Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#3941 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3180 postów

Napisany 17 listopad 2014 - 13:51

Żywienie bydła mlecznego Pedro napisz co to za problemy, bo każdy może mieć całkiem różną przyczynę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:41
  •  

#3942 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1133 postów

Napisany 17 listopad 2014 - 18:01

Żywienie bydła mlecznego

Wiem że jest za mało białka w paszy, bo wiem co daję ;) A problemy: mocznik 70- 90, parametry słabe i od kilku dni somatyka wzrosła znacząco.  Kwasicy nie widać, z resztą bufor dostają cały czas, drożdże, somik i wszystkie witaminy normalnie, tylko pełnoporcjówka odstawiona... I co najgorsze w kale nie strawiona kiszonka z qq po zwiększeniu dawki...

Edytowany przez pedro2, 17 listopad 2014 - 18:02.

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#3943 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 listopad 2014 - 18:02

Żywienie bydła mlecznego Czyli masz racje brakuje bialka. Daj kilo rzepaku i po problemie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3944 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 14:42

Żywienie bydła mlecznego

mam pytanie pod jaką nazwą jest sprzedawany mocznik paszowy i gdzie to kupić bo nigdy nie stosowałem wiem tylko że cielakom do 6 miesięcy się nie daje , jaki koszt tego i czy trzeba to stosować koniecznie z soją . Czy można go traktować jako główne żródło białka w dawce dla opasów . Ch ciałem część opasów z sianokiszonki przestawić na siano , ziemniaki , buraki i śrutę a mocznik jako żródło białka . Co o tym sądzicie ? 

#3945 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 listopad 2014 - 17:46

Żywienie bydła mlecznego

Witam!

Hodowca ze mnie w sumie żaden, posiadam 8 sztuk krów mlecznych. Kontunuuje po ojcu i tak się trochę z nimi męczę.

Żywienie ich polega na tradycyjnym schemacie: Wiosna lato, pastwiska, zima obora.

Skarmiane są rano :

-słoma -

-śruta (owies 70% , jęczmień 10, pszenica 20) 2 kg sztuka

Popołudniu to samo i wieczorem zamiast słomy siano

wydajność oczywiście słaba.

Co by można było im dodać by choć trochę podnieść wydajność?

Kiedyś gdy funkconowała gorzelnia był wywar, teraz w sumie wszędzie daleko po jakieś tanie produkty uboczne.

Oprócz lizawek jakiej firmy i jakie witaminy warto podać ?

Wydajność średnia obecnie to jakieś 4 tys rok

tłuszcz 4,4 białko 3,05 ostatnio.

Tak aby chociaż poniesione koszty się zwróciły.

Pozdrawiam

#3946 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1133 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 18:07

Żywienie bydła mlecznego

Czyli masz racje brakuje bialka. Daj kilo rzepaku i po problemie

Ok. Dzięki za pomoc ;) Ja niestety jestem jeszcze malutki w sprawach żywienia i mogę się jedynie domyślać ;)

KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#3947 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 18 listopad 2014 - 21:31

Żywienie bydła mlecznego

a jakieś kiszonki z traw, może z motylkowatych ? nie masz takich pasz na zimę? o kukurydzy nie wspominam już, jej odpowiednikiem mogłyby byc wysłodki, ale to dodatkowy koszt dla Ciebie i nie wiem jak masz z dostepem. Musisz na okres zimowy poprawić jakosć pasz obj. a do śruty przydałaby się np. rzepakowa śruta poekstrakcyjna aby białko podniesć w treściwej, bo narazie masz same zboża. Twoje krówki poprostu nie mają z czego tego mleka dawać.

Witam!

Hodowca ze mnie w sumie żaden, posiadam 8 sztuk krów mlecznych. Kontunuuje po ojcu i tak się trochę z nimi męczę.

Żywienie ich polega na tradycyjnym schemacie: Wiosna lato, pastwiska, zima obora.

[...]

Tak aby chociaż poniesione koszty się zwróciły.

