zootechnik1982

Members
  • Ilość treści

    58
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

8 Neutral

1 obserwujący

O zootechnik1982

  • Ranga
    Użytkownik

Ostatnio na profilu byli

1250 wyświetleń profilu
  1. 23 kg s.m. + 5,5 kg paszy treściwej daje= 27,8 kg s.m. To jest absurd. Przy takim pobraniu s.m. miały by wydajność ok. 10 000. W Osięcinach jedzą ok. 30 kg...... . Rolstudent napisz ile jedzą u Ciebie i jaką masz wydajność tylko szczerze - wydajesz się konkretnym gościem.
  2. Co to znaczy jedzą bardzo dużo? Karol zmierz faktycznie ile jedzą. Waga+kuchenka mikrofalowa i jedziesz, jak nie wiesz jak napisz. Chodzi o pobranie suchej masy. Teraz dalej, koleżanka pisze że przeżuwają 70-80 razy. Fajnie, ale jaki procent krów 4 godziny po wysypaniu tmr żuje. Jedna może przeżuwać 70 a nawet 100 razy, a trzy inne w ogóle. Bo ta która tyle żuje mogła akurat przesortować mniej paszy. Piszcie konkrety. Nawet sam tłuszcz w mleku nie jest miarodajny, zmienia się w ciągu doby, wpływ ma metoda oceny A4 i AT4, pora karmienia i dojenia, zmienia się tak jak pH w żwaczu, najlepiej badać tłuszcz od 3 do 5 godzin po karmieniu tak jak pH żwacza - wtedy są najniższe wartości.
  3. Jest jeszcze kwestia upałów. Zauważcie że dużo gorzej żują w upały. Bakterie w żwaczu neutralizują większość mykotoksyn pod warunkiem odpowiedniej ilości włókna w dawce i prawidłowego przeżuwania (kiedyś mówiono: żwacz odtruwacz). Dzisiaj daje się po 10 i więcej kg paszy, paszowóz rozdrabnia włókno przez co zmniejsza przeżuwanie (zastępuje je), krowa mniej się ślini, upały jeszcze zmniejszają przeżuwanie i powodują wzrost grzybów w kiszonkach. I krowa jest załatwiona na cacy.
  4. Rolstudent dobrze podpowiada. Preparaty na mykotoksyny wiążą minerały więc trzeba dawać ich więcej, a nie w ogóle! Zapalenia u krów to kwestia dwóch najważniejszych rzeczy: odporność krowy (żywienie) i presja środowiska. Proponuję preparat na mykotoksyny tak jak Rolstudent + dokładne mycie podstawy wymienia przed dojem dobrym płynem do predipingu + szczepienie Mastibiovaciem. Można by pozbyć się much z obory jeśli tego wcześniej nie zrobiłeś.
  5. Pierwsze słysze żeby soda była szkodliwa (jest naturalnym składnikiem śliny, której krowa wydziela bardzo dużo w ciągu doby). 200g to standardowa ilość i jest to najtańszy, ale nie najskuteczniejszy bufor. Naogół wystarcza. Karol poproś tego swojego doktora niech zmierzy pehametrem pH żwacza ok. 4 godz. po rozsypaniu tmr i będziesz wiedział czy tokwasica. Pytanie: które krowy mają biegunkę i zapalenia, czy te co mają najwięcej paszy czy nie ma to znaczenia. Sortowanie jest wszędzie, tylko im krótszy tmr tym mniejsze, ale i tak jest (nie unikniesz tego).
  6. Przebijała bokiem pochwę i macicę patrząc na usg hmmm :rolleyes: .​ Nauka radziecka zna różne przypadki .​
  7. To, że szybko rośnie może być przyczyną. Nazywa się to "mięśniochwat porażenny bydła".
  8. Zobaczcie jaką znalazłem cud pigułkę w sieci http://breakingweeklynews.com/48/wdt-969/
  9. Znalazł się fachowiec od pier.... owiec. Pokrył ją pewnie za późno i pojawiła się krew porujowa. Takie rzeczy się zdarzają.
  10. Karol spokojnie, nic jej nie zrobiłeś. Ja też tak miałem. Jak powtórzy zrób jej płukankę.
  11. Wyjmuje się cielaka, zaszywa macicę i dopiero odkręca. Macica to nie sprężyna, żeby nie szło jej utrzymać po wyjęciu cielęcia. Byłem przy nie jednej cesarce z powodu skrętu. A co w przypadku gdy weterynarz przyjeżdża do krowy ze skrętem macicy, a właściciele to babcia z dziadkiem i nie ma komu obracać krowom.
  12. Jeśli skręt jest taki że nie da włożyć ręki to oczywiste że tylko obracanie krowy lub cesarka.
  13. Tak jak wyżej napisano, takie rzeczy się zdarzają. Przy skręcie macica traci ukrwienie i dlatego może pęknąć. Zawsze po odkręceniu czy to cielakiem czy obracając krowom trzeba odczekać z 10 minut i dopiero cielić. Weterynarz ręką tego nie zrobił.
  14. Niski tłuszcz nie oznacza jeszcze kwasicy. Przy żywieniu kukurydzą, której tłuszcz (aczkolwiek tegoroczne zbiory to mniej ziarna, a więc i mniej tłuszczu) powoduje powstawanie w żwaczu CLA, który jest inhibitorem syntezy tłuszczu w wymieniu. Badaniem moczu można stwierdzić kwasicę lub zasadowicę, ale metaboliczną( samo pH moczu to za mało, chodzi o kwasowość miareczkową lub zasadowość). Żeby wykluczyć kwasicę żwacza przy niskim tłuszczu najlepiej wkłuć się igłą w lewy dół głodowy i pobrać płyn żwacza i zmierzyć pH, najlepiej 4 godz. po karmieniu.
  15. Bo dostaniesz palpitacji serca. Tak na marginesie to co ty tak w ogóle hodujesz - nutrie czy szynszyle. Idź dzieciaku do szkoły, tam będziesz miał okazję się wykazać. Zobacz, że tylko Ty się obruszyłeś, reszta potraktowała to z przymrużeniem oka i z dystansem i dobrze, a jeśli ktoś oprócz ciebie poczuł się urażony to sorry. Jakie Ty musisz mieć o sobie wysokie mniemanie, jakieś niesamowite ambicje. Zgadza się, ja przy tobie to jestem pikuś. Chłopie Ty to masz wiedzę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj