Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#4881 Share pawelwlosty

pawelwlosty

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 265 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego

Witam od tygodnia daję srutę sojową i rzepakową i niestety tej pierwszej (sojowej) połowa krów nie chcę jeść , daję niewiele ok 0.5kg X2 dziennie czy mieliście takie przypadki ?

Sprzedam oponę do beczkowozu !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:39
  •  

#4882 Share wojtekosse

wojtekosse

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:23

Żywienie bydła mlecznego

Kwasicy to nie maja bo tłuszcz 4,5 b 3,5 i kał normalny a buforów maja ile chca bo na stole stoii wiadro z kwaśnym i pobieraja ile chca, srednio 100 gr na sztuke wychodzi. Troche mnie martwi ze to przez sianokiszonke bo pryzma ma tylko 22 % sm. taka pogoda była w maju. Dostaja 1 kg słomy zeby poprawic strukture PMRu. Dodam ze przy tej samej dawce na zeszłorocznej qq tego nie było.

Edytowany przez wojtekosse, 18 grudzień 2015 - 19:25.

#4883 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:26

Żywienie bydła mlecznego

No i sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytanie. Myślę, że słusznie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4884 Share wojtekosse

wojtekosse

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:29

Żywienie bydła mlecznego

Czyli co, jak sianokiszonka bedzie juz suchsza to ten problem zniknie? Bo mi sie wydaje ze to kiszonka z qq jest za sucha i słabo strawna

#4885 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 grudzień 2015 - 20:25

Żywienie bydła mlecznego Jak qq jest bardzo suchą aby ją stawiać potrzeba więcej białka na jelito.

Edytowany przez rolstudent, 18 grudzień 2015 - 20:53.

#4886 Share zabek

zabek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 21:37

Żywienie bydła mlecznego

witam

moze powiecie mi co dodac do protamilku bo zauwazyłem ze krow mi troche schudły od kad im go daje?

dodam ze jedza

rano qq

poludnie sruta z owsa i mieczanki do tego sianokiszonka taka sucha bardziej

wieczorem wysłodki i sruta + protamilk

co kilka dni dostaja słome

dawki zmienne w zaleznosci od zapotrzebowania aby sruta i protamilk stala dawka

Edytowany przez zabek, 18 grudzień 2015 - 21:38.

#4887 Share ar251092

ar251092

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, sporty walki

Napisany 19 grudzień 2015 - 23:56

Żywienie bydła mlecznego

Witam panowie, to mój pierwszy post na tym forum. Posiadam 3 jałówki na ocieleniu, dopiero zaczynam przygodę z żywieniem bydła na własną rękę. Kupiłem trochę paszy i chciałbym wiedzieć dokładnie w jakich ilościach zadawać ją dziennie po ich wycieleniu.  :)  Mianowicie kupiłem śrutę rzepakową, śrutę sojową, wysłodki toffi suszone w granulkach i do tego witaminy (nie pamiętam firmy). Posiadam sianokiszonkę z traw oraz z lucerny, kiszonkę z qq (późno koszoną). Do tego jeszcze śruta z własnych zbóż. Nie wiem czy w dobrym miejscu pytam ale z góry dzięki za odpowiedź.  :D  

#4888 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 16:21

Żywienie bydła mlecznego

Czy stosujecie pasze pełnoporcjowe specjalistyczne dedykowane od wycielenia do szczytu laktacji (np. delicja z agrocentrum)? Jeśli tak to jakie korzyści zaobserwowaliście z ich stosowania? 

#4889 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 23 grudzień 2015 - 17:46

Żywienie bydła mlecznego

ja zacołem stosować tą delicje i 3 sztuki ładnie wcinaja a 2 wcale narazie nic nie moge powiedzieć na jej temat

#4890 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2505 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 23 grudzień 2015 - 18:59

Żywienie bydła mlecznego

No stary to na pewno kwasica na 100%, albo nie na 200% ;) Musisz tak: dać bufory, drożdże, zwiększyć włókno, zmniejszyć pasze treściwą, zadbać o odpowiednią strukturę, a na koniec jak to nie pomoże zawołać szamana, jest ich tu pełno.

