Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#7701 Share marysrybak

marysrybak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 październik 2015 - 18:49

VAT w rolnictwie

8%

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:33
  •  

#7702 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1962 postów

Napisany 13 październik 2015 - 18:50

VAT w rolnictwie

Ma tą wiedzę, jeśli został od niej zwrócony VAT lub została zarejestrowana umowa kupna sprzedaży od której kupujący musi zapłacić podatek 2% od wartości zakupu lub zostały wprowadzone jako środki trwałe w danym gospodarstwie firmie 

Ciągnik był sprowadzony z zachodu przez co wg. nowych przepisów nie podlega on opodatkowaniu... Vat też nie był zwracany bo był to tak zwany import prywatny z umową bezpośrednio na mnie... Co do środków trwałych nie muszą one być wprowadzone... I teraz co z tym fantem robić?? :D :D :D Prawo jest ciekawe :P 

Pytanie do Vatowców którzy sprzedawali ciągnik a pytałem o to wcześniej. Czy jeżeli sprzedam ciągnik na fakture to w dokumentacji przyszłemu nabywcy daję tylko tą fakturę + dowód rejestracyjny czy coś jeszcze by mógł zarejestrować spokojnie w WK? 

#7703 Share kakus19

kakus19

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 13 październik 2015 - 20:43

VAT w rolnictwie

witam czy ktos ostatnio kupowal nowy auto osobowe na gospodarke?pozmienialy sie przepisy i chcialem wziac samochod osobowy(5 miejsc)na uzytkowanie mieszane gospodarka i prywatnie ale ksiegowa twierdzi ze nie moge!a co z uzywkami np.auto z 2011 z kratka 5 miejsc i daja fakture mozna by ten caly vat odliczyc?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7704 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 październik 2015 - 09:00

VAT w rolnictwie Połowę vatu.

#7705 Share Zbigniew3003

Zbigniew3003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 14 październik 2015 - 21:10

VAT w rolnictwie

witam, czy można odliczyć część Vat-u od części do samochodu osobowego ,przynajmniej połowa przebiegu to przecież załatwianie spraw związanych z gospodarstwem-chodzi o części zamienne, opony , koszty usługi.

#7706 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 15 październik 2015 - 08:40

VAT w rolnictwie

witam, czy można odliczyć część Vat-u od części do samochodu osobowego ,przynajmniej połowa przebiegu to przecież załatwianie spraw związanych z gospodarstwem-chodzi o części zamienne, opony , koszty usługi.

Wystarczy prosić w sklepie żeby nie wystawiali faktury typu klocki hamulcowe do VW Passat, tylko klocki hamulcowe i tyle, w większości się zgadzają bez problemu, z oponami to już wgl. nie ma problemu bo jakieś małe kółko to możesz mieć używać do różnych rzeczy, z kosztami usług też problemu nie ma, tak jak mówię jedynie trzeba zagadać aby nie było na fakturze żadnych informacji stwierdzających że to do samochodu

#7707 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3537 postów

Napisany 15 październik 2015 - 13:38

VAT w rolnictwie

Ale przecież od lipca przepisy się zmieniły i można odliczać połowę vat od paliwa (on, Pb i nawet lpg) ale nie wiem jak to jest z częściami? Można 100% czy tylko połowę?

#7708 Share PATr

PATr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1618 postów

Napisany 15 październik 2015 - 14:37

VAT w rolnictwie

Z częściami jest też 50%, kwestia tylko tego czy nie musisz mieć wziętego tego samochodu na fakturę ale pewny nie jestem. Ja zawsze robię tak jak wyżej napisałem i nie ma żadnego problemu

#7709 Share Zbigniew3003

Zbigniew3003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 15 październik 2015 - 14:54

VAT w rolnictwie

wiem,że można to zakamuflować ale mnie chodzi o to ,że skoro auta w większości używam do celów ściśle związanych z prowadzeniem gospodarstwa to czy można to zrobić jawnie.

