Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#8681 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1487 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 07:00

VAT w rolnictwie

A niby z jakiego powodu odpuszczać?  Ja w ciągu ostatnich 2 lat odliczyłem crossa dla dzieciaka za 3,5tyś i duże enduro dla siebie za ponad 30 tyś - żadnych problemów ze zwrotem.

Mam nadzieję że w najbliższym czasie oddasz z nawiązką czas by się zabrali za takich cwaniaków jak Ty

tak czytalem te klotnie i tak 500 zl na smary na hektar przy 42 daje ponad 20 tys zl to csym ty samrujesz maszyny zlotem? niektorzy to pisza bajki rodzice nie wchodzili na vat 80ha bo nie chcieli miec klopotow i nie kupowali nowego sprzetu ja siedze na vacie narazie same zwroty zobaczymy za rok bo na mnie bedzie juz sprzedawane

Masz zwroty bo nic nie sprzedawałeś jak zacznie się sprzedaż to się kombinacje skończą budzet potrzebuje kasy i będzie musiał ją mieć kary bęą wysokie bo jak przekroczy jakaś tam kwotę ma być konfiskowany cały majątek łącznie z tym przepisanym na inne osoby

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 09:10
  •  

#8682 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 10:38

VAT w rolnictwie

A niby daczego mam oddać i to z nawiązką ;) ? staszku drogi takie są przepisy to tak się robi.

Wcześniej pytałeś o odliczenie VAT od auta osobowego - idąc twoim tokiem rozumowania śmiem twierdzić że chcesz wyłudzić VAT bo nie widzę "zastosowania samochodu osobowego w produkcji ronlej".... uważaj bo cię skontrolują i oddasz z nawiązką.

Uważajcie na odlicznie ubrań i obuwia - ja kilka tygodni temu musiałem się tłumaczyć. Ale nie martw się staszek - wszystko ok.

@MaciejTamiski - jak rodzice są cały czas na ryczałcie to nie masz się co martwić bo to się pięknie łączy ;).

#8683 Share mikad

mikad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 909 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 12:31

VAT w rolnictwie

Mam nadzieję że w najbliższym czasie oddasz z nawiązką czas by się zabrali za takich cwaniaków jak Ty

Masz zwroty bo nic nie sprzedawałeś jak zacznie się sprzedaż to się kombinacje skończą budzet potrzebuje kasy i będzie musiał ją mieć kary bęą wysokie bo jak przekroczy jakaś tam kwotę ma być konfiskowany cały majątek łącznie z tym przepisanym na inne osoby

I po co mu życzysz źle mały zawistny ludziku, co boli doopa że ktoś ma więcej i potrafi dalej powiększać majątek a Ty tylko pod sklepem siedzisz, dobrze że 500+ dali bo nie byłoby za co napoi spożywać. Jeżeli chodzi o zwrot vat to nie pisz już nic bo najzwyczajniej nie ogarniasz tego.

#8684 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 13:19

VAT w rolnictwie

B3Agro@ jak uzasadniłeś odliczenie vatu od tego crossa dla dziecka bo z tego co piszesz to miałeś kontrolę?

#8685 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 14:39

VAT w rolnictwie

Oczywiście nigdzie nie opisałem tego jako "cross dla dziecka" tylko dołączyłem fakturę zakupu i odliczyłem to jako środek transportu. Tłumaczyłem to jako zakup niezbędny do monitorowania pól. Zresztą podobnie odliczyłem drugie moto i kilka rowerów.

#8686 Share yaroslaw

yaroslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 16:15

VAT w rolnictwie

Na deklaracji przy zwrocie nie piszesz na co występujesz o zwrot równie dobrze może być to maszyna rolnicza więc w urzędzie nie wiedzą co doliczasz. Ale ciekawe jak  uzasadnisz przy kontroli szczegółowej  zakup crossa dla dziecka do prowadzonej działalności rolniczej że niby co ten twój dzieciak tym crossem robi. Powodzenia przy kontroli

Sarny  ganiał   po polu  dziki w kukurydzy  płoszył    posiłek mi na pole przywoził  Qład  czy cross  to podstawowy sprzęt do takiej roboty

#8687 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1228 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 18:36

VAT w rolnictwie

Płoszyć sarny ,to zabronione przez prawo

#8688 Share yaroslaw

yaroslaw

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 21:56

VAT w rolnictwie

Płoszyć sarny ,to zabronione przez prawo

Dlatego napisałem - ganiał  sarny  a dziki płoszył :-)

#8689 Share B3Agro

B3Agro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 07 lipiec 2016 - 22:05

VAT w rolnictwie

Dziwne mają niektórzy z Was Panowie rozumowanie. Przecież po to jest VAT żeby z tego maksymalnie, w granicach prawa oczywiście, korzystać.

Czy Wy naprawdę nie macie księgowego który powie Wam co można a co nie? Przecież to są małę koszty , a mądry księgowy potrafi "zarobić" dla klienta naprawdę dobre pieniądze. Przy moim areale , sprzedaży i zakupach to jak nic kilka średnich krajowych w ciągu roku ponad to co sam bym odliczył czy też zauważył moliwość "optymalizacji";). 

#8690 Share jaro86

jaro86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 423 postów
  • Zainteresowania:motoryzajca, sport

Napisany 12 lipiec 2016 - 09:23

VAT w rolnictwie

Panowie mam fakturę zaliczkowa i końcową. Jak to wpisać do ewidencji vat? Czy obie wpisywać czy tylko końcową? Nie miałem z tym wcześniej  do czynienia i nie bardzo się orientuję

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8691 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 08:49

VAT w rolnictwie

Mam ciągnik zarejestrowany na ojca, który używam w gospodarstwie. Czy mogę odliczać od niego vat za paliwo, części, przeglądy itd.?

