Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#4721 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 20 listopad 2015 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego

Dolożyc białka, mocznik w pierwszej grupie 220-250 reszta moze byc ok.200. Wszystkim dorzuc białka sr.rzeapkowej  + dla pierwszej grupy sr.sojowa 

jezeli masz sporo sianokiszonki (niestarych przerosnietych) to mozesz dolozyc, ale radze skupic sie na 1 grupie i dolozyc bialka bo przy tym moczniku mozesz miec powazne problemy z zacieleniem. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 03:07
  •  

#4722 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 listopad 2015 - 21:59

Żywienie bydła mlecznego

Chodzi o kilka krów. Nie wszystkie są cielne. Objawów kwasicy nie widać, Po tabulogramach z ubiegłego miesiąca rownież nic nie wskazywało na kwasice, stosunek tł/bi 1,2-1,3. Słomy zjadają ok 2kg. Jak juz kiedys wspominałem z kałem jest dziwna sprawa. Rano jest rzadki ale z czasem twardnieje, po południu już jest wporzadku widac kregi. kolor ciemny.

Moim zdaniem te krowy się delikatnie przebialkowane.przy czym brakuje im delikatne energii A nie ma za dużo bialka. Nie schudly. Zrobiłeś mleko dając dużo białka A nie poszła za tym energia. Stąd teraz spadek mleka

#4723 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 07:14

Żywienie bydła mlecznego

W jakiej postaci dorzucic energie i o jakiej porze dnia, bo srut jedzą dosc dużo .

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4724 Share kamilrudy

kamilrudy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 166 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 18:43

Żywienie bydła mlecznego

A co myślicie o  łusce sojowej? Warto to skarmiać  cena 520 netto/t

#4725 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 20:47

Żywienie bydła mlecznego To tanio. U mnie w okolicy proponowali ponad 800 zł/t za 15 % białka. Policz sobie ile w takim razie kosztuje kg białka w poekstrakcyjnej sojowej. Przy 500 zł to może i warto rozważyć.Ciekawebike z tych 15 % to białko strawne?

#4726 Share shottle

shottle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 21 listopad 2015 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego

Te krowy definitywnie nie mają białka , trzeba dołorzyć soi i rzepaku i mlekaa bedzi po 30kg, ale niech to zrobi żywieniowiec

#4727 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 20:17

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Mam problem ze zbyt pociętym TMR. Na początek wrzucam belkę siana przeciętą na pół, na to bele sianokiszonki 30% SM też przeciętą chwile zakręcę by się trochę wymieszało, później idzie na to słoma luzem i kukurydza + śruta. Problem jest taki że nim wszystko się wymiesza to zbytnio się rozdrobni w zaledwie 3min. Wóz triolet solomix 12 z 9 nożami. Możecie coś poradzić?

#4728 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego

Przeciw noże wyciągasz ?

#4729 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 20:57

Żywienie bydła mlecznego Najpierw wrzuć słomę potem siano, sianokiszonka i kukurydza. Słoma długo się rozdrabnia. Wrzuć zdjęcie tego TMR, bo chętnie obejrzę. U mnie za to kłopot, bo przez zbyt suche bele i małą ilość kukurydzy trzeba dość długo mieszać, by dobrze pociąć. Jak radzi Lambo nie wsówaj przeciwostrzy dokońca. Ja mam zawsze na przedostatnim otworze czasem wyciągam jeszcze o oczko jak zaczyna blokować. Belki po sipmie bez noży prawda?

#4730 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 22:31

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Mam problem ze zbyt pociętym TMR. Na początek wrzucam belkę siana przeciętą na pół, na to bele sianokiszonki 30% SM też przeciętą chwile zakręcę by się trochę wymieszało, później idzie na to słoma luzem i kukurydza + śruta. Problem jest taki że nim wszystko się wymiesza to zbytnio się rozdrobni w zaledwie 3min. Wóz triolet solomix 12 z 9 nożami. Możecie coś poradzić?

Jak trzy minuty to szybko Ci tnie. Tak jak napisał przedmówca. Lepiej zacząć od słomy. Aby poszła na dno. Może włącz go dopiero jak już powrzucasz wszystko(oprócz kukurydzy oczywiście). Ja  śrutę sobie na łyżce przygotowuje. Zamieszam sianokiszonkę, wrzucam śrutę i pakuje kukurydzę.  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4731 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 23 listopad 2015 - 23:06

Żywienie bydła mlecznego

przeciw norze jak wyjmę to kręci się  dookoła i zbija się prze bokach, jeśli są potrzebne to wychylam tylko na pierwszy otwór. 

Jutro zrobię tak jak napisał Thomasz choć i tak suche wyjdzie na górę, a mokra bela będzie się kręciła chyba że ją zatrzymam. Mam z tym spory problem bo somatyka skacze, a krowy się nie ślinią

#4732 Share FantasticMrF

FantasticMrF

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 07:41

Żywienie bydła mlecznego

Witam panowie
zakupiłem książkę Normy żywienia INRA 2009

mam sianokiszonke w balotach i kiszonkę z kukurydzy
mam problem z ustaleniem właściwych proporcji pasz objętościowych

jest jakieś stały przepis?
w książce nie mogę znaleźć (lub mi umyka)

pozdrawiam

#4733 Share Boguch

Boguch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 08:27

Żywienie bydła mlecznego

Witam,

Mam problem z ułożeniem 18% paszy treściwej. Ostatnio gadałem z kilkoma osobami i wychodzi na to, że ja to jakoś źle liczę. Zawsze robiłem tak:

jęczmień - 11%

śr. rzepakowa - 34%

Jeżeli dam 200kg jęczmienia i do tego 33 kg śr. rzepakowej uzyskam 18% paszę w ilości 233kg. Dobrze rozumuję?