Brawo... Sam na to wpadłeś czy dobrałeś jeszcze paru idiotów? W odpowiedzi na twoje uszczypliwe i bezpodstawne zarzuty pozostaje mi powiedzieć że gó..o wiesz. Nie strawiona sieszka z kiszonki i dorzucić wtedy włókna?- normalnie genialny pomysł...
Normalnie to ktoś kto ma jakiekolwiek pojęcie doradził by właśnie soję (zgodnie z poradą rolstudenta) która pomogła by strawić ziarno kukurydzy, z czego otrzymuje się dodatkową energię która wspomagała by trawienie włókien które są w kale. Krótko mówiąc... Jesteś szamanem a wiedzy zero

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4891 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 23 grudzień 2015 - 19:14

Żywienie bydła mlecznego

Szamanem to trzeba być aby odgadnąć co tym krowom jest na odległość, nie znając przy tym wyników mleka. Jak będzie kwasica to też nie będą trawić włókna bo nie ma warunków dla rozwoju mikroflory w żwaczu. 

#4892 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 08:44

Żywienie bydła mlecznego

Brawo... Sam na to wpadłeś czy dobrałeś jeszcze paru idiotów? W odpowiedzi na twoje uszczypliwe i bezpodstawne zarzuty pozostaje mi powiedzieć że gó..o wiesz. Nie strawiona sieszka z kiszonki i dorzucić wtedy włókna?- normalnie genialny pomysł...
Normalnie to ktoś kto ma jakiekolwiek pojęcie doradził by właśnie soję (zgodnie z poradą rolstudenta) która pomogła by strawić ziarno kukurydzy, z czego otrzymuje się dodatkową energię która wspomagała by trawienie włókien które są w kale. Krótko mówiąc... Jesteś szamanem a wiedzy zero

Bo dostaniesz palpitacji serca. Tak na marginesie to co ty tak w ogóle hodujesz - nutrie czy szynszyle. Idź dzieciaku do szkoły, tam będziesz miał okazję się wykazać. Zobacz, że tylko Ty się obruszyłeś, reszta potraktowała to z przymrużeniem oka i z dystansem i dobrze, a jeśli ktoś oprócz ciebie poczuł się urażony to sorry. Jakie Ty musisz mieć o sobie wysokie mniemanie, jakieś niesamowite ambicje. 

Zgadza się, ja przy tobie to jestem pikuś. Chłopie Ty to masz wiedzę.

Edytowany przez zootechnik1982, 24 grudzień 2015 - 08:46.

#4893 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2239 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 09:25

Żywienie bydła mlecznego

idźce sobie ustalić jedną wersje a nie wprowadzajcie ludzi w błąd.... jak którego żarty trzymają w dość poważnym temacie to gratuluje poczucia humoru. Nie każdy zrobił magistra z żywienia albo miał się od kogo uczyć, żeby wiedzieć kiedy się śmiać a kiedy faktycznie iść do obory i coś tam zmieniać u siebie

#4894 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 09:42

Żywienie bydła mlecznego

U mnie stopień trawienia zależy głównie od samej kukurydzy, a dokładnie od zestawu jaki ją ciął. Gdyż ziarno może być i pocięte, ale jak nie będzie walcowane to krowy zaczną je przepuszczać. I żadne zmiany w systemie żywienia i samych dodatkach nic nie pomoże.

#4895 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 10:31

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Chciałbym abyście pomogli mi ułożyć dawkę żywieniową gdyż mi się wydaje, że moja jest trochę słaba. Od razu mówię nie posiadam TMR ;/ Teraz przedstawię wam moje żywienie:

Rano zaraz pod dojeniu około 7;20 dostają kiszonkę z kukurydzy 3 pełne taczki na 22 sztuki.

