karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Edin    27
11 minut temu, Szczepanitoo napisał:

i tylko na nasze wyraźne życzenie ktoś może nam zapłacić podzieloną płatność

To nie od odbiorcy przelewu zależy gdzie trafią pieniądze tylko od nadawcy. Jeśli zechce zrobić przelew w systemie SP a odbiorca będzie miał przypisany w banku nr. konta Vat to przelew zostanie rozdzielony. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

Edin napisał:

11 minut temu, Szczepanitoo napisał:

i tylko na nasze wyraźne życzenie ktoś może nam zapłacić podzieloną płatność

To nie od odbiorcy przelewu zależy gdzie trafią pieniądze tylko od nadawcy. Jeśli zechce zrobić przelew w systemie SP a odbiorca będzie miał przypisany w banku nr. konta Vat to przelew zostanie rozdzielony. 

Właśnie dlatego księgowy zasugerował aby pisać w uwagach aby wpłaty dokonywać wyłącznie na rachunek rozliczeniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Nic to nie da , lepiej zacząć się oswajać z tym SP , od nowego roku ma być obligatoryjny .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Czy skarbówki w dalszym ciągu robią kontrole takie że trzeba zawozic faktury do US?  Czy może jpk wszystko załatwia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
21 godzin temu, fezoi napisał:

Nic to nie da , lepiej zacząć się oswajać z tym SP , od nowego roku ma być obligatoryjny .

jak będzie to będzie się go stosować, ja na fakturach w tym roku podaje nr RORów a nie tego gdzie będzie subkonto VAT dopięte.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ja jako vatowiec "pożyczam " dla sąsiada parę krów zabrakło mu do wyliczeń ekologicznych , to  w ARIMR poszło przemieszczenie kupno/sprzedaż , a co do US to starczy napisać umowę "użyczenia" czy coś takiego zamiast wystawiania lipnych faktur że on kupił a potem vat rr że mi sprzedaje ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się o coś zapytać, a mianowicie mój brat przejmuje gospodarstwo po rodzicach, tata jest na vacie, brat planuje zakup ciągnika na „Młodego rolnika” czy mógłby zostać współwłaścicielelem vatu i odliczyć VAT od tego ciągnika, czy jest to w ogóle realne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a po co te kombinacje ??? Jak rozumiem to przejmuje całe gospodarstwo to i sam niech się zVAtuje (przejdzie na VAT) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1
Dnia 26.06.2018 o 19:18, michal_xs napisał:

Panowie , jesli chce sprzedać rolnikowi ryczaltowemu który nie ma nipu np zboze to jaki kwit misze mu wystawić ? Dowód sprzedaży tj druczek paragonu?

Faktura! Dla Ciebie nie ma większego znaczenia dla kogo sprzedajesz - tylko limit do kasy rejestrującej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

też bym wystawił fakturę bo u mnie wszyscy kupujący chcą fakturę ;)
A że ląduje ona u mnie w piecu to inna bajka. Faktura oczywiście z nr PESEL i tyle a czy poprawnym to nie wiem bo taki dał mi ten co kupował zboże.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raffi    1
Dnia 31.07.2018 o 15:33, Nikita_Bennet napisał:

też bym wystawił fakturę bo u mnie wszyscy kupujący chcą fakturę ;)
A że ląduje ona u mnie w piecu to inna bajka. Faktura oczywiście z nr PESEL i tyle a czy poprawnym to nie wiem bo taki dał mi ten co kupował zboże.

Powinieneś tą fakturę normalnie rozliczyć!!! Ja bym nie wyrzucał - on może zrobić co chce ale sprzedający powinien rozliczyć!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie pytanie o KONTO VATOWSKIE. Będę występował o zwrot vatu z zakupu ciągnika czy ten VAT przejdzie mi na konto prywatne czy VATOWSKIE? Bo chciałabym za ten VAT kupić ziemię a słyszałem że z vatowskiego nie można wypłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
Dnia 8.08.2018 o 14:48, raffi napisał:

Powinieneś tą fakturę normalnie rozliczyć!!! Ja bym nie wyrzucał - on może zrobić co chce ale sprzedający powinien rozliczyć!!!

zle mnie zrozumiałeś.
Kupujący może nie chcieć faktury i wtedy nie masz obowiązku jej wystawiać ale co mam zrobić? Paragon drukować? Albo bawić się w jakiś rejestr??
Dlatego u mnie każdy chce fakturę, nawet nie VATowiec (po prostu ją drukuję i rozliczam ale nie daję mu jej jak nie chcę-> ląduje w piecu).

