Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiszonka z kukurydzy

601 odpowiedzi na ten temat

#361 Share bartekm66

bartekm66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 18:11

Kiszonka z kukurydzy ja kosiłem juz 20 -go bo dziki zrobiły swoje i juz nie było na co czekać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 14:27
  •  

#362 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 18:38

Kiszonka z kukurydzy Z tym odwracaniem folii to przeciez wystarczy odwijać odwrotnie, znaczy nie od konca ale wkłada sie drążek w rolke i sie kręci. W okolicy wszyscy biała do góry kryją

#363 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1466 postów
  • Zainteresowania:Boks, uprawa ziemi, tenis ziemny i stołowy.

Napisany 02 wrzesień 2013 - 19:38

Kiszonka z kukurydzy Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 20:02

Kiszonka z kukurydzy

mam pytanie odnośnie foli, kupiłem w tym roku czarno-biała i moje pytanie w stronę kiszonki czy odwrotnie?

Sprawa jest prosta, nowa folię kładziesz czarnym do góry, a stara z poprzedniego roku białym do góry. Wtedy przy odkrywaniu kiszonki wywijasz nowa folię białym do wierzchu. przynajmniej u nas tak robimy. Problem jest jeśli zapodziała Ci się zeszłoroczna folia, albo stosujesz jedną.

Piotrek poczekaj te zalecane 6 tygodni, pryzma po skoszeniu musi się ustabilizować, a tak wczesne otwarcie raczej jej nie posłuży. Opasy to nie krowy mleczne, ze przy braku qq zaraz 30% mniej mleka w zbiorniku, także lepiej poczekać. U nas na takie "przeżycie", żeby głównej pryzmy nie otwiera robimy dodatkową mała pryzmę, ale tez widac w zbiorniku ze to nie jest to samo co prawidłowo zakiszona qq.

http://allegro.pl/fo...3511741105.html ktoś może stosował dodatkowo tą technologie okrywania pryzmy?

Edytowany przez Pawel20, 02 wrzesień 2013 - 20:59.

#365 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3103 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 20:33

Kiszonka z kukurydzy w ubiegłym roku otwierałem po 3 tygodniach, ani nie zaszkodziło to pryzmie, ani krowom.

#366 Share Katryn

Katryn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sport, jazda rowerem, spacery

Napisany 02 wrzesień 2013 - 21:08

Kiszonka z kukurydzy U mnie stawka za koszenie kukurydzy to 900zł , są 3 zestawy + ładowarka do upijania pryzmy i kombajn class sześciorzędowy

#367 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3758 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 21:26

Kiszonka z kukurydzy Stawka w mojej okolicy, gdzie kosi tylko 2 sieczkarnie to 900zł i 3 ciągniki do odwożenia. Co do otwierania pryzmy po 3 tyg to ja od 2 lat robię mniejszą pryzmę z boku tak, aby duża miała 6 -8 tyg na zakiszenie. Krótko kiszona kukurydza ma inny zapach niż ta całkowicie sfermentowana, jednak nie zauważyłem, aby szkodziła krowom. Niestety po ok 3 tyg od otwarcia taka pryzma zaczyna się psuć i pleśnieć, więc są odpady. Robię te małe pryzmy, aby jak najpóźniej móc otworzyć dużą pryzmę a mimo to mam spore straty. Kosiliśmy do tej pory jednorzędówką. Przykaład z ostatniego roku. Drugi ciągnik niemal bez przerwy ugniatał sieczkę w silosie wykopanym w ziemi. Na dnie była folia. Kiukurydzę kosiliśmy 2 dni i w nocy ją okryliśmy.Po otwarciu pryzmy nie dało się wbić całych kolców wideł tak była ubita . Mimo to w warstwie na której przerwaliśmy na noc pracę pojawiła się pleśń, która rozprzestrzeniła się na boki. Czemu tak się dzieje? Czy przysypywanie lub układanie opon jedna przy drugiej ma jakiś wpływ na ferentację? Chodzi o dociśnięcie folii. Warto zastosować np w ostatnich warstwach pryzmy jakiś zakiszacz np z Sano Labacsil Acid? Inni w okolicy robili na ziemi, ale po sieczkarni samobieżnej i kukurydze skarmiają do tej pory bez większych strat w postaci pleśni i grzyba.

#368 Share Lamborghinithebest

Lamborghinithebest

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 43 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 10:30

Kiszonka z kukurydzy U nas co roku dokładnie okrywamy sporą warstwą ziemi tak, żeby folia była równo dociśnięta do kiszonki i jest dobrze. Zaczynając okrywanie zaczynamy ziemie wrzucać na górę i stopniowo do boków schodzimy tak, żeby całe powietrze ze środka zeszło sobie. Jeżeli nie zakręcił ciągnik z rozrzutnikiem na pryzmie to praktycznie może kilka koszyków z całej jest odpadu. W tym roku był przypadek, że wrony i kruki się dobrały do kiszonki i folię podziurawiły z wierzchu na samym środku pryzmy i mimo, że była dziura zalepiona tego samego dnia to i tak już do końca psuła się i grzała na głębokość 10-20 cm.

