Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9025 odpowiedzi na ten temat

#141 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:49

VAT w rolnictwie

jeśli na fakturach zakupu masz więcej jak te 300 zł to tak co miesiąc US zwraca

ale jeśli nei to ja dopła ;) cam?

ps. ile jest watu w usługach weterynaryjnych, lekach, gotowych paszach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:23
  •  

#142 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 19:49

VAT w rolnictwie Tak dokładnie to nie bo nie jestem rolnikiem ale brat jest odkąd praktycznie przejął gospodarstwo

@Ferdek07 w usługach i lekach jest chyba 7% a w paszach jak dobrze pamiętam to chyba tylko 3% podobnie jak w nawozach i sznurek do pras a siatka do bel jest już chyba na 22%

#143 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:00

VAT w rolnictwie napewno jest 7 % w weterynari ja jestem od lutego na zasadach ogulnych i niewiem czy dobrze zrobiłem przechodzac na vat gazi a brat sobie chwali przejscie na vat

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:01

VAT w rolnictwie Jeszcze raz to za sprzedane mleko itd mam doliczane te 5% ryczałtu do ceny netto czy ceny brutto w końcu?
inaczej będąc na ryczałcie to mam 2% większą wypłate tak?

Tak licze przeliczam i wychodzi mi na to że rocznie zyskał bym tak ze 2 tyś może i nie (nie licząc zwrotu za ciągnik) więc nie wiem czy warto się wiązac no i dochodzi koszt księgowej na początku

#145 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:05

VAT w rolnictwie ferdek o 2 % bedziesz miał wieksza wypłate tylko ciagnik zakupujesz z tym vatem to uwiazanie faktury itd.

#146 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:09

VAT w rolnictwie no właśnie uwiązanie a na jak długo? tzn że nie można zejść na rente czy tam zrezygnowac po tych ustawowych 3 latach z vatu?

#147 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:09

VAT w rolnictwie ferdek zasada jest taka ze vat jest do liczany do ceny netto cena netto z vatem to cena brutto

#148 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:11

VAT w rolnictwie własnie jak to jest z tym vatem umnie w urzedzie skarbowym powiedzieli ze z vatu moge zejsc jak moja sprzedaz w roku nie bedzie przekraczała 40 000

#149 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:11

VAT w rolnictwie @dani221 brat jak najbardziej sobie chwali bo teraz budujemy oborę czyli jakieś 50tys VATu i są w planach zakupy maszyn czyli też vatu sporo

@Ferdek07 tak na ryczałcie masz wypłatę brutto większą o 2% ale nie wieże że aby sprzedać mleko za te 10tys nie poniesiesz w miesiącu 2000 zł kosztów na pasze paliwo itd itp

#150 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:14

VAT w rolnictwie

własnie jak to jest z tym vatem umnie w urzedzie skarbowym powiedzieli ze z vatu moge zejsc jak moja sprzedaz w roku nie bedzie przekraczała 40 000

nawet po 3 latach a to że ciągnik czy coś tam na co przyśpieszony zwrot jest to przez 5 lat karencja a na materiały budowlane 10 lat karencji?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:17

VAT w rolnictwie tak na maszyny typu ciągnik jesteś zobowiązany pozostać na vacie przez 5 lat a przy budowach to przez 10 lat ale można zrezygnować wcześniej tylko trzeba im część vatyu za te inwestycje zwrócić

#152 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:22

VAT w rolnictwie ale budowach tzn co ? jak chce dach na stodole zrobic i blache kupic to juz 10 lat przez to mam siedziec?

czy odlicze sobie wat jak kupie od sąsiada krowe lub jakąs maszyne?

gdy kupie jakąs chodowlaną sztuke i będe miał na to fakture to ile za bydło jest zwrotu?