Pozdrawiam

#3948 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 18 listopad 2014 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego

Nie wiem czy sama śruta poprawi wydajność czy tylko podniesie % zawartość białka? Jedyne co udało się zrobić to poprawa jakości siana (trawy jakościowe na z motylkowymi na gruntach ornych). Czym różni się siano od sianokiszonki ? Co mi to da? Więcej energii? Łatwiej strawnej? Pytam bo nie wiem

Pozdrawiam

#3949 Share hania1993

hania1993

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 22:52

Żywienie bydła mlecznego

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliscie by krowy mleczne 26szt.

ile czego na dzien , na sztuke 

Posiadam:

-kiszonke z kukurydzy

-sianokiszonke (baloty)

-sloma

-pasze: mieszanka , owies, pszenica,

-sruta rzepakowa

-gliceryna

-dodatki: lactoma, bialko 38% , kreda, nutraminka(cos takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakies witaminy :)

chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyzszonym mocznikiem powyzej 400, oraz z komorkami somatycznymi , 

no i bym sie nie obrazila jak by wiecej mleka dawaly :D

#3950 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 listopad 2014 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego Czesc Haniu
przebialkowujesz krówki.

Zamien laktome na soje. Bo laktoma jest z mocznikiem a kosztuje jak soja.

Masz paszowoz?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3951 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 18 listopad 2014 - 23:00

Żywienie bydła mlecznego

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliscie by krowy mleczne 26szt.
ile czego na dzien , na sztuke 
Posiadam:
-kiszonke z kukurydzy
-sianokiszonke (baloty)
-sloma
-sruta rzepakowa
-gliceryna
-dodatki: lactoma, bialko 38% , kreda, nutraminka(cos takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakies witaminy :)
chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyzszonym mocznikiem powyzej 400, oraz z komorkami somatycznymi , 
no i bym sie nie obrazila jak by wiecej mleka dawaly :D

By poprawić wydajność ważne jest by zwiększyć dawki pasz treściwych. Wprowadzić śrutę kukurydzianą. Jeśli chodzi o stosunek qq do sianokiszonek. Każdy bilansuje je patrząc na krowy. Na ich budowę kal i wiele innych czynników.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#3952 Share hania1993

hania1993

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 23:05

Żywienie bydła mlecznego

paszowozu niestety jeszcze nie posiadam , w planach tylko jest :)

#3953 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 18 listopad 2014 - 23:37

Żywienie bydła mlecznego

By poprawić wydajność ważne jest by zwiększyć dawki pasz treściwych. Wprowadzić śrutę kukurydzianą. Jeśli chodzi o stosunek qq do sianokiszonek. Każdy bilansuje je patrząc na krowy. Na ich budowę kal i wiele innych czynników.

Mam nadzieję że napisałeś to dla żartu. Bo jeszcze ktoś weźmie to na poważnie.

#3954 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3180 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 08:23

Żywienie bydła mlecznego Hania taki mocznik to nie żarty. Krowy stracisz niedługo jak taki stan będzie się utrzymywał. Komórki podwyższone to właśnie z tego powodu. Proporcje kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki to zależne od tego jakie masz zapasy. Najczęsciej dawka kukurydzy to20-25 kg a sianokiszonka 15-20 ale to zależy od zawartości SM. Co i w jakich ilościach teraz jest zadawane, że mocznik taki wysoki. Optymalna zawartość i najmniejszebproblemy są przy zaw. 180-250. 280 może sprawiać niedoświadczonym więcej kłopotu. Ktoś na pewno Ci trochę doradzi, bo to podstawy.

#3955 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 10:42

Żywienie bydła mlecznego

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliście by krowy mleczne 26szt.

ile czego na dzień , na sztukę

Posiadam:

-kiszonkę z kukurydzy

-sianokiszonkę (baloty)

-słoma

-śruta rzepakowa

-gliceryna

-dodatki: lactoma, białko 38% , kreda, nutraminka(coś takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakieś witaminy :)

chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyższonym mocznikiem powyżej 400, oraz z komórkami somatycznymi , 

no i bym się nie obraziła jak by więcej mleka dawały :D

Żeby dobrze doradzić to musimy wiedzieć jakie proporcje stosujesz, pozostałe parametry mleka. Jakia roślina dominuje w sianokiszonce, nawet rożnice są w sianokiszonce z lucerny i koniczyny gdyz jedna ma białko jelitowe a druga b. żwaczowe. Jaką ilość śruty rzepakowej dostają też ze względu na b. żwaczowe  (białko żwaczowe jest redukowane przez florę przedżołądków właśnie do mocznika). Najważniejsze kolejność spasania pasz, najczęściej idą treściwe (drogie, więc na czysty żłób, żeby zjadły do czysta) a potem objętościowe co jest poważnym błędem. Objętościowe jako pierwsze a treściwe za jakiś czas, tak żeby zmusić krowe do pobrania najpierw mniej atrakcyjnego pożywienia, a potem jeszcze dosypując treściwe do pozostałości zmusić ją do zjedzenia wszystkiego.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#3956 Share hania1993

hania1993

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 10:57

Żywienie bydła mlecznego

kiszonke dajemy dopiero od kilku dni to mam nadzieje ze sie wszystko poprawi troche , wiem tez ze za duzo sruty rzepakowej dawalismy , tez juz jest to zmniejszone , teraz czekac tylko na kolejne wyniki . teraz jeszcze lactome chce czyms innym zastapic , jak pisal wyzej kolega , pasza sojowa moze , lub kromilkiem stabilo.