Dnia 8.08.2018 o 22:22, michal_xs napisał:

Panowie pytanie o KONTO VATOWSKIE. Będę występował o zwrot vatu z zakupu ciągnika czy ten VAT przejdzie mi na konto prywatne czy VATOWSKIE? Bo chciałabym za ten VAT kupić ziemię a słyszałem że z vatowskiego nie można wypłacać.

trochę roboty będziesz miał żeby to odzyskać z konta VATowskiego bo trzeba chyba złożyć pismo do naczelnika US o to.
Ja w tym kwartale pierwszy raz od 2009 roku chyba dopłacę im parę pln (patrząc sprzedaż względem zakupów).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Jak to jest aby wyjsc z vatu co nalezy zrobic ksiegowy cos mowil ze od ostatniego wiekszego zakupu za ktory mialem zwrot musi uplynac 5 lat teraz minelo 2.5 roku czy jak bym wyszedł to musze ten zwrot im oddac cały czy pomniejszony o jakis % bo 2.5 roku przeciez minelo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

5 lat na maszyny powyżej 15tys netto a budynki 10 lat.

Jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Czy opłaca się wchodzić na vat chowając bydło mleczne. Obszar ziemi to 20ha swoich 30ha dzierżaw bez papieru,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

To raczej droga bez wyjścia, trzeba zrobić spis z natury i rozliczyć VAT od aktualnej wartości środków trwałych i pozostałych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Zastanawia mnie to bo jedni mówią, że się opłaca inni że nie. Opłaca się jak się dużo kombinuje a jak nie to nie. Jakie wasze zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Jak będziesz myślał i liczył to bez kombinacji przy inwestycjach się opłaca. Jak się nie inwestuje to z kombinacjami też się opłaca lub wychodzi tyle co byłby na ryczałcie. Takie moje zdanie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

W jego sytuacji napewno nie,bo ma produkcje przystosowaną pod bydło i dzierżawy z których się nie rozliczy ze skarbówką w razie kontroli,chba że planuje inwestycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

eeee ale o co ci chodzi z dzierżaw co tu rozliczać , jak ma bydło to i więcej wydaje niż zostaje

 

Cytat

Zastanawia mnie to bo jedni mówią, że się opłaca inni że nie. Opłaca się jak się dużo kombinuje a jak nie to nie. Jakie wasze zdanie

Sam mam 40 ha i 20 krów dzierżawa to nie ma co wspominać 5 ha , nic nie kombinuje trochę inwestuje juz drugi rok na plusie .

Musisz policzyć cały rok i wtedy wyjdzie ci co robić tylko trudno to dobrze zrobić . Liczysz VAt co masz oddać jako minus ;sprzedaż mleka , bydła, zboża i teraz to co kupiłeś dodajesz . U mnie jak liczyli wychodziła 3-4 tyś zł na rok to nie ma co się bawić , ale ja mówie że przechodzę, wyszło 12 tyś zł na rok zwrotu średnio . Po prostu wszystkiego nie ująłem. 

Problem może byc z dzierżawami po co tyle nawozów , oprysków, może paliwa ale jak nie dajesz max dawek to możesz tłumaczyć że jednak dajesz zwłaszcza że masz obornik i gnojówkę to się nie doliczą zresztą tego nie sprawdzają jeszcze chyba ile na hektar nawozów idzie.

Reszta cześci , maszyny , itp co za problem .

A i musisz odpowiedzieć sobie na pytanie ile wydajesz na maszyny i czy chcesz nowe to faktura jest czy używane to tu problem może być . Sam brałem pług z komisu to cena netto jak chcesz brutto to dopłać Vat , prasę od rolnika też 24 tyś a faktura była na 12 tyś. Beton też netto liczą jak z fakturą dopłać VAt . Ale w sklepach z częściami zyskujesz  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

To wypowie sie ktos czy w kazdej chwili moge wyjsc z tego vatu ostatni zwrot z zakupu powyzej 15 netto miałem 2.5 roku temu bylo tego cos ponad 4 tys i czy teraz wychodząc  musiał bym te cale 4 tys zwrocic us czy pomniejszoną kwote zezwzględu na jakąś amortyzacje tych maszyn co otrzymalem za nie zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Bierzemy co roku cały czas coś część maszyn nowa część używana.

Nikita_Bennet


Tylko wiadomo, że kiedyś się trzeba zatrzymać i całe życie nie będzie się ktoś rozwijał jeżeli nie rodzice teraz to później ja.

Np: jeżeli kupuje się ziemię po cenie wyższej niż rynkowa to co zwrot vatu jest taki jak cena rynkowa czy taki jak cena kupna ziemi ?

Edytowano przez poziomka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj