Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rzepak i nawożenie [połączone]

11293 odpowiedzi na ten temat

#10661 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 sierpień 2016 - 08:05

Panowie mam 3 warianty nawozu pod rzepak;

I. polifoska 6 NPKS (6-20-30-7) w dawce 300kg/h i polifoska 21 NMgS ( 21-4-35) w dawce 100 kg/h.

II. Yara PKCaS ( 20-30-6-5) w dawce 300kg/h,  Mocznik (46N) w dawce 100kg/h , Kizeryt MgS ( 25-20) w dawce 100kg/h

III. Superfosfat wzbogacony P-Ca ( 40-10) 150kg/h , Sól potasowa (K 60) 150kg/h, Polifoska 21 NMgS (21-4-35) 150 kg/h

Przeliczajac głowne składniki jest to podobne rozwiązanie dochodzą rózne  dodatki w różnych ilościach.

przeliczajac cenowo przy areale ok10h różnica  mieści sie w 500zł.

Co sądzicie  o tym a może  inne ciekawe rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem może być nasza gotowa mieszanka nawozowa:

superfosfat wzbogacony + sól potasowa

lub

fosforan amonu MAP + sól potasowa - tutaj świetna cena: NPK(CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) już od 1195 zł netto/t

Pozdrawiam.

Miał ktoś odmianę rzepaku Sherpa lub Fighter??

Polecam Sherpę - najlepszy system korzeniowy, więc odmiana idealna na słabsze gleby i mozaiki. Zimotrwałość oczywiście bardzo dobra. Zapraszam do zakupu u nas na big-agro.pl Nasiona tej odmiany mamy na miejscu więc dostawa na drugi dzień roboczy. Z populacyjnych polecam Monolita. Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Rzepak i nawożenie [połączone] Dzisiaj, 01:01
  •  

#10662 Share bamberool

bamberool

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 08:44

Rzepak i nawożenie [połączone] Proszę o porady.ogólnie stosuje fosforan amonu i Korn Kali.mam w tym roku inne źródło potasu i nie mogę dać fosforanu amonu (miałbym za duźo azotu).chce dać superfosfat.nie wiem który lepszy (prosty, czy wzbogacony).są różne opinie jeśli chodzi o przyswajalność, że mają inne składy to wiem.

Edytowany przez bamberool, 16 sierpień 2016 - 08:46.

#10663 Share Ambrilo93

Ambrilo93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 08:45

Panowie a co lepsze:

Sherlock 460 zł

Rohan 840 zł

Sory za powtarzanie pytania ale dziś dostałem taką oferte.

Proszę o szybką odpowiedź

pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#10664 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 16 sierpień 2016 - 09:04

Panowie mam 3 warianty nawozu pod rzepak;

I. polifoska 6 NPKS (6-20-30-7) w dawce 300kg/h i polifoska 21 NMgS ( 21-4-35) w dawce 100 kg/h.

II. Yara PKCaS ( 20-30-6-5) w dawce 300kg/h,  Mocznik (46N) w dawce 100kg/h , Kizeryt MgS ( 25-20) w dawce 100kg/h

III. Superfosfat wzbogacony P-Ca ( 40-10) 150kg/h , Sól potasowa (K 60) 150kg/h, Polifoska 21 NMgS (21-4-35) 150 kg/h

Przeliczajac głowne składniki jest to podobne rozwiązanie dochodzą rózne  dodatki w różnych ilościach.

przeliczajac cenowo przy areale ok10h różnica  mieści sie w 500zł.

Co sądzicie  o tym a może  inne ciekawe rozwiązanie

w wariancie 3 będzie najsłabsza przyswajalność fosforu. Jeżeli masz dobrą zasobność gleb w fosfor to większej różnicy Ci to nie zrobi ale jeżeli nie to bardziej celowałbym w wariant 1 i 2. A nie prosciej byłoby Ci dać np. 400 kg polifoski 6i już bez 21? Reszte siarki podasz na wiosne

Proszę o porady.ogólnie stosuje fosforan amonu i Korn Kali.mam w tym roku inne źródło potasu i nie mogę dać fosforanu amonu (miałbym za duźo azotu).chce dać superfosfat.nie wiem który lepszy (prosty, czy wzbogacony).są różne opinie jeśli chodzi o przyswajalność, że mają inne składy to wiem.

po częsci wyjaśnione powyżej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10665 Share Ksawery

Ksawery

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 12:17

Rzepak i nawożenie [połączone] A można obok siebie wysiac hybrydę i liniowke bo mi zostanie nasion i z hektar bylyby zmieszane nasiona