a pasze*sruta wlasna + sruta rzepakowa dajemy zmieszane razem z gliceryna i kiszonka ok. 20kg na szt, rano , pozniej dostaja sianokiszonke , konieczyny w niej jest niewiele w sumie zalezy jaki balot

sianoiszonke maja caly czas , wieczorem jeszcze raz dostaja pasze z dodatkami , tej paszy to tak okolo 3kg na dzien na sztuke wychodzi. no i slome podjadaja sobie ile chca , woda tez jest caly czas

agromatik:

ogolnie

ks- ponad 700

bi % - 3,27

tł%- 3.98

mocznuik -417

#3957 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 11:21

Żywienie bydła mlecznego

Stosunek białka do tłuszczu w mleku jest niemalże prawidłowy, w zależności co przez co dzielisz powinno wyjść jak najbliżej 0,8 lub 1,2. Czyli stosunek białka do energii w paszy jest ok. Wysokie LKS może być wynikiem schyłku laktacji, na pewno  wysoki mocznik ma tu znaczenie, parę komórek dodaje. Mocznik, napisałaś że jesteście po zmianie żywienia, trzeba czekać na stabilizacje. Wszystkie gotowce teraz są rasowane mocznikiem syntetycznym, taki  prosty i tani sposób  podniesienia zawartości białka w produkcie. Jeżeli przestawisz się na soję to z ś. rzepakowej nie rezygnuj, dostarcza aminokwasy siarkowe których soja nie ma (stosunek soja do rzepaku 1do 0.5)

Edytowany przez agromatik, 19 listopad 2014 - 11:22.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#3958 Share hania1993

hania1993

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 11:26

Żywienie bydła mlecznego

Dziękuje za pomoc  :)

zawsze mozna sie czegos nowego dowiedziec 

#3959 Share wujekk110

wujekk110

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja , hodowla bydła

Napisany 19 listopad 2014 - 22:12

Żywienie bydła mlecznego

Z Twojego opisu wywnioskowałem, że kiszonkę z kukurydzy zadajesz tylko rano. Jeśli tak, to postaraj się zadawać i na wieczór, ponieważ wskazane jest aby krowy przez całą dobę pobierały w miarę jednakową paszę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3960 Share 8piotrek6

8piotrek6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 19 listopad 2014 - 23:23

Żywienie bydła mlecznego

kiszonke dajemy dopiero od kilku dni to mam nadzieje ze sie wszystko poprawi troche , wiem tez ze za duzo sruty rzepakowej dawalismy , tez juz jest to zmniejszone , teraz czekac tylko na kolejne wyniki . teraz jeszcze lactome chce czyms innym zastapic , jak pisal wyzej kolega , pasza sojowa moze , lub kromilkiem stabilo.

a pasze*sruta wlasna + sruta rzepakowa dajemy zmieszane razem z gliceryna i kiszonka ok. 20kg na szt, rano , pozniej dostaja sianokiszonke , konieczyny w niej jest niewiele w sumie zalezy jaki balot

sianoiszonke maja caly czas , wieczorem jeszcze raz dostaja pasze z dodatkami , tej paszy to tak okolo 3kg na dzien na sztuke wychodzi. no i slome podjadaja sobie ile chca , woda tez jest caly czas

agromatik:

ogolnie

ks- ponad 700

bi % - 3,27

tł%- 3.98

mocznuik -417

jak będziesz chciała zastosować kromilk to spróbuj zastosować obydwa rodzaje w proporcji 1:1 w moim przypadku to się sprawdziło i jakby jeden z drugim się uzupełnia, a konkretnie to przyswajalność "dwóch rodzajów" białka no i przede wszystkim jak kolega wyżej pisał żeby praktycznie rano i po południu tą samą pasze stosować, tak by krowy miały dostępną cały czas w miarę jednakową karmę, czyli rozdzielić i dać 10kg rano i wieczorem kiszonki i paszy jak 3 kg to po połowie lub z rana trochę mniej wszystkiego a wieczorem więcej, ale to dajmy na to zależnie jaki czas jest po miedzy porami karmienia.
a tak z ciekawości jaką zawartość SM ma sianokiszonka?