Na to idzie jeszcze pasza treściwa ok 1,5 kg na krowę, skład tej paszy jest następujący:

-soja 50 kg

-rzepak 100 kg

-witaminy 30 kg

-swoje zboże pszenżyto i żyto 400 kg

-śruta kukurydziana 100 kg

-otrąb pszennych  300 kg 

-kwaśny węglan ok 10 kg

Godzina 8;00 Jak już zjedzą kukurydze dostają sianokiszonkę dość sporo nie wiem dokładnie ile.

Jak już zjedzą sianokiszonkę dostają wysłodki mokre ok 7 kg na sztukę na to 2 kg kiszonego gniecionego ziarna kukurydzy z big baga i do tego 1,5 kg śruty.

po tym znowu jak zjedzą dostają sianokiszonkę lub siano zależy co jest pod ręką. 

Godzina 18;20 doimy, po dojeniu dostają śrutę ok 1,2 kg i słomy do oporu.

Białko, tłuszcz i mocznik wam podam jak znajdę fakturę. 

Jak myślicie czego brakuje w tej dawce, może pasze są zdawane w złej kolejności ?  Chcę aby zwiększyła mi się wydajność, pomożecie ? :)

#4896 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 13:00

Żywienie bydła mlecznego

Przede wszystkim  brakuje białka i pasze podawaj tak aby dostawały wszystko w równych ilościach 2x dziennie.

#4897 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2505 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 24 grudzień 2015 - 14:52

Żywienie bydła mlecznego

Bo dostaniesz palpitacji serca. Tak na marginesie to co ty tak w ogóle hodujesz - nutrie czy szynszyle. Idź dzieciaku do szkoły, tam będziesz miał okazję się wykazać. Zobacz, że tylko Ty się obruszyłeś, reszta potraktowała to z przymrużeniem oka i z dystansem i dobrze, a jeśli ktoś oprócz ciebie poczuł się urażony to sorry. Jakie Ty musisz mieć o sobie wysokie mniemanie, jakieś niesamowite ambicje.
Zgadza się, ja przy tobie to jestem pikuś. Chłopie Ty to masz wiedzę.

To że wybrałeś sobie nick zootechnik to wcale nie jest wyznacznikiem twojej wiedzy, jak znasz się na nutriach lub szynszylach to nimi się zajmij bo z krowami to ci nie idzie

#4898 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 24 grudzień 2015 - 19:31

Żywienie bydła mlecznego

Znalazłem fakturę oto parametry:

- Białko 3,29

- Tłuszcz 3,91

- Mocznik 177

Wesołych Świąt :)

Edytowany przez rolnik115, 24 grudzień 2015 - 19:32.

#4899 Share Mateusz6340

Mateusz6340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo, mechanika, sport

Napisany 25 grudzień 2015 - 09:34

Żywienie bydła mlecznego

Białka musisz dorzucić bo mocznik masz niski, tłuszcz jest jeszcze na dobrym poziomie ale idzie w kierunku kwasicy z mojej wiedzy to tłuszcz 4-4,2% jest optymalny
jeśli coś źle napisałem niech ktoś mnie poprawi :)  

Edytowany przez Mateusz6340, 25 grudzień 2015 - 09:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4900 Share maciek1425

maciek1425

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 grudzień 2015 - 11:11

Żywienie bydła mlecznego

Czesc wszystkim mam takie pytanie dot. żywienia krów otoz po namysleniu co ta susza zrobila w tym roku i ze odebralem wytloki z jablek a krowy tego jesc nie chca oraz ze wszyscy robia dodatkowo kiszonke z zyta moje pytanie jest takie co gdybym zrobil siano z zyta ?? mam male stado i nie mam ani maszyn zeby zrobic kiszonke ani kasy zeby kogos najac kiedys tak zrobilem z owsem i peluszka i nawet to krowy jadly tylko to takie bardzo suche bylo a to zyto tak do 3-4 dni na słoncu w prase i do stodoly ktoś wie jak ono sie moze zachowac ?? odrodzi sie ?? spali mi dach na stodole czy nie :D ??