#10666 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 13:07

Którą opcję pod rzepak wybrac:

1=Polioska 6 350kg/ha

2=Lubofos  500kg/ha

3- Superfosfat 200kg/ha Saletrzak n27 z borem 200kg/ha wapno mag gr 28%-16% 200kg/ha

4=timac agro 500kg/ha

Jak macie coś lepszego to napiszcie 

#10667 Share Armand

Armand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 16 sierpień 2016 - 13:48

1=Polioska 6 350kg/ha

2=Lubofos  500kg/ha

3- Superfosfat 200kg/ha Saletrzak n27 z borem 200kg/ha wapno mag gr 28%-16% 200kg/ha

4=timac agro 500kg/ha

Z naszej oferty mieszanka nawozowa NPK(CaO-SO3) 6-15-25-(4-15) - 400 kg - ceny netto za tonę już od 1195 zł! Bardzo dobry fosfor z FA MAP.

Pozdrawiam.

#10668 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 14:00

Ja mam dwa pytania odnośnie siewu rzepaku

1. Jestem z zamojskiego i planowałem siew rzepaku 20 sierpnia, ale starszy usłyszał od kogoś, że to za wcześnie i komuśtam zakwitł za wcześnie i teraz cholernie wzbrania się przed tym pomysłem. Jak to jest w praktyce? Nasiona dk sensei, powolny wzrost jesienny więc nie powinno być problemu moim zdaniem.

2. Mam zamiar siać rzepak poznaniakiem na skrzyni bezstopniowej, co drugi lejek. Do zasiania 2,95 ha, zakupiłem jedną jednostkę siewną. I kuzyn stwierdził że nie dam rady wysiać wszystkich nasion i zabraknie mi ich. Ile w takim razie może zostać na dole skrzyni? Najwyżej zmniejsze obsadę, ale nie wiem o ile.

#10669 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 14:09

Amarand a co wybrałbyś z tych opcji co napisałem ?

#10670 Share m_i_c_h_a_l

m_i_c_h_a_l

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 14:09

1. Jestem z zamojskiego i planowałem siew rzepaku 20 sierpnia, ale starszy usłyszał od kogoś, że to za wcześnie i komuśtam zakwitł za wcześnie i teraz cholernie wzbrania się przed tym pomysłem. Jak to jest w praktyce? Nasiona dk sensei, powolny wzrost jesienny więc nie powinno być problemu moim zdaniem.

2. Mam zamiar siać rzepak poznaniakiem na skrzyni bezstopniowej, co drugi lejek. Do zasiania 2,95 ha, zakupiłem jedną jednostkę siewną. I kuzyn stwierdził że nie dam rady wysiać wszystkich nasion i zabraknie mi ich. Ile w takim razie może zostać na dole skrzyni? Najwyżej zmniejsze obsadę, ale nie wiem o ile.

Ad.2

A czy jedna jednostka to nie za mało?

Ja w tamtym roku siałem Sensei na 3 ha 3 jednostki i rzepak nie był siany gęsto.

Poniżej ze strony http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/praktyczne-jednostki-siewne,40410.html

"...Korzystając z materiału siewnego sprzedawanego w jednostkach siewnych nie trzeba wyliczać ilości wysiewu uwzględniając siłę kiełkowania i MTN. Jest to gotowa porcja nasion do wysiewu na jednostkę powierzchni – 0,5 lub 1ha...."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10671 Share daro189

daro189

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 15:02

obsada 50 roślin na m2, 0,5mln nasion na ha, w paczce 1,5 mln nasion, raczej jest dobrze ;)

#10672 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 16 sierpień 2016 - 15:16

Poznaniakiem za nic nie wysiejesz dobrze, popytaj znajomych czy komuś nie został z kilogram :) Przy próbie kręconej i tak musisz z 10% dodać na poślizg koła napędzającego. 

#10673 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 786 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 16 sierpień 2016 - 15:48

Rzepak i nawożenie [połączone] W rzepaku zazwyczaj jeden worek/jednostka jest na 3ha.

Zmniejszyć obsadę do 45roślin/m2 i po problemie, szczególnie, że chcesz zasiać co drugą redlice. Chociaż nie wiem jak poznaniak sieje.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#10674 Share Audi213

Audi213

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 16:00

A koledzy wyżej którzy wypowiadali się na temat poznaniaka jak myślą o tych 4 opcjach które napisałem u góry?

#10675 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 16:06

Gdy w dole skrzyni Poznaniaka , przy wysiewie co drugi lejek zostanie mniej jak 3 kg , wysiew stanie się początkowo mniej precyzyjny, a nastepnie niemożliwy , z uwagi na kształt skrzyni siewnika i odległość między kólkami wysiewnymi.

