepak! zobacz »

•  

#1084 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 lipiec 2012 - 13:58

Rzepak 70zł/t to jest mniej niż sama wartość NPK w słomie, więc absolutnie nie warto, mój sąsiad kupuje słomę po 100zł/t (na opał) a swoją z rzepaku zostawił na polu, każda tona słomy z rzepaku to 17kg samego potasu, czyli już ponad 50zł + 7kg N czyli prawie 30zł, do tego dużo wapnia, magnezu i substancji organicznej,

rzepak opłacało się siać (nawet w monokulturze) kiedy stosunek ceny rzepaku do pszenicy przekraczał 2, teraz jest poniżej dwóch, więc przy średnim plonie rzepaku 3t i pszenicy 6t, zważając na wyższy nakład na rzepak co najmniej o 30% nie warto się na nim specjalnie skupiać (jeśli płodozmian tego nie wymaga), na przykład w zeszłym sezonie zebrałem 2,2t rzepaku a pszenicy ozimej średnio 6t, a w tym plon mam jednakowy 0t ale na pszenicy mniejszy nakład, ponadto rzepak bardzo zachwaszcza pola (szczególnie w okopowych)

#1085 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 29 lipiec 2012 - 12:50

Rzepak Witam w zeszłym roku na jednej działce spaliłem sobie rzepak herbicydem zbożowym (resztkami) nic z niego nie było, miałem teraz tam jęczmień jary już skoszony ładnie sypał, w tym rzepaku było bardzo dużo rumianu, mogę swobodnie zasiać rzepak w tym sezonie czy będzie nasilenie rumianu? Oprysk planuje Commandem Top 375.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1086 Share Brus87

Brus87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 29 lipiec 2012 - 17:31

Rzepak Mam ponad 3h laki i chce ja zlikwidowac za poczet zasiewu rzepaku.
Co musze zrobic i jesdnoczesnie przygotowac ziemie pod zasiem?
orka, randapowanie itp. prosze o pomoc

#1087 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1249 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 lipiec 2012 - 16:30

Rzepak lepiej to zaoraj na zime i posiej mieszankę lub sam owies.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#1088 Share szymon17

szymon17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 30 lipiec 2012 - 19:30

Rzepak

Czy cena 50 zł/t słomy rzepaczanej jest dobra? Ile ton takiej słomy wychodzi z ha gęstego rzepaku, aczkolwiek wysoko koszonego?

Bardzo śmieszną cenę podałeś. Z hektara u mnie było około 10 kulek 120x120 słabo zbitej.
Od 50-100 zł za kulkę słomy pszennej,jęczmiennej, itp. 400zł/tonę , 300-400zł/hektar. Za słomę z rzepaku brałbym 250-300zł/hektara czyli za około 10 kulek czyli 25-30zł za kulkę. Mała kostka 2,5-4,5zł, na przyczepę 4,5 tonową wchodzi około 150 balotów przy 5 warstwach. Zaznaczam że tam gdzie mieszkam jest obecnie spory deficyt słomy.
Tak to mniej więcej wygląda w moich stronach.

Edytowany przez szymon17, 30 lipiec 2012 - 19:37.

#1089 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 30 lipiec 2012 - 20:55

Rzepak czy kosił ktoś kiedyś rekordem rzepak bez zmiany sit na drobniejsze ??

#1090 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 30 lipiec 2012 - 21:38

Rzepak U mnie było tak właśnie koszone Rok temu. Rzepak był dość ładny i oczywiście dosuszany glifosatem. Sąsiad kosił rekordem ze stołem do rzepaku na zwykłych zbożowych sitach. I góra i dół były pozamykane a wiatrem sterowana była czystość ziarna. Nie wyszło to najgorzej, zanieczyszczenia chyba 2,5-3 % średnio wyszły. W tym roku kupił sita otworowe (coś koło 450 zł) i zanieczyszczenia spadły do 1.5 %.
Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1091 Share lukejro

lukejro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 31 lipiec 2012 - 19:55

Rzepak Ja w tym roku jd 952 na zwykłych sitach żaluzjowych miałem 0,5% zanieczyszczeń. Rzepak był pryskany glifosatem.

