Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#4421 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:16

Żywienie bydła mlecznego

poprostu glupoty piszesz i tyle. co tu gadać. Szynon zresztą uwaza tak samo. ale co cie z błędu będziemy wyprowadzać. wież sobie dalej ze jesteś najmadrzejszy i wiesz wszystko.

a kto to Szynon? To ten od 1,7 rzepaku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:52
  •  

#4422 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego Szymon to ja :p

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4423 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego byku ty czepiasz sie szczegółów jak dziecko w podstawówce. a my tu lecimy pewnymi skrutami myśliwym. Darek w przeciwieństwie do Ciebie załapał o co chodzi. zreszta napewno ty tez masz stosunek trawy do kuku zbliżony 1 do 2

reszta to juz jest korekta.

to tak jak z tymi badaniami. ja je robie tylko nie musze się tym chwalić.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4424 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:30

Żywienie bydła mlecznego

Szymon to ja :P

Szymon ja mam na imię Zbyszek. Może zaczniemy od początku bez zbędnych docinek i mądrości. Zalogowalem się tu, żeby się czegoś dowiedzieć i pomoc,jak będę w stanie i nie potrzeba mi jakiś zbędnych utarczek itd., itp. No chyba, że chcecie, to do waszej wiadomości, że radzę sobie w taki sytuacjach i na prawdę nie jestem tu po to, żeby drzeć przysłowiowe koty...

byku ty czepiasz sie szczegółów jak dziecko w podstawówce. a my tu lecimy pewnymi skrutami myśliwym. Darek w przeciwieństwie do Ciebie załapał o co chodzi. zreszta napewno ty tez masz stosunek trawy do kuku zbliżony 1 do 2

reszta to juz jest korekta.

to tak jak z tymi badaniami. ja je robie tylko nie musze się tym chwalić.

Już się czegoś nauczyłeś! Brawo!
Teraz żegnam panów, bo jutro trza krówska doić. Mimo wszystko miłej nocki zycze :)

#4425 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:32

Żywienie bydła mlecznego to po kiego czorta przecytowales 5 czy sześć postów pokoli wszystkich krytykując?

Edytowany przez rolstudent, 20 kwiecień 2015 - 22:34.

#4426 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:40

Żywienie bydła mlecznego

tak jak mówi rolstudent bedzie najbezpieczniej

Do tego daj 1kg rzepaku na glowe i z 0,5kg soji :)

ale nie będzie to spora ilość białka do której trzeba dorzucić energii?

od razu mówię że z bilansowaniem dawek to ja mam tyle styczności... co kot napłakał :) ogólnie to metoda prób i błędów no i czytanie, ale teoria jakoś średnio do mnie dociera i wolę posłuchać praktyków.

to teraz przykładowo zakładając (tylko przykład).

10 kg sianokiszonki, 20 kg kiszonki z kukurydzy, 1 kg śr rzepakowej i 0.5 kg śr sojowej (oczywiście witaminy itp), dalej do dyspozycji mam pszenżyto i mieszankę [owies (70%) + jęczmień (30%)] i dla bardziej wydajnych krów po 4 kg, nie mam nic więcej co by dostarczyło energii ale nie widzę problemu w kupieniu ziarna kukurydzy czy co tam innego trzeba.

#4427 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 05:10

Żywienie bydła mlecznego

to po kiego czorta przecytowales 5 czy sześć postów pokoli wszystkich krytykując?

Mam prawo. Zacytuj mnie gdzie tak było panie wszechwiedzacy. Odniosłem się do tego co napisałeś, a z góry napisałeś jakie dawki wapna trzeba dawać i nic nie było o badaniu gleby. Po kiego? Jesteś za cienki w uszach, żeby ze mną polemizować więc odpuść i zacznij normalnie pisać, bo nie masz szans. Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś, pomysł 3 raz i wtedy dopiero się wypowiadaj.

Edytowany przez ZbigniewByku, 21 kwiecień 2015 - 05:12.