Jest na to prosty sposób , wymaga jednak dodania balastu w postaci rzepaku z plantacji towarowej pozbawionego siły kiełkowania przez np wyprażenie w piekarniku .

Nastepnie robisz próbę kręconą dla wysiewu 3 krotnie wyższego , dodając np 2 jednostki wypełniacza.

Na koniec siewu w skrzyni zostanie ok 3 kg , ale tylko 1 kg nasion kiełkujących , 

Dodatkową zaletą mieszania nasion z balastem jest bardziej precyzyjny wysiew , siejąc wyższe wartości , ryzyko błędu maleje , szczególnie przy starszym sprzęcie .

Co do zakwitnięcia , jest to raczej niemożliwe , gdyż wymaga jarowizacji , Nawet samosiew nie zakwita , a rośnie czasem już od 10 lipca .

Jeśli zasiejesz w ok 20 sierpnia , nie powinieneś mieć problemu , zawsze możesz go nieco wyhamować , a nie jest to jakiś specjalnie wysoki koszt.

#10676 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 16:21

1=Polioska 6 350kg/ha

2=Lubofos  500kg/ha

4=timac agro 500kg/ha

1 opcja. 3 za bardzo nie rozumiem.

Jest jeszcze Polidap + sól

1. 20 sierpnia to optymalny termin na sianie rzepaku w zamojskim. Owszem jest ryzyko że rzepak może zakwitnąć (szybki rozwój, słoneczna pogoda) ale od tego mozna się zabezpieczyć

2. Jednostka odmiany mieszańcowej (1,5 mln nasion) - zwykle na 3 ha przy obsadzie 50 roślin, jak chcesz siać w 40 roślin to będziesz miał na trochę ponad 3 ha.

Jednostka odmiany liniowej (zwykle 2,1 mln nasion, chociaż sa też 1,5 mln) - przy 50 roślinach nieco ponad 4 ha, przy 60 rośl - 3,5 ha

itd. itd. itd.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#10677 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 18:58

Jednostki Abakusa wysiewałem na 4ha ~40szt/m2. Sugerując się jednostka = 3ha, szkoda kasy. 

To samo z Alexanderem. 

@scoffer w jaki sposób wymieszasz w miarę dokładnie kwalifikat z tym tzw wypełniaczem? Nie realne. 

#10678 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 20:18

A w jakim celu potrzebujesz 100 % równomierności ?

Rzepak po wymieszaniu z balastem się nie rozwarstwi , ani balast ie pokruszy i przez cały czas wysiewu powinien stanowić w miarę jednorodna mieszankę .

Nasiono jest nasionem i nie ma znaczenia czy posiada siłę kiełkowania , czy tez nie . 

Partia stanowi mieszankę praktycznie identycznych kulek i z tytułu braku kiełkowania , czy tez pełnej siły ani nie osiądą na dnie , ani nie wyjdą na wierzch , stad mieszanka zachowa takie same proporcje do końca siewu .

Jeśli nawet rozrzut będzie wynosił od 55 szt do 45 szt/m2 , to nie ma to żadnego znaczenia.

Nie ma takiego siewnika , poza punktowym , który na każdym metrze wysieje identyczną ilość nasion , choćby były kalibrowane każde z osobna.

Dobrym sposobem na wymieszanie jest mała betoniarka , lub zaprawiarka bębnowa .

Co do wysiewu to problemem dla pytajacego , nie jest ilośc nasion na m2 , tylko specyficzna budowa skrzyni siewnika , która nie pozwala wysiac całości nasion , niczym wyssać paliwo ze zbiornika .

Na spodzie musi pozostać dwa-trzy kg nasion i tyle.

Przy F1 to dawka na więcej jak 1ha , stąd pomysł z tanim balastem , rozcienczajacym drogie nasiona.

Edytowany przez scoffer, 16 sierpień 2016 - 20:32.

#10679 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 17 sierpień 2016 - 09:43

Rzepak i nawożenie [połączone] Jakie są wasze sprawdzone środki i terminy odchwaszczania rzepaku? Czy wszystkie chwasty przedwschodowo a później tylko samosiewy, a może chwasty w fazie 3-4 liści rzepaku? jakie dawki środków?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10680 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 17 sierpień 2016 - 10:42

u mnie od lat sprawdza się teridox + comand zaraz po siewie. Kiedyś stosowałem butisan z comandem i butisan star solo i też było ok.

wszystko zależy od tego jakie zielsko masz na polu

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)