Polecane posty

Siano z sianokiszonką możesz dawać przemiennie, byle tylko jadły. Ja wlewów już zrobiłem całą masę i nigdy krowom nie szkodziło. Drożdży to 100 g daj. Do wlewek dorzuć 200 ml glikolu i na pewno jakieś dodatki przeciwbiegunkowe z kory dębu itp. Zanim żwacz się ustabilizuje minie trochę czasu.

 

tomala1111111 kwasica jestz nadmiaru energii i niedoboru białka!!! I to nawet potwierdzają tabulogramy jeżeli ktoś wczesniej napisał aby dorzucić rzepaku i soji to mówisz że Cię to nie przekonują a co Cię przekona to że padną? To Cię przekona bo one chorują na własne życzenie, jezeli sam sobie nie radzisz to zaproś zywieniowca który pomoże ustalić dawkę aby białko i energia się rownoważyły

 

Jeżeli wleje glikolu to dołoże energii, a według tabulogramów jak pisze mariaci musze dokładać stopniowo białka- czy dobrze to rozumiem? Czyli jak najlepiej zrobić?

mariaci- pisze że mnie nie przekonuje ponieważ myślałem że białko powodować będzie jeszcze rzadszy kał i jeżeli nie zależało by mi żeby te krowy doprowadzić do równowagi, to wgl bym się tym nie przejmował. Uczę się dopiero i wiem że popełniam sporo błędów i dlatego pytam m.in na forum.

Kwasice sprawdzamy przeliczając stosunek tłuszczu do białka jeżeli poniżej 1,2 to kwasica lub poziom tłuszczu poniżej 4%- lecz to tylko teoria. Główną przyczyną powstawania kwasic są złe proporcje pasz objętościowych (włókno surowe) do pasz energetycznych (czyli skrobi a zwłaszcza szybko fermentujących jak śruty zbóż)

U mnie było podawane trochę za dużo sianokiszonki w stosunku do qq- ponieważ czekałem długo za analizą pryzmy z 2 pokosu.

W żywieniu u mnie idzie najpierw sianokisz 8kg, liście buraków 3kg i już ją jedzą, po chwili na to qq 21kg,  na to wysłodki 4kg a na końcu treściwa 4-5kg, na to soja/rzepak 1kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Białko nie prowadzi do biegunki czego nie można powiedzieć o przebiałkowaniu jak przesadzisz to wtedy sie poleje
Błędy każdy popełnia ale ten jest mądry który potrafi z tego wyciągnąć wnioski i nie popełniać tych samych błędów, zadbaj o następne sztuki które będą wchodziły aby ich to nie spotkało
A tym dożyć białka stopniowo i po jakimś czsie powinno przejść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam koledzy. Mianowicie mam pytanie jak podnieść wydajność krów mlecznych. Jakieś mieszance Hf. Średnia wydajność od sztuki wynosi około 12 litrów na dzień. Parametry to:
Tł. 5,2
Bi. 3,8
Laktoza 4,6
Mocznik 132
Krowy dostają co dzień rano i wieczorem kieszonka qq posypywane 3kg rano ospy i 3kg tresciwej z heusa i tak samo wieczorem po 3kg. I w dzień sianokiszonka ze 3 razy. Krowy mają też cały czas lizawki. Czy da się jakoś niedużym kosztem podnieść wydajność? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

aż dziwne że jeszcze nie zbankrutowałeś, dawać 6 kg treściwej i 6 kg ospy i uzyskujesz tylko 12 litrów średnio dziennie. Wliczasz w tą średnią wszystkie sztuki nawet te które nie dają mleka na obecną chwilę bo jeśli tak to może wiele zmienić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Cholera chodziło o to że kuku rano i wieczór a tresciwa i ospa 3kg dziennie po 1.5 kg rano i wieczór. Liczę wszystkie które produkują mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

Nie ma wątpliwości że najlepszy jest paszowóz, no chyba że ktoś ma wątpliwości to pisać podyskutujemy na ten temat

tak tylko ze jest on uzasadniony ekonomicznie od stada minimum 40-50 krów i też ma kilka znaczących wad np. zepsuta sianokiszonka którą nie rozbierasz recznie to nie masz możliwości sortowania pleśni itd. Jak dla mnie najlepsze są stacje paszowe .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sianokiszonki to powinny być czyste i nie zepsute. Jak masz takie to gdzieś popełniasz błąd. Mając tyle krów to wiele osób przestawia się na zbiór przyczepą. Co innego zakup uzasadniony ekonomicznie a potrzeba zakupu by oszczędzić czas i zdrowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Korzysta ktoś z Was z usług żywieniowca Federacji? Czy jesteście zadowoleni ze współpracy? Za jego pracę się płaci, ale nie wiem ile. Jeśli ktoś napisze jak u niego wygląda żywienie, skład paszy treściwej (może być PW) - zawsze to jakieś inne spojrzenie. Ja obecnie korzystam z usług firmy Sano (dodatki do treściwej, zboże własne), jestem zadowolony ze współpracy, ale jestem ciekawe czy mogę obniżyć koszty zywienia.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Mateusz21b czy da się podnieść wydajność tanim kosztem jasne że się da wystarczy dorzucić mocznika i będą efekty, jest dużo ludzi którzy krytykują dawanie mocznika ale osobiście jestem jego zwolennikiem, zacznij od niewielkich ilości np 20g dziennie tak przez kilka dni później po 40g i znowu kilka kolejnych dni 60g i tyle powinno wystarczyć, zobaczysz na wynikach ile skoczy mocznik później dorzucisz jeszcze trochę białka na jelita i pokaże sie mleko do tego białka to powinieneś mieć moczniki z 280mg/l
Eliot myślę ze paszowóz bedzie się kalkulował już przy 30 sztukach a stacja paszowa to w 100% masz rację super sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