#153 Share tomek

tomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:26

VAT w rolnictwie no ja przygodę z vat'em zaczynam do 1 marca zobaczymy jak to będzie;)

#154 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:28

VAT w rolnictwie zmiana blachy to chyba jako remont ale nie wiem dokładnie, a z zakupem od sąsiada to jak może ci fakture wystawić totak

#155 Share farmerpl

farmerpl

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:30

VAT w rolnictwie Nie żart.Tylko chce sie poradzic.w tej sprzedarzy (ok1.6mln) to bedzie przykładowo(w warchlakach i w paszy 3%) ok 40 tys vatu którego musiał bym zapłacic ale dostałbym 5% przy sprzedazy to ok 75 tys.(bedąc na ryczałcie)
Bedąc na Vacie odliczyłbym te 40 tys (plus paliwo nawozy sor itd to przykładowo ok 20tys vatu)plus jakis tam vat (bo narazie nie jestem w stanie powiedziec ile i co bym inwestował)
Tak by było mnie wiecej co roku
Ale w tym roku maszyny (ok 70 tys samego vatu) i cała modernizacja (ok 80 tys samego vatu)
Dobrze to rozumię??Macie juz jakis pomysł??

#156 Share dyczkowski

dyczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:45

VAT w rolnictwie To ja z innej beczki :D Sprzedaje towar np.1 wrzesnia i ubojnia wystawi mi fakture na ten dzień co sprzedałem im, a problem w tym ze kase mam po 45 dniach od sprzedazy... Czyli jak bede musaił VAt do US oddac od razu jak fakturke przy sprzedazy bede miał, czy jak kase przeleją?? ;)

#157 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 19 luty 2008 - 20:59

VAT w rolnictwie

To ja z innej beczki :D Sprzedaje towar np.1 wrzesnia i ubojnia wystawi mi fakture na ten dzień co sprzedałem im, a problem w tym ze kase mam po 45 dniach od sprzedazy... Czyli jak bede musaił VAt do US oddac od razu jak fakturke przy sprzedazy bede miał, czy jak kase przeleją?? ;)

jak masz fakturę wystawioną 1 września to masz czas na jej złożenie wraz z rozliczeniem do 25 następnego miesiąca czyli z kasą też sie wyrobisz

#158 Share cosmos

cosmos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 430 postów

Napisany 19 luty 2008 - 21:06

VAT w rolnictwie Ale jeszcze można ustalić rozliczanie VAT kwartalnie więc wtedy masz więcej czasu, można też (nie pamiętam jak to się nazywa) rozliczać opóźnione płatności w innym miesiącu (ale trzeba to zgłosić przy rejestracji).
a

#159 Share romanik99

romanik99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 20 luty 2008 - 00:13

VAT w rolnictwie a czy przejscie na vat przy sytuacji jak sprzedaje rocznie około 25 ton pszenicy, nie mam zadnych zwierząt a chcialbym odliczac vat za paliwo nawozy, moze jakies maszyny itp, jest oplacalne? wiem ze prawie zaden ze mnie rolnik ale tak pytam bo mozna by koszty troche obnizyc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share mav

mav

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 20 luty 2008 - 08:56

VAT w rolnictwie

Witam.Jestesmy na ryczałcie.Z zwiazku z planowanymi inwestycjami wacham sie czy nie przejsc na VAT)w tym roku chcemy zainwestować ok 800tys w maszyny i budowę)i w tym jest ok 176tys samego vatu.W kolejnych latach juz bym praktycznie tak nie inwetstował.jakies drobne+paliwo+nawozy+śor)) Ale jak sprzedam w ciągu roku za ok 1.6mln i do tego dostane 5 na ryczałcie 75tys co raku i bez zadnych kontroli i strachu.Czy mi sie opłaca przejsc na VAT??Doradzcie cos bo to są juz nie małe pieniądze

Jak masz obroty rzędu 1,6 mln to i koszty masz olbrzymie. Wiec dziwne że przy takich obrotach jeszcze jesteś nie na VAT. Nawet jak by twoje koszty były równe połowie obrotu (co jest grubo zaniżone) to masz ~ 1 mln zł w których jest pewnie z 150 tyś VATu. Że już nie wspomnę o każdych pracach remontowych,budowlanych, zakupach drobnych urzadzen w których sie płaci kosmiczne 22% podatku. Wiec jak to porównać do 75tys zł z ryczałtu ? Tracisz co roku tyle kasy, co niektórzy tyle rocznie nie zarabiają. I sie zastanawiasz czy ci sie bedzie opłacało :D
Płacisz w biurze jakieś śmieszne kwoty za obsługę takiego obrotu. I cie żadna kontrola nie obchodzi.

To chyba jakiś żart ;)