#4428 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 05:25

Żywienie bydła mlecznego w gadce to ty jestes mocny. ale wiedzy to ja po tobie ni czorta nie widze. jestes juz tu chyba ze trzy dni. i ani dla jednego urzytkownika Af nie pomogles anie dla Darka ani Mirki. tylko sie klucisz ze mna.

#4429 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 05:35

Żywienie bydła mlecznego

musisz dorzucić bialka i napewno energi

proponuje 10 kg trawy na 20 kg kuku. plus dodatki

Skąd wiesz, że musi? Kolega nie podał parametrów mleka. Chyba, że nie doczytałem. Skąd wiesz, że energii? A może tylko białka?

w gadce to ty jestes mocny. ale wiedzy to ja po tobie ni czorta nie widze. jestes juz tu chyba ze trzy dni. i ani dla jednego urzytkownika Af nie pomogles anie dla Darka ani Mirki. tylko sie klucisz ze mna.

Za to Ty uważasz się za mędrca, ale widzę, że nie masz pojęcia. Nie atakuj mnie personalnie tylko odnoś się do tego co napisałem. Ja Ci pokazałem błędy i powinieneś podziękować za to. Nie zawsze będę na forum żeby cię wyprowadzić z błędu....
I jeszcze jedno. Kolego ja jestem hodowcą,a nie jebakiem-teoretykiem z przed kompa, który nie ma bladego pojęcia o praktyce... Hahaha

Edytowany przez ZbigniewByku, 21 kwiecień 2015 - 08:25.

#4430 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 05:50

Żywienie bydła mlecznego skoro napisal ze ma bardzo stara trawe a chce produkować mleko to musi dorzucić i bialka i energii z prostej przyczyny. poprostu stara trawa ma duzo włókna ktore ogrsniczy jej pobieranie. a sam chyba wiesz że co krowie nie dostarczysz w postaci obietosciowek musisz w tresiwej. inaczej one poprostu zmniejsza produkcję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4431 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 08:18

Żywienie bydła mlecznego

skoro napisal ze ma bardzo stara trawe a chce produkować mleko to musi dorzucić i bialka i energii z prostej przyczyny. poprostu stara trawa ma duzo włókna ktore ogrsniczy jej pobieranie. a sam chyba wiesz że co krowie nie dostarczysz w postaci obietosciowek musisz w tresiwej. inaczej one poprostu zmniejsza produkcję.

W ten sposób na dwoje babka wróżyła. Jeżeli chce ktoś pomocy, a nie tak ogólnikowego podejścia, to powinien podać parametry mleka. Nie wiesz, czy energii musi dodać. Może po prostu wystarczy podać białko, ale się tego nie dowiemy , bo nie jesteśmy na miejscu i nie znamy parametrów mleka..... Zgodzisz się chyba ze mną, że czasami jest tak, że wystarczy odjąć jakiś składnik (dać miej), a będzie dobrze? Nie jestem wszechwiedzący i cały czas się uczę i jeżeli się mylę to mnie popraw. Będę za to bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Zbyszek :)

Edytowany przez ZbigniewByku, 21 kwiecień 2015 - 08:26.

#4432 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 08:29

Żywienie bydła mlecznego Zbyszek , Darek napisal ze będzie dawal ta kiszonke w przyszłości wiec parametry mleka sa jeszcze nam nie znane. ale pewne założenia możemy juz zrobić. zajac opis kiszonki. ja zakładam że Darek chce produkować mleko a żeby to robić musi dobrze nakarmić krowy. zgadzam się z Tobą z tym ze jesli mamy parametry to korygujemy dawke w górę w dół. nie mniej jednak pewne założenia trzeba zrobić z góry. a przy słabych kiszonkach zawsze brakuje bialka i prawie zawsze energii. dlatego tak ważne jest dbanie o jakość pasz obietosciowych.