Sianokiszonki to powinny być czyste i nie zepsute. Jak masz takie to gdzieś popełniasz błąd. Mając tyle krów to wiele osób przestawia się na zbiór przyczepą. Co innego zakup uzasadniony ekonomicznie a potrzeba zakupu by oszczędzić czas i zdrowie.

nikt nie ma sianokiszonek bez strat wystarczy ze kot wyskoczy na Balota i już folia uszkodzona a ci do samozbierajacych to trzeba kosic na raz kilkanascie ha na raz żeby nie robić 5 pryzm a to jest ryzykowne z uwagi na pogodę ja mam starą samozbierajaca i nie używam jej od dawna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mariaci
Ten mocznik to zwykły nawozowy rozumiem? Ile pilnować żeby nie przekroczył w próbach mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Tak zwykły nawozowy, cofnij sie do mojej ostatniej wypowiedz tam jest jasno napisane że jak przy takim białku to te 280 mg/l powinno być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

 A nawozowy nie zatruwa bardziej wątroby?

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg1985    491

A do mnie nareszcie jutro ma dojechać nowy paszowóz  DAF-AGRO 10m3. Mam nadzieje że poprawi się wydajność i zdrowotność krów . Przy okazji i ja będę miał trochę lżej i więcej czasu dla rodziny . Do tej pory zawsze odrzucałem spleśniałą kiszonkę i kukurydze. Ale widzę jak ludzie po sąsiedzku ładują do paszowozu wszystko masakra czasami całe białe bele wrzucają a kukurydza to już całkiem porażka. Mój sąsiad w tym roku zrobił pierwszy raz pryzmę sianokiszonki i zamiast kupic wycinak on wyrywa krokodylem .Jak wrzuca do wozu to tylko biały dym idzie i jakoś nie słyszałem żeby coś złego się u niego działo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może nie chce się przyznać, lub nie ma co innego dać to daje to co ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Takie dawki po 60g to żadne zatrówanie jak byś sypał powyżej 100g to co innego wtedy to trzeba paszowy albo tak jak trouw nutrition podawał aby nie prekraczać 30g na każde 100kg masy ciała czyli dla przykładu krowie o masie 700 kg nie przekraczać 210g mocznika, jak dla mnie to przesada za dużo,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

jeśli nawozowy to w mniejszych dawkach tak jak wyżej, czyli w dawkach z umiarem ja kilka lat już dosypuje po 30-50 gram i stadko jak było tak jest. oczywiście trzeba dobrze pilnować mocznika w mleku, ale jak ktoś dba to nie ma się krowa od czego zatruć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846

a no sluchaj jak kupisz 500kg i zaplacisz po 1000zl/t i niech ma bialka 25-27% to roznica juz niewielka i wtedy mozna urozmaicic dawke ja tez kiedys placilem tak ze w sumie z tego ddgs bylo najdrozsze bialka w przeliczeniu na 1kg bo mial tylko 24% a w cenie sruty rzepakowej był ale to 4 lata do tylu moze Takze jak nie samemu to z kims pewnym brac jak najwieksze ilosci i wtedy mozna naprawde zaoszczedzic na zrobieniu paszy bo kupowac co miesiac ddgs po 1000zl/t a  raz na pol roku po 850 to jednak spora roznica albo rzepak jak nie samemu to tez z kims cale auto z zakladów tluszczowych bezposrednio po co dawac zarabiac posrednikom Wiem ze niejeden powie ze ile kasy trzeba wylozyc a nie kazdy ma jak zobowiazan ma innych ale na taki % zysku zadnej lakaty nie dostaniecie i to jest na wszystkim rok temu wyslodki prosto z ukrainy po 540 zl/t cale auto 22t a u okolicznych hien byly te same z ukrainy moze od innego dostawcy 800zl/t  takze panowie w kupie siła :)

U mnie cena na dziś 1000zł/t w hurcie, tj. od tony w górę. Przy całym samochodzie można fajną cenę wytargować.

Myślę, że ludzie boją się zamawiać większe ilości też z tego względu, że są wahania cenowe. Nie wiadomo czy za kilka miesięcy cena nie spadnie i wolą brać w mniejszych ilościach :)

Sam kiedyś sąsiadowi proponowałem samochód do spółki, ale on wierzył tylko w pełnoporcjówkę ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12047

chuck00 napisz na pw ja z apki nie mogę to odpowiem ci na kilka pytań był umnie żywieniowiec warto .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja mam 3 tonowy mieszalniki i waga na koniec przestaje mi prawidłowo wskazywać więc na koniec sypie witaminy
Planuje też do nich zrobić dozownik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2926

Przy robieniu własnej paszy w jakiej kolejności sypać komponenty do mieszalnika? Najpierw śruta zbożowa, a potem Soja, rzepak, koncentrat, premiks i bufory czy odwrotnie robić albo jeszcze jakoś inaczej? Napiszcie jak wy robicie ?

Pierwsza opcja jest ok. Nie syp nigdy w pusty mieszalnik najpierw koncentratu ze względu na to, że pociagnie Ci go częściowo w rurę wysypową i gdy zaczniesz wypuszczać to wyleci Ci początkowo sam nie rozmieszany koncentrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj