Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#2361 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 18 październik 2013 - 19:02

Wapnowanie pola W przyszłym sezonie po żniwach chciałbym zastosować wapno magnezowo węglanowe w dawce 3t/ha dodam ze nasze pola nie były wapnowane masę lat na niektórych polach rozrasta się coraz bardziej skrzyp polny jak sądzicie wapno zahamuje wzrost skrzypu i przywróci dawny potencjał ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:45
  •  

#2362 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 październik 2013 - 21:03

Wapnowanie pola Może tak może nie... Nikt nie przewidzi. Nie wiadomo jakie masz pH. Niektóre firmy przy zakupie wapna wykonują badania gleby nieodpłatnie. Poza tym koszt badanie gleby nie jest wysoki ok 10zł na 1 próbę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2363 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 18 październik 2013 - 21:40

Wapnowanie pola a na ile się sprawdza ze skrzyp polny jest jedna z pierwszych oznak ze pole wymaga wapnowania i jakie ph go zwalcza ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2364 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 18 październik 2013 - 22:24

Wapnowanie pola Skrzyp jest wskaźnikiem niskiego pH, najbardziej takie lubi, choć w wyjątkowych sytuacjach rośnie również nawet na odkwaszonych glebach, Lubi też dość wilgotne gleby.
Zapraszam na swój profil

#2365 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 październik 2013 - 07:02

Wapnowanie pola na skrzyp to wapnowanie+ starane (fluoroksypur chyba substancja czynna) lub jego odpowiedniki.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2366 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 19 październik 2013 - 19:29

Wapnowanie pola

witam
Oczywiście wszystko zależy od rodzaju gleby ale z grubsza wygląda to tak że wapno ma w sobie jakiś potencjał odkwaszania gleby np: kilogram wapna odkwasza 2 tony kwasnej gleby z pH 4,0 do pH 7,0 . Ale każde wapno ma inny potencjał i jedno jest mocniejsze a inne słabsze. Najlepsze w odkwaszaniu są kredy i mączki wapienne . Więc jak zastosujesz dobre wapno to możesz odkwasić większą ilość gleby , istotny jest tez system wysiewu wapna i stopień równomierności , jeżeli wapno się zbryli to efekt będzie widoczny dopiero jak bryłki się rozejdą po polu równomiernie więc na pewno nie za szybko. Ogólnie prawidłowo wysiane dobre wapno- nawet w małej ilości- może spokojnie odkwasić glebę szybko z pH 4,0 do pH 7,0 . Przy małej ilości nawozu problemem może być jedynie głębokość tego odkwaszenia, może się okazać bowiem że wierzch będzie odkwaszony a spód nie .

wysiewalem w tym roku krede z dwikoz na orane okolo 1 tony na ha czyli dosyc duzo i przejechalem bronami. pH bylo przed wapnowaniem 4,45. Jest szansa ze podniesie na 5,5 ? I jeszcze co sadzisz o sypaniu tej kredy w uprawie porzeczki czarnej pod krzaki? szybko to przenika wglab gleby? pozdrawiam

#2367 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 19 październik 2013 - 20:03

Wapnowanie pola @ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

#2368 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 20 październik 2013 - 08:40

Wapnowanie pola Koledzy czy lepiej wapnować teraz jesienią pod pług czy na wiosnę pod kultywator a może to bez różnicy?

#2369 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 20 październik 2013 - 09:09

Wapnowanie pola Jaka gleba? jakie pH?co bedziesz uprawiać?

Proponuje wiekszości z was wpisać w google nordkalk-_rolnictwogkk7, przyczytać i przeanalizować...

@Agronom_kujawy ile potrzeba Ca żeby zneutralizować 100kg S?

Edytowany przez przemol87, 20 październik 2013 - 09:16.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#2370 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 20 październik 2013 - 10:38

Wapnowanie pola Nie mam na myśli konkretnej uprawy ale pH to masakra średnio 4,4

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2371 Share Pafnucek

Pafnucek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 październik 2013 - 18:12

Wapnowanie pola Nie zrobiles błędu, POLCALC to KAMIEŃ, czyli wapno z przerobu skał wapiennych, wiec zanim się rozpuści to i reszta Ci się wchłonie. Zamiast POLCALC , który ma tylko dobry marketing a nie rózni się od normalnego wapna węglanowego z przerobu skał wapiennych, zastosuj cos tańszego a lepszego.

pozdrowienia

Panowie zmieszałęm przed siewem pszenzyta polifoske 6 z wapnem granulowanym polcalc i sie zastanawiam czy nie zrobiłem błędu..może to mieć jakieś negatywne skutki?