#369 Share Rever

Rever

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 14:55

Kiszonka z kukurydzy Witam.Mam pytanie odnosnie folii ,czy folia moze byc budowlana ? czy raczej zalecana będzie typowa do kiszonek..?

#370 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1436 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 03 wrzesień 2013 - 15:57

Kiszonka z kukurydzy Można zastosować budowlaną, ale to nie jest zbyt dobrym pomysłem. No chyba, że była by lepszej jakości. Miałem kiedyś budowlana na pryźmie to podczas przysypywania ziemią trzaskała jak marchew. Taki plastik. Spotkałem się też z czarną folia która miała tak (wysoka) gęstość, że wszystko było przez nią widać. Taniej wyjdzie, ale moim zdaniem mało sensowne to jest. Przy kiszonce z liści buraka było by lux, ale kukurydzy czy sianokiszonki nie bardzo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7016 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 03 wrzesień 2013 - 16:02

Kiszonka z kukurydzy Z budowlaną lepiej nie próbuj bo zimą ta folia pęka przy byle dotknięciu jak jest namarznięta. Folia nie kosztuje majątek a zepsujesz sobie paszę na cały rok

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#372 Share Katryn

Katryn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sport, jazda rowerem, spacery

Napisany 03 wrzesień 2013 - 16:25

Kiszonka z kukurydzy Kolego Rever według mnie lepsza jest folia typowa do kiszonek,przede wszystkim grubsza. ;)

#373 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7016 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 03 wrzesień 2013 - 20:01

Kiszonka z kukurydzy To budowlana raczej jest grubsza. Przynajmniej kawałek budowlanej który mam w domu jest o wiele grubszy

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#374 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 14:18

Kiszonka z kukurydzy

Panowie co myślicie o otwarciu pryzmy z kiszonką dwa tyg od przykrycia? Czy to nie za wcześnie? miał ktoś takie doświadczenia? Proszę o wasze opinie zależy mi na jak najszybszym otwarciu.

Rok temu otwieralem pryzme dokladnie po 11 dniach od przykrycia folią i ziemią. Zapach nie odpowiadal typowo zakiszonej zfermentowanej kukurydzy, lecz sytuacje mnie zmusila.
Krowy chetnie pobieraly, mlecznosc takze ok. Byc moze na + wplyneło uzycie dodatku do zakiszania Labascil ze sano. Zadnych strat, dopiero pod koniec pryzmy (lipiec tego roku) trafialy sie miejsca z plesnia, lecz byla to wina ugniecenia.

Co do foli , od kilku lat uzywam foli budowlanej i niezauwazylem zadnej roznicy oprócz tego ze przy okrywaniu trzeba bardziej uwazac, poniewaz jest ona bardziej podatna na przeywanie się, typowo kiszonkowa jest bardziej "wytrzymała) pomimo ze jest ciensza. Cenowo napewno budowlana wychodzi taniej, a strat jako takich nie zuwazylem.

Chcialbym zapytac panowie jak zbadac, sprawdzic ile % suchej masy ma ziarno, kukurydza jest przeznaczona na kiszonke, i mam miejsca gdzie schnie i gdzie jest mocno zielona, lecz ziarno jest dosyc twarde,

#375 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 20:05

Kiszonka z kukurydzy Witam. Wiem że kosic kuku na kiszonkę najlepiej jak jest ładna pogoda, nie zawsze jest to mozliwe jak sie nie ma sprzętu. Czy mocno można zaszkodzić jak pada deszcz podczas koszenia?

#376 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 wrzesień 2013 - 20:52

Kiszonka z kukurydzy Nie raz się kosiło kukurydzę jak padał deszcz (mżawka) i w takiej sytuacji problemem może być głównie błoto wnoszone kołami na pryzmę.

#377 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 22:50

Kiszonka z kukurydzy U nas już koszą z dwa tygodnie a co nie którzy nie przykrywają do końca tylko odrazu skarmiają

#378 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 06:17

Kiszonka z kukurydzy Sasiad skosił tydzień temu i teraz ma jeziorko koło pryzmy, ja dopiero sie przymierzam, powoli podsycha. zastosuje konserwant i powinno być dobrze

#379 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 12 wrzesień 2013 - 06:48

Kiszonka z kukurydzy Praktykowal ktos ponowne ugniatanie kiszonki z kukurydzy? Mam zamiar kupic kilka przyczep kiszonki z kukurydzy lecz na przyczepach bedzie sie grzala, po wysypaniu takze, czy ubicie i przykrycie kiszonki powstrzyma jej zagrzewanie? Z gory dziekuje za porady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3758 postów

Napisany 13 wrzesień 2013 - 09:16

Kiszonka z kukurydzy Jeśli wysypiesz je w pryzmę i ugnieciesz niedługo po skoszeniu i okryjesz tego samego dnia to nie ma powodu do zagrzewania się. Robisz wtedy normalną pryzmę i tyle. Czekasz min 4-6tyg i skarmiasz. Ja pierwszą małą skarmiałem po 2 tyg od zakiszenia i grzać zaczęło się dopiero pod koniec pryzmy, która starczała na miesiąc z tym, że jesień była ciepła.