#1092 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 31 lipiec 2012 - 23:15

Rzepak Wszystkim, którzy zamierzają rozpocząć uprawę rzepaku lub zwiększyć jego areał (a widzę, że jest takich sporo) zalecam baaardzo dokładnie przeczytać wszystkie tematy o cenie ziemniaków.Za rok to samo może być z rzepakiem i podobnie zacznie się szukanie winnych niskiej ceny. Oczywiście mogę się mylić, ale na wszelki wypadek zmniejszam areał rzepaku z 90 ha do 50.

#1093 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 01 sierpień 2012 - 07:44

Rzepak ja również proponuję zapoznać się z rynkiem ziemniaków oraz rzepaku, proszę przy tym zauważyć, że rynek ziemniaków jest zamknięty i w praktyce ogranicza się do rynku krajowego co przy malejącej konsumpcji i dużych wahaniach podaży i tym samym cen rodzi właśnie takie kwiatki, natomiast rynek rzepaku jest rynkiem światowym i to nie polska kształtuje na nim podaż ani cenę, ponadto produkt w przeciwieństwie do ziemniaków jest homogeniczny (kupi go każdy), popyt i podaż są w miarę stabilne (brak sezonowych wahań cen jak np na rynku ziemniaka, gdzie cena spadła z sezonu na sezon o 90%), także raczej proponuję zejście z produkcji ziemniaków i siew rzepaku, gdzie przychód jest taki sam albo i większy a koszty produkcji (z pominięciem magazynowania i przygotowywania do sprzedaży) są o połowę mniejsze

#1094 Share BASF

BASF

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 03 sierpień 2012 - 09:51

Rzepak Na http://www.agro.basf...awozenie_8.html nowy artykuł dr Szczepaniaka z UP Poznań na temat przedsiewnego nawożenia rzepaku ozimego
BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90

www.agro.basf.pl

#1095 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 03 sierpień 2012 - 21:34

Rzepak Skoro na przyczepę wchodzi 5 ton zboża to jak to wygląda z rzepakiem ?? będzie ważył dużo mniej czy jak ??;) podzielcie się waszymi spostrzeżeniami ;)

#1096 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 03 sierpień 2012 - 21:41

Rzepak Oczywiście, że mniej. Na moją przyczepę wchodzi ok 6- 6,7 t rzepaku. Dla porównania pszenicy jest przeważnie ok 1-2 t więcej.
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#1097 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 04 sierpień 2012 - 22:30

Rzepak Gęstość rzepaku to ok. 660kg/m^3 (żyta 700-800kg/m^3, pszenicy 700-830kg/m^3). Co do wartości w nawiasie nie jestem do końca pewien. Jest wiele czynników które wpływają na gęstość, ale to całkiem inna historia... Zmierz przyczepę i pomnóż przez gęstość.

#1098 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 07 sierpień 2012 - 11:10

Rzepak Po raz pierwszy chcę zasiać rzepak, chciałbym się zapytać czym kierujecie się przy wyborze odmiany rzepaku? Mieszaniec czy odmiana liniowa? Przerażają mnie ceny mieszańców więc postawię chyba na liniową. Rzepak będzie rósł na stanowisku po pszenicy/jęczmieniu jarym, przedsiewnie zamierzam go nawozić około 410kg/ha polifoski 6, klasa gleby IIIb/IVa kompleks pszenno buraczany, PH raczej w normie, wapnowane kilka lat temu, pszenica w tamtym roku sypała na przyzwoitym poziomie przy nie wielkim nawożeniu a tegoroczny jęczmień też nieźle sypnął a on jest wrażliwy na niskie PH. Może jakieś rady ? Byłbym wdzięczny :)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#1099 Share eMWu

eMWu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 12:23

Rzepak Koszt mieszańca w porównaniu do liniówki jest wyższy o ok 100zł/ha. Mieszaniec da na pewno, jeżeli obędzie się bez śniegu w maju czy gradobicia, co najmniej 10-15% więcej plonu z hektara. Jak dla mnie zakup liniówki się właśnie nie opłaca. Jeżeli siejesz wcześniej niż w zaleceniach, to dla niektórych odmian można zmniejszyć obsadę roślin nawet do 35 roślin/m^2, co jeszcze bardziej obniży koszty (ale trzeba pamiętać o skróceniu roślin, aby wykształciły więcej rozgałęzien bocznych i mniej wyniosły stożek wzrostu).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1100 Share matjaz5

matjaz5

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 07 sierpień 2012 - 15:47

Rzepak Witam mam pytanie siał ktoś odmiany kodiak F1 albo monolit ??