Człowieku, wapno ma nie dzialac długo albo krótko, tylko ma działac SKUTECZNIE. To znaczy, ze w możliwie krótkim czasie ma bezpiecznie i możliwie wysoko podnieść pH. To oznacza , ze trzeba odpowiednio często kontrolować pH gleby i UTRZYMYWAC ten poziom. Zrób tak, a nie będziesz mieć problemów w rodzaju " nie wiem jakie wapno i czy działa krótko czy długo". Nie polecam Ci wapna POLCALC, nie ta cena, nie ta jakość, osobiście się zawiodłem, reszta według Twojego uznania.

pozdrowienia

@ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

Koledzy czy lepiej wapnować teraz jesienią pod pług czy na wiosnę pod kultywator a może to bez różnicy?

Im szybciej dasz dzialac wapnu tym lepiej, oczywiście jeśli możesz wjchac w pole.

#2372 Share MarcinO10

MarcinO10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 21 październik 2013 - 18:54

Wapnowanie pola Panowie, czy jest sens dopłacić i kupić droższe wapno NORDKALK Standard Cal (118zł tona netto), czy równie dobre będzie węglanowe 50% z którejś z kopalni Sandomierskiej (wożą stamtąd okoliczni dostawcy, cena netto 85zł tona) Gleby średnie i lekkie, głównie pod kukurydzę i użytki zielone na ornych.
Ceny z transportem.

#2373 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 październik 2013 - 20:30

Wapnowanie pola Witam czy ktoś stosował mączke dolomitową w jakie ilosci na ha? drugie pytanie czy można wapno zastosować pogłównie na pszenice ozimą ph niskie 5.3 jesli tak to jakie?

#2374 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 22 październik 2013 - 07:24

Wapnowanie pola

Panowie, czy jest sens dopłacić i kupić droższe wapno NORDKALK Standard Cal (118zł tona netto), czy równie dobre będzie węglanowe 50% z którejś z kopalni Sandomierskiej (wożą stamtąd okoliczni dostawcy, cena netto 85zł tona) Gleby średnie i lekkie, głównie pod kukurydzę i użytki zielone na ornych.
Ceny z transportem.

Osobiście uważam że warto bo to jedne z najlepszych wapn, coś na bazie kredy. Naprawdę widać jak da sie już w pierwszym roku. Ja dawałem po 2-2,5 t/ha. Spytaj się w Dalgty bo niby mają to samo wi innej cenie.

#2375 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 22 październik 2013 - 19:15

Wapnowanie pola Ja stosowałem Nordkalk Standart pierwszy raz. Na efekty poczekam wiadomo na następny rok. Aczkolwiek nie można mieć zastrzeżeń do granulacji (rozdrobnienia) Co ciekawe większość drobnych cząstek około 2-3 mm któe nie były rozdrobnione można było paznokciem rozkruszyć. Czyli jak kolega wspomniał jest to coś kredopodobne albo co raczej lepiej zabrzmi jest młodą skałą. Kupowałem inne wapna i węglanowe, magnezowe dolomity Na 1 rcw ładowałem te wapna w ilości 3-3,5 a Nordkalku Standart 2,7 -2,9 tony.

#2376 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 październik 2013 - 21:46

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:13.

#2377 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 22 październik 2013 - 22:26

Wapnowanie pola Jak jest z zasobnością gleby? Odkwaszenie gleby wiąże się z lepsza przyswajalnością fosforu więc może nie będzie konieczne jego zastosowanie.
Zapraszam na swój profil

#2378 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 październik 2013 - 08:29

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:11.

#2379 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 październik 2013 - 12:37

Wapnowanie pola Jak nie jesteś pewien co do zasobności gleby zrób badanie to ci wiele wyjaśni i będziesz wiedział na czym stoisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2380 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 23 październik 2013 - 15:02

Wapnowanie pola

Mam taki dyleat, w przyszłym roku zamierzam zasiać rzepak, po skoszeniu zboża chciałbym wysiać wapno Nordkalk Fast Cal. Problem polega na tym, że u mnie od skoszenia zboża do wysiewu rzepaku jest 1-2 tygodnie i nie wiem, co zrobić żeby wapno nie gryzło się, z zastosowanym fosforem pod rzepak? Myślałem, aby przykładowo Polidap wysiać z pierwszą dawką azotu pod zboże, a przed siewem rzepaku wnieść tylko potas, co Wy na to?

wapno daj na rżysko potem agregat podorywkowy,przerwa kilka dni, nastepnie nawóz i orka - ja tak robie i jest ok