Liczę to tak:

200 -> 11%

x      -> 18%

x=33kg

#4734 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 24 listopad 2015 - 08:45

Żywienie bydła mlecznego

przeciw norze jak wyjmę to kręci się  dookoła i zbija się prze bokach, jeśli są potrzebne to wychylam tylko na pierwszy otwór. 

Jutro zrobię tak jak napisał Thomasz choć i tak suche wyjdzie na górę, a mokra bela będzie się kręciła chyba że ją zatrzymam. Mam z tym spory problem bo somatyka skacze, a krowy się nie ślinią

Najpierw ida pasze tresciwe witaminy pasze płynne typu melasa itp.

nastepnie słoma która trzeba zostawic na kilka minut aby troche sie pocieła mozesz w tym czasie prygotowujesz baloty nie wrzucaj ich nigdy całych bo bedzie jak mowisz moze sie krecic choc nie zawsze najlepiej troche go ladowaczem poszarpac i wtedy wrzucac

jesli to co po tych czynnosciach znajduje sie w paszowozie i jest suche musisz wlac wody aby lepeij i szybciej sie pocieło na konice wrzucasz qq i gotowe. Co przeciwnozy w kazdym paszowozie bedzie inaczej musisz go wyczuc(odpowiednia regulacja) tak aby pasze nie kreciła sie bezwładnie wokół  slimaka 

#4735 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 24 listopad 2015 - 08:57

Żywienie bydła mlecznego

Witam,
Mam problem z ułożeniem 18% paszy treściwej. Ostatnio gadałem z kilkoma osobami i wychodzi na to, że ja to jakoś źle liczę. Zawsze robiłem tak:
jęczmień - 11%
śr. rzepakowa - 34%

Jeżeli dam 200kg jęczmienia i do tego 33 kg śr. rzepakowej uzyskam 18% paszę w ilości 233kg. Dobrze rozumuję?

Liczę to tak:

200 -> 11%
x -> 18%
x=33kg

Stworzyłeś nieco ponad 14% białka paszę. Daj 200 kg jęczmienia i 83 kg rzepaku. Wtedy wyjdzie 18% z malutkim ułamkiem

No i tak wogóle to jak chciałeś obliczyć z proporcji jeśli nie umieściłeś w niej % białka w rzepaku? Matematyka panie, matematyka

Edytowany przez daremw, 24 listopad 2015 - 09:13.

#4736 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 16:03

Żywienie bydła mlecznego

Mam okazje kupic mokre wysłodki po 130 zł za tone i zamiar dawać je zamiast suchych. Czy warto robić taką zmiane??

#4737 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 16:54

Żywienie bydła mlecznego

Najpierw ida pasze tresciwe witaminy pasze płynne typu melasa itp.

nastepnie słoma która trzeba zostawic na kilka minut aby troche sie pocieła mozesz w tym czasie prygotowujesz baloty nie wrzucaj ich nigdy całych bo bedzie jak mowisz moze sie krecic choc nie zawsze najlepiej troche go ladowaczem poszarpac i wtedy wrzucac

jesli to co po tych czynnosciach znajduje sie w paszowozie i jest suche musisz wlac wody aby lepeij i szybciej sie pocieło na konice wrzucasz qq i gotowe. Co przeciwnozy w kazdym paszowozie bedzie inaczej musisz go wyczuc(odpowiednia regulacja) tak aby pasze nie kreciła sie bezwładnie wokół  slimaka 

wrzucając słomę na początek mam taki problem że jest ona pocięta na 1-2cm gdy inne składniki nawet się nie wymieszały. Jeśli dam słomę na górę to tam zostaje i kreci się dookoła aż wszystko się zbytnio rozdrobni. W tamtym roku miałem suchą sianokiszonkę to było wszystko pięknie.

Edytowany przez fireseba, 24 listopad 2015 - 16:56.

#4738 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 24 listopad 2015 - 18:35

Żywienie bydła mlecznego

Witam

A ja bym polecił pożyczyć od kogoś sita do tmr i trochę sobie posiac. Myślę ze tylko wydaje się tobie ze robisz za mialki.
Ja sypie pierw sruty później słoma lucerna 15 minut mieszam qq i 10 minut mieszam. Na pierwszy rzut oka tmr jest za mialki Ale jak go przesieje wychodzi idealnie.

#4739 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:05

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Mam do was pytanie - w naszym gospodarstwie średnio krowa daje 16,5 litry/dzień w laktacji (trochę mało)

Paszy dziennie dostają:

25kg burak pastewny

15kg kiszonka kuku

2kg siana 

do oporu -słomy

3 kg śruta zbożowa 

2 kg śruta rzepakowa+witaminy+kreda

mleko:

Białko 3.60%

Tłuszcz 4.60%

Co powinienem zrobić żeby podnieść wydajność krów???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4740 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 24 listopad 2015 - 19:40

Żywienie bydła mlecznego Zmień krowy i wytłumacz mi dlaczego tak dużo burraków a tak mało siana?

Edytowany przez daremw, 24 listopad 2015 - 19:45.