#4433 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 09:51

Żywienie bydła mlecznego wow wywołałem burzę. Łukasz idziesz dobrą drogą, wcześniej napisałem że krowy są niezbyt intensywnie żywione poza objętościowymi, z tym że teraz akurat trafiły mi się bele zebrane za późno, ogólnie chodzi mi o podniesienie wydajności więc dopiero będę dorzucał większe ilości treściwych.
Zbigniewbyku jak Łukasz zwrócił uwagę parametrów nie znam bo to przyszłość. chodzi mi o ogólne proporcje do których będę stopniowo dochodził i korygował wedle uznania (lub rad bardziej doświadczonych), ogólnie z wydajnością szału nie ma (tragedii też nie) więc czas zwiększyć.

#4434 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 14:47

Żywienie bydła mlecznego

tłuszcz 4.48 i bialko 3.34  krowy obecnie zywione sianem , 3 razy dziennie do syta, kiszonka z kukurydzy, 2 razy dziennie ok 20-25 kg na sztuke na dobe, dosyć mokra, z malym udzialem ziarna, ok 2 kg sruty owsianej z dodatkiem zyta i  ok 1-2 kg pelnoporcjowki na sztuke dziennie.    co polecacie dorzucić? bialka czy energii?

#4435 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 17:40

Żywienie bydła mlecznego

wow wywołałem burzę. Łukasz idziesz dobrą drogą, wcześniej napisałem że krowy są niezbyt intensywnie żywione poza objętościowymi, z tym że teraz akurat trafiły mi się bele zebrane za późno, ogólnie chodzi mi o podniesienie wydajności więc dopiero będę dorzucał większe ilości treściwych.
Zbigniewbyku jak Łukasz zwrócił uwagę parametrów nie znam bo to przyszłość. chodzi mi o ogólne proporcje do których będę stopniowo dochodził i korygował wedle uznania (lub rad bardziej doświadczonych), ogólnie z wydajnością szału nie ma (tragedii też nie) więc czas zwiększyć.

No to musisz robić tak jak @rolstudent Ci radzi i obserwować krowy. Ważne, żeby wiedzieć kiedy powiedzieć stop przy podwyższaniu wydajności, która będzie wzrastać do pewnego momentu, a później spadnie jeżeli przesadzisz i ciężko będzie wrócić do normalnego stanu... Ja u siebie wprowadziłem kiszonki w pryzmach i karmie jedną paszą przynajmniej kilka miesięcy. Nie ma czegoś takiego jak zmiana karmy (jedną kończę, a drugą powolutku wprowadzam), co często zdarza się przy balotach. mamy jednakową wilgotność i jakość.... No i mimo, ze się staram w robieniu kiszonek, to zmiany zawsze różnie wpływają na krowy i należy obserwować stado i odpowiednio dodać lub odjąć w zależności co będzie potrzebne...

#4436 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 20:28

Żywienie bydła mlecznego dokladnie korekty robi sie na bieżąco.
pryzmy i silosy to najlepsza rzecz dla krów. tanio i efektywnie. za zaoszczędzone pieniądze ja po części inwestuje w zakiszacze folie transparentna i olej do klejenia foli.

#4437 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 21 kwiecień 2015 - 20:54

Żywienie bydła mlecznego

kazdy ma swoja recepte, ja staram się nie robić korekt tydzień przed udojem żeby nie zakłamywać wyników.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4438 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 21 kwiecień 2015 - 21:30

Żywienie bydła mlecznego No tak. zwykle korekty robi się po udoju próbnym. Dzis miałem prywatny wykład dr wet na temat stosowania kiszonek z kuku.
Zbyszek a Ty jaki masz stosunek kuku do kiszonki z trawy.

#4439 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 13:05

Żywienie bydła mlecznego a ja dalej będe drążył temat :) ile potrzebuję dorzucić krówkom śrutowanego ziarna kukurydzy aby pokryć energię potrzebną na rozłożenie 1kg śruty sojowej i 0.5kg rzepakowej? pomijając oczywiście wszystkie inne ubytki lub braki energii

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4440 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 22 kwiecień 2015 - 13:11

Żywienie bydła mlecznego Darek to tak sie nie da. korektory na poczatek laktacji robi sie zwykle tak.
50 procent kuku 25 soja 25 tluszcz chroniony.
ale to wszystko zalezy od jakosci pasz obietosciowej. jak jest dobra to sie oszczędza.