#7710 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 16 październik 2015 - 08:45

VAT w rolnictwie

WItam.
Wyjaśni mi ktoś pewną sprawę?
Otóż chciałbym się dowiedzieć jak to jest z kredytem na zakup ziemii? Ponieważ planuję wziąć kredyt na zakup ziemi w przyszłym roku i przejść na vat. I szukam w internecie i nie do końca wiem. Doczytałem że odsetki kredytu można zaliczyć do kosztów, czyli powiedzmy jak co miesiąc płacę 300zł odsetek to te 300zł obniża mi podatek który potem muszę zapłacić skarbówce? Czy jak to jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7711 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 16 październik 2015 - 09:21

VAT w rolnictwie Ja kupowałem ziemię, ale księgowa nic nie wspomniała, że istnieje taka możliwość. Jedyne co odliczyłem to Vat od czynności notarialnych. Za dobrze by było, gdyby dało się wliczać odsetki w koszty. Odsetki to nie podatek Vat. Dasz przykład, gdzie to wyczytałeś?

#7712 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 16 październik 2015 - 09:26

VAT w rolnictwie

Gospodarstwo to nie firma gdzie są koszty przychodu. Vat to nie pełna księgowość. Ja chętnie bym płacił dochodowy i prowadził pełną księgowość niż tylko vat. Takiej możliwości typowe gospodarstwa nie maja.

#7713 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 16 październik 2015 - 09:53

VAT w rolnictwie

dzwoniłem pytać do speca i tak jak kolega wyżej nie ma niestety możliwości zaliczenia tych odsetek do jakichkolwiek kosztów tak jak w przypadku zwykłej działalności nie rolniczej. Niestety bo fajnie by było sobie ten podatek obniżyć

#7714 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 październik 2015 - 10:00

VAT w rolnictwie

mam pytanie, jak rozliczyć vat od materiałów budowlanych zużytych do budowy obory, jasne jest że obora to środek trwały, tylko w jaki sposób rozliczać faktury? każdą wpisywać jako środek trwały czy jakiś wewnętrzny dokument?

#7715 Share slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:sport...

Napisany 16 październik 2015 - 10:42

VAT w rolnictwie

jako środek trwały

#7716 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 16 październik 2015 - 11:18

VAT w rolnictwie

Jestem na vacie od roku. Przez rok miałem tylko produkcje roślinna. Tata miał zwierzaki. Teraz ojciec juz nie moze prowadzic dalej produkcji i chce zebym ja przejal też bydło mleczne. Czy musze to jakoś zgłosić do US? Czy poprostu z niem X miesiąca przyniose im fakture za mleko i bedzie ok ?

#7717 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 16 październik 2015 - 13:16

VAT w rolnictwie

Zgłoś darowiznę od ojca do US. Podatku od tego nie ma i nikt się nie będzie czepiał skąd masz mleko.

#7718 Share sss

sss

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 16 październik 2015 - 13:51

VAT w rolnictwie

jako środek trwały

czyli wszystkie faktury do rejestru zakupu środków trwałych, dzięki :)

Edytowany przez sss, 16 październik 2015 - 13:51.

#7719 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 16 październik 2015 - 19:45

VAT w rolnictwie

Ale przecież od lipca przepisy się zmieniły i można odliczać połowę vat od paliwa (on, Pb i nawet lpg) ale nie wiem jak to jest z częściami? Można 100% czy tylko połowę?

50% od wszystkiego, tylko księgowa mnie się pytała czy nie mam zamiaru zrobić remontu kapitalnego ;)

Znaczy się żebym nie przegiął. Oczywiście umowa użyczenia wystarcza.

Z częściami jest też 50%, kwestia tylko tego czy nie musisz mieć wziętego tego samochodu na fakturę ale pewny nie jestem. Ja zawsze robię tak jak wyżej napisałem i nie ma żadnego problemu

auto osobowe nie musi być wzięte na gospodarstwo i nie musi być odliczony od jego zakupu VAT.

----EDIT------

- mam pickupa i to nie przeszkadza w odliczaniu VATu od osobówki,

- VAT od części, remontów i paliwa (w sumie to wymiana rozrządu właśnie była, klocków a w sumie to zatankować autko PB+LPG do pełna też opłaci mi się wziąć fakturę),

- niedługo czeka mnie podbicie dowodu rejestracyjnego czyli okresowe badanie techniczne to i od tego wezmę fakturkę bo za OBT z LPG to 98+63zł

PS: grosz do grosza i może coś się zbierze ;)

Edytowany przez Nikita_Bennet, 16 październik 2015 - 19:52.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7720 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3537 postów

Napisany 16 październik 2015 - 20:11

VAT w rolnictwie

jako środek trwały

A co z materiałami (cement, cegły, stal itp) zużytymi do remontu/przebudowy/modernizacji/remontu budynku? Też w środki trwałe ?