Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#1061 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 20:00

Żywienie bydła mlecznego

No jak to w jakich jak norma jest 180-220 to u mnie jest 35 ;/

......... ja też mam podobny problem
.......... od 5 miesięcy poniżej 100 , a nawet i 32...
. tłuszcz powyżej 4,7
, a białko 2,9 - 3,1 ..
.......... z tym , że żywieniowiec z DOLFOSU ma przyjechać ( czekam w długiej kolejce ) i może , może coś zmieni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 21:40
  •  

#1062 Share DeutzM610

DeutzM610

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego Hmm tak mysle ze za duzo energi dajesz czyli kuku
Robimy tym co mamy ;p

#1063 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 17 kwiecień 2012 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego PONOĆ KIEDYŚ KTOŚ '' NAPISAŁ , ŻE ŻYWIENIE JEST SZTUKĄ ''
I TO SZCZERA PRAWDA

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1064 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 kwiecień 2012 - 20:34

Żywienie bydła mlecznego Choćbyś miał najlepsze genetycznie stado to z niepoprawnym żywieniem nie osiągniesz sukcesu.

#1065 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 20 kwiecień 2012 - 10:42

Żywienie bydła mlecznego Panowie od nastepnego tygodnia przechodzę na TMR i żywieniowiec ułozył mi dawke gdzie zaleca 2,5kg wysłodki melasowane na sztuke jak wiadomo do najtańszych nie należa może macie pomysł czy chociasz w cześci zastąpić te wysłdki żeby kosztowało taniej. Wszystko to prze kiszonke z QQ bo ma niska skrobie 319,00g w kg SM sucha masa 37% odmiana Opoko strawność MO 69%

#1066 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 15:49

Żywienie bydła mlecznego Mam ostatnio mały problem z krowami, liczę na was bo zaczyna mnie to do szału doprowadzać. Otóż nie wiedzieć czemu ostatnio moje krowy straciły apetyt ale dzieje się tak tylko w jednej oborze(część stada mam w starej oborze a część w przerobionej z dawna chlewni). Krowy do 200 dnia laktacji dostają 25kg kiszonki z QQ(parametry badałem są bardzo dobre) sianokiszonkę z 1 i 2 pokosu, jako pasza treściwa ok. 6 kg śruty z mieszanki zbóż, 1 kg śruty rzepakowej, 1,5 kg śruty słonecznikowej i 0,5 kg śruty sojowej do tego 150g Josera Lacto Plus Extra i 50g drożdży Josera Pansen Pilot. Ostatnie wyniki badania mleka: tłuszcz 4,65 białko 3,28 nie są złe i stale się poprawiają ale mleczność ostatnio spadła :unsure: co robić? Może zainwestować w jakieś lizawki?

#1067 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 20 kwiecień 2012 - 20:33

Żywienie bydła mlecznego pewnie to przez budynek, jest ze stropem tak ? U mnie to samo za ciepło w oborze i niema odpowiedniego mikroklimatu lub krzywa laktacji leci w dół bo już długo od wycielenia

#1068 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 22 kwiecień 2012 - 09:12

Żywienie bydła mlecznego Tak jest ze stropem ale korytarze paszowe wyłożone są płytkami, dwa razy do roku dokładnie czyszczę, dezynfekuję i odnawiam obory. Wentylacja i przewiew w oborze też jest raczej dobra nawet w lato nie jest tam zbyt gorąco.

#1069 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 23 kwiecień 2012 - 08:43

Żywienie bydła mlecznego

No jak to w jakich jak norma jest 180-220 to u mnie jest 35 ;/

Ja też mam taki mocznik i wszystko jest ok, z tym, że nie mam oceny tylko wyniki mam z mleczarni a im nie wierzę ani trochę w tą analizę. Jeśli nie masz oceny to za d*pę kierowcę i niech Ci nie podstawia mleka od sąsiada itp

#1070 Share DeutzM610

DeutzM610

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego he he jak tak myślę cały czas pod ocene przejść ale jakoś nie mogę się dobrać do tego i wtedy bym wiedzial dokładnie
Robimy tym co mamy ;p

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1071 Share MasseYUrsusFerguson

MasseYUrsusFerguson

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Góralki

Napisany 26 kwiecień 2012 - 07:59

Żywienie bydła mlecznego

Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja Dodany obrazek) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu Dodany obrazek czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak Dodany obrazek.

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR Dodany obrazek

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału Dodany obrazek hehe ale myślę ze sie opłaca Dodany obrazek

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.