#8692 Share Zbigniew3003

Zbigniew3003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 15:05

VAT w rolnictwie

Witam,kupiłem blachę trapezową na dach garażu na ciągnik ,dostałem normalną fakturę tzn.kwota netto,vat,kwota brutto.Czy normalnie ją rozliczyć czy zmienić na fakturę netto i samemu to rozliczyć(trochę więcej zamieszania) pytam oczywiście w związku z odwróconym vatem

#8693 Share renaultursus

renaultursus

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 19:14

VAT w rolnictwie

Mam ciągnik zarejestrowany na ojca, który używam w gospodarstwie. Czy mogę odliczać od niego vat za paliwo, części, przeglądy itd.?

tak .robisz umowę użyczenia z ojcem i  odliczasz paliwo ,części ....

#8694 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 20:31

VAT w rolnictwie

Witam,kupiłem blachę trapezową na dach garażu na ciągnik ,dostałem normalną fakturę tzn.kwota netto,vat,kwota brutto.Czy normalnie ją rozliczyć czy zmienić na fakturę netto i samemu to rozliczyć(trochę więcej zamieszania) pytam oczywiście w związku z odwróconym vatem

Jak masz normalną fakturę to po  co chcesz sobie komplikować rozliczanie. Poza tym odwrócony Vat  jest powyżej jakiejś sumy dopiero.

#8695 Share mrc1005

mrc1005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 21:53

VAT w rolnictwie

@up. Gdzie ta kwota jest zapisana (w ustawie)? Z mojej wiedzy nie na wszystką stal jest odwrotne obciążenie, np. na profile zamknięte dostaje się zwykłą fakturę a pręty budowlane żebrowane już odwrotne obciążenie i nie ważne jaka kwota.

#8696 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 22:25

VAT w rolnictwie Dokładnie tak. Na ceowniki, kątowniki, drut, płaską blachę jest odwrotne obciążenie, ale na rury, profile, siatkę dostajesz normalną fakturę. Przy trapezie będzie pewnie normalna faktura, bo to raczej materiał budowlany.

Wracam do sprawy samochodu. Wiem, że o tym było, ale nie wiem czy znajdę. Mam zamiar kupić jakąś używkę i mało kto wystawi mi fakturę, ale mniejsza o to. Załóżmy, że będzie to benzyniak to mogę odliczać część paliwa i jakieś koszty części? Pytam o legalne sposoby.

#8697 Share Zbigniew3003

Zbigniew3003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 22:44

VAT w rolnictwie

blacha jest zaliczana na odwrócony VAT a do tego, co ciekawe, profile-stelaże pod regipsy też-informacja uzyskana w składzie budowlanym.Chodzi tylko czy to obowiązek czy przywilej tzn. przy odwróconym cena netto a przy normalnej trzeba czekać na zwrot z US.

#8698 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 14 lipiec 2016 - 23:08

VAT w rolnictwie Ja kupują różną stal, na normalnej fakturze i z odwrotnym obciążeniem. Nie ma to żadnego wpływu na termin zwrotu vat.

#8699 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1614 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 09:31

VAT w rolnictwie

Dokładnie tak. Na ceowniki, kątowniki, drut, płaską blachę jest odwrotne obciążenie, ale na rury, profile, siatkę dostajesz normalną fakturę. Przy trapezie będzie pewnie normalna faktura, bo to raczej materiał budowlany.

Wracam do sprawy samochodu. Wiem, że o tym było, ale nie wiem czy znajdę. Mam zamiar kupić jakąś używkę i mało kto wystawi mi fakturę, ale mniejsza o to. Załóżmy, że będzie to benzyniak to mogę odliczać część paliwa i jakieś koszty części? Pytam o legalne sposoby.

faktury nie dostaniesz tylko od prywatnej osoby, od większości dostaniesz vat marżę(czyli jakbyś prawie jej nie dostał), fakturę vat dostaniesz od małej rzeszy osób. Legalnie masz dwa sposoby:

1. Decydujesz się na "cykl mieszany" czyli używasz samochodu i prywatnie i służbowo, odliczasz 50% vatu za wszystko(części, paliwo, zakup samochodu itd.), nie musisz pisać żadnej kilometrówki itd.

2. Decydujesz się na to że będziesz używał samochodu tylko służbowo, odliczasz 100% vatu za wszystko łącznie z zakupem samochodu,paliwem,częściami itd.)

Przy sprzedaży takiego samochodu, jeśli zakupiłeś samochód na umowę k-s, lub fakturę vat marża wystawiasz fakturę vat marża, zapewne samochód przy sprzedaży będzie tańszy więc nic nie płacisz ponieważ będziesz miał ujemną marżę

Problem pojawia się tylko wtedy gdy zakupiłeś samochód na fakturę vat, i gdy chcesz go sprzedać musisz wystawić fakturę vat z normalną kwotą(legalnie, w praktyce jest zawsze zaniżona), niby wszystko okey gdy odliczałeś przy zakupie 100% vatu, ale gdy odliczyłeś przy zakupie tylko 50% vatu, US to nie obchodzi i przy sprzedaży musisz wystawić fakturę z 100% vatem mimo iż odliczyłeś tylko 50% więc tutaj pojawia się strata, więc reasumując musisz się sam zastanowić co ci się opłaca, jak chcesz trzymać samochód rok czy dwa to kupno go na fakturę vat i odliczanie 50% mija się z celem ponieważ będziesz dużo stratny z racji musu opłacenia pełnego vat przy sprzedaży

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8700 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 15 lipiec 2016 - 13:38

VAT w rolnictwie Dzięki wielkie PATr za rzeczowe wyjaśnienia. Raczej wybiorę I opcję. O resztę dopytam już księgowej.