Zgadzam się z tobą kolego Im więcej wydasz tym więcej zyskasz !!! :)) Pozdro

#1072 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 04 maj 2012 - 19:17

Żywienie bydła mlecznego

Mam ostatnio mały problem z krowami, liczę na was bo zaczyna mnie to do szału doprowadzać. Otóż nie wiedzieć czemu ostatnio moje krowy straciły apetyt ale dzieje się tak tylko w jednej oborze(część stada mam w starej oborze a część w przerobionej z dawna chlewni). Krowy do 200 dnia laktacji dostają 25kg kiszonki z QQ(parametry badałem są bardzo dobre) sianokiszonkę z 1 i 2 pokosu, jako pasza treściwa ok. 6 kg śruty z mieszanki zbóż, 1 kg śruty rzepakowej, 1,5 kg śruty słonecznikowej i 0,5 kg śruty sojowej do tego 150g Josera Lacto Plus Extra i 50g drożdży Josera Pansen Pilot. Ostatnie wyniki badania mleka: tłuszcz 4,65 białko 3,28 nie są złe i stale się poprawiają ale mleczność ostatnio spadła :unsure: co robić? Może zainwestować w jakieś lizawki?

według mojego zdania masz ketoze, dobrze byloby teraz wiedziec jaki masz mocznik zeby zrobic korekte. Jeszcze sprawdz kał.

Konsystencja odchodów:
- Zbyt stała = dawka zawiera za mało białka lub za mało wody
- Zbyt płynna = dawka zawiera za dużo skrobi nie strawnej w żwaczu i/ lub za dużo białka
- Kał rozwodniony = niedobór białka
- Ziarno zbóż lub kukurydzy w kale = strata energii; jakie jest przygotowanie paszy?
- Gnojówka się pieni = za dużo skrobi niestrawnej w żwaczu
- Resztki włókna w odchodach = za mało energii (cukier i/ lub skrobia) w żwaczu lub za dużo włókna
- Różne odchody w całym stadzie = selekcjonowanie paszy

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1073 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 13 maj 2012 - 16:37

Żywienie bydła mlecznego Witam
Mam mały problem, po badaniu sianokiszonki w wyniku mam bardzo wysoki poziom amoniaku, i wysoki pH 20% białka
zastanawiam się teraz co zrobić żeby ten amoniak zneutralizować, macie jakiś pomysł ?????

#1074 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 16 maj 2012 - 23:19

Żywienie bydła mlecznego A jakie jest pH i jaka SM? Jest duzo bialka to dlatego, wzrost amoniaku, pewnie byla mloda trawa zakiszana (obstawiam tez Sm powyzej 50 ale moge sie mylic) Jezeli dajesz ta trawe i krowy beda reagowaly to pojawi sie spadek apetytu, moze biegunka, spadek tluszczy w mleku itd. ogolnie zasadowica, moze pomoc wiecej wlokna w paszy jezeli jest malo, no i dodatek weglowodanow zeby zniwelowac ta roznice weglowodany/bialko np melasa jezeli nie dostaja i powinno byc dobrze.

Edytowany przez razor275, 18 maj 2012 - 09:19.
Cytowanie poprzedniego posta

#1075 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 17 maj 2012 - 06:05

Żywienie bydła mlecznego Dziękuje za odpowiedz

35 % SM pH4.5, trawa młoda z lucerna i koniczyną, 3 pokos, moim błędem było nie zastosowanie w tej pryzmie zakiszaczy, zresztą ta cała pryzma jest eksperymentalna, do tego doszedł jeszcze grad który zrobił mikro szczeliny w podwójnej warstwie foli i pewnie dostało się trochę wody, a jakoś muszę sobie radzić to ostatni silos powinien starczyć na 4 miesiące

Na razie poszło po 0,6 kg słomy pszennej na sztukę 200 kg mniej sianokiszonki a w to miejsce kukurydza i drożdże, sianokiszonkę z góry silosu odrzucamy, tam tego amoniaku na pewno jest najwięcej

Edytowany przez rolstudent, 17 maj 2012 - 16:26.

#1076 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 18 maj 2012 - 07:40

Żywienie bydła mlecznego wysoki poziom amoniaku moze być spwodowany poprzez zle zbilansowane nawozenie, konkretnie zbyt wysokie dawki azotu

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1077 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów

Napisany 18 maj 2012 - 17:17

Żywienie bydła mlecznego Ale ja się nie pytam czym to może by spowodowane bo to ja wiem, tylko jak to teraz deczko naprwaic,

#1078 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 maj 2012 - 10:33

Żywienie bydła mlecznego Prośba o pomoc!
- zielona trawa
- świeża kiszonka z trawy
- wysłodki suche
- śruta rzepakowa
- witaminy
Czy z tego krowy powinny dawać mleko? Czego brakuje?

#1079 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 22 maj 2012 - 11:57

Żywienie bydła mlecznego Energii, chociaż zależy ile tych wysłodków dostają. Jak młoda zielonka to śrutę rzepakową bym odstawił, albo bardzo mocno ograniczył.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1080 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 22 maj 2012 - 13:19

Żywienie bydła mlecznego dostają 2 kg wysłodków na szt. dziennie, czy to wystarczy?
Ile litrów mleka powinny średnio dać?
śr. tłuszcz wychodi 4,34
śr. białko 2,95
stosunek tł/bi 1,47
tylko mocznik za duży średnio 451

Edytowany przez kreda79, 22 maj 2012 - 13:30.